Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Placile NVIDIA nu functioneaza pe televizoare 3D fara 3DTV play ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu exista blueray.

#38
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Stai linistit ca eu stiu ce exista sau nu exista,dar tu vad ca eviti raspunsul.

#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Hai sa te intreb ceva. Daca ai cumpara o masina cu 4 locuri, vanduta ca masina cu 4 locuri, precizat in pliante, cartea tehnica, etc. si, dupa ce o cumperi, afli ca pentru a putea deschide usile din spate trebuie sa mai dai 1500 euro, cum te simti ? Altfel, poti merge linistit doar pe scaunele din fata. Asta cand concurenta, care vinde masini cu 4 locuri, are toate usile deblocate din start.

#40
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nene.. eu m-am uitat pe tv 3D (ceva samsung luat acu 3 ani sau 4) si gtx 970. nu mi-a trebuit nimic.

#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bravo tie.

#42
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postspe_ripper, on 11 decembrie 2017 - 14:54, said:

Tare sunt curios daca pe filmele alea blueray dai bani, daca te tot plangi la 40 usd.
fix asta ma intrebam si eu.

dar asta nu inseamna ca nu ar fi ok sa functioneze fara alte brizbriz-uri.

o sa incerc si eu diseara.

Edited by shmu, 13 December 2017 - 10:17.


#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In momentul in care NVIDIA a ales solutia asta, credeti ca s-au gandit ca oamenii dau sau nu bani pe filmele blu-ray ? Asta credeti ca au avut in gand ? E in firea romanului sa arunce cu pietre inainte de a gandi. Ideea nu asta e, ideea e ca NVIDIA a vandut un produs blocat din fabrica. Poate mergea cu 970 sau altele, poate mergea pe alte SO, dar pe 1060 cu Windows 10 nu mai merge. Si NVIDIA sustine in continuare ca merge si fara acel nenorocit de 3DTV Play. Asta e publicitate mincinoasa. Nu merge. Cu versiunea de trial 3DTV Play merge si apoi, dupa cele 14 zile de trial, refuza sa trimita spre display pachete duble de frame-uri. Comuta pe 3D, dar nu trimite pachetele duble, trimite un 3D fals, un pseudo-3D.

Nu cred ca toti "puritanii" de aici ar fi fost de acord sa plateasca 40 dolari extra sa instaleze de ex. 3DTV Game (program ipotetic) pentru a juca jocuri, cand placa lor deja are abilitatea de a rula jocuri. Si daca ai intreba NVIDIA de ce am dat 200 si ceva de dolari pe placa lor, ei sa spuna pentru filme si browsing. Nu-i asa ca v-ar fierbe sangele in vine ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 13 December 2017 - 13:22.


#44
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
dezinstaleaza 3Dtv play. poate il vede acolo si nu mai merge bine cu el.

#45
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 12 decembrie 2017 - 13:46, said:

Hai sa te intreb ceva. Daca ai cumpara o masina cu 4 locuri, vanduta ca masina cu 4 locuri, precizat in pliante, cartea tehnica, etc. si, dupa ce o cumperi, afli ca pentru a putea deschide usile din spate trebuie sa mai dai 1500 euro, cum te simti ? Altfel, poti merge linistit doar pe scaunele din fata. Asta cand concurenta, care vinde masini cu 4 locuri, are toate usile deblocate din start.

Cam fortata comparatia ta, dar chiar si asa, daca nu platesti si taxele de drum, tot hot esti si nu poti avea pretentii sa primesti totul moca.
Nu te acuz de nimic, ca nu sunt eu cel care da bani pe filme si jocuri, ma rog pentru ps4 dau bani la jocuri. :)
DAR, poate placa video vine 3D play ready, iar daca vrei sa folosesti trebuie sa scoti banul. Asta trebuia sa verifici la inceput.


.

View PostIon_de_la_Raion, on 13 decembrie 2017 - 13:19, said:

In momentul in care NVIDIA a ales solutia asta, credeti ca s-au gandit ca oamenii dau sau nu bani pe filmele blu-ray ? Asta credeti ca au avut in gand ? E in firea romanului sa arunce cu pietre inainte de a gandi. Ideea nu asta e, ideea e ca NVIDIA a vandut un produs blocat din fabrica. Poate mergea cu 970 sau altele, poate mergea pe alte SO, dar pe 1060 cu Windows 10 nu mai merge. Si NVIDIA sustine in continuare ca merge si fara acel nenorocit de 3DTV Play. Asta e publicitate mincinoasa. Nu merge. Cu versiunea de trial 3DTV Play merge si apoi, dupa cele 14 zile de trial, refuza sa trimita spre display pachete duble de frame-uri. Comuta pe 3D, dar nu trimite pachetele duble, trimite un 3D fals, un pseudo-3D.

Nu cred ca toti "puritanii" de aici ar fi fost de acord sa plateasca 40 dolari extra sa instaleze de ex. 3DTV Game (program ipotetic) pentru a juca jocuri, cand placa lor deja are abilitatea de a rula jocuri. Si daca ai intreba NVIDIA de ce am dat 200 si ceva de dolari pe placa lor, ei sa spuna pentru filme si browsing. Nu-i asa ca v-ar fierbe sangele in vine ?

pe Win 10 ai dat bani? :)
Incearca cu alt win, poate win7.
pe windows 10 voiau sa bage si tot felul de updateuri sa nu mai mearga torentii, pt chestii fara licenta etc.

#46
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
si ca o completare, pentru ca pana la urma iti inteleg frustrarea, doar te tachinam asa un pic, ti se pare normal sa iti iei consola care din fabrica e setata sa te poti juca online, sa dai bani si la providerul de internet, ca asta iti trebuie pana la urma sa te joci online, internet, si sa mai dai si taxa de protectie la Sony sau Microsoft ca sa poti de fapt sa folosesti optiunea de online luna de luna?

adica eu iau joc cu optiune de online, platesc si o caruta de bani pe jocul ala, iau si consola care are optiunea sa te joci online, dau si bani pe internet, dar cu doar atat nu ma pot juca online.....wtf?
si nu m-ar mira, nu cunosc subiectul, dar sa vreau sa ma uit la filme bluray pe consola, consola are bluray, dar sa trebuiasca sa platesc si playerul/aplicatia de bluray, asta pe langa film  

astea sunt vremurile, orice se plateste

dar noi romanii suntem la coada europei, asa ca trebuie sa te gandesti ca sunt multe lucruri la care facem piraterie si pt care ar fi normal sa platim. seriale, filme, jocuri, aplicatii etc
acum ai si tu un hobby pt care romanul nu a gasit inca cum sa nu plateasca nimic, aia e, te scoti din alte parti.

Edited by spe_ripper, 15 December 2017 - 08:49.


#47
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Stai putin, nu fac nicio piraterie, pe filmele blu-ray am dat bani, pe jocuri am dat bani (nici nu stiu daca la jocuri sa joci in modul stereoscopic trebuie alti bani, dar oricum jocurile le joc in 2D, in 3D e lag groaznic), pe placa video am dat bani. Nu stiu cum e la console, dar pentru a putea viziona un film (3D sau nu) pe PS4 trebuie sa platesti extra ? Trebuie consola sa fie conectata la internet ? Nu am consola, nu stiu. Stiam de abonamente pe XBOX One si PS4, dar credeam ca sint pentru multiplayer. Acolo ma gandesc ca trebuie platite niste servere, conexiuni zdravene, poate ceva personal extra, nu stiu. Dar sa vezi un film 3D ai totul la tine acasa deja gata. Placa video, televizorul, sistemul de operare, playerul software (l-am primit cu unitatea Blu-ray). De ce sa platesc in plus ? Ei nu ofera nimic in plus, nu server, nu costuri aditionale. E o placa incompleta fara acesti 40 dolari. Ca argument suprem la cat de magari sint cei de la nvidia e ca amd ofera (sau cel putin ofereau pana la ultima placa pe care am avut-o de la ei) gratuit vizionarea filmelor 3D.

Comparatia mea nu e fortata, taxa de drum in exemplul tau trebuie platita de toti si de catre cei care au masini nemtesti si de catre cei care nu au masini nemtesti. Cum ar fi doar cei cu masini nemtesti sa o plateasca ?

Nu scrie niciunde ca placa vine doar cu ready, mai mult, nvidia nici acum nu recunoaste ca nu merge fara acel 3D TV Play. Dar am stat 2 ore la suport tehnic, conversand in mai multe randuri cu indieni de la suportul tehnic live si prin email, mi-au dat o sumedenie de drivere si programele fara rost si tot nu au reusit sa o faca sa mearga. In schimb, cu acel (si doar cu acel) 3D TV Play merge brici.

Pe Windows 7 merge prost sistemul. De cand cu noile procesoare Ryzen si placile de baza aferente, Windows 7 nu mai e suportat, iar mie imi merge foarte prost. Asa ca am trecut la 10. Referitor la torrenti (nu stiu ce legatura are cu cazul meu, eu filmele le am pe disc, cumparate din magazin), nu vad cum ar putea (nu ca nu ar fi incercat) sa-i interzica. In sine, nu fac nimic rau, ci doar utilizarea necorespunzatoare e ilegala.

Si ca o completare, referitoare la romani si mentalitatea noastra, nu ca am fi noi sfintii lumii, dar nu cred ca noi am inventat pirateria, hotia si asa mai departe.

Edited by Ion_de_la_Raion, 15 December 2017 - 13:55.


#48
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Eh nu :) Noi suntem primii pe aici prin lume :))
Totusi ai incercat si cu alte aplicatii 3rd party sa rulezi filmele bluray 3d? Ma gandesc daca situatia e cunoscuta, s-o gasi cineva sa faca si asa ceva.

#49
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu, stiu ca 3D TV Play deblocheaza din drivere placa. Ca cineva a hackuit, nu stiu. Dar nu cred, 3D nu mai e asa popular. Oricum, se poate inchide threadul, eu mi-am varsat naduful.

#50
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
@Ion_de_la_raion uite ce spune @eiffel aici intr un post, poate te ajuta :
"....Iar decodare 4k+compatibilitate Blu-Ray - doar de la intel i7 7700k in sus ( minim Intel 430 pe video )

Iar aici e problema - Doar Intel poate reda Blu-Ray. Nici macar nvidia 1080 nu poate. Din cauza de multiple cerinte."

#51
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu am spus nimic de 4K. Vorbeam de 3D.

#52
VonBan

VonBan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.12.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 29 noiembrie 2017 - 18:51, said:

ro_explorer, si totusi. Am Cyberlink PowerDVD 12 si cand selectez 3D, schimba doar refresh-ul, de la 60 la 24 Hz si comuta televizorul pe modul 3D
Poate ca 3dtv play facea niste modificari pe care nea Ion nu le stie.
Lasa televizorul ca singura cale de iesire (dezactiveaza monitor sau ce mai ai acolo) si comuta manual cum se vede in poza.

Attached File  rezolutie_televizor_pt_filme_3d.png   117.07K   4 downloads


View PostIon_de_la_Raion, on 29 noiembrie 2017 - 18:51, said:

Mare, mare, mare porcarie si rusine NVIDIA. Mai bine ramaneam la AMD.
Huuuoooo, sorosistii!!! Astia de nVidia trebuie alergati cu pietre, mama lor de imperialisti, dusmani ai poporului. Posted Image

Nea Ioane, aici ai deschis alt topic cu plangeri la adresa imperialistilor, numai ca tu, cu manuta ta, declari urmatoarele: "am bottleneck pe procesor, dar e in regula, nu ne legam de el".

Edited by VonBan, 19 December 2017 - 06:24.


#53
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu mai am, am facut upgrade.

#54
VonBan

VonBan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.12.2017
Raman celelalte probleme: limitarea la 24 fps prin hdmi si televizor. Am testat si eu in vremurile cand devenise o moda si concluzia a fost ca trebuie sa pun bani deoparte pentru oftalmolog si ochelari de vedere daca mai continui.
Daca esti fan 3D, musai tv/monitor 120+ fps, cu DP ori HDMI 2.x. Placa video le suporta.

Ai rezolvat ceva cu setarea manuala a ratei de refresh?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate