Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

cartela prepay roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
am nevoie de un numar de telefon pe care sa-l folosesc mai mult in roaming decat in tara...

la abonamente exista suprataxa aceea prin care daca dupa 4 luni de abonament folosesti mai mult roaming decat trafic national.. iti baga supra-taxa... la fel este si la orange, vodafone si telekom...

dar la prepay care e politica ? se aplica acelasi lucru ?

eu vreau sa folosesc si date si voce si sms in roaming, am sa incarc si cu 10 euro pe luna, nu e problema

la prepay se poate ?

#2
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015
Atât la pre-pay cât și la abonament e foarte posibil să se întâmple la fel Posted Image , mai ales în cazul în care stai mult prea mult timp în străinătate.
În plus, dacă se va observa că nu prea ai consum în țară în decursul unui trimestru sau dacă se constată faptul că ai consumat mult prea puțin
în România față de consumul în Roaming Posted Image  te vor ''avertiza și sancționa'' fără nici o milă Posted Image !
Așadar, e foarte posibil Posted Image să nu apuci nici măcar 120 de zile consecutive, de utilizare în Roaming, chiar și în ciuda faptului că poate vei plăti 10 sau 12 euro
la fiecare 30 de zile, pe opțiunile de la Orange sau Vodafone.  Asta e ceea ce am observat eu în ultimele 6 luni, din mai 2017 și până acum.

Edited by TheStarkestTruthMatters, 28 November 2017 - 12:56.


#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
acelasi lucru se aplica si la prepay dupa 4 luni, o sa ai roaming la tarife standard, ce-i drept de la 1 ianuarie se mai ieftinesc.

#4
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Dar daca iei mai multe sim-uri ? Le folosesti cam 2 luni si apoi le schimbi.

#5
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 [mc]xtrem, on 28 noiembrie 2017 - 12:44, said:

Dar daca iei mai multe sim-uri ? Le folosesti cam 2 luni si apoi le schimbi.

asta e planul B, sa iau 2 prepay-uri/abonamente si sa le rotesc

desi teoretic daca 4 luni fac numai trafic roaming, si apoi 4 luni simul ala nu face niciun trafic national care sa fie peste traficul de roaming.. tot acolo ajung Posted Image

de fapt aici e "chestia".... trebuie sa ai mai mult trafic national decat roaming.. ca sa se aplice supra-taxe

Edited by alios24, 28 November 2017 - 12:51.


#6
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Le mai trimiti prin tara  sa faca trafic. Nu cred ca e prea scumpa o scrisoara recomanda :D

Dupa 2 zile de youtube in RO se poate trimite inapoi in UE .

#7
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015

 alios24, on 28 noiembrie 2017 - 12:50, said:

asta e planul B, sa iau 2 prepay-uri/abonamente si sa le rotesc  desi teoretic daca 4 luni fac numai trafic roaming, si apoi 4 luni simul ala nu face niciun trafic national care sa fie peste traficul de roaming.. tot acolo ajung   de fapt aici e "chestia".... trebuie sa ai mai mult trafic national decat roaming.. ca sa se aplice supra-taxe
E nevoie și de apeluri (minim 500 min. / lună) și ceva sms-uri, nu doar de trafic de internet în țară, trebuie efectuat  un consum cât mai diversificat și cât mai mare în țară / România!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 28 November 2017 - 13:01.


#8
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 TheStarkestTruthMatters, on 28 noiembrie 2017 - 13:00, said:

E nevoie și de apeluri (minim 500 min. / lună) și ceva sms-uri, nu doar de trafic de internet în țară, trebuie efectuat  un consum cât mai diversificat și cât mai mare în țară / România!

si dupa cat timp se ridica supra-taxa roaming ?

de exemplu folosesc 4 luni minute si date in roaming, imi baga baietii supra-taxa pe roaming.. cat timp ? permanent ? chiar daca am abonament cu minute nelimitate sau reincarc cu minute prepay-ul ?

nu scrie nicaieri asta, si la ce magazine orange sau telekom am intrebat.. nici aia nu stiau

#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
pana când traficul efectuat in tara, depaseste traficul in roaming.

#10
ElTren

ElTren

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2016
un abonament digi in care se plateste tot ce consumi pare solutia, mai ales ca tocmai ce au mai scazut preturile

http://www.digi24.ro...in-uesee-821755

#11
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
toate companiile au redus costul pe roaming in supra-taxa.. nu numai digi

am primit sms si de la telekom si de la orange in acest sens

deci cam nasol, am primit un email si de la telekom

Quote

Cu privire la intrebarea dvs pentru roaming, operatorul vă poate monitoriza și verifica utilizarea serviciilor mobile în regim de roaming pe durata a 4 luni. Dacă în această perioadă ați petrecut mai mult timp în străinătate decât acasă și consumul în roaming este mai ridicat decât cel național , operatorul vă poate contacta pentru a vă cere să clarificați situația. Veți avea la dispoziție 14 zile pentru a face acest lucru. Dacă veți petrece în continuare mai mult timp în străinătate decât acasă, iar consumul de roaming va fi mai mare decât consumul național, este posibil ca operatorul să înceapă să aplice o suprataxă, dupa cum urmeaza:
- 0,038 Euro/min apel initiat
- 0,0129 Euro/min apel primit
- 0,0119 Euro/SMS
- 0,0089 Euro/MB, TVA inclus

Edited by alios24, 28 November 2017 - 14:34.


#12
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
la cat e suprataxa aia... tot mai ieftin iesi decat un abonament in anglia sa spunem. asa ca baga mare.

#13
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
da dar telefonul va fi folosit in jumatate de europa

e vorba de un sofer pe comunitate, care umbla din italia pana in danemarca, si din austria pana in UK

#14
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
S-au prins si ei ca "romanii e destepti". Asta e, ulciorul nu merge de multe ori la apa! Sentimental sunt de partea ta, sunt consumator nu sunt furnizor de servicii.

#15
ElTren

ElTren

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2016

 alios24, on 28 noiembrie 2017 - 14:34, said:

toate companiile au redus costul pe roaming in supra-taxa.. nu numai digi

am primit sms si de la telekom si de la orange in acest sens

deci cam nasol, am primit un email si de la telekom

astea sunt tarifele maximale care le pot impune operatorii.
tarife (Euro cu TVA): 0,038€ /minut apel efectuat către statele din SEE, 0,0129€ /minut apel primit, 0,0119€ /SMS, 0,00895€ /MB.

la digi sunt putin mai mici daca te uiti cu atentie pe alocuri, pentru ca ei nu ofera nimic inclus in extraoptiuni / abonament.
Tarif (euro/1MB) cu TVA - 0.0040
Tarife APELURI si SMS UE (Euro cu TVA) -
Apeluri initiate - 0,0256/min
Apeluri primite - 0,0129/min
SMS trimis - 0,006

pana la urma depinde de utilizator cat si cum consuma, in ce perioada samd

Edited by ElTren, 28 November 2017 - 21:31.


#16
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Cel mai bine iese cu Digi Mobil. Cel mai mic abonament costa 1,92 euro pentru 1 MB plateste 0,0040 euro.

Nu mai zic ca Digi nu ti se suspenda roamingul chiar daca il folosesti si 1 an intreg doar in roaming. Nu se aplica regula cu 4 luni.

#17
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

 catalinman, on 28 noiembrie 2017 - 21:54, said:

Cel mai bine iese cu Digi Mobil. Cel mai mic abonament costa 1,92 euro pentru 1 MB plateste 0,0040 euro.

Nu mai zic ca Digi nu ti se suspenda roamingul chiar daca il folosesti si 1 an intreg doar in roaming. Nu se aplica regula cu 4 luni.

la digi n-am fost sa cer oferta :) dar nu stiu cum stau ei cu roamingul prin EU, in Romania stiu ca stau prost cu semnalul odata ce iesi dintr-o zona urbana

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Cat timp vei folosi sim-ul pe baza de suprataxa poate sa fie de la orice operator. Nu recomand insa Digi ca nu are roaming 4G si nici roaming cu prea multe retele europene, doar 1-2 in fiecare tara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate