Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Ozana - Str. Fetesti - Imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 Afroditu, on 08 decembrie 2017 - 17:06, said:

Pana la urma, ne-am hotarat la un apartament dintr-un complex de blocuri aflat intre strada gura fagetului si gura putnei (are iesire pe ambele strazi).
55 000, 2 camere, 58 mp utili.
Pentru cei care stau in zona, aveti idee daca si cand se va face in drum cu iesire direct in Pallady?
Drum care sa aiba iesire direct in bulevard nu o sa fie prea curand.
Atat Fagetului dar si putnei sunt ,din pacate,strazi inguste (comparativ cu Siriului,care este cea mai apropiata...) asta si pentru ca proprietarii de terenuri de pe acele 2 strazi nu au cazut de acord ,sa cedeza 1m-1,5m din terenul lor ,pentru trotuar.
Abia au loc 2 masini pe o portiune libera,fara masini parcate stg-dr.....

#20
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Dacă ti-a spus agentul ca o sa se faca drum poti sa uiti,spun asta pt ca m-am interesat,si eu am luat un apartament in zona.

#21
Aimar21

Aimar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.09.2007
Salut Afroditu :)

Sunt de parere ca ai facut o alegere buna, alegand zona Ozana, sunt crescut in Dristor, m-am mutat de aproximativ 1 an in Ozana, mai exact pe Drumul Gura Crivatului si zona este in plina dezvoltare....

Problema este la dezvoltarea urbanistica si la drumurile de acces, am facut deja cateva sesizari la sector 3 aka Primar Negoita care suna asa :

Locuiesc pe Strada Drumul Gura Crivatului, Nr.24, Sector 3, complex Ideal Residence, construit anul trecut in cartierul Ozana.
Strada este foarte ingusta, bombardata de gropi si lipseste iluminatul public stradal.
Zilnic trec foarte multe masini pe acest drum, este deja un punct de legatura cu blocurile de la Palladium Residence si in curand cu Metropolitan, strada se va aglomera foarte mult.
Zona este in plina dezvoltate imobiliara, puteti va rog sa trimiteti o echipa de la drumuri sa asfalteze macar provizoriu aceasta strada pe sectiunile unde sunt prezente gropi de dimensiuni mari ? ( Asta inca nu s-a intamplat cu toate ca sesizarea am facut-o asta vara! )
Din pacate, in aceasta zona, sunt foarte multe stradute pe unde se construieste agresiv , insa drumurile de legatura,mai exact de iesire la bulevardul Pallady sunt aproape inexistente, decat doua stradute: Fetesti si Drumul Gura Crivatului prin Victor Brauner.
Avem mare nevoie de infrastructura in cartierul nou Ozana, altfel o sa avem aceleasi probleme ca in Popesti Leordeni...
Majoritatea constructiilor noi recente care s-au facut si se fac pe Str. Drumul Gura Crivatului nu au pastrat distanta legala de la drumul public, mai exact au gardul la soseaua care este ingusta.
Va rog insistent Dnul arhitect sef al primariei sector 3 Ștefan Călin Dumitrașcu sa nu mai dati autorizatii atat de usor ,sa le impuneti sa respecte legea tuturor care construiesc pe aceasta strada, sa putem avea in viitor o sosea cu doua benzi pe Drumul Gura Crivatului!

Multumesc frumos pentru timpul acordat acestei solicitari.

Va rog pe fiecare in parte, care deja locuiti in zona Ozana sau urmeaza sa va mutati anul viitor sa faceti sesizari la primarie. Exista un plan urbanistic la sectorul 3 care urmeaza sa fie aprobat, cu cat mai multe persoane care fac sesizari pentru nevoile zonei cu atat mai bine sa se faca ceva.

Sunt perioade aglomerate am observat si pe Strada Fetesti , ne blocam cu masinile din sensul celalalt, drumul este ingust, este nevoie urgenta de un drum de legatura din Drumul Fagetului direct in Bulevardul Pallady. Blocuri se tot construiesc, probabil anul viitor in zona se vor livra in jur de 300-400 de apartamente.

Numai bine,

@Mihai

#22
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Recunosc ca nu am citit tot pomelnicu, doar am spicuit.

Te-ai mutat din Dristor in bomba aia de cartier???? Din punctul meu de vedere ai facut o gresala  dar probabil ai avut motivele tale de care nu sunt interesat sa le aflu.

Ce ma amuzat, a fost scrisoarea catre Primar :)  Nu o sa rezolvi nimic, dar nimic.

#23
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Multumesc pentru raspunsul tau. Voiam sa te intreb cat de aglomerat e drumul care duce la metrou Nicolae Teclu (pe strada Victor Brauner).
Ma gandesc ca asta o sa fie o solutie, 5-6 minute cu masina pana acolo. Sunt locuri suficiente de parcare prin imprejurimi?

#24
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 Afroditu, on 11 decembrie 2017 - 13:06, said:

Multumesc pentru raspunsul tau. Voiam sa te intreb cat de aglomerat e drumul care duce la metrou Nicolae Teclu (pe strada Victor Brauner).
Ma gandesc ca asta o sa fie o solutie, 5-6 minute cu masina pana acolo. Sunt locuri suficiente de parcare prin imprejurimi?
Sunt destule parcari la sosea... https://www.google.r...97!4d26.1947939

Edited by flavius18, 11 December 2017 - 13:09.


#25
Aimar21

Aimar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.09.2007
Salut,

Am crescut la parinti in Dristor, m-am mutat intr-o zona cat mai aproape de parinti, cartierul este linistit Ozana si iesi rapid la bulevard.
Din punctul meu de vedere, decizia este buna pe termen lung. Ia in calcul si avantajele zonei,  ai multe magazine in zona, scoli, gradinite, parc IOR, mall etc.. Daca vrei sa ai totul aproape si o zona deja dezvoltata, trebuie sa scoti din buzunar pentru 2 camere in jur de 70-75 Eur.
Sa ajungi la metrou la Teclu de pe Strada Gura Drumul Crivatului prin Victor Brauner  iti distrugi masina prin gropi si mult noroi  :)) este jale !!!
Zona momentan e la pamant din punct de vedere strazi, gropi, santiere in lucru, mult praf.

#26
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Eu sunt curios cei care zic ca e un cartier bomba cam în ce zone și-au luat apartament nou și la ce bani. Nu e cel mai apropiat de metrou cartier, dar zona este un curs de dezvoltare (și nu ma refer doar la blocuri, ci și la construcții comerciale).

#27
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Stau in Dristor daca esti curios de mine.

#28
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Mi-aș dori și eu la Dristor, dar nu găsesc nimic pe la 50 mp utili și 55 k euro

#29
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Ba gasesti 2 camere, insa iti trebuie si agentu fasnet care sa-si dea interesu.

#30
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Apartament nou sau la bloc din '44?

#31
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
La bloc din 82,83 si la blocuri cu 4 etaje... astea cu 4 etaje nu stiu anu.

#32
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 flavius18, on 11 decembrie 2017 - 20:55, said:

La bloc din 82,83 si la blocuri cu 4 etaje... astea cu 4 etaje nu stiu anu.
Poate.....55k euro un ap. 2 camere in blocuri de 8 nivele, din anii '80....ap in care mai ai de investit bani-timp-nervi.
Ca in zona dristor ( tot o 'bomba de cartier, de altfel....pacat ca nu ai precizat ca prin zona respectiva,cel putin vara,ai nevoie de pasaport/permis de libera trecere, ca sa intri,dupa 22.00...) blocurile de 4 nivele sunt an de constructie  '65---'70 exact si chiar fix ca in Ozana.

Aimar21....buna initiativa si cel putin in sectorul 3,negoita a miscat ceva comparativ cu alti primari din celelalte sectoare...
Dau ca exemplu cererile de toaletare facute de oamenii din zona unde stau eu si care au fost luate in considerare , dar si de amenajarea unor noi locuri de parcare , stalpi de iluminat/etc care la sesizarile locuitorilor din zona , au fost  puse in aplicare.

In zona unde initiatorul a spus ca a cumparat ap. din pacate, pe linga faptul ca in continuare se construieste haotic, dezvoltatorii care ridica blocurile din zona, nu au cedat macar 1 metru din terenul lor pentru trotuar sau strada....iar acest lucru o sa se vada peste 4-5 ani .
De curiozitate, intr-o duminica , am numarat masinile parcate la mine in zona unde locuiesc( pe linga scoala '82),pe o distanta de 200 metri....si am numarat circa 60.
Pe aceiasi distanta pe Gura Siriului am numarat 130.....si pe acea strada inca nu sa terminat de construit...

#33
Aimar21

Aimar21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.09.2007

 flavius18, on 11 decembrie 2017 - 19:09, said:

Ba gasesti 2 camere, insa iti trebuie si agentu fasnet care sa-si dea interesu.

Salut,

Gasesti in Dristor apartament cu doua camere,  50 mp utili ,buget 53k Eur ? Vreau sa cumpar si eu unul, pe ce strada? Pe strada Lacramioarei , prin ghetouri ?
Nu ai cum sa gasesti asa ceva nici daca tai porcul in Ajun!
Vorbim de blocuri noi, nu de vechiturile din blocurile vechi, unde tre sa mai ai buget extra 10 mii euro pentru reparatii si zugraveala .
O garsoniera in Dristor intr-un bloc nou sau vechi costa intre 40-55 Eur, iar zona Dristor nu este wow, am stat in zona 32 ani, in ultimii 10 ani s-a aglomerat foarte tare, la periferie este mult mai liniste si ai metroul ca metoda rapida de transport, ajungi in 15 minute la Unirii...
Sa fim seriosi, preturile deja sunt umflate peste tot oriunde unde ai cumpara, totul se rezuma la bani, daca ai malai de la parinti sau un salariu bun in tara de minim 2 mii Eur/luna, cumperi in Dristor , Muncii sau Baba Novac un apartament la un pret corect, fiecare cauta o varianta accesibila in functie de bugetul pe care il are.

Spor!

#34
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Inca ma uimesc astia care prefera apartament nou la marginea ghetoului decat unul vechi intr-o zona unde sa nu iti fie frica sa treci noaptea pe strada pe jos. Apartamentul ala vechi de kkt in care trebuie sa bagi bani il poti repara in timp cand iti revii cu banii, dar zona nu o repari niciodata ca saracia atrage saracie in general. Acum ca a venit frigul, sa mergi seara dupa ora 7 in parcare la Auchan sa vezi cum o ard baietii de cartier pe marginea portbagajului la o samanta si o cola, alti mesteri care isi repara masinile prin colturi mai ferite, ce sa mai lux frate.

#35
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
'apartament nou la marginea ghetoului decat unul vechi intr-o zona unde sa nu iti fie frica sa treci noaptea pe strada pe jos'

Discutabil... asta si pentru ca in  toate zonele,unde se spune ca poti merge linistit seara pe jos...acele zone sunt delimitate de zone rau famate.....si viceversa.

Iar referitor la ap. in bloc nou vs ap. in  bloc de 4 nivele cf 1 dec. si eu prefer varianta nr 2.
Am vazut cum, cu ce anume dar mai ales cu cine, se construieste in zona / Ozana.

#36
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 flavius18, on 29 noiembrie 2017 - 18:26, said:

Depinde de bugetul pe care il ai. Oricum zona este praf orice ar spune cineva, tu bag de seama ca vrei sa te muti in cea mai proasta zona si cea mai ieftina. Mai bine iti cauti in alte zone, asta daca ai si bani.

Avand in vedere ca Bucurestiul s-a umplut de tarani veniti de la coada vacii...

Care e zona "de lux"... Militari Posted Image ??

Nu m-as muta acolo nici sa fiu platit !

Zona Fetesti...
Multa verdeata, metrou aproape, blocuri cu 4 etaje...

Se compara cu betoanele din Militari ori Berceni ?!

La blocurile din strada Fetesti chiar e lume OK. Lume din clasa medie.



Ca eu nu dau 55 000 de euro pe un apartament si am si casa pe pamant in Branesti, partea a doua.

Vb cuiva -  blocurile astea ptr toti mortii de foame veniti in Bucale le fac.
Bucurestiul a devenit un oras ultra jegos.

Maine daca imi da acelasi salariu care il am in Bucuresti + banii de chirie, m-as muta la Cluj fara nici un regret !

Edited by M4V3RiCk_, 18 December 2017 - 00:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate