Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema cu numarul de persoane declarate intr-o locuinta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Buna ziua !

Am o problema legata cu sefa de scara. Ea locuieste in acelasi apartament impreuna cu sotul ei si cei 2 copii. In total sunt 4 adulti.

De 2-3 luni incoace, observ ca la intretinere si-a trecut o singura persoana, iar la apa sunt declarati 12 metri cubi (nu m-ar mira daca In realitate sunt mai multi). Cum poate un adult sa consume 12 metri cubi de apa in fiecare luna ?????? Eu ii vad zilnic pe cei 4 membri ai familiei, locuiesc toti 4.

Am incercat ieri sa vorbesc cu dumneai, dar nu am avut cu cine, vorbindu-mi ca sta singura, ca nu mai sta nimeni cu ea etc etc, la un moment dat mi-a intors spatele si a plecat. Problema este ca m-as duce la seful de asociatie de care apartine blocul nostru, dar stiu ca cele 2 familii (a sefei de bloc si a sefului de asociatie) sunt prietene, mai mult si-au botezat copiii intre ei. Deci sunt si neamuri. Practic, sunt mana in mana. Mai mult, aceeasi sefa de scara isi trecea, in trecut, cate 3 persoane la intretinere, acum observ ca a intercut limita.

Ce credeti ca este de facut ? Ma pot adresa cuiva, in afara de seful de asociatie de care apartinem ? Ma gandeam  sa fac o reclamatie catre primarie. Stiu ca acolo au un department care se ocupa de asociatiile de proprieteti.

Astept sfaturi. Va multumesc.

Edited by MembruAnonim, 29 November 2017 - 13:12.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Au apometru?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da, ea are apometre, dar " modelul clasic ". Din 20 de apartamente din blocul nostru, 16 (inclusiv eu) avem apometre cu citire prin unde radio. Ea (sefa de scara) si inca 3 au apometre clasice.

Edited by MembruAnonim, 29 November 2017 - 13:21.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si atunci tu reclami de fapt ca aia nu declara corect apa indicata de apometru. Da, poate fi o problema, dar trebuie dovedita si nu prea ai cum, apometrul fiind in casa, banuiesc. Daca nu ar declara corect ar trebui sa se inregistreze pierderi mari pe scara, pierderi care sunt impartite apoi la toti.

Edited by MembruAnonim, 29 November 2017 - 13:28.


#5
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 05.01.2004
As fi foarte interesat de modul de rezolvare si eu, pentru ca am cateva apartamente care au declarat un numar mic de persoane sau chiar zero dar de fapt se pare ca locuiesc mai multe.
Deocamdata am solicitat celor care au observat asta sa faca o sesizare catre asociatie, dar pe stil pur romanesc, nu vor sa faca asta, ca sunt buni vecini. Doar au anuntat la asociatie, sa ia masuri, dar fara sa se implice.
Cred ca Politia locala ar putea sa faca ceva, in baza unei sesizari din partea asociatiei, dar nu sunt sigur. Inca studiez problema...

#6
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Si acum vrei sa ii dai in gat, de ce oare se grabesc asa romanii sa isi toarne imediat vecinii pentru cele mai marunte lucruri si care nu ii afecteaza personal cu nimic.

#7
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 13:32, said:

Si acum vrei sa ii dai in gat, de ce oare se grabesc asa romanii sa isi toarne imediat vecinii pentru cele mai marunte lucruri si care nu ii afecteaza personal cu nimic.

Cum nu ii afecteaza cu nimic? Cheltuielile celorlalti 3 se impart la fraierii de pe scara! Tu platesti pt ce consuma vecinii?

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vecine UGHO, inițiatorul POATE plăti apa ălora, dacă ăia fură, iar cheltuielile comune de pe scară se împart la numărul de persoane declarat.
Dacă e să fim corecți de ce să le plătim altora cheltuielile ?
Unde e turnătoria ?
Erau situații unde șeful de scară era absolvit de o persoană la întreținere, dar cred că ține de asociație.
Ce fac ăia e furt pe față de la vecini. Merită să plătească...

Edited by exceswater, 29 November 2017 - 13:38.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Orice asociatie este formata din Presedinte de asociatie (nu sef) , Comitet Executiv (membrii) , Administrator, nu cred ca toti ii sunt rude, ia legatura cu ei si dezbate problema.

#10
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 13:32, said:

Si acum vrei sa ii dai in gat, de ce oare se grabesc asa romanii sa isi toarne imediat vecinii pentru cele mai marunte lucruri si care nu ii afecteaza personal cu nimic.


Mai sunt si alte costuri care se impart la nr de persoane din bloc. (ex. reparatii lift, iluminat pe partile commune, gaze pentru bucatatie, gunoiul menajer, etc)

#11
electragrup

electragrup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.11.2017
solutia, declara si tu mai putine persoane si gata :)))

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu sunt rude, dar pot fi implicati in diferite "afaceri". insa poti face o cerere scrisa in care sa soliciti verificarea nr de persoane declarate. ceri nr de inregistrare si vezi ce se face.

pe de alta parte, trebuie sa i in vedere ca legea 230 a asociatiilor reglementeaza si perioada limita pt care o anume persoana poate fi sau nu scutita de la plata asociatiei.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 29 noiembrie 2017 - 13:25, said:

Si atunci tu reclami de fapt ca aia nu declara corect apa indicata de apometru. Da, poate fi o problema, dar trebuie dovedita si nu prea ai cum, apometrul fiind in casa, banuiesc. Daca nu ar declara corect ar trebui sa se inregistreze pierderi mari pe scara, pierderi care sunt impartite apoi la toti.

Observ ca s-a deviat din nou de la subiect.

Cei 12 metri cubi de apa declarati au fost doar un exemplu. Aceastia sunt consumati TEORETIC de o singura persoana. In realitate, asa cum am spus, in apartament sunt 4 persoane, toate adulte.

Problema este cum sa o fac pe sefa de scara sa declare realitatea !!!

View PostDany_Darke, on 29 noiembrie 2017 - 13:46, said:

nu sunt rude, dar pot fi implicati in diferite "afaceri". insa poti face o cerere scrisa in care sa soliciti verificarea nr de persoane declarate. ceri nr de inregistrare si vezi ce se face.

pe de alta parte, trebuie sa i in vedere ca legea 230 a asociatiilor reglementeaza si perioada limita pt care o anume persoana poate fi sau nu scutita de la plata asociatiei.

Este vorba de 15 zile. Dar nu este cazul lor, cei 4 stau acolo tot timpul, fara intreruperi.

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 13:32, said:

Si acum vrei sa ii dai in gat, de ce oare se grabesc asa romanii sa isi toarne imediat vecinii pentru cele mai marunte lucruri si care nu ii afecteaza personal cu nimic.

Observ ca te-ai aprins cam repede, probabil si tu procedezi la fel.

Nu este vorbade turnatorie. Este vorba de corectitudine. Atata timp cat eu sunt corect (mi-am instalat apometre cu citire prin unde radio, desi nu toti au facut-o, inclusiv sefa de scara, declar corect numarul de persoane din apartamentul meu etc) cer si de la alti vecini sa faca acelasi lucru.

Ea practic abuzeaza de pozitia de sef de bloc, mai mult merge si pe relatia de prietenie si rudenie pe care o are cu seful de asociatie (am explicat in prima postare).

#14
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View PostImperathor, on 29 noiembrie 2017 - 13:35, said:

Cum nu ii afecteaza cu nimic? Cheltuielile celorlalti 3 se impart la fraierii de pe scara! Tu platesti pt ce consuma vecinii?
Pai si eu si cu familia mea suntem trecuti mai putine persoane decat suntem de fapt, toti din scara fac asa.

#15
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Poti depune in scris la asociatie o sesizare.
Intre timp tu fa copie de pe listele de plata afisate unde apar nr. de persoane.
In sesizare specifica faptul ca astepti raspuns in scris intr-un termen rezonabil dar nu mai mare de 30 de zile(acest termen este doar pt institutile publice)
Dupa care te adresezi Primariei - Compartimentului Asociatii de Proprietari.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 14:01, said:

Pai si eu si cu familia mea suntem trecuti mai putine persoane decat suntem de fapt, toti din scara fac asa.
Ti se pare normal ce faceti ? S-au invatat romanii sa fure din orice, dar de la stat asteapta sa fie tratati corect. Si ne mai miram de stadiul in care a ajuns aceasta tara.

View Postpaznicmare, on 29 noiembrie 2017 - 14:03, said:

Poti depune in scris la asociatie o sesizare.
Intre timp tu fa copie de pe listele de plata afisate unde apar nr. de persoane.
In sesizare specifica faptul ca astepti raspuns in scris intr-un termen rezonabil dar nu mai mare de 30 de zile(acest termen este doar pt institutile publice)
Dupa care te adresezi Primariei - Compartimentului Asociatii de Proprietari.

Voi face o sesizare maine. Multumesc de raspuns.

#17
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 13:32, said:

de ce oare se grabesc asa romanii sa isi toarne imediat vecinii pentru cele mai marunte lucruri si care nu ii afecteaza personal cu nimic.
ce gandire tampita
pentru ca vecinii aia turnati sunt niste nesimtiti
de aia

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 14:01, said:

toti din scara fac asa.
o scara de escroci

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 14:01, said:

Pai si eu si cu familia mea suntem trecuti mai putine persoane decat suntem de fapt, toti din scara fac asa.

Curent nu furaț ? Fer ceva ? Alumin ?
Calu' e trecut la întreținere ?

Edited by exceswater, 29 November 2017 - 14:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate