Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Solutie pentru dinti frumosi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Beatricemarginas23

Beatricemarginas23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.11.2017
Buna...eu am o problema cu dinti, imi sunt foarte inghesuiti si strambi. Am 22 de ani si din pacate cat am fost mica nu am avut pe nimeni sa ma duca la stomatolog. Am fost eu de curand si mi s-a spus ca solutia ar fi doar aparatul dentar si ceva extractii..Dar nu as vrea aparat deoarece ma gandesc ca o sa-l port in jur de 2-3 ani si nu o sa am niciun rezultat. As vrea daca s-ar putea sa-mi faca mai multe extractii si sa mi slefuiasca si pe urma sa-mi puna peste ei...Dar nu stiu daca e posibila slefuirea lor, deoarece toti dintii imi sunt foarte sanatosi dar ma deranjaza foarte tare aspectul. Ce alta solutie as avea ? Sau daca stiti e posibila slefuirea lor ? Va multumesc

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ai bani ?

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asa, asa fato, fa-ti singura pomana si distrugeti dinti acu´ cat mai esti tanara, ca sa ajungi cat mai curand la "clampanele" sa vezi ce frumoase si elegante sunt! Iar daca-s si de porcelan, ai dat lovitura! Ce daca or sa te doara gingiile cand vei manca (sau vei renunta sa mananci ca nu poti), ca zile intregi vei avea basici in gura , ca vei vorbi "sasait".Cand vei zambi cu gura pana la urechi, vor da toti pe spate de frumusetea "clampanelelor" tale!
Lasa-ti dintii in pace, daca te poate ajuta acel aparat dentar, fa-o dar nu te apuca sa scoti si sa inlocuiesti dinti de pe acuma.Cand vei reliza ce prostie ai facut, va fi prea tarziu, Nicaieri nu-i mai bine ca acasa,, nici nu mananci mai bine si mai fara grija decat cu dintii tai!

View PostJurasikMan, on 29 noiembrie 2017 - 18:58, said:

Ai bani ?
Cauti nevasta?Bogata?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O poza (numai cu zambetul)  ?

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Caută pe net fațete dentare


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBeatricemarginas23, on 29 noiembrie 2017 - 18:42, said:

Buna...eu am o problema cu dinti, imi sunt foarte inghesuiti si strambi. Am 22 de ani si din pacate cat am fost mica nu am avut pe nimeni sa ma duca la stomatolog. Am fost eu de curand si mi s-a spus ca solutia ar fi doar aparatul dentar si ceva extractii..Dar nu as vrea aparat deoarece ma gandesc ca o sa-l port in jur de 2-3 ani si nu o sa am niciun rezultat. As vrea daca s-ar putea sa-mi faca mai multe extractii si sa mi slefuiasca si pe urma sa-mi puna peste ei...Dar nu stiu daca e posibila slefuirea lor, deoarece toti dintii imi sunt foarte sanatosi dar ma deranjaza foarte tare aspectul. Ce alta solutie as avea ? Sau daca stiti e posibila slefuirea lor ? Va multumesc

Cand eram si eu mai tanar... tot asa, mi s-a pus odata pata pe dintii din fata si am fost la un cabinet de chirurgie estetica dentara sa intreb cam cat ar costa o lucrare complexa.  Am dat peste un medic tanar care mi-a explicat ca lucrare e complexa, traumatica si costisitoare si mi-a zis asa:  Daca lucrezi in televiziune sau esti actor.. si castigi o caruta de bani, poate ca merita investitia intr-o dantura perfecta, altfel lucrarea nu e pentru omul de rand.

Si mi-a spus in ce consta tehnic lucrarea:  trebuie scosi toti dintii din fatza (dinti santosi), si bagata o linie de implant care sa sustina o retea de dinti noi din plastic. Apoi, lucrarea trebuie intretinuta, nu ai voie sa musti chestii mai tari cu dintii din fatza... si alte chestii din astea...


Am apreciat foarte mult ca mi-a dat un sfat competent si m-am linistit fara sa incerce sa ma atraga cu tot felul de povesti.

Edited by rosix, 29 November 2017 - 19:37.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Aparat dentar scrie pe tine . Fara extractii .

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postrosix, on 29 noiembrie 2017 - 19:33, said:



Cand eram si eu mai tanar... tot asa, mi s-a pus odata pata pe dintii din fata si am fost la un cabinet de chirurgie estetica dentara sa intreb cam cat ar costa o lucrare complexa.  Am dat peste un medic tanar care mi-a explicat ca lucrare e complexa, traumatica si costisitoare si mi-a zis asa:  Daca lucrezi in televiziune sau esti actor.. si castigi o caruta de bani, poate ca merita investitia intr-o dantura perfecta, altfel lucrarea nu e pentru omul de rand.

Si mi-a spus in ce consta tehnic lucrarea:  trebuie scosi toti dintii din fatza (dinti santosi), si bagata o linie de implant care sa sustina o retea de dinti noi din plastic. Apoi, lucrarea trebuie intretinuta, nu ai voie sa musti chestii mai tari cu dintii din fatza... si alte chestii din astea...


Am apreciat foarte mult ca mi-a dat un sfat competent si m-am linistit fara sa incerce sa ma atraga cu tot felul de povesti.
Ai fost la măcelărie? Să scoată dinți sănătoși? Vrăjeală.

#9
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Dacă ai dinți sănătoși lasă-i acolo.

#10
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postrosix, on 29 noiembrie 2017 - 19:33, said:

Cand eram si eu mai tanar... tot asa, mi s-a pus odata pata pe dintii din fata si am fost la un cabinet de chirurgie estetica dentara sa intreb cam cat ar costa o lucrare complexa.  Am dat peste un medic tanar care mi-a explicat ca lucrare e complexa, traumatica si costisitoare si mi-a zis asa:  Daca lucrezi in televiziune sau esti actor.. si castigi o caruta de bani, poate ca merita investitia intr-o dantura perfecta, altfel lucrarea nu e pentru omul de rand.

Si mi-a spus in ce consta tehnic lucrarea:  trebuie scosi toti dintii din fatza (dinti santosi), si bagata o linie de implant care sa sustina o retea de dinti noi din plastic. Apoi, lucrarea trebuie intretinuta, nu ai voie sa musti chestii mai tari cu dintii din fatza... si alte chestii din astea...


Am apreciat foarte mult ca mi-a dat un sfat competent si m-am linistit fara sa incerce sa ma atraga cu tot felul de povesti.
Daca mai existau dubii...

#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Dintii sanatosi nu se ating cu freza, eventual se scot maselele de minte  pt a avea loc migrarea

#12
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Aparatul dentar e singura solutie!

#13
Beatricemarginas23

Beatricemarginas23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.11.2017
Daca nu as avea cum as putea sa ma gandesc sa-mi fac dintii ? Sau e ceva pe gratis in ziua de azi ???
Jurasik Man

Edited by Beatricemarginas23, 29 November 2017 - 22:51.


#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P55mfbKXQpU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by daniMMM, 30 November 2017 - 14:42.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Uite aici ceva, care fara sa-ti distruga dantura, ti-ar putea fi de folos:
https://fr-fr.facebo...02232473367731/
Cred ca merita cel putin sa te interesezi mai indeaproape.
Tasteaza adresa direct pe Google.

Edited by myshyk, 01 December 2017 - 08:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate