Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Concediere fara motiv / motiv de varsta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postalthea, on 27 noiembrie 2017 - 19:00, said:

Înțelege că nu poate fi concediat peste noapte. Când se vând afaceri care implică activități economice, firma care cumpără ia și angajații cel puțin pentru o perioadă de timp.
Spune-i să meargă în continuare la muncă până când primește o hârtie oficială și vino dup-aia cu date concrete, nu cu vorbe.

Am confirmat acum cu el. Initial am inteles eu gresit. Firma n-a fost vanduta/cumparata. Localul respectiv a angajat un nou director. Si "angajat" e, aparent, cam mult spus. Fiul fostului director a preluat conducerea localului respectiv. Cum ziceam, firma are multe ale localuri in multe alte orase, iar noul director va fi* raspunzator strict de localul acesta si n-are nici o legatura cu celalalte detinute de firma.
Sper ca-i mai clar acuma.

Edited by [ady], 27 November 2017 - 19:21.


#20
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cred ca va certati degeaba.
E nasol, dar 99,9999% legal.
Chestia aia cu vechime si-i da pe toti afara sint egale cu ZERO.
Este firma 100% privata si, cu respectarea legii, patronul face absolut ce vrea eul.

Legea muncii:
Art. 55. [felurile încetării contractului individual de muncă]
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b ) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
Adica, poate sa-l dea afara patronul, unilateral, in limiat legii, bineinteles.

Acum, concedierea: poate sa gaseasca patronul vreo 18 variante.
De  exemplu:
Articolul 61 - Cazuri de concediere pentru motive care tin de persoana salariatului
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.
Poate sa spuna ca nu are nu stiu ce scoala/cursuri de barman si aia e, nu corespunde.

Articolul 65 - Definirea concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatului
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa
ZIce ca are firma probleme, se chinuie sa ia credite si nu stie daca mai functioneaza.
Sta o luna linistit patronul, apoi angajeaza pe cine vrea el.
Aici da, s-ar putea sa beneficieze de salarii compensatorii, daca este prevazut ceva in contractul colectiv de munca:
Articolul 67 - Masuri active de combatere a somajului; compensatii
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil.

Cit priveste somajul:
8. Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj,
Deci, angajatul sa NU foloseasca punctul 2.
Altfel, nu mai are dreptul la somaj.

Mai sint si altele, deci va recomand cu caldura sa cititi legea.
Singura chestie care poate sa o faca persoana respectiva este sa vada EXACT si PRECIS cum anume vrea patronul sa-i desfaca contractul de munca.
Si apoi sa actioneze in consecinta, in litera si spiritul legii.

Patron / director.... tot un dr*c.
Daca are dreptul de a concedia / angaja oameni, tot aia e.

Edited by buyonevideo, 27 November 2017 - 19:23.


#21
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postbuyonevideo, on 27 noiembrie 2017 - 19:21, said:


Asta e util. Multumesc.
Poti sa-mi dai si un link? Am gasit ceva folosind textul de la tine, dar sunt site-uri pline de reclame si spam :) Poate ai ceva mai bun

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post[ady], on 27 noiembrie 2017 - 19:21, said:

Localul respectiv a angajat un nou director. Si "angajat" e, aparent, cam mult spus. Fiul fostului director a preluat conducerea localului respectiv. Cum ziceam, firma are multe ale localuri in multe alte orase, iar noul director va fi* raspunzator strict de localul acesta si n-are nici o legatura cu celalalte detinute de firma.
Sper ca-i mai clar acuma.
Nu e mai clar în privința problemei omului
Cine a discutat despre concedieri, noul director? Sau așa-s zvonurile?

Te bucuri la un text de lege pe care nu știu dacă îl înțelegi Posted Image Au contract colectiv de muncă, i s-a cerut demisia, știi că-l va concedia?

View Postbuyonevideo, on 27 noiembrie 2017 - 19:21, said:

Este firma 100% privata si, cu respectarea legii, patronul face absolut ce vrea eul.
Uite bubița: cu respectarea legii, dar deocamdată nu știm de care parte din lege vrea să se folosească sau dacă o ignoră în totalitate. Zăpăcești omul.

Edited by althea, 27 November 2017 - 19:43.


#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
se aplica asta: www.codulmuncii.ro

in principiu nu exista "dat afara fara somaj" si nici preaviz de 3 luni. amicul tau sa nu semneze nimic fara sa se sfatuiasca inainte cu cineva, si sa inceapa sa-si caute de lucru (cu cat incepe mai devreme, cu atat mai bine)

#24
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
nu exista preaviz de 3 luni decat in posturile de management.

iar de dat afara poate sa-l dea usor daca nu are calificare de barman spre exemplu.

ps: acum fara suparare, ce sa faci cu un barman de 50 de ani intr-un club? in ce club de succes ai fost ultima oara unde barmanul si ospatarii sunt trecuti de 35 de ani?

#25
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Ideea este sa nu semneze nimic din ce i se inmaneaza... sau sa vada exact litera cu care i se desface contractul de munca... pentru ca daca e 'dat afara' exista dreptul la somaj si anumite beneficii cat si demersuri.
Iar concediatul pe baza de sex, varsta (atata timp cat aceasta nu ii afecteaza munca) si toate celelalte motive rasiste si homofobe nu exista.. in caz contrar sa ii dea in judecata - categoric va castiga.

View Posttakillya, on 27 noiembrie 2017 - 19:50, said:

nu exista preaviz de 3 luni decat in posturile de management.

iar de dat afara poate sa-l dea usor daca nu are calificare de barman spre exemplu.

ps: acum fara suparare, ce sa faci cu un barman de 50 de ani intr-un club? in ce club de succes ai fost ultima oara unde barmanul si ospatarii sunt trecuti de 35 de ani?
Daca exista contract colectiv de munca poate exista preaviz si de 6 luni de zile :)

Iar in cazul in care vrea sa-l dea afara ca nu are calificare de barman -spre exemplu - nu are cum sa o faca gen: DIN 1 NU MAI VII!

PS: acum fara suparare de ce sa nu-i condamnam la moarte de la 50+, nu de alta dar varsta de pensionare la barbati este de cat? 65 de ani si vor sa o urce la 70?
Wtf... sa se descurce cei peste 50 ... cum adica barmani? Sau manageri? Sau gunoieri? Posted Image IMPOSIBIL!!

#26
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Post[ady], on 27 noiembrie 2017 - 19:35, said:



Asta e util. Multumesc.
Poti sa-mi dai si un link? Am gasit ceva folosind textul de la tine, dar sunt site-uri pline de reclame si spam Posted Image Poate ai ceva mai bun
N-am link (poate in history) le-am gasit cu google.
Instaleaza-ti ceva de ad b lock, mai scapi din reclame.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,250
  • Înscris: 01.12.2001
Dar aceasta situatie cum vi se pare?
Vechea firma se inchide. Automat toti vor fi concediati. (plati compensatorii, somaj, etc...)
Noua firma se deschide, cu un alt director si va face angajari (noi si ele).
E ceva ilegal?

#28
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postalthea, on 27 noiembrie 2017 - 19:36, said:

Uite bubița: cu respectarea legii, dar deocamdată nu știm de care parte din lege vrea să se folosească sau dacă o ignoră în totalitate. Zăpăcești omul.
Nu e nici o bubita.
Eu am vrut sa subliniez ca se poate gasi articol de lege potrivit pentru absolut toate chestiunile discutate mai sus.
Si astfel se mai tempereaza indignarea pe care am simtit-o din plin.

#29
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View PostShahara, on 27 noiembrie 2017 - 19:54, said:

PS: acum fara suparare de ce sa nu-i condamnam la moarte de la 50+, nu de alta dar varsta de pensionare la barbati este de cat? 65 de ani si vor sa o urce la 70?
Wtf... sa se descurce cei peste 50 ... cum adica barmani? Sau manageri? Sau gunoieri? Posted Image IMPOSIBIL!!

ce legatura are una cu alta? ai tine pe post un salahor de 60 de ani? dar un fotomodel de 90 de kile?
un barman de 50 de ani nu e potrivit sa munceasca o noapte intreaga la bar. punct.

in fine, nu vreau sa deraiez subiectul.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,536
  • Înscris: 07.02.2003

View Post[ady], on 27 noiembrie 2017 - 18:08, said:

Acum, intrebarea mea este... e posibil asa ceva?
Da, e posibil, cu peaviz si salarii compensatorii. Deci sa-si caute repede ceva, stiu ca e greu la varsta aia dar asa e peste tot in lume.

Edited by andreic, 27 November 2017 - 20:17.


#31
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Hai sa fim seriosi  procesele pe munca sunt castigate numai in administratia bugetara  unde contractele sunt facute la mare arta de smecheri.
Aici patronul inchide punctul de  lucru , vinde activele si se creaza alta entitate cu alte reguli, ce poti sa-i faci???
Somaj ai drept la el.

Edited by meuser, 27 November 2017 - 20:19.


#32
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

View Posttakillya, on 27 noiembrie 2017 - 20:13, said:

un barman de 50 de ani nu e potrivit sa munceasca o noapte intreaga la bar. punct.

Stii ca exista si restaurante cu bar, cafenele si mai cate, da? Cu program normal, de zi.
Nu doar cluburile de noapte au nevoie de barmani :)

#33
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View Posttakillya, on 27 noiembrie 2017 - 20:13, said:


ce legatura are una cu alta? ai tine pe post un salahor de 60 de ani? dar un fotomodel de 90 de kile?
un barman de 50 de ani nu e potrivit sa munceasca o noapte intreaga la bar. punct.

in fine, nu vreau sa deraiez subiectul.
OMG numai in Romania sunteti atat de, incat un om peste 45 de ani este ca si mort... geez... Spune-i lui Brad Pitt, Bruce Willis, Antonio Banderas, Denzel W, George Clooney, Jim Carrey samd nu au ce cauta pe platourile de filmare... la naiba cu ei... ca doar nu mai dau randament. :D

#34
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View PostShahara, on 27 noiembrie 2017 - 20:30, said:

OMG numai in Romania sunteti atat de, incat un om peste 45 de ani este ca si mort... geez... Spune-i lui Brad Pitt, Bruce Willis, Antonio Banderas, Denzel W, George Clooney, Jim Carrey samd nu au ce cauta pe platourile de filmare... la naiba cu ei... ca doar nu mai dau randament. Posted Image

pfff, hai ca m-ai dat gata.
apropos, dumneata nici nu traiesti in Romania dar dai sfaturi legate de codul muncii, dragut :)

#35
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View Posttakillya, on 27 noiembrie 2017 - 20:34, said:


pfff, hai ca m-ai dat gata.
apropos, dumneata nici nu traiesti in Romania dar dai sfaturi legate de codul muncii, dragut Posted Image
Cum sa nu traiesc in Romania? Ideea este ca romanii ( as spune NOI dar nu ma includ) ii ingropam inainte de vreme.

#36
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Art. 55 lit. c din codul muncii se refera la concediere  si  demisie, reglementate de articolele 61-81. Din cate stiu eu nu este o alta lege ce reglementeaza incetarea contractului ca urmare a vointei unilaterale a uneia din parti. Angajatorul are nevoie de un motiv serios ca sa concedieze si trebuie sa respecte procedura intocmai, in caz contrar pierde si trebuie sa-l reangajeze pe concediat, nerespectarea unei hotarari judecatoresti e amenda sau bulau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate