Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Notificare nedepunere in termen declaratia 600 pe 2013,2014

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cbogdanmihai

cbogdanmihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2017
Buna ziua, am primit o instiintare de la ANAF cum ca nu am depus declaratia 600 pe 2013,2014.
Intrebarea mea este daca cei care au avut PFA + Contract de munca in acea perioada, mai trebuie sa depuna acea declaratie?
In instiintare mentioneaza ca este posibil sa nu se aplice, in acel caz nu ar trebui sa iau in considerare instiintarea.
Care ar fi pasii de urmat pentru solutionare?
Multumesc anticipat

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcbogdanmihai, on 28 noiembrie 2017 - 14:04, said:

Buna ziua, am primit o instiintare de la ANAF cum ca nu am depus declaratia 600 pe 2013,2014.
Intrebarea mea este daca cei care au avut PFA + Contract de munca in acea perioada, mai trebuie sa depuna acea declaratie?
In instiintare mentioneaza ca este posibil sa nu se aplice, in acel caz nu ar trebui sa iau in considerare instiintarea.
Care ar fi pasii de urmat pentru solutionare?
Multumesc anticipat

Pai... ai avut vreo perioada in care nu ai achitat CAS in nicio forma si ai depus declaratia 600?  Ca, daca ai depus cel putin odata, ea trebuia "incetata" la ANAF prin depunerea unui nou formular.. nu inceta singura, la final de an, cum au presupus unii.
Dar... pentru perioada in care era si PFA activ si contract de munca nu mai trebuie depusa declaratia 600 pentru ca plateai CAS la contractul de munca si era suficient.

Edited by rosix, 28 November 2017 - 14:17.


#3
cbogdanmihai

cbogdanmihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2017

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 14:15, said:

Pai... ai avut vreo perioada in care nu ai achitat CAS in nicio forma si ai depus declaratia 600?  Ca, daca ai depus cel putin odata, ea trebuia "incetata" la ANAF prin depunerea unui nou formular.. nu inceta singura, la final de an, cum au presupus unii.
Dar... pentru perioada in care era si PFA activ si contract de munca nu mai trebuie depusa declaratia 600 pentru ca plateai CAS la contractul de munca si era suficient.

Am avut contract de munca pe perioada PFA.
Sa inteleg ca in acest caz pot sa ignor notificarea?

Legat de incetarea declaratiei 600, in cat timp trebuie depus acel formular?

Edited by cbogdanmihai, 28 November 2017 - 14:40.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcbogdanmihai, on 28 noiembrie 2017 - 14:32, said:

Am avut contract de munca pe perioada PFA.
Sa inteleg ca in acest caz pot sa ignor notificarea?

Legat de incetarea declaratiei 600, in cat timp trebuie depus acel formular?

Se depune imediat ce a intervenit ceva nou care modifica statusul declaratiei 600, respectiv, daca ai depus delcaratia 600 ca aveai doar PFA dar nu aveai si job, trebuia sa depui o declaratie 601 odata cu data angajarii, care sa intrerupa platile la CAS pe declaratia 600, pentru ca plateai CAS in baza noului contract de munca.

https://static.anaf....ec_601_2012.pdf

Edited by rosix, 28 November 2017 - 15:10.


#5
cbogdanmihai

cbogdanmihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2017

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 15:09, said:

Se depune imediat ce a intervenit ceva nou care modifica statusul declaratiei 600, respectiv, daca ai depus delcaratia 600 ca aveai doar PFA dar nu aveai si job, trebuia sa depui o declaratie 601 odata cu data angajarii, care sa intrerupa platile la CAS pe declaratia 600, pentru ca plateai CAS in baza noului contract de munca.

https://static.anaf....ec_601_2012.pdf

Inteleg.
Imi puteti spune va rog unde exact sa merg sa aflu situatia acestor declaratii, daca mai trebuie sa depun/platesc ceva? Este suficient sa ajung la ANAF?

Multumesc frumos!

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcbogdanmihai, on 28 noiembrie 2017 - 15:12, said:

Inteleg.
Imi puteti spune va rog unde exact sa merg sa aflu situatia acestor declaratii, daca mai trebuie sa depun/platesc ceva? Este suficient sa ajung la ANAF?

Multumesc frumos!

Direct la ANAF.. cu formularul 601 printat... si o copie dupa contractul de munca (sau prima pagina) ca dovada.  Se va calcula din urma doar pentru periodale pentru care a fost PFA dar n-a fost contract de munca si nu s-a depus declaratia 600.  Incepand cu data contractului de munca se va depune 601 pentru incetarea platii contributiei.

Edited by rosix, 28 November 2017 - 15:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate