Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Dacă moartea este un proces pur tehnic, ce rost are Îngerul Morții?!

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Am trăit atâta timp cu ideea inevitabilității morții, încât moartea a devenit o chestiune nediscutabilă și de la sine înțeleasă. Dar, în dimineața aceasta, mi-a răsunat în minte întrebarea de mai sus...! Adică de ce ar mai face Dumnezeu un înger cu o astfel de funcție, dacă nu ar avea nimic de făcut, decât, cel mult, să asiste la moartea fiecăruia dintre noi. Cu toate acestea, Scriptura spune că acest înger are un rol activ și el însuși este cel care face ca omul să moară. Înseamnă că, dacă nu ia viața acestui om, omul va trăi bine mersi și nu va muri niciodată, chiar de îl calci cu excavatorul și îl faci piftie sau îl bagi în foc și îl prăjești ca pe un hamburger. Deci, teoretic, toți suntem nemuritori!
   Dar, dacă este așa, atunci capătă sens și efortul Diavolului de a-l păcăli pe om, în Grădina Raiului, că Moartea nu există. Se pare că, dacă nu dă Dumnezeu o poruncă specială în acest sens, Moartea nu se poate atinge de nici un om decât... dacă omul însuși o cheamă și o roagă să îl ia! Evident, acordul nu trebuie să fie întrutotul explicit pentru om, este de ajuns ca el să-și dorească într-adevăr să moară, indiferent de motiv. După cum și Eva a dorit să cunoască ce se va întâmpla dacă va mânca din acel fruct și i s-a împlinit dorința, chiar dacă ea nu a realizat că acea cunoaștere implică moartea ei, ba chiar a crezut contrariul. Pur și simplu a fost un contract încheiat între Eva, Adam și Moarte, în care clauza morții era scrisă cu litere mici...
   Pe de altă parte, dacă moartea nu ar exista, nu aș vrea să fiu în pielea unuia călcat de excavator sau a unuia băgat în foc, pentru că, atunci, într-adevăr, iadul ar coborî pe pământ. Ceea ce înseamnă că Îngerul Morții are, în cele din urmă, un rol benefic pentru oameni, chiar dacă greșeala lui Adam și a Evei și a Diavolului l-au denaturat și transformat în ceea ce este acum.
   Ar mai fi, totuși, de luat în calcul și aruncarea celor trei tineri din Babilon în cuptorul încins, dar care n-au pățit ... nimic. Ceea ce înseamnă că există o scăpare din acest cerc vicios (fie mori, fie trăiești în chinuri) și anume transformarea omului în înger și om în același timp, prin ”nașterea din nou”, acțiune prin care omul devine nu doar nemuritor, ci și indestructibil. Și tocmai acesta este rolul creștinismului. Evident că ”nașterea din nou” este un proces îndelung, ce include anumite acțiuni și anumiți pași, nu se petrece ca și cum ai pocni din degete, cum cred unii dintre noi.
Amin

Edited by Dorel666, 28 November 2017 - 08:42.


#2
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
e bau bau.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
stimabie, sau mergi pe idea religiei si accepti tot pachetul (cu viata dupa moarte si restul), sau mergi pe idea ateismului dar iarasi accepti tot pachetul (moarte "pur tehnica" si fara dumnezeu si ingeri)
tu le amesteci in ultimul hal.

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 _Smiley_, on 28 noiembrie 2017 - 08:42, said:

stimabie, sau mergi pe idea religiei si accepti tot pachetul (cu viata dupa moarte si restul), sau mergi pe idea ateismului dar iarasi accepti tot pachetul (moarte "pur tehnica" si fara dumnezeu si ingeri)
tu le amesteci in ultimul hal.

Îmi pare rău, dar niciodată nu am jucat și nu joc alba-neagra, mai ales în chestiuni atât de importante ca viața, moartea și viața veșnică! Eu cercetez întâi, apoi trag concluzii, nu accept niciodată ”la pachet” nimic.

Edited by Dorel666, 28 November 2017 - 08:44.


#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Dorel666, on 28 noiembrie 2017 - 08:31, said:

Adică de ce ar mai face Dumnezeu un înger cu o astfel de funcție, dacă nu ar avea nimic de făcut, decât, cel mult, să asiste la moartea fiecăruia dintre noi.
Delegare de competențe. Nici chiar Dumnezeu nu e Alfa și Omega în toate. Tipul ăla efectiv se pricepe mai bine decât Dumnezeu la preluat inventarul de la cei care-l predau. Sau Sfântu' Petru, de pildă: a primit cheile Raiului, fiindcă Antrenoru' pur și simplu le pierdea mereu... Deci, îngeru'/sfântu' potrivit la locul potrivit!

Edited by ursamajor, 28 November 2017 - 08:45.


#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ursamajor, on 28 noiembrie 2017 - 08:44, said:

Delegare de competențe. Nici chiar Dumnezeu nu e Alfa și Omega în toate. Tipul ăla efectiv se pricepe mai bine decât Dumnezeu la preluat inventarul de la cei care-l predau. Sau Sfântu' Petru, de pildă: a primit cheile Raiului, fiindcă Antrenoru' pur și simplu le pierdea mereu... Deci, îngeru'/sfântu' potrivit la locul potrivit!

Vorbești în dodii și n-ai priceput problema pusă de mine. Anume, dacă moartea este într-adevăr un proces tehnic prin care inima se oprește, omul nu mai respiră și începe să putrezească, sau trebuie ca o forță pe care noi n-o vedem să smulgă sufletul omului din el și abia apoi corpul începe să moară de la sine?
Sau: există o forță vitală care trebuie smulsă din om, pentru ca trupul lui să moară, sau nu există nici un fel de astfel de forță și omul se oprește ca un ceas care apoi se dezintegrează?

Edited by Dorel666, 28 November 2017 - 08:51.


#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Tu vrei să afli răspunsul la problema vieții pe Softpedia? Wtf, cine vorbește în dodii? ;)

#8
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Omul chiar se oprește ca un ceas și apoi se dezintegrează(putrezește).
"Îngerul"doar trage la vâsle.

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ursamajor, on 28 noiembrie 2017 - 09:06, said:

Tu vrei să afli răspunsul la problema vieții pe Softpedia? Wtf, cine vorbește în dodii? Posted Image

De ce nu și pe Softpedia, câtă vreme sunt oameni interesați de această problemă cu care mă pot sfătui?

 ct13mey, on 28 noiembrie 2017 - 09:06, said:

Omul chiar se oprește ca un ceas și apoi se dezintegrează(putrezește).
"Îngerul"doar trage la vâsle.

Ce înțelegi prin ”vâsle”? Ai idee cu adevărat despre ce se petrece sau doar vorbești în ”șabloane”?

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 28 noiembrie 2017 - 08:31, said:

Evident că ”nașterea din nou” este un proces îndelung, ce include anumite acțiuni și anumiți pași, nu se petrece ca și cum ai pocni din degete, cum cred unii dintre noi.
Amin
eu cand ti-am mai zis ca nu ai habar nici macar de propria-ti credinta desi te dai mare ortodox, ziceai ca nu am dreptate.
Nasterea din nou este un proces indelungat, doar in credinta diferitelor culte neprotestante, pentru a motiva oarecum amanarea botezului pana la o varsta a constientei.
In ortodoxie dar si in catolicism(e la fel), nasterea din nou e un proces exact ca si cum ai pocni din degete, si se numeste BOTEZ.

Cat despre topic, ingerul mortii e prezent in traditia iudaica. In cea crestina, nu. Deci nu sunt prea ortodoxe intrebarile tale. Au mai degraba o tenta sectara. Ma refer la toate ideile tale de pe SP.

Edited by dan1980_25, 28 November 2017 - 09:25.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Un proces tehnic, necesita si un tehnician, care sa elaboreze, sa implemeteze, sa execute si sa urmareasca finalizarea procesului. De aia!

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

 Dorel666, on 28 noiembrie 2017 - 08:43, said:

Eu cercetez întâi, apoi trag concluzii,...
...si la final tot prost mori.
Scuza-ma dar nu m-am putut abtine.

#13
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 tehnics, on 28 noiembrie 2017 - 09:34, said:

...si la final tot prost mori.
Scuza-ma dar nu m-am putut abtine.

Am ras cu lacrimi, multumesc :D

#14
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 tehnics, on 28 noiembrie 2017 - 09:34, said:

...si la final tot prost mori.
Scuza-ma dar nu m-am putut abtine.

Nu vad pentru ce ti-ai cere scuze ca de regula oamenii vorbesc in primul rand in numele lor personal...

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

 Endgegner, on 28 noiembrie 2017 - 09:38, said:


Nu vad pentru ce ti-ai cere scuze ca de regula oamenii vorbesc in primul rand in numele lor personal...
Imi cer scuze pentru ca nu vreau sa il jignesc. Nu am nimic personal cu Dorel666. E problema lui ce posteaza atata timp cat moderatorii considera ca e ok. Postul meu era doar o completare la text, nicidecum o argumentare a comentariului..

#16
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 tehnics, on 28 noiembrie 2017 - 09:40, said:

Imi cer scuze pentru ca nu vreau sa il jignesc. Nu am nimic personal cu Dorel666. E problema lui ce posteaza atata timp cat moderatorii considera ca e ok. Postul meu era doar o completare la text, nicidecum o argumentare a comentariului..

Am zis eu ca mai e nevoie de scuze? N-am zis ca ai argumentat...

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Îngerul morții?
Povestioara trebuia extinsã...

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Dorel666, on 28 noiembrie 2017 - 08:31, said:

Deci, teoretic, toți suntem nemuritori!
   Dar, dacă este așa, atunci capătă sens și efortul Diavolului de a-l păcăli pe om, în Grădina Raiului, că Moartea nu există. Se pare că, dacă nu dă Dumnezeu o poruncă specială în acest sens, Moartea nu se poate atinge de nici un om decât... dacă omul însuși o cheamă și o roagă să îl ia! Evident, acordul nu trebuie să fie întrutotul explicit pentru om, este de ajuns ca el să-și dorească într-adevăr să moară, indiferent de motiv. După cum și Eva a dorit să cunoască ce se va întâmpla dacă va mânca din acel fruct și i s-a împlinit dorința, chiar dacă ea nu a realizat că acea cunoaștere implică moartea ei, ba chiar a crezut contrariul. Pur și simplu a fost un contract încheiat între Eva, Adam și Moarte, în care clauza morții era scrisă cu litere mici...

Nu namai ca NU suntem nemuritori in corpul fizic dar, cu exceptia sinuciderii, omul nu isi poate alege singur momentul mortii, neavand suficient liber arbitru in acest sens.  Deci nu poate invoca Moartea sa vina pana la el, ca s-a hotarat.. In lipsa liberului arbitru (omul fiind o marioneta in mana destinului) la batranete omul nu isi poate provoca propria moarte la un moment pe care sa-l poata alege - nu are un buton pe care sa apese si sa se termine tot chinul. De aceea, probabil, e nevoie de un inger al mortii care sa il asiste pe om in ultimele clipe si care sa-l "deconecteze de la aparate".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate