Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Accident minor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
rivalSS

rivalSS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.08.2016
Acum doua saptamani eram trafic, era coloana si la un moment dat nu am pastrat distanta necesara si l-am atins foarte usor pe cel din fata in carlig, el nu avea nimic vizibil dar eu am avut doar numarul de inmatriculare putin indoit de la carlig. I-am dat copie dupa asigurare, nr telefon, a facut poze la buletin si masini apoi a zis ca merge la service sa verifice daca nu cumva ii s-a indoit șasiul.

Astazi dupa doua saptamani ma suna sa imi zica ca ii s-a indoit ceva bara si ca maine dimineata trebuie sa mergem la politie apoi in 15 decembrie in alt loc(nu mai tin minte unde a zis).

Eu find incepator si nu ma pricep prea bine, este 'legit' treaba asta sa vii dupa 2 saptamani sa zici ca s-a indoit bara si ca trebuie sa mergem la politie ? La telefon mi-a zis ca daca vreau putem sa "rezolvam cumva" treaba asta si sa nu mai mergem la politie.

Edited by rivalSS, 28 November 2017 - 17:10.


#2
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 25.06.2008
Vrea sa te "faca" de ceva chischirei.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostrivalSS, on 28 noiembrie 2017 - 17:08, said:

Acum doua saptamani eram trafic, era coloana si la un moment dat nu am pastrat distanta necesara si l-am atins foarte usor pe cel din fata in carlig, el nu avea nimic vizibil
Atunci nu aveai treaba cu el, nu e urma nu e accident.

#4
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
naspa, vrea sa isi repare masina pe asigurarea ta (nu "bara" aia, alte chestii) are intelegere cu un service, de la anul o sa platesti mai mult pe asigurare
daca stie deja toti pasii are planul facut sa fii bun de plata
greseala ta ca nu ai facut mica intelegere fara sa ii dai asigurarea, faceai o cinste acolo si iti indoiai cum trebuie numarul de inmatriculare cu un ciocan
later edit: acum am vazut ca vrea sa "rezolve cumva". negociaza si  tu intelegerea cat mai bine

Edited by flyingspur, 28 November 2017 - 17:27.


#5
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Logic ca nu e normal... in 2 saptamani poti sa faci praf vreo 5 masini, fara sa te chinui prea tare, daramite sa indoi o amarata de bara.

Bine ca nu te-a sunat dupa vreun an ca sa-ti spuna ca are baia de ulei sparta din cauza ca l-ai atins tu. Daca te-a chemat, du-te la politie si unde o mai fi, dar tine-te tare, zi-i ca in momentul "accidentului" el nu avea nimic nici la bara nici la carlig nici la sasiu, si ca nu te intereseaza cum si in ce locuri si-a indoit el masina dupa aia. Auzi frate, sa-ti spuna unu' dupa 2 saptamani... pfff.

Oricum, pe viitor, nu mai te mai panica la orice atingere usoara. Atata vreme cat nu se crapa bara masinii(lor) sau nu sunt zgarieturi / piese desprinse, intr-un cuvant defecte vizibile, nu prea ai ce sa discuti de asigurare si alte alea. Nu (prea) au cum sa fie "defecte ascunse" fara sa fie si unele vizibile. Ca fapt divers, in vara am atins si eu usor pe un domn, a franat brusc in fata mea si eu n-am fost atent sa franez la timp. Insa doar s-a atins bara mea de a lui, si cum alea sunt destul de elastice, n-a fost nici o problema. Am oprit amandoi, ne-am uitat la masini, dar nu a avut nici o pretentie omul, ar fi fost si culmea. Ne-am urat drum bun, si am mers in continuare fiecare cu treaba lui.

Edited by dasvik, 28 November 2017 - 17:38.


#6
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Deci dacă mergeți la poliție la mai mult de 24 de ore după accident vi se suspendă permisele 30 de zile. Eu l-aș ignora, e ceva dubios aici. Sau zi-i că mergi mâine la poliție, să spună el ora: nu vei mai auzi de el...

Edited by Sabinatu, 28 November 2017 - 17:29.


#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Pai nu asigurarea trebuia sa ii dai ci amiabila. Si trebuia sa faci poze la cele doua masini. Asigurarea nu se da. Si la politie daca mergi ramaneti amandoi fara permis.

Edited by jm2010, 28 November 2017 - 17:28.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Aia cu poliția a băgat-o să te înmoaie pentru faza cu "hai să rezolvăm doar între noi". Spune-i că ești gata să mergeți la poliție, că tu o să declari adevărul inclusiv că totul a fost acum două săptămîni și că nu te doare dacă rămîi pieton o lună. Fac pariu că o să dea înapoi... și mai fac pariu că dacă alegi să o rezolvați între voi o să vrea să-și repare toată mașina pe banii tăi.

#9
rivalSS

rivalSS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.08.2016
La asta ma gandeam si eu cand a zis de politie. Multumesc de raspunsuri.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
intrebare de baraj. daca el a facut poze la masini, tu de ce erai doar cu galeria pe langa el si nu ai facut si tu acele poze? nu baga placa cu incepatorul ca asta nu are treaba cu soferia.

ca si colegii, omul vrea sa suga ceva bani de la tine, iar la faza asta ca tu l-ai lovit doar cat sa-ti indoi putin nr de la masina, iar lui sa i se fi strambat sasiul .... e de porc. oare masina e rezistenta daca are nr montat? sasiul e de mamaliga, iar nr protejeaza integritatea masinii? de atunci trebuia sa te gandesti ca e ceva putred la mijloc. acum e tarziu, dar si daca ajungi la politie dupa toata discutia, nu te lasa intimidat de el, dar sigur ii vei insenina ziua politistului cu astfel de glume.

#11
rivalSS

rivalSS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.08.2016
Am facut poze la masini dar am uitat sa precizez, nr de inmatriculare l-am rezolvat cu un ciocan.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai si pune pozele sa vedem si noi

#13
rivalSS

rivalSS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.08.2016
:)

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   517.46K   73 downloads
  • Attached File  1.jpg   399.11K   68 downloads


#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
spune-i sa plimbe ursul, aia nu e bara de reparat.

#15
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Spune-i ca va vedeți la politie și atât, nimic mai mult.

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
sasiul indoit,asta e tare de tot
eu nu l-as fi bagat in seama deloc pe loc,clar nu s-a intamplat absolut nimic la masina lui
bmw cu,carlig,bine ca nu avea si remorca dupa el

#17
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
N-ai omule nicio treaba, te duci la politie cu tel ii arati poza si data cand a fost facuta si asta e, stiu ca porcul e scump de craciun, dar unii sunt magari de-a binelea.

#18
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
am patit si eu ceva asemanator acum o luna.

fi atent ce faci. il suni hotarat si ii spui ca il astepti la ora 15 la tamponari. (adica sa inteleaga ca nu e amenintare cu politia ci chiar mergi).

instaleaza ACR recorder daca ai android, daca incepe cu amenintari in afara legii, il anunti frumos ca ai inregistrat apelul.

de cate ori aud de un ciobanism deasta,e vorba de BMW. nu am nimic cu soferii de bmw,doar observ ca incidenta este mare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate