Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ozana - Str. Fetesti - Imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View PostM4V3RiCk_, on 18 decembrie 2017 - 00:36, said:

Avand in vedere ca Bucurestiul s-a umplut de tarani veniti de la coada vacii...

Ca eu nu dau 55 000 de euro pe un apartament si am si casa pe pamant in Branesti, partea a doua.


In Branesti gasesti doar intelectuali rasati, banuiesc! Posted Image Cum iti petreci timpul liber, la cinema-ul de langa carciuma din sat sau te duci la shopping in tarabele din piata?

E foarte bine ca vin "taranii de la coada vacii" din provincie sa munceasca in multinationalele din Bucuresti, din atat de multe motive incat nu stau sa le insir.

#38
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Imi place ca se zice de Dristor ca fiind un cartier safe. Parca in dristor a tras unu cu AK 47 acum cativa ani, nu?

Edited by Afroditu, 18 December 2017 - 09:28.


#39
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Dar hei, nimic nu se compara cu viata la tara: e safe, ai parte de betivii satului care se aduna zilnic la birt, de babe violate si mici sau mari gainarii, precum furatul a orice se poate fura. In rest, e idilic, frumos, miros de balegar proaspat dimineata, gratare cat cuprinde, cacarea in fundul curtii, noroi pe gumari, senzatii tari, romanesti.

#40
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Da....,o  zona cu  avantaje  dar si cu  pericole.

Multi  asa  zisi  dezvoltatori imobiliari au probleme : litigii  cu  vecinii, autorizatie  de  constructie  anulata ( bloc  aproape  gata ).

Sa  dau  nume
Codrea, Armanca  Romario  din Titu ( Amalia  Rezident ) .
Atat  am aflat  decomandata.

Deschideti  bine ochii..Auzi  pretentii  la ei, 90 % avans  fara  garantii de orice  fel, he ,he, he !Posted Image Posted Image

#41
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Poate vrei sa zici Eka Residence

#42
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Eka  nu este  inca pe  lista.

Dar  voi  mai intinde  antenutele.Posted Image

#43
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Www.astoriumresidence.ro
De ăștia stiti ceva?blocurile par exact ca cele de la titan sun park 3,oare sa fi schimbat numele si sa fie acelasi dezvoltator?

#44
blexandru

blexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.02.2018

View PostMarius19891989, on 31 mai 2018 - 15:01, said:

Www.astoriumresidence.ro
De ăștia stiti ceva?blocurile par exact ca cele de la titan sun park 3,oare sa fi schimbat numele si sa fie acelasi dezvoltator?

uau, 1000 de euro mp util (balcon inclus) sau mai exact 1150 euro/mp util fara balcon in mijlocul campului???
si sa ne uitam bine ce compartimentari extrem de reusite..... o sufragerie de 11 mp....

#45
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010

View PostAfroditu, on 18 decembrie 2017 - 09:27, said:

Imi place ca se zice de Dristor ca fiind un cartier safe.
E pe dracu.
Dristor e cel mai nenorocit cartier plin de rromi si dubiosi.

View Postblexandru, on 31 mai 2018 - 15:17, said:

sa ne uitam bine ce compartimentari extrem de reusite..... o sufragerie de 11 mp....
Se mai zicea ca au facut comunistii cutii de chibrituri.

In bloc comunist finalizat in 1989, am living de 24 mp utili, dormitorul mare de 15 mp utili si cel mic de 12 mp utili.

La blocurile noi daca gasesti living de 18 mp , ala e deja "penthouse ca-n America"

#46
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

View PostSunny_Days, on 02 iunie 2018 - 07:19, said:

E pe dracu.
Dristor e cel mai nenorocit cartier plin de rromi si dubiosi.

Ehehe, nu cunosti Rahova si Ferentariul, sau zona centrala care colcaie de etnii. Dristor e parfum pe langa alte zone!

#47
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostSunny_Days, on 02 iunie 2018 - 07:19, said:


Se mai zicea ca au facut comunistii cutii de chibrituri.

In bloc comunist finalizat in 1989, am living de 24 mp utili, dormitorul mare de 15 mp utili si cel mic de 12 mp utili.

La blocurile noi daca gasesti living de 18 mp , ala e deja "penthouse ca-n America"

Si de obicei, un living mare vine cu un dormitor de maxim 12 mp. Cel putin in blocurile noi.
Rar gasesti living mare si dormitor ok. Eu am living de 21 mp plus balcon de 5mp, iar dormitorul are aproape 15 mp. Bloc nou, deci se poate.

#48
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010

View PostAfroditu, on 04 iunie 2018 - 08:34, said:

Rar gasesti living mare si dormitor ok. Eu am living de 21 mp plus balcon de 5mp, iar dormitorul are aproape 15 mp. Bloc nou, deci se poate.
In ce zona ?

#49
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Zona numelui acestui topic :D
ZOna de camp, cum ar zice unii pe aici.

#50
Aimar21

Aimar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.09.2007

View PostAfroditu, on 04 iunie 2018 - 10:51, said:

Zona numelui acestui topic Posted Image
ZOna de camp, cum ar zice unii pe aici.

Salut,

Locuiesc in zona Fetesti, inceputul campului de circa un an, zona este in continua dezvoltare. Speram ca nea edilul de la primarie sa aprobe mai repede PUZ-ul zonal Urbanistic S3 sa poata permite si infrastructurii sa isi faca loc in zona, este un grup creat pe facebook unde cei din zona tatoneaza zilnic acest subiect : Primaria Sectorului 3 si cetatenii, impreuna pentru PUZ .
Urgent ar fi nevoie sa sparga drumul Gura Fagetului spre bulevardul Pallady pe langa SRI, zona s-a tot aglomerat de la luna la luna, intra-devar majoritatea care se muta in zona sunt veniti din afara Bucurestiului.

Am locuit in Dristor 32 de ani, nascut, crescut si umblat prin cartier la modul ce unii ati vazut doar pe la TV in videoclipurile lui Puya sau Bug Mafia :)) , zona Dristor acum 15-20 ani era plina de rromi si de persoane dubioase, iti luai bataie la propriu pe  strada cand treceai erai luat la interogat si perchezitie, scapai daca cunosteai pe cineva fluent din zona si dadeai numele corect.
Vorbim insa de prezent,timpuriile s-au schimbat, cei din provincie au tot venit in Bucuresti,  zona Dristor s-a schimbat foarte mult in bine din punct de vedere al celor care locuiesc acolo, au fost schimbate generatiile, rromi  au tot plecat de vreo 10-12 ani din cartier, s-au mutat persoane venite din afara Bucurestiului care lucreaza prin corporatii sau au propriile lor firme sau care vor sa isi faca o familie, persoane serioase.
Daca am pune in paralela zona Dristor cu zona Pallady nu exista grad de comparatie, in zona Dristor ai tot ce ai nevoie, in primul rand infrastructura, ai metroul aproape, esti aproape de centru, Piata Unirii, ai magazine, banci, centre comerciale pe metru patrat.
In Pallady va mai dura infrastructura, vorbesc de strazile unde se construiesc proiecte rezidentiale, strazi FOSTE DRUMURI AGRICOLE, stradute inguste, se va construi mult in perioada urmatoare, din pacate dezvoltatorii si primaria sunt mana in mana si construiesc blocuri cu inaltimea de 5-6 etaje pe stradute inguste unde ar fi permis un maxim conform PUZ,  P+3 !
Din acest motiv, zona Pallady mie sa nu se transforme in 15 ani intr-un Popesti Leordeni care il vedem cu totii cum arata in prezent!

Depinde de fiecare ce vrea, bloc vechi, ai destule dezavantaje: vecini batrani, administratorul la blocul vech te arde la propriu la intretinere , miroase de la subsol etc, blocurile ok anii 1980 sunt putine ca varianta de achizitie si foarte scumpe, gasesti multe ghene in care trebuie sa bagi in jur de 10-15 mii de EURO.
Avantaje Dristor zone linistite Bd.Rm Sarat, Rm. Valcea, Danubiu, Schitului, Fizicienilor: infrastructura, zona aerisita, stradute late, locuri de parcare, nu ai tone de praf care sa iti intre in casa zilnic....

Bafta la cautari tuturor.

#51
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Reactualizare

1. Amalia  Rezident  -au un container  maritim  albastru  pe  Gura  Fagetului  Nr. 88 - 90.
Vand  apartamente  in blocul de  langa  ei.

Dezvoltatorul se  numeste  A.R. PERFECT  SRL
CUI   34390080  J  40 / 4737 / 20.04.2015
reprezentata de  Armeanca  Romario -Mihai
10.10.1995  Titu
Au litigiu  cu vecinul, am  aflat  din sursa sigura.
Ei nu au recunoscut  nimic, Si nu imi raspund la  telefon...suna ocupat...oi fi pe lista  neagra ?Posted Image Posted Image
In asemenea cazuri se sisteaza  autorizatia  de  constructie
I-am vizitat  pe la  finalul  lunii  mai 2018.
De atunci nu au mai '' vandut  '' nimic.
Tot  aceleasi  oferte.
Cer  avans  90 % la  semnarea  promisiunii  notariale de  vanzare.
Fara  garantii din partea  lor ( bancare, imobiliare, ipotecare )
Un avocat  specializat in drept  imobiliar  mi-a  spus  clar  si la obiect.
Poti  trece  oricate  clauze  in promisiunea de  vanzare, daca a doua zi dezvoltatorul  in anunta  insolventa  sau  falimentul, pierd  banii.
Trebuie  sa ma  judec cu el.

Am pus aici ceva poze  cu  biznismenul  asta....voi ati avea incredere  intr-un astfel de  personaj ?

2. Eka  Rezidence  -au un bloc  gata  pe  Gura  Siriului pe  dreapta.
Nu stiu la ce numar.
Aceeasi  sursa mi-a  confirmat  foarte  clar ca li s-a  anulat  autorizatia  de constructie.
Nu pot  vinde mimic.

Mare  atentie !!!Posted Image
Hmmm... sa fim seriosi...

Attached Files



#52
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Am intrat pe site la amalia. Am citit de cateva ore "propri" in loc de proprii si am iesit.
Eka Residence au doua blocuri pe gura fagetului (de fapt sunt pe un drum de servitute intre fagetul si putnei). Sunt in litigiu cu vecinii de la case din fata (e distanta de 4 metri intre bloc si case, probabil d-asta).

#53
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Inca un  asa zis  dezvoltator  corect  si  serios.

Bloc  pe  Gura  Siriului, chiar  ultimul pe  dreapta. Nu stiu  numarul.
Inca  in constructie , destul de avansata.
Reprezentantul  dezvoltatorului  mi-a  arat  apartamentul, nu este  rau  sau  de  neacceptat.

La fel  de  dura  conditia de  plata,  avans  mare fara  garantii.

Dezvoltator  o  persoana fizica....nu ar fi  problema.

Am aflat  ca :

1. In zona  este o statie de  gaze , periodic  instalatia  trebuie  aerisita  etc.  si  face  un zgomot  mare.
2. Zona  se inunda la  ploaie  mare


Adica  niste  vicii  ascunse....buna treaba.
Plus  ca  unul era pretul din AT, confirmat si telefonic  de  agent, la vizionare a venit  un coleg  al agentului.
Aceasta  mi-a  comunicat  alt pret.
Nu mare diferenta....dar  totusi...
I-am scris  doua  SMS uri  agentului  de la  vizionare  si  bineinteles ca nu mi-a  raspuns...

Care  este  concluzia ?Posted Image Posted Image Posted Image

#54
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Eka  residence  publica  anunturi  cu mari reduceri  de  pret  pe  www.imobiliare.ro.

Chiar  de peste  10.000 EURO, ce pleasca !

L-am sunat  pe  cel de la  Eka, l-am lasat  sa isi  spuna  povestea frumos  poleita  si la  final  i-am  aruncat  soparla :

Aveti  toate  actele  in regula  ?
Da, zice  dezvoltatorul  imobiliar.

Tot  cu avans  de  90 % sau  integral  de 100 %la  promisiune de  vanzare ?
Daaa, zice  el.

Eu am aflat  din sursa  sigura  ca  vi s-a  anulat  autorizatia  de  constructie.
El  : Nu este asa.
Eu : Imi aratati  autorizatia ?
El : Nu.

End of  game.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate