Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Am fost agresată fizic la oficiul poștal

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#1
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Buna seara
Am avut de ridicat o recomandare de la posta și era o coada de 50 de pers care majoritatea aveau de ridicat produse comandate online de black friday. După vreo 15 min m-am dus in fata la ghișeu sa întreb dacă este o toaleta ca vin de la lucru și pare ca am de stat 3 ore la coada. Au început unii din coada sa stinge sa merg la barul de lângă și atât am mai vrut sa o întreab pe Dna de la ghișeu dacă am alta opțiune sa ridic recomandata sau dacă un ghișeu e pt posta și unu pt comenzi online sau cum sa fac sa ridic recomandata fără sa stau la coada cu ridicare produse online. Bine înțeles ca au început câțiva oameni sa comenteze ca sa trec la loc etc și sa ma jignească. Nu o sa intru in detalii dar am vb frumos. După ce m-au jignit le-am zis ca sunt de pe vremea comunismului S-o ca le place sa stea la coada ca sigur sunt soluții s nu pierdem jumate de zi la coada. Am vrut sa ma întorc la loc la coada și o femeie ma tot jignea și i-am arată degetul mijlociu. Și ea m-a tras de par așa tare ca mi-a smuls o șuvița groasa de par. Atunci eu am împins-o și am vrut sa o lovesc dar abia am atins-o ca s-a băgat un bărbat. Acuma as vrea sa fac plângere la poliție. Cine are dreptate s nu ma duc degeaba. Mie mi de pare ca eu dar câțiva din coada ziceau ca femeia aia are dreptate și ca nu-i adevărat ca nu m-a tras de par. Dar văd ca sunt camere de luat vederi. Mi se pare aiurea cum a fost situația. Cine e de vina?

Recomandata am scris. Auto corect a scris recomandare

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
ai toata dreptatea dar femeia respectiva nu va pati nimic pentru ca vatamarea corporala produsa este minora, nu cred ca vei primi vreo zi de ingrijiri medicale de la medicul legist ptr ce ti-a facut aia.

mersul este: mergi la politie, dai declaratie si te va trimite la institutul de medicina legala sa scoti certificat

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbossake, on 28 noiembrie 2017 - 17:40, said:

ai toata dreptatea dar femeia respectiva nu va pati nimic pentru ca vatamarea corporala produsa este minora, nu cred ca vei primi vreo zi de ingrijiri medicale de la medicul legist ptr ce ti-a facut aia.

mersul este: mergi la politie, dai declaratie si te va trimite la institutul de medicina legala sa scoti certificat
Fara martori nu face nimic !
Daca din cei " 100 " de la coada vor tine partea femeii care a tras-o de chica , e zero orice actiune .

Edited by Baxon, 28 November 2017 - 17:43.


#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
din moment ce vaca te-a scalpat e vatamare corporala
ca i-ai aratat nu stiu ce e fix pix
trebuia sa suni de la locul faptei 112 ca sa vina sectoristii sa constate si sa legitimeze infractoarea
te duceai frumusel la medicina legala si scoteai un certificat cu vreo 40 de lei
acum e cam tardiv

Edited by marcusdefeis, 28 November 2017 - 17:45.


#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,044
  • Înscris: 23.09.2005
Si ce speri sa obtii? Mai bine las-o balta ca nu castigi nimic (chiar daca poate ai dreptate). Alti nervi, alte drumuri.

Cand stai la cozi de genul asta si toata lumea se grabeste, bucura-te ca ai scapat, oho, daca e cu ocazii de gen black friday, e ca si cand ai merge intr-o zona de razboi. Posted Image  Asta-i Posta Romana.

Asa, ca fapt divers, povestesc si eu ca plateam niste facturi la un tonomat de-ala de-al Bancii Transilvania. Eram la coada doar 3 persoane, eu si dupa mine inca doua femei.

Eh, femeia care era dupa mine, cand a vazut ca am de plata 5 facturi a inceput sa se impacienteze si sa pretinda ca "normal" ar fi ca eu sa platesc cate o factura si apoi sa reiau coada, caci ea se grabeste si nu poate sta dupa cineva care vine cu nshpe facturi.

Femeia cealalta auzind ce zice asta, a intrebat-o "tu cate facturi ai?".  "Doua", zice prima. "Ei, si esti de-acord atunci ca si tu sa stai de doua ori la coada, nu?"

Normal ca discutia s-a incheiat acolo, caci cu aia i-a inchis gura. Posted Image

Edited by Phobos, 28 November 2017 - 17:45.


#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Oare functionau camerele alea de supraveghere? Ca la Posta...e mai rau asa cu toate!

Edited by arab, 28 November 2017 - 17:47.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmilovme, on 28 noiembrie 2017 - 17:38, said:

Poate cineva sa îmi spună dacă am dreptate sau nu? Sa știu in ce parte o iau. Spre casa su spre poliție?

Spre casa....  Nu se poate.. asta cu degetul aratator din mijloc merge la proteste... la Posta, nu se poate.
Iar la posta sunt cozi forever, ever.. nu poti sa faci nimic, fara sa astepti mult la coada. Dar asta nu e motiv de insultat pensionari Antena3

Edited by rosix, 28 November 2017 - 17:49.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPhobos, on 28 noiembrie 2017 - 17:44, said:

... plateam niste facturi la un tonomat ...
https://dexonline.ro/definitie/tonomat
Bancomat poate ...

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmilovme, on 28 noiembrie 2017 - 17:38, said:

Poate cineva sa îmi spună dacă am dreptate sau nu? Sa știu in ce parte o iau. Spre casa su spre poliție?

Quote

i-am arată degetul mijlociu ...   Atunci eu am împins-o și am vrut sa o lovesc dar abia am atins-o

Daca nu reactionai in vreun fel, puteai suna la politie! acum se complica treaba.
Sa zici merci daca nu se duce femeia respectiva la politie! (ca platiti cate o amenda fiecare)

Edited by stlk, 28 November 2017 - 17:54.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPhobos, on 28 noiembrie 2017 - 17:44, said:

Eh, femeia care era dupa mine, cand a vazut ca am de plata 5 facturi a inceput sa se impacienteze si sa pretinda ca "normal" ar fi ca eu sa platesc cate o factura si apoi sa reiau coada, caci ea se grabeste si nu poate sta dupa cineva care vine cu nshpe facturi.

Nu inteleg la ce ai de plata 5 facturi si de ce nu le poti plati pe net, cu cardul?

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,044
  • Înscris: 23.09.2005

View PostBaxon, on 28 noiembrie 2017 - 17:46, said:

Nu, tonomat era, caci cum plateam o factura, cum se auzea cate o melodie de-aia vesela, de familie, in mall, care te binedispune si te face sa cheltui ca un dobitoc. :)

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
1. ai provocat . Aici mare grije avand in vedere ca temperamentul omului este diferit (om si om ca pom si pom), bine, fiecare raspunde pentru ce face dar te poti alege cu rani grave , poti divorta si de la o furculita pusa aiurea la masa..Poti sa o iei ca un exemplu dat de viata ca sa intelegi ceva .
2.vreme pierduta la politie
3. nu mai merge dupa actiuni de asemenea amploare la posta , 10 zile ai timp
4. lumea e invatata la orice coada cu "doar sa intreb ceva" si direct te ia peste picior . Ce sa intrebi ? scrie pe fiecare ghiseu ce operatiuni executa .
Doar in sediul central PTTR gasesti pentru public, in sucursale exista doar pentru personal, te orientezi : un restaurant , o crasma etc. Nu era necesar sa strabati pana la ghiseu, se putea ruga persoana din fata/spate sa tina 10 minute randul pentru probleme personale .
Alta intentie a fost aici ...dar sigur , acum daca a iesit rau trebuie invinuit unul si altul , s-a sperat ca operatoarea sa spuna "haideti ca rapid va dau ca nu trebuie completat nimic" , acolo undeva sta ascuns asta si e greu de recunoscut ...

Edited by ldpe, 28 November 2017 - 18:00.


#13
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
du-te acasa, ca acolo ai toaleta...

(mai nou vad din ce in ce mai multi cu chestia asta: vreau la baie, dom'le. nu conteaza
unde, cum, cand, daca aia sunt obligati sa te lase pe tine sa intri prin spatele tejghelei,
daca e bar, reurant sau cine stie ce dracu'. cetateni europeni cu drepturi...comunism...
cica...sa te fi vazut in comunism daca mai faceai gat pisi...)

#14
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
unde e provocarea ei? ca merge sa intrebe unde sa se pise, plus alte indicatii si gunoaiele alea invatate sa nu piarda randul la salam vocifereaza si jignesc?

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005
Du-te acasa si in fata oglinzii arata-ti degetul mijlociu si vezi cum e ? Nu de alta, dar sa vezi cum e sa fii si de cealalta parte a degetului.Daca iti convine ce ai vazut in oglinda, atunci du-te la politie. Daca nu, stai linistita acasa.

P.S. Oricum la politie nu rezolvi nimic, ssa cum nici eu nu am rezolvat nimic pentru ca mi-am luat una in freza pentru ca l-am facut bou pe unul pentru ca era sa dea cu masina peste un copil. Dupa dosar medico-legal si toate cele, pana la urma sa imi zica procurorul ca fapta se incadreaza la incaierare si ca sunt sanse 50-50 ca el sa fie acuzat daca nu cumva eu va trebui sa platesc despagubiri ca l-am provocat....

Deh, asa e in RO.

Edited by tehnics, 28 November 2017 - 17:59.


#16
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postdygey, on 28 noiembrie 2017 - 17:53, said:

cetateni europeni cu drepturi...comunism...
cica...sa te fi vazut in comunism daca mai faceai gat pisi...)
se pare ca unii sunt marcati de umbrele trecutului si cred ca nesimtirea gloatei proletare e in continuare ceva normal si de tolerat

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdygey, on 28 noiembrie 2017 - 17:53, said:

du-te acasa, ca acolo ai toaleta...

(mai nou vad din ce in ce mai multi cu chestia asta: vreau la baie, dom'le. nu conteaza
unde, cum, cand, daca aia sunt obligati sa te lase pe tine sa intri prin spatele tejghelei,
daca e bar, reurant sau cine stie ce dracu'. cetateni europeni cu drepturi...comunism...
cica...sa te fi vazut in comunism daca mai faceai gat pisi...)
In principiu toate institutiile trebuie sa aiba grup sanitar pentru clienti. ...
Oricum la rand la posta niciodata sa nu faci galagie....Te pisi pe tine dar stai in rand ca daca ai deranjat vre-o baba pensionara care nu a avut cu cine discuta pe ziua aia...sigur va discuta cu tine :)

Edited by tehnics, 28 November 2017 - 18:01.


#18
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Posttehnics, on 28 noiembrie 2017 - 17:58, said:

Du-te acasa si in fata oglinzii arata-ti degetul mijlociu si vezi cum e ?
partea din poveste ca aia o jignea in prealabil repetat ai retinut-o?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate