Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Unde au disparut firmele de computere de pe vremuri?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostUgho, on 28 noiembrie 2017 - 19:44, said:

Ce s-a intamplat cu Flamingo, Torent, Best Computers, Ultra Pro si multe alte firme care vindeau calculatoare in Romania, unde au disparut?
Am cautat ca nebunul prin oras o firma de calculatoare, de unde sa comand o configuratie si nu am gasit aproape nimic, ce s-a intamplat cu aceste companii in Romania?

Au dat faliment toate. In primul rand, in perioada 2003-2007 s-a umplut Romania de calculatoare, pe care cei mai multi le-au pastrat in urmatorii 10 ani, deci investitii de inlocuire destul de putine, iar pentru comenzi sporadice chiar nu merita sa tii deschis magazin IT in centrul orasului sau in cartiere.
S-a mutat tot comertul IT online. Aceste magazine au avantajul ca vand blana ursului din padure, nici macar nu le au pe stoc, le aduc din depozit in aceeasi zi sau a doua zi pana la ora 14, sau le predau la curier direct din depozit (cum face Emag).

#20
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postr_murphy, on 28 noiembrie 2017 - 19:52, said:

le-a mincat fripte emagul, mediagalaxy ...
flamingo am inteles ca inca ar mai functiona in bulgaria sa serbia, dar nu bag mana in foc ..

Flamingo e acum Flanco

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHamdoulillah, on 28 noiembrie 2017 - 19:54, said:

Cine naiba-si mai face azi computeru' din bucatzi Posted Image asa le faceam acu' 20 de ani  

Toti cei care se pricep un pic si stiu ce sa aleaga, fac calculatorul NUMAI din BUCATI.

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 20:12, said:


Au dat faliment toate. In primul rand, in perioada 2003-2007 s-a umplut Romania de calculatoare, pe care cei mai multi le-au pastrat in urmatorii 10 ani, deci investitii de inlocuire destul de putine, iar pentru comenzi sporadice chiar nu merita sa tii deschis magazin IT in centrul orasului sau in cartiere.
S-a mutat tot comertul IT online. Aceste magazine au avantajul ca vand blana ursului din padure, nici macar nu le au pe stoc, le aduc din depozit in aceeasi zi sau a doua zi pana la ora 14, sau le predau la curier direct din depozit (cum face Emag).

În 2010 mai mergea bine mersi să foloseşti computer din 2003, dacă aveai cel puţin 1 G.B. de R.A.M.
În 2007 mai mergea să foloseşti şi Pentium 2-3 pentru navigare pe internet.

#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
O mai ramas cele mici, de cartier. Am unu' in zona care prinde bine. Mai incarca baietii un cartus, mai vand un cablu, mai fac o asigurare auto, merge treaba.

#24
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

View PostHamdoulillah, on 28 noiembrie 2017 - 20:04, said:


Si cat te tine? :)
Ce sa tina? Cat dureaza sa caute, cumpere apoi sa asambleze? Multi traiesc din asta sau traiesc pentru asta. Mai ales anul asta cand amd revine cu ryzen si threadripper.
Pe mine, un computer nou facut, ma tine mai putin de-un an. Pentru ca fac upgrade-uri dese. Pentru ca ma interesez si urmaresc noutatile, comparatiile si review-urile. Deci revand produsele pe care le inlocuiesc cu altele mai noi, mai performante. Din zeci de componente cumparate, noi sau sh, doar mai putin de 5 mi s-au stricat si asta in afara perioadei de garantie. Pardon, exceptia a fost o placa video care s-a dus in vreo 3 ani, un evga (8800 GTS-ul, pentru cine si-o mai aminteste) cu garantie 10 ani. Si am apelat la garantia internationala pentru ea.
L.e.: cum bine zicea cineva mai devreme, pentru un computer bun si fiabil conteaza enorm calitatea componentelor, in special sursa si un cooler decent pentru procesor. Daca sursa e prastie, poate lua cu ea tot ce e in carcasa (si chiar mai mult,daca se intampla sa ia si foc).

Edited by onzaueb, 28 November 2017 - 20:25.


#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai la configuratiile prestabilite nu e decat o singura difeneta : office sau gaming. Nu exista n variatii ca atunci cand iti faci PC-ul din bucati. Spre exemplu vrei sa il cumperi de asa natura pentru un anumit tip de jocuri mai intensive pe CPU gen alea de strategie. Sau daca nu te joci mult ori nu ai nevoie chiar de atata spatiu pe hdd. Asa la astea prestabilite nu se stie decat o singura chestie :hard cat cuprinde (care iti va si ingreuna sistemul cu programele aruncate in toate sectoarele pe ditai 1 TB), placa video si cpu sa consume cat mai de neam prost. Altfel userul poate se multumeste cu jocuri mai de acum 3-4 ani care nu au asa mari cerinte.
Bine ca de obicei si magazinele astea au prins schepsisu' : au pe fiecare nivel de folosire intens, mediu si rar cate o configuratie prestabilita dar de obicei nu mai mult de 2-3 configuratii fie pentru office sau jocuri ori CAD. Asa daca le faci din bucati mai un overclock , mai o placa video mai slaba pana faci rost de niste bani mai multi , mai eviti un bottleneck in diferite programe etc etc

#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Blue Ridge International din Bucuresti mai exista? Posted Image
*De la ei am achizitionat primul PC....

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postedy_wheazel, on 28 noiembrie 2017 - 20:18, said:

O mai ramas cele mici, de cartier. Am unu' in zona care prinde bine. Mai incarca baietii un cartus, mai vand un cablu, mai fac o asigurare auto, merge treaba.
Exact asa am eu in orasul alaturat. Un magazin mic de cartier care schimba cartuse , vinde pc-uri second , monitoare etc etc pentru toata zona de aici , orasul ala + vreo 2-3-4 sate. Are omul de unde sa faca bani. Similar cu magazinul principal din  slatina de care apartine acest magazin.

#28
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai există "Blue Ridge"  Posted Image
La un moment dat găsesc cică la ei în stoc dischete din alea de 5.25". Sun, cică nu au. La fel i-au zis şi altuciva, numai că ăla s-a dus la ei la magazin şi le-a găsit. A luat vreo 5 cutii de din alea nefolosite!!!   :cursing:

Edited by djl, 28 November 2017 - 20:28.


#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
De acolo imi iau tot ce trebuie , ultima data m-am interesat de monitor dar l-am primit de la taicameo ca altfel de acolo luam.
In rest in slatina tin minte ultima data cand am trecut pe acolo ca am vazut si ceva magazine din astea de ati amintit toti aici.

#30
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Revenind la topic, imi plac mai mult magazinele online. Pot sa iau numele componentei, bag un google, gasesc review-uri si imi dau seama daca e ce vreau. Apoi mai dau o raita prin magazinele online care sunt mai ok (exclus evoshitmag, cel si alte dubiosenii), aleg pretul cel mai bun si fie merg fizic acolo fie dau comanda online.

Apropos de mersul in magazine fizice: cel putin la cel.ro si toate magazinele corsar nu poti beneficia de cele maxim 14 zile de retur daca mergi si cumperi din magazinele lor fizice. Asta pentru ca desi faci comanda online, ei iti dau contractul doar cand ridici personal produsul si asta nu se considera comanda la distanta (conditia principala pentru returul neconditionat in 14 zile).

#31
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Se numeste economie de piata

#32
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
Flamingo a fuzionat cu Flanco si a ajuns Flanco apoi cu Emag
UltraPro (K Tech) dupa cum zicez cineva au fugit patronii cu banii via Cipru
Best Computers a fost cumparat de Diverta
Depozitul de Calculatoare (Romsoft), faliment si cumparat de Cel.ro

Si lista poate continua. Totul s-a intamplat natural, firmele acestea mutau cutii dintr-o parte in alta. Conceptul respectiv de magazin nu a mai corespuns pietei.

#33
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View Postdjl, on 28 noiembrie 2017 - 20:27, said:

La un moment dat găsesc cică la ei în stoc dischete din alea de 5.25". Sun, cică nu au. La fel i-au zis şi altuciva, numai că ăla s-a dus la ei la magazin şi le-a găsit. A luat vreo 5 cutii de din alea nefolosite!!!   Posted Image
Ce vrei sa faci cu ele?

#34
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Cu dischetele de 5 ţoli şi un sfert? Poate să le folosesc la un computer vechi (dacă iau unul pentru colecţie), dau la schimb unui pasionat şi îmi dă şi el ceva interesant.

"ComputerLand" se pare că mai există!

#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 20:15, said:

Toti cei care se pricep un pic si stiu ce sa aleaga, fac calculatorul NUMAI din BUCATI.

Cind ai facut ultima data un laptop din bucati? Nu de alta dar alea sint majoritare de 5-10 ani, depinde la ce statistica te uiti. Au ajuns de nu numai ca nu ai acces la baterie dar ai si RAM-ul lipit de placa de baza si in unele cazuri unii nenorociti (Microsoft, la tine ma uit) iti mai lipesc si SSD-ul pe placa de baza sa ramii si fara date in caz ca nu-ti mai merge scula din orice motiv (desi datele sint bine mersi acolo nu poti pur si simplu scoate SSD-ul sa-l pui pe altceva).

#36
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Și ce, magazinele online gen emag nu vînd și piese (placă de bază, memorii etc) ? ce te împiedică să le cumperi separat și să ai garanție la ele ?
Asamblarea e banală, pt oricine își pune problema să aleagă piesele și deci știe ce e aia placă de bază și faptul că nu orice procesor merge cu orice placă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate