Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Coltul incepatorului - evenimente rutiere - cine greseste?

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#19
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

View Postaladdin2k, on 04 decembrie 2017 - 06:43, said:


In momentul in care apare "tiiiiit" pe clip, apare si marcajul transversal pe banda lui arg, eu zic ca trebuia sa cedeze.
Sunt de acord ca trebuia sa cedeze dar nu vad linia de care spui si n-am mai fost de mult pe breteaua aia ca sa spun cum este! In schimb trec aproape zilnic pe breteaua aceluiasi pasaj in sens invers pe sensul catre intersectia cu Calea Vitan si pot sa-ti spun sigur ca nu este nici un fel de linie acolo!
Si mai sunt in Bucuresti destule situatii identice:

Bulevardul General Vasile Milea

https://goo.gl/maps/zUHw6tFcaWp

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
toate pasajele sunt facute asa...
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

deci practic cel din centru are prioritate la schimbatul benzilor....

Edited by arg, 04 December 2017 - 10:36.


#21
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004

View Postdorin_2k, on 04 decembrie 2017 - 07:33, said:

Nu cred ca e marcaj transversal acolo. Prima data si ei am crezut asta. E un petic de asfalt proaspat transversal .
Oricum e "cedeaza" acolo.
Ai dreptate, la o privire mai atenta, e reflexia care mi-a jucat o festa. Atunci devine ceva mai complicat, lipseste ceva din peisaj. arg are dreptate, conform sagetilor cei ce vin de pe pod nu au voie sa faca dreapta. Si atunci, avem acel semn de cedeaza pentru modificarea prioritatii la schimbarea de banda?! Cand se considera ca cei care urmeaza traseul lui arg au intrat pe drumul prioritar? E de rahat semnalizarea rutiera acolo.

Quote

deci practic cel din centru are prioritate la schimbatul benzilor....
E absurd, este linie continua pe o anumita distanta, iar dupa sunteti pe acelasi drum, avem benzi cu prioritati diferite?

Edited by aladdin2k, 04 December 2017 - 11:10.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
te-ai prins,
pe mine m-a bagat in ceata faptul ca aveam banda mea si acele sageti...
practic ala daca vroia sa faca dreapta trebuia sa o ia pe sub pod, iar pe pod ar trebui pus un indicator de interzis la dreapta sau obligatoriu inainte...
sau de pe pod sa se faca 3 benzi si cea de sub pod sa nu ajunga pana la intersectia aia...

View Postaladdin2k, on 04 decembrie 2017 - 11:05, said:

E absurd, este linie continua pe o anumita distanta, iar dupa sunteti pe acelasi drum, avem benzi cu prioritati diferite?
se pare ca da....

Edited by arg, 04 December 2017 - 11:11.


#23
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 04 decembrie 2017 - 08:16, said:

@titoo
prima intersectie este intrarea de sub pod pe vacaresti, iar a doua iesirea de pe vacaresti pe costache stamate..
Indicatorul ala nu prea are ce cauta acolo .Intrarea de sub pod e exact unde se termina linia continua, cam in acelasi loc cu intersectia, asadar nu sunt 2 intersectii.
Unde e indicatorul de inainte pentru cei care vin de pe pod, ca eu vad alt semn care li se adreseaza celor care au coborat podul ?|!

Edited by titoo, 04 December 2017 - 13:11.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
exista marcaje pe jos cu sageti...

mai nou (de cativa ani) au pus indicatoare de cedeaza peste tot, la toate pasajele...

p.s. asta chiar e funy... ghici pentru cine e acest cedeaza....
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

iar asta e rezolvarea pe care o inteleg:
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 04 December 2017 - 13:25.


#25
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
Are sens cedeaza cand drumul se continua doar cu benzile celor care vin de pe pod si trebuie sa te incadrezi pe ele, cum apare in al doilea link. Dar cand drumul continua cu benzile celor de pe pod/din pasaj plus macar o banda a celor care vin pe langa, nu mai vad rostul acelui cedeaza, mai mult incurca.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postarg, on 04 decembrie 2017 - 13:16, said:

exista marcaje pe jos cu sageti...
Ce te faci cand e zapada si nu se vad marcajele de pe asfalt?

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sau e noapte, ud si din "bemveu" nu se vad marcajele...

p.s. nu ma intelege gresit, am priceput ce trebuia sa-l las...., dar dupa ce se termina linia continua nu inainte...

Edited by arg, 04 December 2017 - 14:24.


#28
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010

View Postarg, on 02 decembrie 2017 - 17:40, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Ol9D-e_Cao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in masina eram convins ca aveam dreptate....
acasa pe inregistrase nu mai sunt asa sigur

pe google nu apare pasajul

dilema:
- la minutul 0:11 apare un indicator de cedeaza trecerea....
- la minutul 0:13 intru pe banda mea fara sa calc nici un marcaj
- aveam cedeaza in dreptul indicatorului sau la 20m dupa indicator adica la minultul 0:17 ?

Cei care vin de pe pod, in general au prioritate, insa in acest caz tu ai avut cedeaza, bine si celalalt trebuia sa se asigure la schimbarea benzii de mers.
Asa este si la pasajul Basarab.
P.S. azi, sotia a obtinut permisul si o sa trebuiasca sa pun lamaile iar in parbriz/luneta.

#29
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Bad post

Edited by DannyMC, 04 December 2017 - 14:42.


#30
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Si tot din legislatie, din ce imi aduc aminte când am invatat, semnul isi pierde valabilitatea la urmatoarea intersectie, in cazul lui arg, avea cedeaza cel putin pana la linia continua, daca extrapolam chiar pana la intersectie, unde s-a intalnit cu celalalt sofer.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pai da dar urmatoarea intersectie e intrarea in vacaresti nu iesirea in dreapta, asta pe zapada cand nu se vad marcajele....

Edited by arg, 04 December 2017 - 15:09.


#32
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postaris86, on 04 decembrie 2017 - 14:51, said:

Si tot din legislatie, din ce imi aduc aminte când am invatat, semnul isi pierde valabilitatea la urmatoarea intersectie, in cazul lui arg, avea cedeaza cel putin pana la linia continua, daca extrapolam chiar pana la intersectie, unde s-a intalnit cu celalalt sofer.
Se pare ca nu-ti mai aduci aminte bine, in articolul ala nu e vb de semnul de cedeaza.

Edited by titoo, 04 December 2017 - 16:47.


#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
E vorba de cei care vin de pe drumul cu prioritate si cei cei care vin de pe drumul fara prioritate... dar este valabil doar in prima intersectie... in urmatoarea isi pierde valabilitatea...

#34
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Arg inteleg ca ai carnetul de foarte putina vreme.
In Bucuresti e o jungla din pacate si situatia e din ce in ce mai rea. Fiecare, pieton sau sofer, face ce vrea, cand vrea.
Eu vad zilnic pietoni care trec pe rosu mergand in regim de kokalareala cu telefonul in mana, daca ii claxonezi ca tu ai verde si trebuie sa opresti la rosul lor, aproape iti sparg parbrizul.

Nimeni nu mai respecta nimic. Din pacate pana politia nu se pune pe treaba, nu se poate face nimic. I-am vazut doar pe la Unirii dand amenzi la pietoni, acolo in zona mea, de 3 ani, niciodata.

Ca sa iti zic si din experientele mele, banda strict de stanga, un microbuz evident nu face stanga si merge inainte urcandu-se pe mine care evident mergeam pe banda de mers inainte. Il claxonez pe bizon ca nu e frumos ce face, si ce crezi? Opreste in mijlocul intersectiei si se dau jos din microbuz (care de fapt nu era microbuz de persoane, era duba de marfa si cara zilieri) si se dau jos 4-5 zilieri d-astia si vin amenintator catre masina mea.  Eu zambesc frumos la ei, iau telefonul in mana pregatit sa sun la 112. Ce-o sa-mi faca? O sa ma omoare acolo? Aia e, ma apuc de antrenament de MMA.

Si daca tot vorbim de MMA, alta situatie....merg frumos pe drum cu o banda, doresc sa fac stanga dau semnal din timp ca vreau sa fac stanga, dar kokalarul din spate merge fix in curul meu si nu pot frana in conditii de siguranta. Si uite asa aproape am mers 500m de unde voiam eu sa fac stanga. Fac ulterior stanga, kokalarul se uita la mine, evident ii zambesc frumos, si ce face kokalarul, face si el stanga dupa mine si incepe sa ma sicaneze pana imi opreste brusc in fata blocandu-mi drumul. Se da jos, dupa alura, avea fata asa de luptator ceva, si se duce la usa din spate dreapta si incearca sa mi-o deschida..?! De aici deduc ca nu are prea multi neuroni. O fi masina mea veche si nu are calitatea Mertanului lui, dar mai greu masina fara inchidere centralizata in zilele de azi.

Deci lasa de la tine si nu te baga in d-astea. Camera si usile inchise (eu am camera, dar mi-a fost lene sa o pun pana acum). Cel putin al doilea eveniment m-a socat un pic.
E o jungla, unde castiga cei cu tupeu si interlopii. Deunazi am vazut la stiri palme primite de politistul care voia sa incatuseze un sofer beat la volan. Si ce au facut cetatenii romani care s-au uitat la prea multe filme americane rasiste? Au zis ca politistul face un abuz asupra celor care gusta alcoolul la volan. Sa ai tupeu sa dai intr-un politist...mare lucru.
Jungla si atat. Mergi incet, uita-te in toate directiile, si ca tot am citit alt post mai devreme, asigura-te si pe contrasens din directia cealalta ca nu vine cineva, ca nu stii niciodata de unde sare bizonul.  

Hai si inca una, ca tot am scris roman. Mergi frumos pe sensul tau, drum cu o banda, in curba cand traversezi Dacia. pe celalalt sens o coloana micuta de masini, si ce sa vezi apare unul dintr-o data care greseste sensul. Calci franele si rupi abs-ul. Te ratoiesti la ala ca e nebun si ca te omoara, si el sa tac ca ma bate, ca se da jos la mine.
L-am asteptat sa vad daca se da jos

Din situatiile astea am zis ca nu merita.  
In orice caz, m-am decis ca pentru situatii flagrante sa ma duc la politie, nu mai fac amibile. Si nu ma refer la tamponari din spate, ca nu vede bizonul ca opresti la trecerea de pietoni si el nu respecta distanta. Ci la chestii mai grave, gen schimb banda cand vreau si ma urc pe tine, ies de pe strada cu cedeaza ca bizonul si te lovesc, mers pe contrasens etc. Macar atat pot sa fac, sa ma asigur ca bizonii astia raman fara permis pentru un timp.

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@spe_ripper
https://forum.softpe.../#entry22041321

#36
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
am citit si  pe acolo mai demult.
chiar sunt curios, sa povesteasca cineva un caz real, cand a reclamat pe cineva la politie pentru sicane in trafic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate