Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Placile NVIDIA nu functioneaza pe televizoare 3D fara 3DTV play ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
http://nvidia.custhe...-my-hdmi-3d-tv?

Attached File  Capture.JPG   68.38K   32 downloads

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
ro_explorer, si totusi. Am Cyberlink PowerDVD 12 si cand selectez 3D, schimba doar refresh-ul, de la 60 la 24 Hz si comuta televizorul pe modul 3D. Dar nu afiseaza cele 2 frameuri separat pentru fiecare ochi. 3DTV play (sau lipsa acestuia) opreste fizic placa sa comute pe modul 3D. NVIDIA ofera 14 zile trial pentru 3DTV play si in aceste 14 zile a functionat modul 3D pe PowerDVD. Odata ce au trecut cele 14 zile, s-a dezactivat si optiunea.

Sa nu mai spun ca modul stereoscopic poate fi activat la mine DOAR pe driverele dezvoltatorului. Am stat de capul unuia pe suport tehnic pana mi le-a dat. Si doar asa merge. Asa ca adio upgrade la drivere. Dar chiar si cu acele drivere de dezvoltator (vechi), merge modul 3D doar cu 3DTV play pe televizor 3D.

Mare, mare, mare porcarie si rusine NVIDIA. Mai bine ramaneam la AMD.

#21
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,311
  • Înscris: 08.02.2011
Mergi tu in continuare pe AMD ca iti trebuie tehnologie expirata de mult cum e 3D-ul, iar noi ceilalti folosim nvidia pentru fps-uri mai multe in jocuri. Cine naiba foloseste 3D ca tv-uri din astea nu se mai fabrica ?

Si apoi 40$ sau cat cere nvidia e o suma chiar foarte mica daca ai nevoie de asa ceva, daca ai 400$ sa dai pe GTX1060. Dar licenta de PowerDvd sau alt player din ala cat e ? Nu-i cumva mai mult ?

Lumea asa e invatata, sa nu aiba licente pentru nimic, daca nu se gasea windows piratat parca vad ca apareau topcuri de genul "dar ce, am cumparat calculator, de ce nu merge windows pe el decat 30 de zile si trebuie sa platesc in plus pentru licenta ? "

Edited by modoran, 29 November 2017 - 19:16.


#22
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 29 noiembrie 2017 - 17:37, said:

Dracu m-a pus sa-mi cumpar placa video NVIDIA GeForce dupa ani si ani de utilizare doar a placilor video de la ATI si ulterior AMD. Pe acestea din urma, daca vroiam sa vizionez un film Blu-ray pe calculator si sa scot imaginea pe un televizor 3D, nu trebuia nimic. Player de Blu-ray check, software capabil sa ruleze discuri Blu-ray (PowerDVD) check, televizor 3D check. Atat. Ei, astia de la NVIDIA, pe langa cele expuse se pare ca mai vor si inca un program, numit 3DTV play, care costa 40 dolari. Pai fratilor, vi-am cumparat placa, acum sa va mai dau 40 dolari sa pot viziona filme 3D ? Am inteles eu bine sau ceva imi scapa ? Chiar trebuie sa cumpar acel 3DTV play pentru a viziona filme 3D de pe Blu-ray pe televizor 3D sau ceva nu fac eu bine ? Pe site-ul NVIDIA asa reiese. Am intrebat si la suportul tehnic, dar aia sint niste indieni robotei si habar n-au pe ce lume se afla, ma tot luau cu nus ce transmiter IR.
cred ca esti in stare sa confunzi chipset-u' cu placa video ! ... :)

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 29 noiembrie 2017 - 18:51, said:

Mare, mare, mare porcarie si rusine NVIDIA.
Mda ... tehnologia 3D fiind pe moarte banuiesc ca e doar o anumita nisa de entuziasti care mai folosesc standardul asta asa ca s-au apucat si cei de la nvidia de muls probabil. Foamea e mare.

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmodoran, on 29 noiembrie 2017 - 19:16, said:

Mergi tu in continuare pe AMD ca iti trebuie tehnologie expirata de mult cum e 3D-ul, iar noi ceilalti folosim nvidia pentru fps-uri mai multe in jocuri. Cine naiba foloseste 3D ca tv-uri din astea nu se mai fabrica ?

Si apoi 40$ sau cat cere nvidia e o suma chiar foarte mica daca ai nevoie de asa ceva, daca ai 400$ sa dai pe GTX1060. Dar licenta de PowerDvd sau alt player din ala cat e ? Nu-i cumva mai mult ?

Lumea asa e invatata, sa nu aiba licente pentru nimic, daca nu se gasea windows piratat parca vad ca apareau topcuri de genul "dar ce, am cumparat calculator, de ce nu merge windows pe el decat 30 de zile si trebuie sa platesc in plus pentru licenta ? "

1. Eu folosesc 3D. Exista tampenii mult mai mari in ziua de azi in lume. Nu inteleg de ce nu s-a impus standardul. Nu cred ca ti-ar conveni sa vezi lumea 2D.
2. Nu am dat 400 dolari pe placa video, am prins-o la promotie de BF.
3. PowerDVD a venit cu unitatea Blu-ray in pachet. Deci nu a costat nimic.
4. Am cumparat deja placa. Mi se pare josnic sa mai ceri 40 dolari pe ceva ce placa facuta de tine stie deja sa faca. Cum ar fi de ex. sa cumperi o placa video, care sa fie nemaipomenita, dar sa fie toata blocata si deblocarea mai mult sau mai putin sa coste bani (mai mult sau mai putin) ?

View Postrealduc, on 29 noiembrie 2017 - 19:29, said:

cred ca esti in stare sa confunzi chipset-u' cu placa video ! ... Posted Image

Ma indoiesc.

View Postro_explorer, on 29 noiembrie 2017 - 19:50, said:

Mda ... tehnologia 3D fiind pe moarte banuiesc ca e doar o anumita nisa de entuziasti care mai folosesc standardul asta asa ca s-au apucat si cei de la nvidia de muls probabil. Foamea e mare.

E. Vezi punctul 4 de mai sus.

#25
mirificu

mirificu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.12.2006
Si eu am un GTX960 (cu ultimul driver nvidia) cu Power DVD 14 si merg filmele bluray 3D foarte bine (pe un TV LG 3D pe HDMI). Nu-mi cere nimic altceva, doar activata setarea 3D si rezolutia FHD-3D/24 cadre in driver.

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mie nu-mi merge. :( Iar o sa deschid un ticket la suportul tehnic.

#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostNaijax, on 29 noiembrie 2017 - 18:11, said:


De ce esti nervos?
Pana la urma este o parere care poate fi contrazisa civilizat.
In primul rand daca ai treaba cu o gramada de graphics/video editing etc.,  NVIDIA este solutia si nu AMD
Trust me. Been There, Done That
CIudat sa spui asta,cand pe OSX Apple a ales AMD si OpenCL nu CUDA.Iar la editare video,din nou depinde de program,vezi Sony Vegas si Nvidia.

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 29 noiembrie 2017 - 19:59, said:

E. Vezi punctul 4 de mai sus.
Daca stai sa analizezi, pentru G-Sync mai dai vreo 150-200 euro ... si aia tot la Nvidia se duc. Asta e politica lor ... sunt cei mai tari, isi permit.

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu sint cei mai tari. AMD sint la acelasi nivel.

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Aici nu e un topic de versus dar atat timp cat flagship-ul AMD (Vega 64) nu atinge nici macar performantele unui GTX1080, in conditiile in care GTX1080Ti este cu 30% mai puternic ca 1080 simplu, nu cred ca este o discutie care sunt cei mai buni, e doar fapt.

Edited by ro_explorer, 29 November 2017 - 22:00.


#31
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016

View Postmodoran, on 29 noiembrie 2017 - 19:16, said:

Lumea asa e invatata, sa nu aiba licente pentru nimic, daca nu se gasea windows piratat parca vad ca apareau topcuri de genul "dar ce, am cumparat calculator, de ce nu merge windows pe el decat 30 de zile si trebuie sa platesc in plus pentru licenta ? "
Ba merge...eu am win 10 de 4 luni fara sa-l inregistrez. In afara de mesajul cu "Activate Windows" din colt si de faptul ca nu pot sa schimb imaginea de fundal, eu nu am vazut alt inconvenient.

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Posted Image Posted Image

#33
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postro_explorer, on 29 noiembrie 2017 - 21:59, said:

Aici nu e un topic de versus dar atat timp cat flagship-ul AMD (Vega 64) nu atinge nici macar performantele unui GTX1080, in conditiile in care GTX1080Ti este cu 30% mai puternic ca 1080 simplu, nu cred ca este o discutie care sunt cei mai buni, e doar fapt.
Asa e,insa aici nu zicea nimeni despre puterea in jocuri (pe care amd aparent se chinuie sa o stoarca din arhitectura lor puternic paralelizata),ci despre performanta in OpenCL/CUDA.E evident ca unde e vorba de cuda nvidia castiga prin absenta competitorilor,insa unde e OpenCL implicat de multe ori pierde.Final cut Pro e un exemplu superb de optimizare pentru arhitectura AMD/OpenCL (merge bine si pe mac-uri fara GPU dedicat).

#34
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postxeleron, on 29 noiembrie 2017 - 20:42, said:

CIudat sa spui asta,cand pe OSX Apple a ales AMD si OpenCL nu CUDA.Iar la editare video,din nou depinde de program,vezi Sony Vegas si Nvidia.

Salut
Pai Apple se orienteaza intotdeauna dupa buget - asta este "marea" lor strategie ori AMD gandeste exact pentru buget, baga in placile lor componente mai ieftine iar in productia lor taie multe colturi ca sa zic asa.
In schimb, NVIDIA se focuseaza strict pe performanta si nu prea le pasa cat de scumpa le e productia.
Este si motivul pentru care colaboreaza cu mari companii, cum ar fi ASUS, sa scoata editii speciale.
Imi aduc aminte de ASUS ROG Matrix care la vremea cand a fost lansata, AMD arata ridicol.
Mai mult, NVIDIA e “pe felie”  - aproape toate jocurile noi sunt concepute pe tehnologia lor.
Driverul de la NVIDIA e un fel de consola – incearca sa faca niste setari automate sa-ti mearga cat mai bine jocul

Pana la urma "razboiul" asta NVIDIA vs AMD devine la fel de interesant ca cel VHS vs Betamax iar noi, consumatorii finali, nu avem decat de castigat de aici.

Despre mica noastra "disputa" NVIDIA vs AMD pot sa spun un singur lucru.
Una este in evolutie permanenta iar alta este in recuperare continua

View PostIon_de_la_Raion, on 29 noiembrie 2017 - 18:51, said:

NVIDIA ofera 14 zile trial pentru 3DTV play si in aceste 14 zile a functionat modul 3D pe PowerDVD. Odata ce au trecut cele 14 zile, s-a dezactivat si optiunea.

Asta era de fapt problema?
Pai da, asta trebuie platit dar ... nu neaparat Posted Image ... daca intelegi ce vreau sa spun
Nu ai auzit de crack?

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postxeleron, on 30 noiembrie 2017 - 03:09, said:

Asa e,insa aici nu zicea nimeni despre puterea in jocuri (pe care amd aparent se chinuie sa o stoarca din arhitectura lor puternic paralelizata),ci despre performanta in OpenCL/CUDA.E evident ca unde e vorba de cuda nvidia castiga prin absenta competitorilor,insa unde e OpenCL implicat de multe ori pierde.Final cut Pro e un exemplu superb de optimizare pentru arhitectura AMD/OpenCL (merge bine si pe mac-uri fara GPU dedicat).

Tu vorbesti de chestii tehnice, dar utilizatorii obisnuiti se lovesc de chestii simple. Cat de rapida e placa in jocuri si cat de frumoasa e imaginea. La aceeasi categorie de pret, atat AMD cat si NVIDIA ofera placi comparabile. Nu vreau sa intru in celebrul razboi AMD vs NVIDIA (sau AMD vs Intel), nu e scopul acestui thread. Pentru ca altfel, mai am si alte lucruri care nu-mi plac la placa asta NVIDIA pe care o am, lucruri care mergeau brici la restul placilor AMD pe care le-am avut.

#36
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Tare sunt curios daca pe filmele alea blueray dai bani, daca te tot plangi la 40 usd.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate