Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Unde pot cumpara antibiotice fara reteta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Ugho, on 29 noiembrie 2017 - 21:51, said:

Du-te la Catena sa vedem daca poti sa cumperi si pe urma mai vorbim!
Hmm, yup, Catena este singurul lant de farmacii.
Si da, Catena aia, prima la stinga dupa piata ?!
Nu de alta, dar de abia gasesc o farmacie Catena, trebuie sa caut......

#20
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 ignition2you, on 29 noiembrie 2017 - 20:43, said:

Unde pot cumpara in Romania antibiotice fara reteta ?
Eventual on-line daca altfel nu este posibil.
Stie cineva daca din Bulgaria se pot cumpara fara reteta ?
Eu personal caut Amoxicilina cantitate totala 30g. data de expirare >1an, indiferent de doza de ambalare 250mg, 500mg, sau 1g.
daca vrei sa te sinucizi ai 1286 de variante  ... Posted Image

Edited by realduc, 29 November 2017 - 22:30.


#21
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

 Tz3posu, on 29 noiembrie 2017 - 21:54, said:

varianta corecta a raspunsului .
obti --> obtii

#22
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
farmacii sunt una langa alta, intri in toate pana gasesti ce vrei, 99% dau antibiotice fara probleme fara retete

#23
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017
se dau peste tot.
Doar sa stii sa ceri.

#24
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Nu cred ca e bun augumentatin la ce o fi avand el.
Poate biseptol ar fi mai bun.

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Am cumparat eu antibiotic vre-o 3 cutii de la farmacie no name.Am explicat ca nu locuiesc in tara si e dificil sa iau in zona.Am folosit cred o cutie juma in un an.DR.farmacista mi-a bagat pe gat si ceva pansament gastric.Ok.CAND AM PLECAT AM ZIS CA REVIN SA REINOIESC STOCUL.Raspuns-fara problem,se rezolva.Acuma,initiator,vrei si un desen?

#26
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 ignition2you, on 29 noiembrie 2017 - 20:43, said:

Unde pot cumpara in Romania antibiotice fara reteta ?
Am luat de la o farmacie locala...sormea a facut la fel si a luat de la Catena. M-a intrebat de reteta si la ce-mi trebuie... i-am spus ca mi s-a umflat baza gingiei si ca n-am reteta (ca nu ma inteleg cu medicu de familie ca mi-e sila sa ma duc sa-i cer reteta pentru asa ceva) si mi-a dat "doza de baza" vreo 10 bucati la folie de Oxacilina. Adevarul este ca pentru o inflamare a gingiei mi se pare aiurea sa-ti dea doar cu reteta. Problema apare la aia care iau asa ceva cand sunt raciti crezad ca scapa mai repede de gripa

Edited by iulian160380, 30 November 2017 - 07:56.


#27
ignition2you

ignition2you

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2017
1. Nu am solicitat sfaturi medicale.
2. Nici morale.
3. Nici farmaceutice (Stiu ce contine Augmentin si Zynat si multe altele insa nu este un curs de farmaceutica).

Cei care sustin ca poti cumpara de la orice farmacie fara reteta in Bucuresti: Eu ma refer la timpul prezent si nu la trecut.

Stiu sa folosesc goagal insa nu detin informatii despre seriozitatea vanzatorilor on-line care vand astfel de produse si nu vreau sa cumpar pastile de zaharina pe post de antibiotice. Si da stiu si de efectul placeboo, dar din pacate nu stiu si bacteriile vizate :)

Pentru cei care au abordat varianta cu coruptia: normal ca nu a murit, doar se transforma... se adapteaza la mediu.
In cazul asta trebuie sa gasesc un loc cu medici prost platiti si neapreciati... hmmm oare unde gasesc in Romania asa ceva ? :)

#28
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 ignition2you, on 30 noiembrie 2017 - 14:00, said:

Cei care sustin ca poti cumpara de la orice farmacie fara reteta in Bucuresti: Eu ma refer la timpul prezent si nu la trecut.
Ai incercat deja la mai mult de 2 farmacii si nu ai reusit ?!
Daca esti prezentabil, haine decenta si fatza care te ajuta, reusesti.

Patit de mine, acum citiva ani, in provincie (dar nu cred ca s-a schimbat nimic nicaieri):
- farmacie goala, ceva firma mai mica (independenta, nu cred ca e lant)
- eu (intre 30 si 40 de ani, imbracat ok casual) cumparam ceva fara reteta (tot antibiotic? habar am, stau prost cu memoria)
- intra un pustache la maxim 19 ani, imbracat in treling+geaca si incearca sa cumpere ceva din ala care se combina cu... cafea(???) sau energizante(???) si iti da niste stari euforice (repet, stau prost cu memoria si habar cum se folosesc astea.....). Algocalmin era ?? Se mai fabrica? Iti trebuie parca reteta, nu ?!
Bineinteles ca nu a reusit fara reteta.
Dar eu DA.
Deci.....

Online nu vrei sa risti.... acum fleosc, tipic romanesc: vrei ieftin (sau moca), sigur (pretentii mari) si usor (sau daca s-ar putea sa fara altcineva treaba in locul tau) :)
Si la farmacie e risc, macar riscul ca stai sa cauti 2 luni.... dupa cum faci in acest moment.

Edited by buyonevideo, 30 November 2017 - 14:10.


#29
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

 buyonevideo, on 30 noiembrie 2017 - 14:08, said:

Patit de mine, acum citiva ani, in provincie (dar nu cred ca s-a schimbat nimic nicaieri):
Pai tu vorbesti de acum cativa ani, incearca acum sa cumperi antibiotice fara reteta si pe urma mai vorbim!

#30
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Nu se poate cumpara fara reteta, nu mai vorbiti aiurea.
Poate se putea mai demult, dar de aproximativ un an, nu se mai poate, cel putin in orasele mari.

Sau daca se poate, ala care vinde trebuie sa fie prea prost sa isi riste slujba in conditiile in care sunt camere de filmat si registre care retin pe ce baza s-au dat antibioticele in aproape orice farmacie.

Singura solutie este sa te intelegi cu medicul de familie.

Edited by pexCom, 30 November 2017 - 19:35.


#31
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu e illegal sa vinzi antibiotice fara reteta. Nu e etic, dar aia e alta discutie.
     Oricum daca unu vrea sa se otraveasca singur o poate face oricand. Cumpara de peste drum.

#32
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
nu e vorba de otravit cat despre folosire damplea, ma doare curul bag niste antibiotic,  oricum si multi doctori le dau ca pe bomboane. Beleaua e ca incep sa nu mai fie eficiente ca-s folosite fara cap.

Ps, trebuie sa cauti ceva  o farmacie (cel putin in bucuresti) care sa-ti dea antibiotic fara reteta, eu aveam  foaia cu analizele si antibiograma in mana si n-au vrut sa-mi dea fara reteta

Edited by costy_ytsoc, 30 November 2017 - 20:46.


#33
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 ignition2you, on 30 noiembrie 2017 - 14:00, said:

Stiu ce contine Augmentin si Zynat si multe altele insa nu este un curs de farmaceutica.
Astea ce contin? Pune tu virgulele.
Arnoxil Clamoxyl Clamoxyl Larotid Amoxil Polymox Sawacillin Pasetocin Velamox Wymox Utimox Agerpen A-Gram Alfamox Alfida Alfoxil Am-73 Amocilline Amoclen Arnodex Amo-Flamisan Amoksilin Amoksina Arnolin Amorion Amosin Amox Amoxamil Amoxaren Arnoxi-Basileos Amoxibiotic Amoxicil Amoxicillin
Amoxidal Amoxidin AmoxiGobens Amoxillin
Amoximedical Amoxipen Amoxipenil Amoxiroger Amoxi-Tabs Amoxypen Amplirnox Amplirnox Ampy Penyl Apitart Ardine Aspenil Augmentin Axbiot Becabil Benzoral Bioxidona Bristamox Cabermox Chitacillin Cidanamox Clamox Clamoxyl Clarnoxyl Dacala Darnoxicil Daxipen Delacillin Demoksil Doksilin Draximox Efpenix Eupen Flemoxin Fullcilina Grinsil Hiconcil Himinomax Hosboral Ibiamox lmacillin lnfectomycin lsimoxin Kapoxi Largopen Majorpen Megacillin Metifarma Morgenxil Moxacin Moxa1 Moxalin Moxilean Moxipin Moxypen Novamoxin Ax-1000 Nuvosyl Optium Ospanox Pamocil Paradroxil Pasetocin Penamox Penimox Piramox Precopen Primasin Raudopen Ray1ina Reloxyl Rivoxicillin Robamox Sancixomal Sawamezin Sigamopen Simplamox Sinacilin
Sintedix Sintoplus Sumox Superpeni Tolodina Triamoxil Trifamox Trimoksilin Trimox Unicillin UroClamoxyl Utimox Wassermox Widecillin Zamocillin Zimox

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
S-a intamplat sa am nevoie de antibiotic pentru o infectie in gat.
Eram la Bucuresti, medicul de familie la Timisoara.  Stiam de data trecuta tratamentul , m-am dus la farmacie si am primit tratament pentru o zi cel putin, urmand sa iau restul cu reteta cand ajungeam acasa.

#35
ccorneliu01

ccorneliu01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2015
O mare idioțenie.În fond se lucrează împotriva omului.Dacă nu ai nici un venit ce faci?Mergi la doctor să iei rețetă.Consultația costă de zece ori cît antibioticul.Asta este grija sistemului de sănătate,să te încaseze cît lucrezi și să-ți oprească accesul liber la medicamente.Este crimă cu premeditare.

#36
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Fratiware, ai sapat ceva dupa topicul asta.

Luatul de antibiotice fara reteta dupa ureche se materializeaza intr-o rata uriasa de decese cauzate de infectiile nosocomiale rezistente la antibiotice, Romania fiind campioana en-titre la capitolul asta. Fenomen evident varat sub pres de autoritati ca sa nu fie nevoie sa demoleze spitalele si sa construiasca altele noi, cam singura metoda prin care poti scapa de bacteriile cauzatoare de infectii nosocomiale.

Edited by abac, 01 November 2022 - 19:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate