Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare chitara incepator sub ~300RON

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014
Salut. As vrea sa-mi cumpar o chitara. Cand eram mic am mai avut de 2 ori chitara insa nu m-am tinut. Acum is la facultate si vreau sa-mi enervez colegul de camera. Ce chitara <acustica> imi puteti recomanda undeva sub 300 RON ?
Mi-au sarit in ochi astea 2 insa nu stiu care ar fi mai buna. Una e facuta din Spruce si alta din Basswood. M-am uitat pe net putin insa nu gasesc nimic concret. Doar faptul ca cele din Basswood ar produce un sunet mai adanc, oarecum mai bun. Nu sunt expert, nu stiu despre ce vorbesc. In orice caz care din astea 2 mi le-ati recomanda ? Sau poate alt model. Nu vreau sa ridic bugetul fiindca imi deja imi trebuie si husa la ea.. si viata de student e grea asa cum e. + sunt incepator.
Multumesc anticipat.

http://www.fly-music...gg-sw201bk.html

http://www.fly-music...on-d-120bk.html


sau poate ceva mai ieftin. Sunt incepator... mare lucru n-o sa inteleg din chitara pana nu invat si oricum mi-am propus sa invat singur.

Edited by vlad9727, 29 November 2017 - 19:43.


#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007

View Postvlad9727, on 29 noiembrie 2017 - 19:42, said:

Nu vreau sa ridic bugetul fiindca imi deja imi trebuie si husa la ea.. si viata de student e grea asa cum e. + sunt incepator.

Viata "grea" de student = din punctul meu de vedere cea mai frumoasa perioada a vietii.. Daca acum e greu ce vei face cand vei avea job, copii, nevasta, facturi, sefi tampiti, impozite, asigurari..

#3
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017
Ia cu tine un prieten care se priepe.
Chitara trebuie să o asculti nu doar sa o vezi.

Omul va verifica dacă falseaza, dacă tastele sunt ca lumea, daca lemnul e uscat, etc.
Trebuie să fie acolo, cand o cumperi.

Daca vrei o chitara doar ca sa inveti pe ea, ti-as sugera sa iei una SH.
E la jumatate de pret, o tii un an de zile pana inveti ceva și apoi o dai unui copil care vrea sa invete.

Daca o cumperi pe asta la 300, o poti tine cativa ani.
Tocmai de aceea e necesar sa mergi impreuna cu cineva care se stie cat de cat.

#4
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

View PostArgv, on 29 noiembrie 2017 - 20:38, said:

Viata "grea" de student = din punctul meu de vedere cea mai frumoasa perioada a vietii.. Daca acum e greu ce vei face cand vei avea job, copii, nevasta, facturi, sefi tampiti, impozite, asigurari..
stai dom'le linistit ca eram usor ironic. Chiar si asa, is unii care mai invata prin facultati si nu dau in betii seara de seara. In orice caz, ma intretin singur de la 19 ani, spre informarea dumneata. Stiu cu ce se mananca, "cat de cat" toate nebuniile astea.
In loc sa arunci spini; sa arati ca explodezi de cunoastere si experienta, mai bine imi raspundeai la intrebare. N-are rost sa aduci lucruri "off-topic" pe masa.

View PostAlireza, on 29 noiembrie 2017 - 20:41, said:

Ia cu tine un prieten care se priepe.
Chitara trebuie să o asculti nu doar sa o vezi.

Omul va verifica dacă falseaza, dacă tastele sunt ca lumea, daca lemnul e uscat, etc.
Trebuie să fie acolo, cand o cumperi.

Daca vrei o chitara doar ca sa inveti pe ea, ti-as sugera sa iei una SH.
E la jumatate de pret, o tii un an de zile pana inveti ceva și apoi o dai unui copil care vrea sa invete.

Daca o cumperi pe asta la 300, o poti tine cativa ani.
Tocmai de aceea e necesar sa mergi impreuna cu cineva care se stie cat de cat.
Ma gandeam sa incerc pe OLX sau ceva, insa ma gandesc sa nu-mi iau teapa cu vreo chitara uzata. Sa incerc ceva mai ieftin, pe la 200 RON ? sau... ?

edit: nici nu prea cunosc pe cineva care sa se priceapa extraordinar la chitari. + ma indoiesc ca au fiecare tip de chitara la micul magazin de prin oras... :(

Edited by vlad9727, 29 November 2017 - 22:59.


#5
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017
Cum e Vlad, ti-ai luat chitara?
Ai urcat pe vreo scena, ceva? :)

#6
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006
io, 34 ani, m-am apucat de chitară. mi-am luat o Yamaha F310 în martie și deja cânt acceptabil unele piese acum în aprilie. degete belite la început, după ce îți faci bătăturile în vârful degetelor cânți ore în șir apoi.

încep cu acustica ca să învăț melodiile romăneșți folk clasice, apoi mă înfig direct într-un Ibanez și merg mai departe pe drumul metal, stil muzical care mi-a plăcut de când eram adolescent. n-oi ajunge io Herman Li de la Dragonforce, dar Powermetal tot vreau să învăț cândva. în plus, nevasta cântă profi la vioară, așa că poate o punem de un duet de Symphonic Metal peste ani. cine știe, poate cooptez și viitorii copii în asta.

niciodată nu e prea târziu să faci ceva, fie el cântat la chitară sau ceritificare CISCO CCNA sau învățat să schiezi (io la 25 ani, nevastă-mea la 31). urmați-vă visurile,  nu vă mai luați după românescul "sunt prea bătrân pentru așa ceva"!!!

Edited by mannes, 29 April 2018 - 00:40.


#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmannes, on 29 aprilie 2018 - 00:39, said:

încep cu acustica ca să învăț melodiile romăneșți folk clasice, apoi mă înfig direct într-un Ibanez și merg mai departe pe drumul metal, stil muzical care mi-a plăcut de când eram adolescent

Ideea asta e cam învechită, să începi pe acustică, ca să-ți "bătătorești degetele" și să te muți pe electrică mai târziu. Cel mai bine e să începi pe ce-ți place.

Acustica e cam limitată. Dacă n-ai de gând să cânți pe plajă sau la pădure, pentru acasă, electrica e mult mai practică. Poți repeta cu căști, fără să faci zgomot, efectele merg mai bine pe electrică, se poate regla mai bine decât acusticele ieftine, rezistă mai bine la lovituri. Nu văd prea multe motive să iei acustică.

Pentru cântatul la chitară nu-i nevoie de forță. Cel mai mare progres îl faci odată ce nu mai apeși atât de tare și nu mai cânți la fel de încordat. Odată ce te relaxezi, degetele încep să-ți alerge altfel pe gât. Ori dacă ai o chitară prost reglată, la care e necesar să exerciți forță, nu vei ajunge niciodată să cânți relaxat.

#8
vlad9727

vlad9727

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.09.2014

View PostAlireza, on 09 martie 2018 - 00:30, said:

Cum e Vlad, ti-ai luat chitara?
Ai urcat pe vreo scena, ceva? Posted Image
Salut! Da, mi-am luat un Harley Benton D-120BK ~300 RON. Sunt relativ multumit, insa ma gandesc sa mai practic putin pe ea pana in toamna si ma ma mut la un Ibanez sau Fender, ceva mai scump.
Pana acum am cantat in campusul de la facultate. Am avut competitie din pacate :)). Pana acum, cam tot ce e in imagine stiu sa cant (cat de cat) https://i.imgur.com/IHV5tUi.png

View Postmannes, on 29 aprilie 2018 - 00:39, said:

io, 34 ani, m-am apucat de chitară. mi-am luat o Yamaha F310 în martie și deja cânt acceptabil unele piese acum în aprilie. degete belite la început, după ce îți faci bătăturile în vârful degetelor cânți ore în șir apoi.

încep cu acustica ca să învăț melodiile romăneșți folk clasice, apoi mă înfig direct într-un Ibanez și merg mai departe pe drumul metal, stil muzical care mi-a plăcut de când eram adolescent. n-oi ajunge io Herman Li de la Dragonforce, dar Powermetal tot vreau să învăț cândva. în plus, nevasta cântă profi la vioară, așa că poate o punem de un duet de Symphonic Metal peste ani. cine știe, poate cooptez și viitorii copii în asta.

niciodată nu e prea târziu să faci ceva, fie el cântat la chitară sau ceritificare CISCO CCNA sau învățat să schiezi (io la 25 ani, nevastă-mea la 31). urmați-vă visurile,  nu vă mai luați după românescul "sunt prea bătrân pentru așa ceva"!!!
Ce fain! Ma bucur sa aud ca ai cu cine sa impartasesti hobby-urile de genul asta :). Acum bataturile de la degete ma deranjeaza cand cant fiindca se agata coaja pielii de corzi cand schimb acordurile :)). (bataturi peste bataturi).
E super fain. L-am facut pe colegul de camera sa-si cumpere o chitara electrica. M-am jucat putin si pe aia... Tot chitara acustica e pe gustul meu. Desi ascult doar rock Alternativ, Metal, Hard, Grunge

View PostSmurfK, on 30 aprilie 2018 - 17:23, said:


Ideea asta e cam învechită, să începi pe acustică, ca să-ți "bătătorești degetele" și să te muți pe electrică mai târziu. Cel mai bine e să începi pe ce-ți place.

Acustica e cam limitată. Dacă n-ai de gând să cânți pe plajă sau la pădure, pentru acasă, electrica e mult mai practică. Poți repeta cu căști, fără să faci zgomot, efectele merg mai bine pe electrică, se poate regla mai bine decât acusticele ieftine, rezistă mai bine la lovituri. Nu văd prea multe motive să iei acustică.

Pentru cântatul la chitară nu-i nevoie de forță. Cel mai mare progres îl faci odată ce nu mai apeși atât de tare și nu mai cânți la fel de încordat. Odată ce te relaxezi, degetele încep să-ți alerge altfel pe gât. Ori dacă ai o chitară prost reglată, la care e necesar să exerciți forță, nu vei ajunge niciodată să cânți relaxat.
Nu stiu de ce zici ca-i limitata. Poti canta cam orice, chit ca nu suna la fel de spectaculos precum cea electrica. Chitara electrica nu prea poti s-o scoti afara :)). Nu prea o maltratez chitara, deci nu cred c-o sa am probleme cu stricatul ei. Anyhow, is foarte multumit de chitara acustica, desi imi pare rau ca am luat ceva asa ieftin (nu scap de un bazait enervant nici de cum. M-am jucat cu truss rod-ul, dar degeaba. La un magazin mi-au zis ca e de la chitara... fly-music-ul din Iasi nu are "guitar technician", si cica in garantie intra alt lucruri... deci claros... O sa optez pentru ceva mai scump prin toamna.


Scuze ca raspund asa tarziu. Nu prea frecventez forumurile :-/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate