Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Dacă moartea este un proces pur tehnic, ce rost are Îngerul Morții?!

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
...adica ceva ca aici Dorele ? Beleste ochii ca uite ce te asteapta daca mai deschizi topicuri de genul asta :)
https://www.youtube....6AlAZk#t=27m26s

Edited by tehnics, 28 November 2017 - 10:31.


#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Dorel666: tu ce secta reprezinti? Nu prea suna bine cifrele alea?

Si o intrebare mai personala, asa: esti filozof cu doctorat sau fara?

Si una si mai personala: in general te simti ok, esti ok? Ai familie, lucrezi, ai permis...de conducere? Stii tu...lucruri din astea obisnuite!

Nu de alta, dar le amesteci si incerci tu sa scoti un adevar al tau! Nu mi se pare ok!

P.S. Dormi bine?

Edited by arab, 28 November 2017 - 10:46.


#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,135
  • Înscris: 15.05.2008
De ce nu și pe Softpedia, câtă vreme sunt oameni interesați de această problemă cu care mă pot sfătui?
adica e mai multi pe s.p. din astia precum domnia ta,ca nu am sesizat asta

#22
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDorel666, on 28 noiembrie 2017 - 08:43, said:

Îmi pare rău, dar niciodată nu am jucat și nu joc alba-neagra, mai ales în chestiuni atât de importante ca viața, moartea și viața veșnică! Eu cercetez întâi, apoi trag concluzii, nu accept niciodată ”la pachet” nimic.

Deocamdata se vede ca ai acceptat Biblia care-i un pachet destul de consistent....

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 10:24, said:

Nu namai ca NU suntem nemuritori in corpul fizic dar, cu exceptia sinuciderii, omul nu isi poate alege singur momentul mortii, neavand suficient liber arbitru in acest sens.  Deci nu poate invoca Moartea sa vina pana la el, ca s-a hotarat.. In lipsa liberului arbitru (omul fiind o marioneta in mana destinului) la batranete omul nu isi poate provoca propria moarte la un moment pe care sa-l poata alege - nu are un buton pe care sa apese si sa se termine tot chinul. De aceea, probabil, e nevoie de un inger al mortii care sa il asiste pe om in ultimele clipe si care sa-l "deconecteze de la aparate".

Pai daca inima inceteaza sa mai bata, sau daca se sparge un vas de sange la creier ce nevoie ar mai fi de inger ca organismul acela oricum devine nefunctional... Ia incearca sa dai o gaura in motorul masinii sa vedem daca mai poti merge cu masina si nu-i nici un inger acolo doar cel care a dat gaura in motor....Similar, cand o parte componenta a organismului pica se duce dracu tot organismul, ce nevoie mai e de inger la chestia asta?

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTestosteron, on 28 noiembrie 2017 - 11:44, said:

Pai daca inima inceteaza sa mai bata, sau daca se sparge un vas de sange la creier ce nevoie ar mai fi de inger ca organismul acela oricum devine nefunctional... Ia incearca sa dai o gaura in motorul masinii sa vedem daca mai poti merge cu masina si nu-i nici un inger acolo doar cel care a dat gaura in motor....Similar, cand o parte componenta a organismului pica se duce dracu tot organismul, ce nevoie mai e de inger la chestia asta?

Pentru ca moartea omului, inainte de a fi un proces biologic, material, care tine de artere.. e un proces spiritual. Omul care moare, nu a venit pe lume ca sa piarda vremea si, in final, sa i se sparga o artera la cap.  Daca omul, in pragul mortii are regrete, pacate, treburi nerezolvate in aceasta viata, el nu va mai avea puterea sa o exprime. Ingerul mortii nu numai ca aduce moartea, dar face, intr-un fel ca omul sa nu fie responsabil de propria sa moarte, sa constientizeze, in ultima clipa, ca propria moarte nu e dupa vointa sa ci dupa o randuiala care tine de Dumnezeu sau de destin. Cu alte cuvinte, omul trebuie sa aiba pana in ultima clipa imaginea ca nu depinde de el, momentul in care pleaca din aceasta lume la fel cum nu depinde de el intreaga viata pe care o are si ca, in intreaga sa viata ia numai decizii marunte, conditionate de lumea materiala. Deciziile importante le ia Dumnezeu, omul e simplu actor, chiar daca aproape intotdeauna se pacaleste pe sine ca a avut o contributie determinanta la ce i se intampla.

"Multumim, acum trebuie sa mori, dar nu pentru ca iti plesneste o artera, ci pentru ca e momentul..."

Cam asa vad eu rolul ingerului Mortii.

Edited by rosix, 28 November 2017 - 12:43.


#24
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 12:40, said:

Pentru ca moartea omului, inainte de a fi un proces biologic, material, care tine de artere.. e un proces spiritual. Omul care moare, nu a venit pe lume ca sa piarda vremea si, in final, sa i se sparga o artera la cap.  Daca omul, in pragul mortii are regrete, pacate, treburi nerezolvate in aceasta viata, el nu va mai avea puterea sa o exprime. Ingerul mortii nu numai ca aduce moartea, dar face, intr-un fel ca omul sa nu fie responsabil de propria sa moarte, sa constientizeze, in ultima clipa, ca propria moarte nu e dupa vointa sa ci dupa o randuiala care tine de Dumnezeu sau de destin. Cu alte cuvinte, omul trebuie sa aiba pana in ultima clipa imaginea ca nu depinde de el, momentul in care pleaca din aceasta lume la fel cum nu depinde de el intreaga viata pe care o are si ca, in intreaga sa viata ia numai decizii marunte, conditionate de lumea materiala. Deciziile importante le ia Dumnezeu, omul e simplu actor, chiar daca aproape intotdeauna se pacaleste pe sine ca a avut o contributie determinanta la ce i se intampla.

"Multumim, acum trebuie sa mori, dar nu pentru ca iti plesneste o artera, ci pentru ca e momentul..."

Cam asa vad eu rolul ingerului Mortii.

Dar artera plesneste si plesneste pt ca odata cu varsta se sclerozeaza etc, deci nu Dumnezeu o plesneste ci plesneste ea pt ca e uzata....

#25
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Ai afirmat ca mergi la biserica. Atunci de ce tot pui intrebari S.F. aici ?????????????

#26
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDJPocaitul, on 28 noiembrie 2017 - 14:50, said:

Ai afirmat ca mergi la biserica. Atunci de ce tot pui intrebari S.F. aici ?????????????

Si ce, daca merge omul la biserica n-are voie sa puna sau sa-si mai puna intrebari?

Edited by Testosteron, 28 November 2017 - 15:18.


#27
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostDorel666, on 28 noiembrie 2017 - 08:31, said:

Am trăit atâta timp cu ideea inevitabilității morții, încât moartea a devenit o chestiune nediscutabilă și de la sine înțeleasă. Dar, în dimineața aceasta, mi-a răsunat în minte întrebarea de mai sus...! Adică de ce ar mai face Dumnezeu un înger cu o astfel de funcție, dacă nu ar avea nimic de făcut, decât, cel mult, să asiste la moartea fiecăruia dintre noi.
Zici tu unele chestii, dar pacatuiesti fiind credincios.Posted Image
Daca vrei, "ingerul mortii" e o functie ca si functia numita temporalitate, "ingerul temporal", sau ca cea volitiva "ingerul volitional", toate acestea si multe altele, functia/capacitatea gandirii, afectiva, perceptiva, memoriei, ..., pot fi numite si "ingeri", rolul lor fiind acela de a permite cele al caror nume il poarta, ingerul mortii permite incetarea functionarii fizicului, ingerul temoral e dimensiunea ce permite miscarea, transformarea, toata entropia asta numita viata si univers (altfel totul ar fi impietrit in 3 dimensiuni), ingerul vointei permite decizia,...
Problema e ca, asa cum ai remarcat, incetarea functionarii corpului a fost asimilata cu disparitia totala a celui in cauza din realitatea lui, desi nimeni vreodata nu a trait realitatea aceluia in afara de el insusi, fiecare a trait si traieste strict propria sa realitate.
Nimeni nu stie real daca celui considerat a muri si considerat mort, i-a disparut efectiv orice fel de realitate, daca nu mai are parte de nici o forma de realitate (nu neaparat intr-o forma fizica observabila de catre ceilalti).
Pare extrem de probabil sa ii dispara realitatea. Dar daca nu ii dispare? Exista totusi si aceasta posibilitate.

Edited by altnume, 28 November 2017 - 21:05.


#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 10:24, said:

Nu namai ca NU suntem nemuritori in corpul fizic dar, cu exceptia sinuciderii, omul nu isi poate alege singur momentul mortii, neavand suficient liber arbitru in acest sens.  Deci nu poate invoca Moartea sa vina pana la el, ca s-a hotarat.. In lipsa liberului arbitru (omul fiind o marioneta in mana destinului) la batranete omul nu isi poate provoca propria moarte la un moment pe care sa-l poata alege - nu are un buton pe care sa apese si sa se termine tot chinul. De aceea, probabil, e nevoie de un inger al mortii care sa il asiste pe om in ultimele clipe si care sa-l "deconecteze de la aparate".

Si dacă acest înger nu-l ”deconectează” de la aparate?

Edited by Dorel666, 28 November 2017 - 22:34.


#29
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View PostDorel666, on 28 noiembrie 2017 - 09:09, said:



De ce nu și pe Softpedia, câtă vreme sunt oameni interesați de această problemă cu care mă pot sfătui?



Ce ĂŽnțelegi prin ”vâsle”? Ai idee cu adevărat despre ce se petrece sau doar vorbești ĂŽn ”șabloane”?
Nenea ăla cu vâsla despre care vorbeam eu se numește Charon.
Altă įntrebare?

#30
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDorel666, on 28 noiembrie 2017 - 08:31, said:

Am trăit atâta timp cu ideea inevitabilității morții, încât moartea a devenit o chestiune nediscutabilă și de la sine înțeleasă.

Deci cel putin deocamdata nu mai crezi ca "Vei invinge moartea" si probabil ca asta a fost si motivul pentru care ti-a disparut topicul. :hahaha:


View PostDorel666, on 28 noiembrie 2017 - 08:31, said:

Dacă moartea este un proces pur tehnic, ce rost are Îngerul Morții?!

Ti se pare ca exista vreo incompatibilitate intre "tehnic" si "Inger"? Cu atat mai mult, daca ceva e "tehnic" inseamna ca e "gandit", are logica si niste legi carora li se supune, adica ceva perfect compatibil cu ascultarea ingereasca.

View PostDorel666, on 28 noiembrie 2017 - 22:34, said:

Si dacă acest înger nu-l ”deconectează” de la aparate?

Nu se intelege ce vrei sa spui cu intrebarea asta.

PS Intr-adevar, dai impresia ca nu ai prea dormit bine in ultimul timp...

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postct13mey, on 29 noiembrie 2017 - 08:04, said:

Nenea ăla cu vâsla despre care vorbeam eu se numește Charon.
Altă įntrebare?

Charon o fi înger, dar nu-i Îngerul Morții, mai degrabă vâslașul spre Locuința  Morților. Și asta-i altă poveste...

View PostEndgegner, on 29 noiembrie 2017 - 10:58, said:

Deci cel putin deocamdata nu mai crezi ca "Vei invinge moartea" si probabil ca asta a fost si motivul pentru care ti-a disparut topicul. :hahaha:


Chiar de-ar fi să mor de o infinitate de ori, de fiecare dată voi reînvia și nu voi avea liniște până nu o voi învinge. Dar siguranța nebunului nu o am. Tu, o ai?

View PostEndgegner, on 29 noiembrie 2017 - 10:58, said:



Ti se pare ca exista vreo incompatibilitate intre "tehnic" si "Inger"? Cu atat mai mult, daca ceva e "tehnic" inseamna ca e "gandit", are logica si niste legi carora li se supune, adica ceva perfect compatibil cu ascultarea ingereasca.


Da, există incompatibilitate și sunt lucruri total diferite. Îngerul are și posibilitatea de a spune ”nu”, tehnicul nu are această posibilitate.

View PostEndgegner, on 29 noiembrie 2017 - 10:58, said:


Nu se intelege ce vrei sa spui cu intrebarea asta.

PS Intr-adevar, dai impresia ca nu ai prea dormit bine in ultimul timp...

Să zicem că dă camionul peste tine, te face piftie și îngerul nu vrea să te deconecteze de la trupul tău. Oare nu vei rămâne o legumă până se va îndura el să te deconecteze? Sau cazul invers, când mergi pe stradă, deplin sănătos, și îngerul te deconectează în timp ce faci pași. Vei cădea fulgerat și pentru totdeauna?

#32
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDorel666, on 29 noiembrie 2017 - 21:22, said:


Chiar de-ar fi să mor de o infinitate de ori, de fiecare dată voi reînvia și nu voi avea liniște până nu o voi învinge. Dar siguranța nebunului nu o am. Tu, o ai?



Da, există incompatibilitate și sunt lucruri total diferite. Îngerul are și posibilitatea de a spune ”nu”, tehnicul nu are această posibilitate.



Să zicem că dă camionul peste tine, te face piftie și îngerul nu vrea să te deconecteze de la trupul tău. Oare nu vei rămâne o legumă până se va îndura el să te deconecteze?



Sau cazul invers, când mergi pe stradă, deplin sănătos, și îngerul te deconectează în timp ce faci pași. Vei cădea fulgerat și pentru totdeauna?

Nu, n-am siguranta nebunului, asa ca nu pot sa iau chiar asa de in serios ce zici cu atata siguranta(as zice chiar "siguranta nebunului")...


Mai degraba n-ai proprietatea termenilor, nu ca ar exista incompatibilitate. Tocmai fiindca "tehnicul" nu poate spune niciodata "nu" de aceea si poate fi la dispozitia "Ingerului".


Asa si?
"Leguma" e cam mult spus daca zici ca devii "piftie"(piftia e piftie, leguma e leguma, deci alta mancare). Ai ramane captiv desigur(ca strigoii) intr-o lume in care nu mai ai ce cauta fiindca noua ta stare nu ti-ar aduce decat suferinta. Dar crezi ca daca te preocupa problema ai rezolva ceva in caz ca Ingerul Mortii ar face-o pe "nebunul"?



S-au mai intamplat si de astea. Si care-i problema?

#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostEndgegner, on 29 noiembrie 2017 - 22:26, said:

Nu, n-am siguranta nebunului, asa ca nu pot sa iau chiar asa de in serios ce zici cu atata siguranta(as zice chiar "siguranta nebunului")...


Mai degraba n-ai proprietatea termenilor, nu ca ar exista incompatibilitate. Tocmai fiindca "tehnicul" nu poate spune niciodata "nu" de aceea si poate fi la dispozitia "Ingerului".


Asa si?
"Leguma" e cam mult spus daca zici ca devii "piftie"(piftia e piftie, leguma e leguma, deci alta mancare). Ai ramane captiv desigur(ca strigoii) intr-o lume in care nu mai ai ce cauta fiindca noua ta stare nu ti-ar aduce decat suferinta. Dar crezi ca daca te preocupa problema ai rezolva ceva in caz ca Ingerul Mortii ar face-o pe "nebunul"?



S-au mai intamplat si de astea. Si care-i problema?

Eu am pus problema strict dpdv biblic. Anume, dacă este nevoie de un înger al morții, înseamnă că moartea nu este deloc o problemă pur tehnică. În rest, prea puțin mă interesează detaliile acestui proces, până nu clarific problema aceasta.

#34
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Asa pui tu problema STRICT dpdv biblic? Este in Biblie tratata moartea ca o problema PUR tehnica?  In caz ca nu te tii de smecherii, te anunt ca incurci auzeniile din capul tau, ori ce gandesc ateii, cu ceea ce scrie in Biblie.

#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostEndgegner, on 30 noiembrie 2017 - 12:51, said:

Asa pui tu problema STRICT dpdv biblic? Este in Biblie tratata moartea ca o problema PUR tehnica?  In caz ca nu te tii de smecherii, te anunt ca incurci auzeniile din capul tau, ori ce gandesc ateii, cu ceea ce scrie in Biblie.

Asta ziceam și eu că, potrivit Bibliei, moartea nu este deloc o problemă tehnică, ci una care ține de discernământul și acțiunea unei ființe dotată cu rațiune.

#36
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDorel666, on 30 noiembrie 2017 - 13:07, said:

Asta ziceam și eu că, potrivit Bibliei, moartea nu este deloc o problemă tehnică, ci una care ține de discernământul și acțiunea unei ființe dotată cu rațiune.

Ziceai pe naiba asa. Si desi si de data asta afirmi cu totul altceva, nici de data asta nu ai nimerit ce trebuie. Spor la batut campii in continuare!

Edited by Endgegner, 30 November 2017 - 14:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate