Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Comercializare bunuri importate din US pe societate.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
brebnl

brebnl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.02.2017
Ma intereseaza concret de ce documente am nevoie pentru comercializarea bunurilor importate din US pe societate.
Mentionez ca cunosc procedurile de import prin DHL, societatea nu este platitoare de TVA, iar bunurile nu au regim special.

#2
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
De ce nu mergi la un oficiu vamal sa te lamureasca aia.Ca aici pe forum ai 100 de opinii in 100 de directii.In orice caz o sa te usture taxa vamala si TVA ca te vei lasa de meserie.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbrebnl, on 28 noiembrie 2017 - 16:12, said:

Mentionez ca cunosc procedurile de import prin DHL, societatea nu este platitoare de TVA, iar bunurile nu au regim special.

     Daca mentionezi cacunosti procedurili nu inteleg cu ce te putem ajuta!

#4
xpopovicix

xpopovicix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.03.2014
Este forte simplu. Omul știe cum sa aducă bunurile și ce taxe trebuiesc plătite, unde trebuie sa le plătească. Dar nu știe ce mai trebuie făcut pentru a comercializa în deplina legalitate bunurile respective. Și eu am cumpărat din China de exemplu. Însă pe persoana fizica iar vama te pune sa semnezi ca nu vei comercializa ce ai cumpărat (declarația pe proprie răspundere). El vrea sa le aducă, știe ce trebuie sa facă în asa fel încât sa ajungă efectiv la el marfa, însă nu știe ce sa facă pentru a le vinde legal pe teritoriul României.

#5
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postxpopovicix, on 29 noiembrie 2017 - 07:48, said:

Este forte simplu. Omul știe cum sa aducă bunurile și ce taxe trebuiesc plătite, unde trebuie sa le plătească. Dar nu știe ce mai trebuie făcut pentru a comercializa în deplina legalitate bunurile respective. ,

Adica are firma si nu stie cum sa vanda.Nu e cam cusuta cu ata alba?In afara de hi-tec nu are ce sa cumpere din SUA intrucat maruntisurile casnice le importa si ea din China.Plus daca mai calculezi doua TVA-uri,taxe vamale si de transport nu vad unde i-ar iesi castigul in afara ca ar cumpara ceva de nisa cum am spus mai inainte.

#6
brebnl

brebnl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.02.2017
Da, am firma dar nu am mai adus pana acum marfa din afara tarii. Ce ti se pare asa incredibil? Cat despre profit, e strict treaba mea, nu vad ce relevanta are asta aici.
Oricum mi-au explicat cei de la ANPC ce am de facut. Multumesc pentru ajutor @xpopovicix & @cspot.

#7
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postbrebnl, on 30 noiembrie 2017 - 12:35, said:

, Ce ti se pare asa incredibil? Cat despre profit, e strict treaba mea,
Oricum mi-au explicat cei de la ANPC ce am de facut. ,


Atuci ce sa zic,avelo baftalo!

#8
brebnl

brebnl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.02.2017
Sorry, n-am nimic cu etnia voastra, doar ca nu va inteleg limba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate