Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Balanta negativa PayPal si FireCredit

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu nu ințeleg cine e păgubit aici.
Firma care a vândut itemele și nu a primit banii ?
Sau Paypalu ?

#20
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017

 exceswater, on 28 noiembrie 2017 - 12:36, said:

Email creat și accesat de pe calculatorul lui de acasă. IP. Mac adress. Fraudă informatică. Furat 80 de euro de la o firmă. Pentru un prieten. AȘA VEDE FIRMA AIA PROBLEMA

Stai ca am deslușit problema.
Initiatorul a primit banii pe Paypal sa cumpere ceva.
A cumparat ceva direct din Paypal.
Vanzatorul a livrat produsul Posted Image
Americănezii au retras banii din paypal care nu plecaseră la vânzător.
Rezultat concret: vânzător țepuit.
Vânzătorul se consideră furat și se va îndrepta împotriva inițiatorului.

Am dreptate ?

Da.Dar nu am niciun document legal, asta este problema.

 exceswater, on 28 noiembrie 2017 - 12:41, said:

Eu nu ințeleg cine e păgubit aici.
Firma care a vândut itemele și nu a primit banii ?
Sau Paypalu ?

Deci.Omul respectiv m-a rugat sa-i cumpar niste obiecte pe un joc deaorece el era banat pe site-ul respectiv.Asa ca mi-a trimis banii si dupa aceea eu am cumparat obiectele respective si i le-am trimis prin intermediul Steam-ului(platforma jocului).Dupa aceea parintii lui au aflat ca el a trimis bani ca sa-si cumpere jocuri si au dat chargeback la toate tranzactiile lui.Eu am ramas cu balanta negativa si m-au sunat aia de la agentia de colectare.Eu sunt cel in paguba.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu e așa. Tu ești cel păcălit. Paguba până acum e la Paypal sau la site-ul cu iteme. Iteme sau jocuri ca te cam pierzi ?


Vorbește cu americanu' prietenul tău. Arată-i corespondența cu ăia, etc. Tot istoricul. Dacă e om va înțelege și îți va da banii să reglezi situația.
Nu e corect ce a făcut.
S-ar putea să fii bun de plată.
Data viitoare nu te mai băga în chestii de genul ăsta.
Și tu minor și ăla.
Și lasă naiba jocurile pe bani. Părinții tăi muncesc să îți fie bine și tu mănânci banii pe vreun Metin tâmpit.

Edited by exceswater, 28 November 2017 - 12:50.


#22
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017

 exceswater, on 28 noiembrie 2017 - 12:48, said:

Nu e așa. Tu ești cel păcălit. Paguba până acum e la Paypal sau la site-ul cu iteme. Iteme sau jocuri ca te cam pierzi ?


Vorbește cu americanu' prietenul tău. Arată-i corespondența cu ăia, etc. Tot istoricul. Dacă e om va înțelege și îți va da banii să reglezi situația.
Nu e corect ce a făcut.
S-ar putea să fii bun de plată.
Data viitoare nu te mai băga în chestii de genul ăsta.
Și tu minor și ăla.
Și lasă naiba jocurile pe bani. Părinții tăi muncesc să îți fie bine și tu mănânci banii pe vreun Metin tâmpit.

EU SUNT CEL IN PAGUBA DEOARECE PE MINE M-AU SUNAT.CONTUL DE PAYPAL ESTE BLOCAT ACUM.FIRMA DE CREDANTE A CUMPARAT ACEL CREDIT DE LA PAYPAL LA UN PRET MAI MIC SI EI INCEARCA SA-SI SCOATA BANII ACUM.DAR DIN MOMENT CE FEMEIA NU MI POATE SPUNE CA AM DE PLATIT DEOARECE NU DETIN EMAIL-UL NU CRED CA TREBUIE SA PLATESC CEVA.Multumesc de observatie, dar nu ma joc pe banii parintilor.

Vreau si eu sa stiu daca se poate intampla ceva, DOAR ATAT!Daca da, ce?

#23
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Data viitoare foloseste crypto:

https://gamecredits.com/

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Legal vorbind în pagubă sunt ăia.
Până la proba contrarie tu ești făptașul

În cel mai rău caz PLĂTEȘTI DAUNA de 80 de dolari/euro/ciuperci ce-or fi + CHELTUIELI DOBÂNDĂ ETC

NU CRED că faci pușcărie pentru 80 de coco

Edited by exceswater, 28 November 2017 - 13:35.


#25
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017

 exceswater, on 28 noiembrie 2017 - 13:35, said:

Legal vorbind în pagubă sunt ăia.
Până la proba contrarie tu ești făptașul

În cel mai rău caz PLĂTEȘTI DAUNA de 80 de dolari/euro/ciuperci ce-or fi + CHELTUIELI DOBÂNDĂ ETC

NU CRED că faci pușcărie pentru 80 de coco

Nu e vorba de puscarie aici, e vorba ca din moment ce femeia respectiva nu-mi poate spune despre ce este vorba pentru ca nu are voie (emaiu-ul nu este al meu), atunci sper ca nu are ce sa se intample.

#26
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Eu n-am inteles ce-i cu e-mail-ul ala care nu e al tau

#27
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 blexayt2k, on 28 noiembrie 2017 - 13:00, said:

ntilor.

Vreau si eu sa stiu daca se poate intampla ceva, DOAR ATAT!Daca da, ce?
Pai cauta si tu ce se intampla in caz de frauda pe internet, in "codul penal"...parca ii zice.

Dar stai linistit, paypal si firma aia de recuperatori n-au bani de avocat sau expert in securitate informatica ca sa te afle instant...poate peste cateva zile ;)
Tot ce poti sa faci e sa cauti un avocat si eventual ...cum ti-au spus si altii niste alifie.

Sa fii sigur ca au deja toate datele tale, inclusiv poza, chiar daca nu ti-au spus asta.
Daca esti minor s-ar putea sa se impute parintilor.

#28
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017

 alexa32, on 28 noiembrie 2017 - 19:17, said:

Pai cauta si tu ce se intampla in caz de frauda pe internet, in "codul penal"...parca ii zice.

Dar stai linistit, paypal si firma aia de recuperatori n-au bani de avocat sau expert in securitate informatica ca sa te afle instant...poate peste cateva zile Posted Image
Tot ce poti sa faci e sa cauti un avocat si eventual ...cum ti-au spus si altii niste alifie.

Sa fii sigur ca au deja toate datele tale, inclusiv poza, chiar daca nu ti-au spus asta.
Daca esti minor s-ar putea sa se impute parintilor.

Nu se aplica in acest caz ce spui.As dori sa-mi explice doar persoanele cu experienta in PayPal...nu opinii la intamplare.

 tc2007, on 28 noiembrie 2017 - 18:43, said:

Eu n-am inteles ce-i cu e-mail-ul ala care nu e al tau

Femeia m-a intrebat daca-i mailu meu si am zis canu.A zis ca nu poate sa mi spuna despre ce e vorba in situatia respectiva daca nu detin emailu.Mail-ul acela nu exista oricum.Din moment ce nu-mi explica situatia, nu am nimic de platit.

#29
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015
Eu nu înțeleg, cum și-a luat banii înapoi așa direct? Nu cumva a făcut dispută iar tu nu te-ai "luptat" să o câștigi și așa s-au întors înapoi banii?

#30
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Nu se aplica in acest caz ce spui.As dori sa-mi explice doar persoanele cu experienta in PayPal...nu opinii la intamplare.
chargeback e hotararea lu' paypal. ei acuma vor sa nu ramana pe minus si incearca sa capete banii de la tine. io nu vad nici o baza legala pentru pretentia lor. firma de recuperari n-are decat sa incerce sa obtina un titlu impotriva ta in instanta. daca treaba e asa cum a fost descrisa, sansele lor sunt minuscule. io i-as zice firmei de recupereare ca le contest pretentia si nu voi plati nimic fara hotarare judecatoreasca definitiva. dupa aia i-as ignora.
n-o sa mai poti folosi paypal. mare paguba!

Edited by Pengoon, 30 November 2017 - 13:46.


#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Chargeback nu este hotarirea paypal, e hotarirea companiei/bancii care are cardurile respective impotriva paypal.
Paypal a ramas in paguba ca tu ai scos banii si dupa aia si aia si-au luat banii inapoi.
Mare chestie nu se intimpla pentru o data si la sume asa mici, aia e clar. Daca devine un obicei si reusesti sa-i pacalesti ... s-ar putea sa te pacaleasca unii cu niste catuse.

#32
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Chargeback in contul de paypal. Paypal ar vrea sa anuleze tranzactia si i-a restituit initiatorului banii. So far, e chargeback. Amu paypal e pe minus si vrea banii d la destinatar. Problema apare daca destinatarul nu vrea sa coopereze cu ei. Scandal similar au cu sutele zilnic cand clienti pe ebay invoca “buyer protection”.
Fostul meu provider de carti de credit avea un program similar. Comandasem ceva pentru nevasta-mea din SUA, achitat cu CC. Apoi s-a trezit shop-ul ca vrea aditional poze de la CC si document de identitate. Le-am zis ce a zis vulpea la arici, la care ei au hotarat sa anuleze comanda. Dar banii nu i-au restituit. Dupa o luna i-am somat, apoi am invocat buyer’s protection si Banca mi-a restituit suma. Daca si-au recuperat-o de la aia, nu stiu.

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
https://www.paypal.c...get-one-faq2036

A chargeback isn’t the same as a PayPal claim. The chargeback process is initiated outside of PayPal, between the card issuer and their cardholder.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate