Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Creditexpress Financial Services

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare,

Am o mica nedumerire si problema, prietena tot primeste de ceva timp de la Creditexpress Financial Services niste instiintari de plata fiind legate de un dosar de recuperare a unei datorii.
Din cate am inteles de la ea provin de la un stick de internet de pe vremea Cosmote la care a solicitat inchidrea( nu s-a facut) si aceastia incearca sa recupereze costul stick-ului sau ceva de genul.
Ultima data acum cateva zile/saptamani a primit o scrosoare cu o reducere de 50% a sumei datorate ce are ca ultima zi astazi. Din totalul de vreo 600 lei ii se ofera 50% reducere daca plateste astazi(ultima zi) arpoape vreo 300 lei.
In acest fel cazul se incheie amiabil si se suspenda orice demers legal in acest sens.

Ceva sfaturi? sunt efectiv paralel si ma depaseste, nu am cunostinte in domeniu si nu stiu ce sa ii zic sa faca.
Sa plateasca acei 300 lei si sa scape de ei? Sau sa ii ignore in continuare? Daca plateste exista vreo garantie infara scrisorii primite ca nu o mai zapacesc cu scrisori?
Nu as vrea sa ajunga peste vreo 2-3 ani cu probleme de judecata in care sa ii se ceara 2-3000 lei si pentru cheltuielile de judecata.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,794
  • Înscris: 13.07.2011
pai daca ai o datorie atunci de ce sa nu o platesti. In primul rand nu este posibil sa returnezi stick-ul si sa scapi de datorii? Altfel platesti aia 300 de RON si scapi de datorie.

Ar fi interesant de stiut din punct de vedere juridic, daca contractul incheiat de tine cu Cosmote (firma care nu mai exista) mai este valabil. In cazul in care contractul nu mai este valabil, atunci cu siguranta nu vei mai fi dator. Aici ai nevoie de ajutor juridic.

#3
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Nici nu cred ca mai are stick-ul ala, l-a luat acum multi ani cred ca 4-5 ani aproximativ.
Problema nu se pune ca e datorie si trebuie platita.
S-a solicitat inchiderea contractului la momentul ala si l-au inchis doar pe cel de telefonie fara cel de net mobil sau probabil l-au inchis si pe ala si tipa de la ghiseu nu a intrebat-o de stick.
Ideea e ca s-a trezit cu scrisori acasa de la firma asta in care ii se tot solicita plati.
Plata se poate face, e o suma mica. Problema e daca are rost sa o fac, sigur e umflata bine asta sunt convins. Si daca o fac autnci o sa scape de ei sau or sa umble si dupa cealalta jumate daca au vazut ca le-am platit 50% desi ei zic ca acum are reducere 50% pana azi 27.11.2017.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Zi-le ca platesti 100 de lei pe loc (negociezi pina la 150....) si sa-ti dea hartia sa citesti in care spune ca s-a stins complet datoria.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,794
  • Înscris: 13.07.2011
Pai din moment ce tu ai scris alb pe negru ca daca platesti suma de 300ron pana pe data de 27.11.2017 diferenta de 300ron nu mai este importanta, atunci nu prea au ei cum sa mai atace diferenta.

Problema cea mai mare se pune in intrebarea daca plata trebuie efectuata sau nu. Eu am avut niste probleme de genul cu un receiver tv, cand mi-am oprit abonamentul la tv si ei nu mi-au spus sa le trimit receiver-ul inapoi, dupa cateva luni mi-au venit 280eur de plata pentru receiver. L-am trimis inapoi si nu a mai fost problema. Daca nu il mai ai atunci asteapta sa vedem daca iti poate raspunde cineva de pe forum.

#6
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Nici daca as mai avea stick-ul ala nu cred ca as mai putea sa il dau inapoi, cred ca datoria a ajuns deja la firma asta recuperatoare ce vrea cash, nu stick-ul prietenei:))).
In scrisoarea aia e formulat ceva de genul "Achitati doar ~300 RON, reprezentand 50% din datorie, pana cel tarziu la data de 27.11.2017, iar diferenta va fi acoperita de Creditxpress!"
*Atentie! Prezenta oferta are caracter limitat! Neplata datoriei in termenul scadent conduce in anularea definitiva a reducerii.
Achitand conform prezentei propuneri de plata:
Veti beneficia de o reducere idn totalul datorat
Asigurati mentinerea dosarului in proceduta amiabila si suspendarea oricarui demers legal pentru validarea datoriei
Veti evita transferul dosarului in cadrul departamentului juridic
Veri evita aplicarea procedurilor juridice in conformitate cu dispozitiile art.1014 alin 1 noul cod de procedura civila
veti beneficia de suspendarea calcului penalitatilor de intarziere


Deci, sa plateasca aia 300 lei si o lasa in pace?
Multumesc inca o data.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Da, cu plata aia unica se inchide datoria. Dar logic e sa le ceara o instiintare in acest sens.

#8
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
I-am zis sa mearga sa plateasca. Sper doar sa se ia in calcul daca plateste acum pana in ora 17:00...Nu stiu daca le intra instant plata si sa nu zica ca nu a platit azi desi pe chitanta de plata apare ziua de azi.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,794
  • Înscris: 13.07.2011
si daca platesti in 2 zile ei sunt multumiti ca scapa de tine. Plus ca important este data efectuarii platii si nu cand le intra lor banii in cont.

#10
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Platesti acum 300 de lei si apoi o sa iti mai trimita sa le mai dai bani ca ai recunoscut datoria

#11
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am vorbit la telefom acum cu ei si mi-au confirmat ca daca le platesc astazi acei 50% din suma o sa primeasca in 30 de zile acasa o scrisoare ca s-a incheiat distractia...sper sa fie asa altfel banuiesc ca am motiv sa ii actionez in instanta pe baza scrisorii primite cu cei 50%, dovada platii de azi si ce primeste pe viitor in caz ca cer din nou si diferenta.

sanyi_2005 datoria nu o neaga prietena, stie ca a lasat ceva in aer si a tot primit scrisori...ideea e sa termine odata sa nu mai primeasca prostii din alea in cutia postala ca are de dat bani...A ajuns la suma asta dintr-o singura factura de plata la care au tot adaugat ei ce le-a trecut prin cap comisioane si dobanzi.

Edited by Tz3posu, 27 November 2017 - 16:39.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Tz3posu, on 27 noiembrie 2017 - 15:05, said:

Nici nu cred ca mai are stick-ul ala, l-a luat acum multi ani cred ca 4-5 ani aproximativ.
Problema nu se pune ca e datorie si trebuie platita.
S-a solicitat inchiderea contractului la momentul ala si l-au inchis doar pe cel de telefonie fara cel de net mobil sau probabil l-au inchis si pe ala si tipa de la ghiseu nu a intrebat-o de stick.

Erau inainte contracte, pe care nu puteai sa le inchizi in interiorul perioadei contractuale decat contra unor penalitati stipulate clar in contract (erau abuzive dar erau stipulate) si atunci, simpla predare a telefonului contractat la oferta nu te absolvea de plata taxelor penalizatoare.  A fost si la Zapp problema asta.  Tot asa, te bucurai la inceput ca iti dadeau telefon, modem, etc... dar dupa aia plateai de te ustura in cur... daca voiai sa renunti la abonament.  Ulterior stiu ca  intervenit ANPC cu o lege care a limitat clauzele abuzive.

 Tz3posu, on 27 noiembrie 2017 - 16:35, said:

Am vorbit la telefom acum cu ei si mi-au confirmat ca daca le platesc astazi acei 50% din suma o sa primeasca in 30 de zile acasa o scrisoare ca s-a incheiat distractia...sper sa fie asa altfel banuiesc ca am motiv sa ii actionez in instanta pe baza scrisorii primite cu cei 50%, dovada platii de azi si ce primeste pe viitor in caz ca cer din nou si diferenta.

sanyi_2005 datoria nu o neaga prietena, stie ca a lasat ceva in aer si a tot primit scrisori...ideea e sa termine odata sa nu mai primeasca prostii din alea in cutia postala ca are de dat bani...A ajuns la suma asta dintr-o singura factura de plata la care au tot adaugat ei ce le-a trecut prin cap comisioane si dobanzi.

Pai atunci plateste, dar pastreaza toate hartiile in caz ca te impotmolesti. Astfel de promisiuni nu au caracter contractual si nu pot fi opozabile legal, decat daca se semneaza un agreement de stingere a datoriei de ambele parti... asa ca... mare atentie.

#13
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
@rosix asa scrie in notificarea primita acasa cu cei 50%, ca vei Doamne suporta ei diferenta de 50% daca platesti pana pe 27.11.2017...banuiesc ca treaba asta e suficient, nu?
Daca e nevoie o sa trec si pe la ei desi a zis ca imi trimite la adresa confirmarea stingerii datoriei sau imi poate trimite si pe mail.

#14
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
I-am sunat din nou si am confirmat plata, a ramas doar sa ii sun maine sa imi confirme si ei ca au banii in cont, ca na nu ne putem baza pe cuvinte.
Mi-au mentionat ca imi vor trimite atat pe mail cat si la adresa confirmarea ca datoria s-a stins.

#15
Attic

Attic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.05.2007
Edit: Am raspuns din greseala pentru alt topic :)

Edited by Attic, 28 November 2017 - 11:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate