Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Husky neimblanzit ....

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
shesmylife94

shesmylife94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2017
Salut.

Am un caine husky in varsta de 4 ani si ma dispera. De ce nu ma asculta deloc? Daca il scot la plimbare trage de nu mai poate de lesa,face ce vrea, cand vreau sa il duc acasa inapoi sa rostogoleste pe jos si daca incerc sa l ridic incearca sa ma muste.De spalat nu l pot spala...cand vede apa fuge ca dracu de tamaie.
Daca ma joc cu el are prostu obicei sa se puna jos pe spate si sa si scoale banana (scuzati ma).

Cateodata mai scapa din curte si pleaca la vecini,le mananca cate 1 2 gaini si se bate cu toti caini,iar de venit inapoi acasa nu mai vine...(tr sa fug dupa el pana il prind de-mi sar papucii)

Sa spunem ca mai vine cineva la mine si atunci tr sa l inchid neaparat.Ok,ii dau ceva sa manance si sta linistit vreo 2 ore dar dupa asta urla de zici ca l taie cineva. Ultima data am crezut ca stie sa foloseasca flexul  caci a iesit prin gratiile de la gardul de la cusca si valea...noroc ca la gasit un vecin...
Ce e de facut??

Recunosc...e si greseala mea ca nu l am invatat de mic dar n am stiut cu ce mafiot am de a face...

Pls hel me!! Posted Image

#2
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
face exact ce face un husky, dpmdv nu e nimic in neregula cu cainele.

cel mai bine e sa-i gasesti preocupari sa-i consume energia, dar de regula stapanul e primul care cade lat.

Edited by un_dac, 29 November 2017 - 10:39.


#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postshesmylife94, on 29 noiembrie 2017 - 10:32, said:

Ce e de facut??

Da-l si cumpara-ti pisica.

#4
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Un husky e mult mai sălbatic decât multe alte rase de câini, de ce nu l-ai dus la dresaj la o vârstă mică, cănd avea doar 8 sau 9 luni, acum la 4 ani e mai greu dacă nu cumva imposibil să-l mai educi, câinele nu e deloc vinovat, se comportă conform rasei lui de câine.

:signher: https://4doggy.wordp....com/tag/husky/ , http://www.animalutz...ky-siberian.php

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x2CaouIp1kE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ,  https://en.wikipedia.../Siberian_Husky  , https://ro.wikipedia.../Husky_Siberian

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostTheStarkestTruthMatters, on 29 noiembrie 2017 - 10:49, said:

Un husky e mult mai sălbatic decât multe alte rase de câini,
Nu l-as cataloga neaparat mai salbatic, ci mai degraba mult mai activ decat alte rase de caini. Plus sufera de singuratate daca nu primeste destula atentie sau daca nu are un companion cu care sa-si ocupe timpul cand stapanii nu sunt acasa.

#6
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Catelusa mea are 10 ani . Se pare ca daca a imbatranit ia venit si mintea la cap . Pentru a-i potoli energia si apucaturile i-am legat aproape de cusca ei un alt catel , un cotei de curte . De atunci nu a mai plecat , dar sloboda fiind ,se considera cea mai indreptatita sa primeasca toate favorurile. Problema mea cu ea e ca se joaca cu pisicile in loc sa le alunge , iar daca face o prostie  e cea mai cuminte din toata curtea si sta ca o sfanta . Daca-i ramane ceva de mancare , o aseaza asa incat sa nu poata ajunge la ea celalalt catel , dupa care priveste cum celalalt se strofoaca poate , poate apuca ceva . Parerea mea e ca husky sunt foarte destepti dar si foarte incapatanati .

Edited by costel844, 29 November 2017 - 10:58.


#7
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Husky e caine de munca, ei sunt obisnuiti sa traga sanii, daca nu au activitate constanta, se plictisesc si isi fac de cap. Ai putea sa faci rost de un carut si sa il inhami - ii epuizezi astfel energia si te deplasezi si tu unde ai nevoie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KBAT9S4sYjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Hmmm...eu l-aș alerga în jurul unui generator de eolianã...ca bãet diștept...și-ar scoate cheltuielile...sau sanie cu roți...c-a venit toamna...și ține pînã prin iunie...sau schimba pe o mîțã

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 11:03, said:

si te deplasezi si tu unde ai nevoie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KBAT9S4sYjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Și te deplasezi unde ARE EL nevoie...nu cred cã te ascultã la 4 ani...la cît e de zgubilitic...aaa, și sã-l încalți cu Niche...are aderențã super!

Edited by sarac.lipit, 29 November 2017 - 11:22.


#9
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostHider141, on 29 noiembrie 2017 - 10:51, said:

Nu l-as cataloga neaparat mai salbatic, .

Este salabatec.
Tine comnt ca rasa a ajuns in zonele civilizate de curand (cateva zeci de ani .. n nu multe!). Pana p;rin 1950 era exlcusiv caine de sanie in zonele extrem nordice .. unde unica lui utilitate era sania. Cand nu erau inhamati .. cam nimeni su se interesa de ei!!! ma rpg le mai dadeau sa manance sa nu devina p;ericululis "cu adevarat" insa daca careav cadea in fata haitei .. atacau imediat !!!
Asta este rasa.. Dupa inca vreo 100 de ani de imultire selectiva o sa ajunga si caini de companie (precum au ajuns buldogii engelzesti) . Pana atunci multi insi si mai ales femei o sa ia plasa ca ii cumapra ca arata bine si au cohni frumosi. Si belele!!!

Ca o observatie - cam prea multa lume cumrpara caini care nu "se potrivesc" cu stapanul. De ex cuconite cam nervicoase
cum[ara seteri ca arata bine .. Mda da pe urma se mira ca elegantul caine e cam"nebun" ca nu-i-a trecut prin cap ca un caine de vamnataorfe nu este un caine de apartament., Si mai rau .. habar nu are ca seterul este cam stiut ca el insusi este nervicos si dispus la depresii* .. Alii , perssone "moi", cu spirit impaciutor si fara forma fizica iau cainei (mascul) din rase "dure"  care cer stapan dominatir si nediminuta fizic .. Si uite asa m-a,m intors la husky. Rasa care pana acum 50-60 nu cunostea decat bicul dogmusherului azi tratata caprea multa dragalasenie .. cum dracu sa asculte de"mamita care il iubeste atat de  milt"? Pai mamita trebe sa asculte copmanda lahnusky!

* Ptr seter trebuie spatiu, aer liber si un stapan calm , hotarat dar tolerant. Cum am zis seterul face usor si iute depresie daca zbieri la el si il lovesti.. Ce rost are sa chinui cainele?!

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Husky-il are nevoie sa mearga, eventual trăgĂąnd ceva, cam 20km pe zi. Daca nu-si consuma energia il apuca pandaliile si face exact cum face si cainele tau. De curiozitate, cand ai ales aceasta rasa, ai cautat informatii despre caracteristici, personalitate, nevoi speciale sau l-ai ales fiindca e frumos si cu ochi albastri? Cainele tau e un husky normal, asa se poarta un caine nedresat si care nu te considera șef fiindca nu ai stiut sa te impui atunci cand era pui. In primul rand trebuie sa devii seful haitei, apoi sa-l alergi mult ca sa-si consume energia. Dupa ce te va considera șef, lucrurile se vor Ăźmbunătăți.
Pentru a nu mai trage de lesa iti recomand zgarda Halti.
Uite aici niste reguli de urmat pentru a deveni seful haitei.
http://www.ciobanesc...de-subordonare/
Si mai jos sunt niste sugestii  pentru dresajul cainilor husky

“Dresaj: Deși sunt inteligenți și ușor de dresat, acești câini au o voință proprie foarte puternică; astfel că nu vor urma o comandă dacă nu îi înțeleg sensul sau dacă nu aveți o atitudine de conducător. Dresajul lor trebuie să conțină răbdare, consistență și înțelegere a caracterului câinelui arctic. Dacă nu vă stabiliți de la început și apoi susținut pe parcurs ca și conducătorul câinelui, șeful haitei atunci veți avea de pierdut. Câinele se va „instala la putere" și nu veți mai avea absolut nici un control asupra lui. Pot fi dificili de dresat pentru traiul în casă, de obișnuit cu igiena casei. Punctul lor forte în relația cu stăpânul este acela că adoră să petreacă cât mai mult timp în compania oamenilor. Sunt câini activi, inteligenți și non-agresivi.”

Edited by Freddy12, 29 November 2017 - 12:14.


#11
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Asa sunt Husky greu de docilizat.
Al meu cand scapa, ara tot gazonul din curte, roade toti pomisorii, devine foarte agresiv la mancare, daca prinde poarta deschisa alergi dupa el cateva ore sa-l aduci acasa, daca-l scoti in lesa iti rupe mana, are 5 ani si nu s-a schimbat.
Daca nu-ti place  atitudinea , trebuia sa te informezi inainte sa-l "adopti".

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este dar un caine. Are nevoie de un stapan ferm . Practic nu te recunoaste de stapan.

#13
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Invata-l sa taie lemne prin curte ca sa-si consume energia Posted Image . Pana una alta ai grija cu cainele ca intra la categoria caini speciali si daca-ti scapa din curte ai belea cu legea mai ales daca n-ai nici acte la politie pentru el. Este caine considerat periculos si daca nu l-ai dresat pana acum slabe sanse sa mai scoti ceva din el sa-l cumintesti. Multa lume nu stie si ramane uimita ca acesti caini intra in categoria cainilor periculosi. Trebuie sa te axezi sa-i consumi energia acesti caini fiind foarte dinamici  http://www.caini-ham...rpericulosi.htm
http://www.9am.ro/to.../5/6-Husky.html

Edited by iulian160380, 29 November 2017 - 15:52.


#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postiulian160380, on 29 noiembrie 2017 - 15:47, said:

Invata-l sa taie lemne prin curte ca sa-si consume energia Posted Image . Pana una alta ai grija cu cainele ca intra la categoria caini speciali si daca-ti scapa din curte ai belea cu legea mai ales daca n-ai nici acte la politie pentru el. Este caine considerat periculos si daca nu l-ai dresat pana acum slabe sanse sa mai scoti ceva din el sa-l cumintesti. Trebuie sa te axezi sa-i consumi energia acesti caini fiind foarte dinamici  http://www.caini-ham...rpericulosi.htm
http://www.9am.ro/to.../5/6-Husky.html
Nu e caine de ordonanța, deci nu trebuie declarat la politie. Husky-ul nu e agresiv cu omul. Are un instinct de vanatoare foarte puternic si de aceea daca scapa in curțile vecinilor da iama in găini. Ce pericol ar fi pentru om de la un caine cat un maidanez mediu si care nu este agresiv cu omul? A, daca e atacat de vreun psihopat, fara îndoiala ca se va apara. Sunt destui care daca vad un caine de 5kg, urla de parca ar fi vazut vreun balaur. Eu am o cunoștința, bărbat in toata firea care il apuca transpirațiile si tremuriciul daca se apropie vreun pekinez de el. Sau altul care mi-a intrat in curte si era sa lesine cand l-a apucat de glezna un pui de 4luni de rasa medie. Nu l-a mușcat, nu l-a zgâriat , era doar curios si acesta, om in toata firea era sa faca pe el de frica. Cum naiba sa-ti fie frica de o pufosenie de 5-6 kile care nu a mârâit, nu i-a arătat colții. Voia doar sa socializeze cu el.

#15
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
O alta solutie ar fi o roata de exercitiu, husky-ul o sa alerge fericit in ea si isi consuma energia.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WsOsxbAySGo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
cu roata e complicat dar o banala banda de alergat e mai usor de procurat

#17
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Au o personaliate extraordinara cainii astia !!  ,, Am '' si eu o maidaneza ( fugita-parasita ?? )  de-asta, ....are zile cand s-ar juca cu mine de dimineata pana seara, ...dar are momente cand vine ,ma miroase ( ma saluta) si nu ma lasa sa pun mana pe ea de loc , indiferent daca-i vorbesc frumos, strig la ea , o momesc cu ceva bun de mancare. Ceilalti trei din ,, gasca'' se comporta normal, adica lingusitori, vin in orice moment cand ii chem , se tavalesc pe jos sa ma joc cu ei, etc. Da, sa nu uit, cateaua husky face legea, ea-i ,, masculul'' alfa....desi unul dintre amicii ei , este mai dezvoltat fizic,...dar mult mai prostan. Inca un amanunt, sunt castrati toti...doar asa ne-a lasat primaria sa-i tinem, iar custile sunt relativ departe de cartier, intr-un loc viran , unde se circula rar.

#18
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Hai sa va mai povestesc cate ceva despre ,, Lady '' ca asa am botezat-o.  Cand o vezi zici ca mananca numai lapte si miere.  Ii iau mancarea/osul din gura si nici macar nu m-a marait vreodata. Se uita la mine cu ochii aia inteligenti si asteapta linistita , ...parca stiind ca nu ma apuc io sa mananc mancarea luata din gura ei. In schimb este o adevarata criminala. Ucide pisici, vulpi, alti caiini care o ataca !!! Este foarte silentioasa cand ataca....nu latra ,nu maraie. Doar apare rapid . musca in puncte vitale si dispare !!  Si pe deasupra este foarte suparacioasa !! Eu fac jogging cu acesti caiini si iarna trecuta, in timp ce alergam, Lady a tisnit de langa mine ca din pusca , a prins o vulpe de partea din spate , a aruncat-o in sus si in timp ce aceastea ateriza , a muscat-o de 2 ori de coloana rupandui-o !! M-am enervat pe ea , am strigat la ea , am amenitat-o c-o bat....si surpriza , aproape o saptamana a refuzat sa mai alerge cu mine. Evident nici ceilalti n-au mai venit !! Sa vezi chestie, cand o strigam....se ridica si se aseza iarasi jos....dar cu spatele la mine.  Dupa un timp ne-am impacat, dar destul de greu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate