Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Balanta negativa PayPal si FireCredit

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017
Salut!Un prieten din America mi-a trimis undeva la 88 de euro in vreo 4 plati.Dupa cateva zile ma trezesc cu balanta megativa,parintii lui facusera chargeback la toate tranzactiile lui.Contul meu era limitat asa ca l-am lasat asa.Mi-am scosul cardu si contul bancar la timp,insa mi-am lasat numele si adresa.Dupa o luna cam asa primesc un apel de la o doamna de la FireCredit:"Domnul X,sunt de la o firma de recuperatori de credante..."
Ma intreaba de adresa de e-mail iar eu ii spun ca nu este adresa mea si adresa.Dupa o intreb despre ce este vorba si mi spune ca nu poate sa mi explice situatia deoarece nu detin e-mailu.(gen wtf, daca ziceam da si nu-l aveam cum ii confirma ei 100% ca il detin?)Le blochez nr. si dupa o luna ma trezesc cu un apel din Messina,Italia si am raspuns si era aceasi femeie.M-a intrebat aceleasi chestii si i-am raspuns la fel.Intre timp eu mi-am sters e-mailu respectiv.Contul de PayPal imi este blocat, nu total, mai e perioada aceea cu 180 zile.Eu nu o sa ii mai raspund.La ce pot sa ma astept?
P.S. Nu am 18 ani.

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Tot ce ai de pierdut este contul de Paypal, posibil sa`ti para foarte rau mai incolo ca n`o sa le mai poti folosi serviciile pe numele tau.
In rest, lasa`te de magarii.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Am si eu o intrebare de curiozitate: esti primul din clasa pe care il cauta recuperatorii? Sau mai sint si altii? Multi? Aproape toti?

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postblexayt2k, on 28 noiembrie 2017 - 09:39, said:

Salut!Un prieten din America mi-a trimis undeva la 88 de euro in vreo 4 plati.Dupa cateva zile ma trezesc cu balanta megativa,parintii lui facusera chargeback la toate tranzactiile lui.Contul meu era limitat asa ca l-am lasat asa.Mi-am scosul cardu si contul bancar la timp,insa mi-am lasat numele si adresa.Dupa o luna cam asa primesc un apel de la o doamna de la FireCredit:"Domnul X,sunt de la o firma de recuperatori de credante..."

Ce fel de prieten, ce fel de plati (reprezentand ce) si cum se face ca au intervenit parintii pe contul aluia din America sa ceara banii inapoi?
Ai facut vreo escrocherie pe Amazon sau ce?

Vezi ca, daca e vorba de escrocherie te pot cauta si altii nu numai firma de recuperari creante.

#5
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017
Nu.El mi-a trimis banii din propria lui voie sa-i cumpar niste iteme intr-un joc, si parintii lui nu stiau de ce face copilul si au dat chargeback.EU NU AM FACUT NICIO ESCROCHERIE.Pur si simplu au fost trimise din bunavointa de catre el.

Am raspuns mai jos separat, nu am observat fast replay.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postblexayt2k, on 28 noiembrie 2017 - 10:32, said:

au fost trimise din bunavointa de catre el

"el" nefiind posesorul cardului.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar de ce nu și-a cumpărat singur ?

Dacă tot ce ai făcut a fost corect, vorbește cu piciu' și cu parentșii și ăia vor înțelege. Mai ales că povestea piciului va fi la fel cu a ta.
Dacă.

Edited by exceswater, 28 November 2017 - 11:12.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Bravo, boss i-ai tepuit, alta data faceti-o si mai lata, 80 euro e o nimica toata la ce comisioane si curs nesimtit au.
Keep calm si pregateste alifia.

#9
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017
Nu am ce sa mai rezolv claimurile sunt facute din vara.Vreau sa stiu daca poate sa ma dea in judecata aia.

View Postgumball3000, on 28 noiembrie 2017 - 11:16, said:

Bravo, boss i-ai tepuit, alta data faceti-o si mai lata, 80 euro e o nimica toata la ce comisioane si curs nesimtit au.
Keep calm si pregateste alifia.

Daca nu citesti tot nu vorbi te rog.Am specificat ca nu am tepuit pe nimeni.Tipul era un prieten cu care ma joc si era banat pe site-ul respectiv si m-a rugat sa-i cumpar eu.Parintii lui au facut chargeback de pe cardul lui, deoarece nu erau de acord.

#10
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017

View Postf300, on 28 noiembrie 2017 - 10:38, said:



"el" nefiind posesorul cardului.

Nu stiu sigur daca era pe numele lui sau al parintilor.Dar contul lui era pe numele sau

#11
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Astfel de tepe sunt atat de raspandite in SUA ca nimanui nu-i mai pasa.
Mi se pare interesant cum SUA, Paypal, le accepta ca si pierderi pe acelea din ograda lor, dar pe astea unde sunt implicati cetateni ai altori tari si care sunt foarte putine comparativ, se cauta recuperarea banilor, se pun limite la tari si alte chestii disproportionate. Maine poimaine ne arunca si noua bombe in cap pentru prejudicii de valoarea unui chicken nugget

Edited by cammyxxx, 28 November 2017 - 12:21.


#12
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017

View Postcammyxxx, on 28 noiembrie 2017 - 12:19, said:

Astfel de tepe sunt atat de raspandite in SUA ca nimanui nu-i mai pasa.
Mi se pare interesant cum SUA, Paypal, le accepta ca si pierderi pe acelea din ograda lor, dar pe astea unde sunt implicati cetateni ai altori tari si care sunt foarte putine comparativ, se cauta recuperarea banilor, se pun limite la tari si alte chestii disproportionate.

Eu nu am de gand sa le platesc.Am intrebat-o pe femeia de la agentie despre ce este vorba si a zis ca nu are voie sa imi spuna deoarece nu detin email-ul.Atata timp cat nu mi spune despre ce este vorba sau daca am ceva de platit sunt "ok"?

#13
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Esti ok ca nu au decat un email care poate fi al oricui. Nu or sa caute recuperarea prejudiciului in instanta pentru 80 de euro. Si daca prin absurd se ajunge acolo, poti dovedi ca ai fost de buna credinta si nu ai avut de unde sa stii ca ala a furat cardul parinitilor.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu ai primit bani de la pici.
Ai cumpărat ceva pentru pici ? Din ce spui tu se înțelege că nu ai apucat...
Deci ce ai avea tu de plată la orice firmă ?

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postblexayt2k, on 28 noiembrie 2017 - 12:22, said:

Eu nu am de gand sa le platesc.Am intrebat-o pe femeia de la agentie despre ce este vorba si a zis ca nu are voie sa imi spuna deoarece nu detin email-ul.Atata timp cat nu mi spune despre ce este vorba sau daca am ceva de platit sunt "ok"?

Exista o posibilitate teoretica sa iti faca PayPal plangere pentru frauda pe internet.  Spun teoretica pentru ca nu i-am auzit pe aia sa umble dupa valori marunte... Mai degraba vand creantele la pachet unor recuperatori decat se complice.  Ideea e ca tu ai primit banii, i-ai retras, dar ai livrat o sulla.  Cum se numeste asta?

Daca vor sa te gaseasca o pot face dupa e-mail, IP, contul de la banca prin care ai retras... nu e imposibil.  De aceea e recomandat ca fraudele pe internet sa se faca de catre smecheri nu de catre toti putzoii.

Edited by rosix, 28 November 2017 - 12:32.


#16
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 12:31, said:



Exista o posibilitate teoretica sa iti faca PayPal plangere pentru frauda pe internet.  Spun teoretica pentru ca nu i-am auzit pe aia sa umble dupa valori marunte... Mai degraba vand creantele la pachet unor recuperatori decat se complice.  Ideea e ca tu ai primit banii, i-ai retras, dar ai livrat o sulla.  Cum se numeste asta?

Daca vor sa te gaseasca o pot face dupa e-mail, IP, contul de la banca prin care ai retras... nu e imposibil.

NU AM PASTRAT BANII.AM CUMPARAT CEEA CE M-A RUGAT SI I-AM LIVRAT.Nu am niciun document legal sa dovedesc, dar am in istoricul jocului ca i-am trimis obiectele respective.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postcammyxxx, on 28 noiembrie 2017 - 12:27, said:

Esti ok ca nu au decat un email care poate fi al oricui. Nu or sa caute recuperarea prejudiciului in instanta pentru 80 de euro. Si daca prin absurd se ajunge acolo, poti dovedi ca ai fost de buna credinta si nu ai avut de unde sa stii ca ala a furat cardul parinitilor.
Email creat și accesat de pe calculatorul lui de acasă. IP. Mac adress. Fraudă informatică. Furat 80 de euro de la o firmă. Pentru un prieten. AȘA VEDE FIRMA AIA PROBLEMA

Stai ca am deslușit problema.
Initiatorul a primit banii pe Paypal sa cumpere ceva.
A cumparat ceva direct din Paypal.
Vanzatorul a livrat produsul :)
Americănezii au retras banii din paypal care nu plecaseră la vânzător.
Rezultat concret: vânzător țepuit.
Vânzătorul se consideră furat și se va îndrepta împotriva inițiatorului.

Am dreptate ?

Edited by exceswater, 28 November 2017 - 12:39.


#18
blexayt2k

blexayt2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.11.2017

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 12:31, said:

Exista o posibilitate teoretica sa iti faca PayPal plangere pentru frauda pe internet.  Spun teoretica pentru ca nu i-am auzit pe aia sa umble dupa valori marunte... Mai degraba vand creantele la pachet unor recuperatori decat se complice.  Ideea e ca tu ai primit banii, i-ai retras, dar ai livrat o sulla.  Cum se numeste asta?

Daca vor sa te gaseasca o pot face dupa e-mail, IP, contul de la banca prin care ai retras... nu e imposibil.  De aceea e recomandat ca fraudele pe internet sa se faca de catre smecheri nu de catre toti putzoii.

NUam retras banii in niciun cont bancar.Am cumparat tot prin intermediul PP.Cum pot 4 tranzactii facute la un scurt interval de timp de diferite sume sa fie facute din greseala?

View Postexceswater, on 28 noiembrie 2017 - 12:36, said:

Email creat și accesat de pe calculatorul lui de acasă. IP. Mac adress. Fraudă informatică. Furat 80 de euro de la o firmă. Pentru un prieten. AȘA VEDE FIRMA AIA PROBLEMA

Stai ca am deslușit problema.
Initiatorul a primit banii pe Paypal sa cumpere ceva.
A cumparat ceva direct din Paypal.
Vanzatorul a livrat produsul Posted Image
Americănezii au retras banii din paypal care nu plecaseră la vânzător.
Rezultat concret: vânzător țepuit.
Vânzătorul se consideră furat și se va îndrepta împotriva inițiatorului.

Am dreptate ?

Firma este o firma de recuperare de creante, PayPal - ul nu mai are nicio legatura cu balanta, deoarece au vandut-o firmei respective.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate