Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Intrebari diurna

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Salutare,
M-a trimis firma recent impreuna cu alti 2 colegi la un curs in Budapesta. Deplasarea am facut-o cu autoturismul de serviciu. Cursul a durat 2 zile, pe drum am mai petrecut 2 zile a cate 10-12 ore.
Mie mi se pare normal sa primesc diurna externa pe 4 zile.
Cand mi-am verificat contul am constatat ca am primit diurna interna pe 2 zile...
Au mai fost si alte deplasari externe cu masina in care am primit diurna externa inclusiv pt zilele petrecute pe drum, singura diferenta fiind ca deplasarile anterioare nu au fost pt cursuri...
In situatia mea , legal am dreptul la diurna externa(aprox 33 Eur) pt 4 zile?

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Cursul a fost optional?
sau obligatoriu?
Cunosc situatii in care angajatul a vrut neaparat sa faca cursul, l-a platit integral sau in rate si canci diurna externa.

#3
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Ti-ai notat sau iti mai amintesti data/ora exacta a iesirii din tara, respectiv data/ora intrarii? Eu stiu ca numai intre aceste doua momente primesti diurna externa, pentru restul primesti diurna interna.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Depinde
Codul muncii spune ca perioada delegării trebuie să fie de cel puţin 12 ore, astfel că, pentru delegarea cu o durată de o singură zi, precum şi pentru ultima zi, în cazul delegării de mai multe zile, indemnizaţia se acordă numai dacă durata delegării depăşeste 12 ore.
Se pare ca cele 2 zile a cate 10-12 ore petrecute pe drum, nu au fost luate in considerare.
De asemenea ai dreptul la plata cheltuielilor de transport numai ca, din cate inteleg, deplasarea s-a facut cu autoturismul de serviciu.
De notat ca plata efectivă a diurnelor către angajați comportă mai multe riscuri fiscale, astfel că, spre exemplu, atunci când acordă diurne, companiile nu mai pot deconta în plus angajatului și alte cheltuieli pentru masă sau transport.
Sursa si mai multe detalii aici
https://www.avocatne...ariaţilor.html

#5
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Cursul nu mi l-am dorit eu, firma are nevoie de el.
In Ungaria am intrat pe la ora 17.00 si am iesit pe la ora 10.00, in total am petrecut 65 ore acolo (7+24+24+10).
Nu inteleg cum au calculat doar 2 zile de diurna interna....
Poate pt ca pe factura de la hotel aparea diferentiat micul dejun?

#6
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Daca firma la care lucrezi nu ti-au dat mancare pe gratis ptr.unde te-au trimis,ungurii trebuie platiti ca nu te-au tinut flamand.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbinox, on 30 noiembrie 2017 - 15:09, said:

Nu inteleg cum au calculat doar 2 zile de diurna interna....
pai ti-a explicat cineva in postul imediat anterior! diurna externa zilnica se da numai daca pentru ziua respectiva, ai fost mai mult de 12 ore in afara tarii. daca tu ai intrat in ungaria in prima zi la ora 17 si ai iesit in ultima zi la ora 10, cum ai calculat ca ai avut cate 12 ore, ca sa primesti diurna si pe cele 2 zile?

#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Pai si asa cum zice el ar fi bine:
1. A intrat in HU luni la ora 17.
2. A stat acolo marti si miercuri.
3. A plecat joi la ora 10.

Deci ar fi 3 zile de diurna (luni 17 - marti 17 - prima, marti 17 - miercuri 17 - a doua, miercuri 17 - joi 05 am (minim) - a treia)
Dar vezi si tu cum stai cu memoria ca sigur iti "amintesti" ca in ultima zi n-ai iesit la 10 din Ungaria ci undeva pe la 5 p.m. Posted Image

Edited by Klaudio, 30 November 2017 - 19:24.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
nu se numara asa zilele, sunt zile calendaristice - pe cate zile calendaristice a avut mai mult de 12 ore in afara tarii, primeste diurna externa. eu inteleg ca sunt fix 2 din descrierea lui.

#10
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Ok, chiar daca se contorizeaza doar 2 zile la extern de ce am primit diurna doar pe 2 zile intern?

#11
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
E posibil ca diurna ta externa sa fi ajuns in alta parte...de ex. in buzunarul patronului Posted Image
Se practica la firmele cu conducere de rahat.

Ai stampilat ordinele de deplasare in Ungaria?Posted Image

Edited by alexa32, 01 December 2017 - 10:34.


#12
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Problema nu e de la conducere, e de la contabilitate, e acolo o ''tanti'' f ofticata ca ''ne plimbam si ne scolim pe banii firmei".
Cred ca problema e cauzata de micul dejun, din ce am citit in link-urile postate aici se pare ca nu poti sa ai si diurna si sa decontezi si mancare sau transport local.
Inainte sa plec am avut o discutie cu ''tanti'' si asa imi spusese ca daca am mic dejun nu poate sa-mi dea diurna, desi in alte deplasari nu m-am lovit de problema asta, am avut si mic dejun si diurna...Dupa discutia respectiva am vorbit cu seful meu care mi-a zis sa ne luam mic dejun ca nu-i problema, rezolva el cu nebuna.....
Nu l-am mai sunat sa-l stresez cu problemuta asta in minivacanta, o sa o lamuresc cumva saptamana viitoare.
Nu ar fi fost o problema daca-mi explica contabila clar de la inceput care-i legea si daca mi-ar fi spus ca pot sa decontez bonurile de la restaurant in loc de diurna....

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu exista asa ceva. Daca primesti mic dejun atunci ti se scade din diurna (daca e o firma de ultimu cacat, pentru ca altfel nu se caca pe ei cu asa ceva). Intrebarea este cit de usor este sa schimbi firma asta cu una mai putin penibila?

#14
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Firma nu e penibila dar nici perfecta. Nu mi s-a mai intamplat problema asta si in alte dati , e posibil sa fie o greseala sau pur si simplu rea vointa din partea  unei angajate.
Voi cere lamuriri saptamana viitoare.

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postbinox, on 30 noiembrie 2017 - 15:09, said:

Cursul nu mi l-am dorit eu, firma are nevoie de el.
In Ungaria am intrat pe la ora 17.00 si am iesit pe la ora 10.00, in total am petrecut 65 ore acolo (7+24+24+10).
Nu inteleg cum au calculat doar 2 zile de diurna interna....
Poate pt ca pe factura de la hotel aparea diferentiat micul dejun?
Asta e....ai gresit orele de intrare si iesire......nu stiu exact cum se calculeaza dar de aici ti se trage....informeaza-te bine data viitoare....Stiu ca si la mine cand se pleaca in delegatii, colegii, respecta niste ore ca au GPS pe masina....pana si benzina o baga la anumite ore ca sa le iasa zilele.....

Edited by Clovis, 05 December 2017 - 23:00.


#16
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Pana la urma s-a rezolvat. Dupa cum am banuit problema nu era de la conducere , a fost rea vointa/lene/indiferenta din partea unei angajate.
Am primit cu totii diurna externa pe 4 zile .
Cele 2 zile de diurna interna pe care le primisem erau defapt un rest de la o deplasare anterioara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate