Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inlocuire incarcator ars

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
LoveAtFirstBite

LoveAtFirstBite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 09.04.2009
Buna tuturor! Doar ce mi-am cumparat un Huawei de cateva saptamani, ca incarcatorul s-a si ars in timpul unor probleme la reteaua electrica din casa. :( As vrea sa-mi achizitionez altul, ceva gen cum sunt cele de aici, la un pret rezonabil: https://altex.ro/tel.../price/dir/asc/
Intrebarea mea este daca va incarca la fel de bine si rapid ca si cel original, sau pot fi diverse probleme la capitolul asta? Mersi!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
Sa aiba I= cu cel ars.
Ce e? Telefon, tableta?

#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Cumpara un incarcator de 2A .

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Am 2 , incarc tot ce misca , foarte bun, inclusiv powerbank asus de 10500mah incarc la el https://altex.ro/inc...2ebeugww-negru/
Primesti si cablu original la el , in pachet, separat e 18-25 lei .
Atentie la mufa de incarcare ! daca este usb-c trebuie adaptor .

"Huawei P9 lite 2017" - este microusb v2.0 , este excelent cel de la samsung .

Edited by ldpe, 27 November 2017 - 21:45.


#5
LoveAtFirstBite

LoveAtFirstBite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 09.04.2009
E telefon Huawei P9 lite 2017. Multumesc mult tuturor!

Edited by LoveAtFirstBite, 27 November 2017 - 21:41.


#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Ar trebui sa gasesti si original.

#7
LoveAtFirstBite

LoveAtFirstBite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 09.04.2009
Incercam sa gasesc ceva la un pret mai scazut pe cat posibil, sa ma lamuresc daca au vreo problema incarcatoarele universale de diverse marci, spre exemplu.
L-am luat de la Emag si speram ca poate fi inlocuit pe loc, dar trebuie trimis cu tot cu telefon in service. Mi-au spus ca imi dau altul ca nou, dar mi se pare absurd totusi pentru un simplu incarcator, mai ales ca abia am schimbat telefonul din cauza ca fostul LG a luat-o brusc razna dupa doar 1 an jumate. :(

Edited by LoveAtFirstBite, 27 November 2017 - 22:08.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Cumpara asta de la Ikea

E o constructie excelenta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uRe9w5PKmsE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
LoveAtFirstBite

LoveAtFirstBite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 09.04.2009
Mersi, suna interesant asta, dar se pare ca e 40 de lei numai costul transportului... Posted Image Daca iau ceva, as prefera Altex, Emag sau altceva de genul asta, ca sa fie magazinul fizic la indemana.
Ideea era cam ce specificatii trebuie sa respecte ca sa incarce la fel de bine, cum s-a mentionat mai sus in unele comentarii si bineinteles, alte sfaturi de la cunoscatori.

Edited by LoveAtFirstBite, 28 November 2017 - 07:50.


#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Specificatii:

I(new) >= I(org)
V(new) = V(org)
I = curent (masurat in Amperi)
V = tensiunea (masurata in Volti)
org = valorile incarcatorului original
new = valorile incarcatorului nou

Daca la iesire ai mai multe tensiuni ce pot fi oferite, ca-n cazul incarcatoarelor rapide (QuickCharge 2.0 sau 3.0), atunci noul incarcator trebuie sa ofere aceeasi gama de valori ca-n cazul incarcatorului original:
I[x](new) >= I[x](org)
V[x](new) = V[x](org)
x = este a "pozitia" valorica din grupul de valori oferite.

Totodata trebuie sa ai grija ca incarcatorul nou sa fie cat de cat de la o firma respectabila, pentru ca poti gasi multe chestii ieftine, dar cu care-ti poti "praji" telefonul sau ce alimentezi la el.
De vazut: My OnePlus One melted!!
O lista cu producatorii pe care eu i-as lua in considerare, pe langa fabricantii dispozitivelor mobile (cum e in cazul tau Huawei): Aukey, Anker, Energizer, Nillkin (ordinea e alfabetica).

Edited by Ciubex, 28 November 2017 - 09:18.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@LoveAtFirstBite
e 50lei un incarcator original pentru huawei p9 lite, deci unde e problema?
cu orice incarcator vei putea incarca dar nu vei folosi 100% bateria, ori va incarca prea incet ori prea repede si in final ii vei termina mai repede bateria..

Edited by arg, 28 November 2017 - 09:58.


#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Pe eastcom.ro gasesti Anker powerIQ , incarcatoare adevarate care "citesc" acumulatorul si il incarca exact ca cel original daca nu mai bine . Costa dublu fata de unul mic, original dar face cat 5 !
Sti cum sunt incarcatoarele la device-uri ? exact ca sursele din calculator - le bagi in seama doar cand nu functioneaza sau cand arde ceva , la cele de telefon mai intervine cautatul prin casa. Sunt printre cele mai importante pentru sanatatea acumulatorului .
http://eastcom.ro/in...carcator-retea/
Am luat o boxa de la ei, un Anker , exact cand era febra cu JBL go , micuta mea baga sub masa un jbl la toate capitolele plus are sd card si radio , e durere (nu o spun eu ci testele pe youtube , eu am aflat dupa ce am cumparat-o )
Aceasta e http://eastcom.ro/bo...-4-0-negru.html

Edited by ldpe, 29 November 2017 - 09:44.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
nene dispozitivul care controleaza incarcarea acumulatorului este in telefon nu in incarcator.... minunatiile astea nu fac decat sa forteze telefonul...

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"minunatiile astea nu fac decat sa forteze telefonul..."
Aici nu pot sa te contrazic , daca telefonul nu stie incarcare rapida automat forteaza circuitul de incarcare , il defecteaza si la unele modele costa destul de mult schimbatul fiind necesar desfacerea totalala a aparatului , display lipit, spate lipit etc .
Am cautat un incarcator tip telefon pentru incarcator xstar acc 18650 , el da 500mah , aveam nevoie de maxim 1Ah pana mi-a picat fisa sa cumpar unul de microsoft 640 de pe olx , tot de 2Ah-3,5Ah , prea mari si incingeau cipul din incarcator , acum merge aproape rece . Modelul de la m640 este de 750mah dar foarte reusit .

#15
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Daca telefonul e cu incarcare rapida ai nevoie de un incarcator care debiteaza 5-9v si 1,8-2 Ah. Cu un incarcator normal care are doar 5,2 v nu vei beneficia de incarcarea rapida.

 arg, on 28 noiembrie 2017 - 09:56, said:

@LoveAtFirstBite
e 50lei un incarcator original pentru huawei p9 lite, deci unde e problema?
cu orice incarcator vei putea incarca dar nu vei folosi 100% bateria, ori va incarca prea incet ori prea repede si in final ii vei termina mai repede bateria..
Cum adica nu vei folosi 100% bateria ? Se incarca 100% indiferent de amperajul debitat de incarcator si de regula distrugi bateria cand o incarci cu un incarcator de capacitate mai mare, daca e mai mic creste timpul de incarcare dar nu fortezi in niciun fel acumulatorul. Conform celor spuse de tine, ar trebui sa faci praf acumulatorul atunci cand il conectezi la PC, pe iesirea de usb telefonul se incarca cam cu 300 mAh.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Ia incerca cu un incarcator mult mai mic zi de zi si vb peste 2 saptamani...

#17
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 05 decembrie 2017 - 19:55, said:

Ia incerca cu un incarcator mult mai mic zi de zi si vb peste 2 saptamani...
Asta fac de aproape 2 ani si "bateria" tine foarte bine.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
In cat timp incarca de la zero la 1oo% si cat tine bateria?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate