Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Costuri relocare in Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Salutare,
Poate sa imi spuna careva, estimativ, cam cat m-ar costa relocarea in Olanda (Amsterdam sau imprejurimi)? Din ce cunosc eu, am de platit avion, cazare short-term (pana sunt sigur ca raman acolo), obtinere BSN, asigurare medicala. Ar mai fi altele?
Careva cu experienta in relocare spre NL? :)

Multumesc!

#2
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Nu recomand, fugi cat poti de tare de Olanda!

#3
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

 Ugho, on 28 noiembrie 2017 - 18:35, said:

Nu recomand, fugi cat poti de tare de Olanda!
Desigur! Asa am sa fac...

#4
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Încearcă să cauți apartament înainte (și totodată studiază rutele de transport în comun).

Într-un an de stat în Amsterdam am dat în jur de 30.000 de euro, după următoarea împărțire:

Cazare: 1450 euro / lună / apartament. Dacă te duci cu cineva te ajută foarte mult. E haos cu apartamentele. O să găsești chestii de genul 575 EUR pentru 10 m2, dar nu recomand.
Cost of living: 1000 EUR  / lună (mâncare + băutuă + restaurant o dată pe săptămână + ceva în plus pentru consumații diverse)
Transport: 100 EUR / lună (61 EUR redus). Nu recomand să mergi cu mașina. Dacă-ți iei biclă te-ai scos.

Bineînțeles, ăsta e un exemplu personal. Bănuiesc că poți să mai tai și de la apartament și de costurile de trai, dar nu mult.

P.S: Prin Red Light District e 50 / examen oral + bombardament. 100 la țepare.

#5
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
@A10Warthog - multumesc pentru estimari! Initial plec singur pentru cateva luni, asa ca nu va fi nici apartament cu 3 camere dar nici chicineta de 10mp...
La cost of living intra si asigurarea de sanatate, cheltuieli de intretinere - internet, de ex, nu?

#6
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Era cat p-aci s-ajung si eu in Olanda in 2001. Cred ca daca vrei sa ramai acolo costul cel mare este cu timpul, si-anume pana-nveti olandeza, chiar daca si maturatorul de pe strada vorbeste engleza, daca vrei sa fii tratat ca un localnic si nu ca un turist. Stiu ca asta e sfatul pe care l-am primit atunci, si cand am avut de ales intre Olanda si Franta, am ales tara a carei limba o vorbeam.

#7
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 MadMax, on 28 noiembrie 2017 - 19:14, said:

@A10Warthog - multumesc pentru estimari! Initial plec singur pentru cateva luni, asa ca nu va fi nici apartament cu 3 camere dar nici chicineta de 10mp...
La cost of living intra si asigurarea de sanatate, cheltuieli de intretinere - internet, de ex, nu?

Întreținerea se plătește de obicei în chirie, suma depinde mult de încadrarea termică a imobilului. De obicei e în jur de 50 / lună - eu aveam inclus totul în chirie. Abonamentul Internet + TV e în jur de 35 / lună.

Cu asigurarea de sănătate nu pot să te ajut, eu nu sunt asigurat în România. Parcă era ceva card European de sănătate, cu acoperire basic în toată comunitatea Europeană?

#8
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Asigurarea de sanatate e ~100 euro pe luna. Pe chirie dau vreo 420 euro pe luna, dar intr-o casa de studenti cu bai si bucatarie comune. Hotel pe noapte gasesti la 40-50e, dar cu mai multi in camere. Daca vrei o camera singur decenta, dai cam dublu. Pe mancare dau singur undeva la 250e pe luna, cu mancat in oras foarte rar si doar gatit. Asta in Eindhoven si fara prea mari pretentii ca n-am de unde inca, ca si student.

Edited by Robiacs, 28 November 2017 - 20:07.


#9
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Tocmai m-am mutat din Olanda inapoi in DE, de bine ce mi-a fost :)
In afara de chirie n-ai nici o cheltuiala serioasa. Problema locuintelor e grava de tot in Olanda. Am vazut multi olandezi traind in niste cocioabe exact cum vezi pe la rromii de linga gropile de gunoi din Cluj. Pur si simplu, oamenii astia nu vor sa construiasca locuinte noi. Iar alea care exista, in 90% din cazuri sint vechi, urate pe interior, si scumpe rau de tot. Si in DE se gasesc greu locuintele, dar astia macar construiesc locuinte noi.
Asigurarea medicala esti obligat s-o faci in maxim 4 luni, altfel iti da amenda vreo 800 E. Dupa ce o faci, trebuie sa platesti lunar vreo 100-140E, depinde de firma/pachet.
Cand semnezi contractul de inchiriere, trebuie sa dai garantie valoarea unei chirii lunare.
Primul lucru care trebuie sa-l faci e sa te inregistrezi la primarie, apoi, trebuie sa astepti vreo 3-4 zile pina iti vine o scrisoare cu BSN-ul tau, apoi, pe baza BSN-ului poti sa-ti deschizi cont in banca, fara de care nu poti sa-ti faci abonamente la TV, net, etc.

Partea buna e ca salariile nete in NL arata destul de bine din cauza acelui 30% ruling, si a faptului ca-ti da banii de vacanta in Mai (toate firmele), care, practic e un al 13-lea salariu.


 MadMax, on 28 noiembrie 2017 - 18:25, said:

Salutare,
Poate sa imi spuna careva, estimativ, cam cat m-ar costa relocarea in Olanda (Amsterdam sau imprejurimi)? Din ce cunosc eu, am de platit avion, cazare short-term (pana sunt sigur ca raman acolo), obtinere BSN, asigurare medicala. Ar mai fi altele?
Careva cu experienta in relocare spre NL? Posted Image

Multumesc!


#10
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Isaak, on 28 noiembrie 2017 - 20:09, said:

Primul lucru care trebuie sa-l faci e sa te inregistrezi la primarie, apoi, trebuie sa astepti vreo 3-4 zile pina iti vine o scrisoare cu BSN-ul tau, apoi, pe baza BSN-ului poti sa-ti deschizi cont in banca, fara de care nu poti sa-ti faci abonamente la TV, net, etc.

Eu am stat 4 saptamani dupa rahatul ala de BSN. Si cam tuturor celor de la mine din facultate le-a venit foarte greu.

 Isaak, on 28 noiembrie 2017 - 20:09, said:

Cand semnezi contractul de inchiriere, trebuie sa dai garantie valoarea unei chirii lunare.

Depinde de contract. Eu a trebuit sa dau avans 2 luni de chirie + un depozit de 150e. Si am stat cam o luna sa-mi gasesc chirie la un pret decent, am ars o gramada de bani la hotel. Olandezii chiar au o problema cu locuintele, cum ai spus mai sus. Bine macar ca am dat de o casa renovata complet cu totul nou, ca majoritatea prietenilor mei stau in cocioabe supraevaluate...


Dupa ce termina facultatea, nu ma vad traind aici. In 2 zile mi s-a furat bicicleta din fata la Mc Donalds-ul din centrul orasului...Dupa am luat o teapa de pe un OLX de-al lor de la un utilizator cu cont bancar verificat si de 5 ani activ, politia nu face nimic, chiar daca are toate datele despre el. Nu umbla cainii cu covrigi in coada aici, doar de facultate sunt foarte multumit. Ori o sa vin inapoi in Romania ori SUA. Europa mi se pare infecta din multe puncte de vedere.

Edited by Robiacs, 28 November 2017 - 20:17.


#11
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 Robiacs, on 28 noiembrie 2017 - 20:06, said:

Asigurarea de sanatate e ~100 euro pe luna. Pe chirie dau vreo 420 euro pe luna, dar intr-o casa de studenti cu bai si bucatarie comune. Hotel pe noapte gasesti la 40-50e, dar cu mai multi in camere. Daca vrei o camera singur decenta, dai cam dublu. Pe mancare dau singur undeva la 250e pe luna, cu mancat in oras foarte rar si doar gatit. Asta in Eindhoven si fara prea mari pretentii ca n-am de unde inca, ca si student.

Ca să stai în cămin trebuie să dovedești că ești student, nu? Întreb fiindcă așa e în Austria și Germania.

@MadMax: Ca idee, dacă nu ții neapărat la Amsterdam, care e excesiv de scump, recomand și Utrecht, Eindhoven sau Rotterdam. Nu am stat pe acolo mai mult de o săptămână, dar sunt toate orașe foarte mișto. Și Tilburg e de investigat.

#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 A10Warthog, on 28 noiembrie 2017 - 20:16, said:

Ca să stai în cămin trebuie să dovedești că ești student, nu? Întreb fiindcă așa e în Austria și Germania.

Da. Casele de studenti sunt separate, sunt inregistrate altfel din ce am inteles. De exemplu, intr-o casa normala nu pot sta mai mult de 2 persoane cu nume de familie diferite ( am aflat-o dupa ce am venit cu inca 3 prieteni si am aflat ca nu ne putem lua o casa toti impreuna ).

Edited by Robiacs, 28 November 2017 - 20:23.


#13
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

 A10Warthog, on 28 noiembrie 2017 - 20:16, said:


@MadMax: Ca idee, dacă nu ții neapărat la Amsterdam, care e excesiv de scump, recomand și Utrecht, Eindhoven sau Rotterdam. Nu am stat pe acolo mai mult de o săptămână, dar sunt toate orașe foarte mișto. Și Tilburg e de investigat.

Job-ul ar fi in Haarlem...nu tin neaparat sa locuiesc la "oras", nu ma pasioneaza galagia :) Am inteles ca olandezii stau bine la transportul in comun, poate mi s-ar potrivi mai bine ceva pe langa Haarlem. Cu cat mai multe canale cu stiuca, cu atat mai bine :D

#14
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 MadMax, on 28 noiembrie 2017 - 18:25, said:

Salutare,
Poate sa imi spuna careva, estimativ, cam cat m-ar costa relocarea in Olanda (Amsterdam sau imprejurimi)? Din ce cunosc eu, am de platit avion, cazare short-term (pana sunt sigur ca raman acolo), obtinere BSN, asigurare medicala. Ar mai fi altele?
Careva cu experienta in relocare spre NL? Posted Image

Multumesc!
Asigurarea medicala incepe de la aprox 100 euro lunar, uneori ai discounturi si iei si la 60-70 pentru cateva luni, dar sa fii atent ce pachet iti iei.
Pentru cazare cel mai bine este sa vorbesti cu angajatorul, nu sa cauti pe net, dar avand in vedere ca vrei short-term, vei scoate ceva bani pentru cazare.
Primaria organizeaza si cursuri de limba, la preturi acceptabile, dar nu sunt sigur ca fiecare primarie face asta.
Transportul in comun era in jur de 90 euro lunar, mult mai ieftin decat daca ai masina, unde scoti cateva sute lunar doar pe taxe.

#15
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 MadMax, on 28 noiembrie 2017 - 18:25, said:

Salutare,
Poate sa imi spuna careva, estimativ, cam cat m-ar costa relocarea in Olanda (Amsterdam sau imprejurimi)? Din ce cunosc eu, am de platit avion, cazare short-term (pana sunt sigur ca raman acolo), obtinere BSN, asigurare medicala. Ar mai fi altele?
Da, esti roman ( adica cetatean te lumea a 4-a) asa ca nu te astepta sa fii tratat ca un olandez sau ca un om.

#16
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Decat sa te duci in Harlem, de ce nu te muti mai bine in Ferentari, ca tot aia este.

#17
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 MadMax, on 28 noiembrie 2017 - 20:36, said:


Job-ul ar fi in Haarlem...nu tin neaparat sa locuiesc la "oras", nu ma pasioneaza galagia Posted Image Am inteles ca olandezii stau bine la transportul in comun, poate mi s-ar potrivi mai bine ceva pe langa Haarlem. Cu cat mai multe canale cu stiuca, cu atat mai bine Posted Image
Si la biciclete stau foarte bine :D

 Ugho, on 29 noiembrie 2017 - 08:01, said:

Decat sa te duci in Harlem, de ce nu te muti mai bine in Ferentari, ca tot aia este.
E Haarlem din Olanda, nu Harlem din Niu iorc, duh.

#18
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

 Hamdoulillah, on 29 noiembrie 2017 - 08:03, said:

E Haarlem din Olanda, nu Harlem din Niu iorc, duh.
Da, dar stii ca Harlem-ul din America se numea initial Haarlem si a fost colonizat de emigranti olandezi, insa apoi s-a umplut de negri, cam la fel se intampla si acum cu Haarlem-ul din Olanda, insa musulmanii sunt cei ce dau navala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate