Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema cu numarul de persoane declarate intr-o locuinta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 29 noiembrie 2017 - 13:01, said:

Buna ziua !

Am o problema legata cu sefa de scara. Ea locuieste in acelasi apartament impreuna cu sotul ei si cei 2 copii. In total sunt 4 adulti.

De 2-3 luni incoace, observ ca la intretinere si-a trecut o singura persoana, iar la apa sunt declarati 12 metri cubi (nu m-ar mira daca In realitate sunt mai multi). Cum poate un adult sa consume 12 metri cubi de apa in fiecare luna ?????? Eu ii vad zilnic pe cei 4 membri ai familiei, locuiesc toti 4.

Am incercat ieri sa vorbesc cu dumneai, dar nu am avut cu cine, vorbindu-mi ca sta singura, ca nu mai sta nimeni cu ea etc etc, la un moment dat mi-a intors spatele si a plecat. Problema este ca m-as duce la seful de asociatie de care apartine blocul nostru, dar stiu ca cele 2 familii (a sefei de bloc si a sefului de asociatie) sunt prietene, mai mult si-au botezat copiii intre ei. Deci sunt si neamuri. Practic, sunt mana in mana. Mai mult, aceeasi sefa de scara isi trecea, in trecut, cate 3 persoane la intretinere, acum observ ca a intercut limita.

Ce credeti ca este de facut ? Ma pot adresa cuiva, in afara de seful de asociatie de care apartinem ? Ma gandeam  sa fac o reclamatie catre primarie. Stiu ca acolo au un department care se ocupa de asociatiile de proprieteti.

Astept sfaturi. Va multumesc.
lucuiesti la servici sau ce sint aia sefi de bloc si sef de scara????

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce timpuri...
Când eram mici ne dădeau părinții cîțiva lei și ne trimiteau la pâine.
Veneam cu pâine, salam, brânză, gumă, ciocolată, ouă.
Acum nu mai poți.

AU PUS CAMERE

View Posttytysor, on 29 noiembrie 2017 - 14:16, said:

lucuiesti la servici sau ce sint aia sefi de bloc si sef de scara????
Așa le zice colegu'
Administratorul e pe toată asociația, iar la blocuri, pe fiecare scară e un ciuri - buri numit șef de scară.
Adică comunist, șpion, informator, nufacenimicadădingură.
Care mai și fură de la vecini după cum se vede.

Edited by exceswater, 29 November 2017 - 14:17.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu exista sefi (de scara, de bloc, de....probabil unii sufera si vor sa fie sefi macar in scara) in legea asociatiilor de proprietari. (ca info http://www.gds.ro/Ac... sef de scara?/ )

Edited by MembruAnonim, 29 November 2017 - 14:27.


#22
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 14:01, said:

Pai si eu si cu familia mea suntem trecuti mai putine persoane decat suntem de fapt, toti din scara fac asa.


Cati ani ai? Daca esti trecut de 10 ani este grav. Oricum te anunt ca stai pe o scara de inteligenti.

Si va mai mirati ca PSDu-i la putere.

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Este o problema delicata care pana la urma tine de bunul simt al fiecaruia
Legal aveti la dispozitie art 17 din HG nr 1588/2007 si puteti puteti apela la politie sa faceti impreuna o verificare a persoanelor ce locuiesc in bloc avand in vedere obligatia ca aceste persoane sa fie inscrise in carte de imobil. Cartea de imobil este o punte de legatura intre asociatiei si politie iar aceasta carte trebuie tinuta "la zi" adica in ea trebuiesc trecute toate persoanele care stau in bloc mai mult de 15 zile.
https://www.avocatne...ntretinere.html
http://www.legex.ro/...2007-84368.aspx

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si Politia ce sa faca? Sa pupe usa? Politia nu se baga pentru ca nu are astfel de atributii.

.....cica "sa faceti impreuna o verificare" . Posted Image Hai politistul , fie...dar turnatorul ce drept de verificare are?

Edited by MembruAnonim, 29 November 2017 - 15:09.


#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cere audientă la primarul general că doar el întâiul gospodar al urbei.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da de ce e colegu' turnător ?
Că nu plătește nesimțirea alora ?

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dar ce se plăteste la intretinere în funcție de nr de persoane ?

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Apa declarată la pierderi, curent pe casa scării, lift, salariul administratorului, femeilor de serviciu, etc. Dacă stau 30 în bloc și sunt declarați 12, plătesc ăia 12 mai mult.
Și ăia care se pretează să nu se treacă la număr real de membri fură și apă.

Aia e durerea inițiatorului că plătește furtul altora.

#29
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.02.2010

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 14:01, said:


Pai si eu si cu familia mea suntem trecuti mai putine persoane decat suntem de fapt, toti din scara fac asa.
Nu aveți imaginație.
Eu zic să vă treceți 0 (zero) persoane/apartament toată scara.
Așa nu mai platește nimeni nimic.
Să vezi atunci distracție...

#30
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 14:01, said:

Pai si eu si cu familia mea suntem trecuti mai putine persoane decat suntem de fapt, toti din scara fac asa.

Si bineinteles, toata scara a votat cu PSD-ul Posted Image

Cat despre problema , implicati-va , strange vecini si intruniti adunarea generala sa te puna presedinte pe asociatie  si de acoio faci regulile ,
Deciziile in adunarea generale sunt lege pt toata asociatia si toti proprietarii.

Edited by ciine, 29 November 2017 - 15:55.


#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
varianta 1 : faci reclamatie la sectia locala de politie, sa vina sa verifice cartea de imobil, daca este la zi si daca sunt inregistrati toti locatarii.
varianta 2 : faci reclamatie la primarie, la departamentul care se ocupa se indrumarea asociatiilor de locatari.
varianta 3 : faci "revolutie" in bloc, in sensul sa incerci sa convingi mai mult de jumatate + 1 din numarul de proprietari sa va adunati in sedinta/adunare generala, sa alegeti un nou administrator/presedinte/comitet executiv/comisie cenzori, astfel incat lucrurile sa intre in normal si legalitate cu o noua conducere, dispusa sa respecte legile si normele in vigoare.

#32
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Asociatia..... vecinii "fa io plaltesc ptr tine fa?!" Asta ptr 1 persoana intretinere..
Cu apa mi se pare normal.

#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostGhita_Bizonu, on 29 noiembrie 2017 - 16:03, said:

Asociatia..... vecinii "fa io plaltesc ptr tine fa?!" Asta ptr 1 persoana intretinere..
Cu apa mi se pare normal.
Din ce zice omu nu e 1 persoană.
Sunt 4 in casa si trecută 1 la întreținere.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcorinadaniela, on 29 noiembrie 2017 - 16:02, said:

varianta 1 : faci reclamatie la sectia locala de politie, sa vina sa verifice cartea de imobil, daca este la zi si daca sunt inregistrati toti locatarii.
varianta 2 : faci reclamatie la primarie, la departamentul care se ocupa se indrumarea asociatiilor de locatari.
varianta 3 : faci "revolutie" in bloc, in sensul sa incerci sa convingi mai mult de jumatate + 1 din numarul de proprietari sa va adunati in sedinta/adunare generala, sa alegeti un nou administrator/presedinte/comitet executiv/comisie cenzori, astfel incat lucrurile sa intre in normal si legalitate cu o noua conducere, dispusa sa respecte legile si normele in vigoare.


varianta 1 : chiar sunt curios cum se face? Deci vine politistul si cu cartea de imobil in mana bate la fiecare usa? Si cine nu-i deschide ....ce face? Si daca deschide si gaseste 4 , trei pot spune ca sunt in vizita sau ca nu locuiesc mai mult de 10 zile. Pazeste usa 16 zile? Ca sa nu mai spun ca un politist este politist pana la usa mea, dupa usa mea trece doar cu mandat judecatoresc sau daca il invit eu.
varianta 2: implica presiuni asupra administratorului dar si aici fara rezultat
Varianta 3: mi se pare cea mai viabila solutie, asta pentru ca tuturor cred ca le pasa cat de corect se impart cheltuielile....dar asta presupune sa existe cu adevarat o problema iar suma sa fie intradevar deranjanta. Nu se deranjeaza nimeni ptr. 5-10 lei/ ap. (de fapt, scuze, unii se ataca si pentru 25 de bani...dar sunt putini , nu vor reusi sa faca nimic  )

Edited by MembruAnonim, 29 November 2017 - 16:28.


#35
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009

View PostMembruAnonim, on 29 noiembrie 2017 - 16:18, said:

Nu se deranjeaza nimeni ptr. 5-10 lei/ ap. (de fapt, scuze, unii se ataca si pentru 25 de bani...dar sunt putini , nu vor reusi sa faca nimic  )
Pe mine m-ar deranja si sa platesc 10 bani in plus, atata timp cat persoana face respectivul gest cu rea credinta, insemna ca sunt luat de prost. Toti vecinii sunt luati de prosti in cazul asta!

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostZo-haN, on 29 noiembrie 2017 - 16:38, said:

Pe mine m-ar deranja si sa platesc 10 bani in plus, atata timp cat persoana face respectivul gest cu rea credinta, insemna ca sunt luat de prost. Toti vecinii sunt luati de prosti in cazul asta!
Eu m-as muta din blocul in care mai multi fac galagie ptr. 10 bani....din practica am observat ca exista un anumit prag de suportabilitate. Si nu e vorba neaparat de rea vointa, uneori unele lucruri nu se pot contoriza la sutime de milimetru.

Edited by MembruAnonim, 29 November 2017 - 16:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate