Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Costuri relocare in Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu stiu cum de v-a luat voua 4 luni sa primiti BSN-ul, Robiacs. 4 luni de cand te-ai inregistrat la primarie? Sau de cand ai venit? Ca daca ai umblat din adresa in adresa mi se pare normal. Altfel, aia din Eindhoven se misca destul de rapid la primarie...
Nasol cu bicicleta. Intotdeauna legata roata din spate si legata bicicleta cu totul de ceva fix. La McDonalds in centru au vrut si mie sa mi-o fure da' n-au reusit si mi-au intors doar saua fata-spate :roflmao:


MadMax, eu as zice sa nu stai in Amsterdam, cel putin la inceput daca vrei sa mai economisesti. Te gandesti la un timp pe care te simti tu confortabil sa il faci zilnic (sa zicem juma de ora - o ora, ca idee daca stai in partea opusa a Amsterdamului de unde lucrezi poti lejer face mai mult de atat pana la munca...). Iei harta, te uiti la ce sate si orase sunt in jur si... cauti case. :lol:

Dar da, chirie 700-1500, asigurare de sanatate 100-150, mancare 500, transport 50-300/luna. Depinde unde stai si cat vrei sa te intinzi.

#20
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

View PostUgho, on 29 noiembrie 2017 - 09:29, said:

Da, dar stii ca Harlem-ul din America se numea initial Haarlem si a fost colonizat de emigranti olandezi, insa apoi s-a umplut de negri, cam la fel se intampla si acum cu Haarlem-ul din Olanda, insa musulmanii sunt cei ce dau navala.

Pai daca sunt musulman si job-ul e de clopotar sef la moscheea de acolo?...Problems?

@Dev - multumesc de sfaturi! :)

#21
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostMadMax, on 29 noiembrie 2017 - 13:07, said:


Pai daca sunt musulman si job-ul e de clopotar sef la moscheea de acolo?...Problems?

@Dev - multumesc de sfaturi! Posted Image
La aia e cu vocea :)

#22
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Ah, deci trebuie sa pun pe lista de cheltuieli si lectii de canto....

#23
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Daca vreau sa-mi duc si masina (cumparata de mai mult de 6 luni), cam care ar fi costurile lunare?

#24
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Nu o duci la inceput pana gasesti o locuinta cu parcare.

#25
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostMadMax, on 30 noiembrie 2017 - 21:37, said:

Daca vreau sa-mi duc si masina (cumparata de mai mult de 6 luni), cam care ar fi costurile lunare?
Daca are macar 6 luni nu platesti taxa de inmatriculare (dar n-ai voie s-o vinzi/imprumuti in urmatoarele 12 luni).
Daca vii cu masina/vrei sa iti iei masina aici iti recomand sa te duci la asiguratorul din Romania inainte sa pleci sa iti dea declaratie despre cati ani ai condus fara accident, poti primi reduceri considerabile la asigurarea de aici.

Poti calcula cat sunt taxele de drum aici: https://www.belastin...sting-berekenen

Mai pune si asigurarea, nu stiu ce masina ai da' sa zicem intre 500 si 2000 pe an.  :)

#26
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Cu masina, fara masina, cu clopot, fara clopot, la inceputul anului viitor am decolat spre NL. Multumesc pentru sfaturi! :)

#27
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Sa ai spor. :)

#28
LUIZA_28

LUIZA_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.07.2009
Buna !
Am o nedumerire... Urmeaza sa ma mut in Olanda. Printre altele vreau sa aplic pentru regula 30%. Se va ocupa firma de tot procesul. Dar imi cer niste acte... Efectiv nu inteleg ce vor...asta e ce mi-au scris ei.. Partea cu extrasul am inteles-o, doar ca la mine extrasul nu va arata mare lucru pt ca nu imi primeam salariu prin banca. Prima parte nu inteleg ce ar trebui sa aduc... De la primarie ?
Va scriu in speranta ca mai e cineva care a trecut prin asta si care stie procesul si ma poate lamuri. Mii de multumiri !
"We will support you in the application after you start. If possible, could you please arrange your proof of deregistration certificate from your previous address or the bank statements for the period from June 2017 to May 2019?"


#29
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Ideea este in felul urmator: ca sa poti aplica pentru regula 30%, trebuie sa dovedesti ca ai trait in alta tara, si la cel putin 150km de granita Olandei. Practic, firma vrea de la tine sa le dai niste dovezi cu care se va prezenta la finante in Olanda ca sa poata aplica pentru regula 30%.

Sint mai multe metode de a demonstra asta:
1. Dovada de anulare a inregistrarii (asta ti-a cerut tie in prima parte a mesajului). In tarile din occident (din cate stiu si in RO e la fel), cand te stabilesti intr-o localitate, trebuie sa faci inregistrarea la primarie, cum ca te-ai stabilit acolo. La plecare, trebuie sa te duci sa faci anularea inregistrarii. Practic, odata ce le dai anularea inregistrarii demonstreaza defapt ca tu ai locuit intr-adevar in alta tara, deci te califici pentru regula 30%.
Problema in RO, este ca nimeni nu face inregistrarea (sau anularea ei), iar daca te duci la primarie dau din umeri, ca ei nu au de unde sti daca tu chiar ai locuit acolo sau nu. Singurul document care l-am obtinut de la primarie, a fost o adeverinta cum ca detin un teren si o casa in acea localitate, iar in acea adeverinta erau mentionati si membrii familiei mele. In cazul meu, a fost suficient. Dar, trebuie sa fie tradusa in neerlandeza si legalizata!
2. Poti demonstra si prin faptul ca ti-ai primit salariul intr-un cont bancar. Asta iar demonstraza ca tu ai lucrat in acea tara.
3. Poti demonstra si prin facturile/abonamentele pe care le-ai platit in acea tara (deci trebuie sa fie pe numele tau),

Oricum, e mai mult o formalitate, nu stau sa te verifice prea drastic.
In occident, inregistrarea este obligatorie, iar in Olanda ai nevoie de certificatul de nastere la inregistrare! E obligatoriu!
Ai grija sa ai toate documentele traduse si legalizate.



View PostLUIZA_28, on 26 aprilie 2019 - 23:10, said:

Buna !
Am o nedumerire... Urmeaza sa ma mut in Olanda. Printre altele vreau sa aplic pentru regula 30%. Se va ocupa firma de tot procesul. Dar imi cer niste acte... Efectiv nu inteleg ce vor...asta e ce mi-au scris ei.. Partea cu extrasul am inteles-o, doar ca la mine extrasul nu va arata mare lucru pt ca nu imi primeam salariu prin banca. Prima parte nu inteleg ce ar trebui sa aduc... De la primarie ?
Va scriu in speranta ca mai e cineva care a trecut prin asta si care stie procesul si ma poate lamuri. Mii de multumiri !
"We will support you in the application after you start. If possible, could you please arrange your proof of deregistration certificate from your previous address or the bank statements for the period from June 2017 to May 2019?"


#30
LUIZA_28

LUIZA_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.07.2009
Merci mult de tot ! Mi-ai fost de mare ajutor ! Cum trec sarbatorile ma duc pe capul lor.😁

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate