Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Speed Transfer Financiar S.R.L. - Inselaciune Contract cont de plati

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Buna ziua,
Am fost astazi la o casa de schimb valutar sa schimb niste bani si cand sa ies m-am trezit cu chestia asta sub chitanta: "Contract cont de plati"!  Ploua, cu bicicleta...ma grabeam...n-am dat atentie. Nu ma asteptam la asa ceva. Asta nici nu e semnat, presupun ca este cel ramas la ei este. Am observat cand am ajuns acasa. M-am intors dupa 30 de minute, i-am cerut socoteala aleia de la ghiseu, am amenintat-o nitel cu protectia consumatorului si nu numai, bla bla. M-a pus sa fac cerere! WTF!! Am pus-o pe ea sa o scrie si am semnat-o eu, asa de nervos eram. A ramas sa ma sune sa-mi inmaneze o dovada a scrisa a anularii. Mai trebuie sa intreprind ceva, sa-i dau o perioada de rezolvare amiabila?! Nici n-as vrea sa escaladez chestia, oras mic, nici nu stiu daca isi mai gaseste de munca. Desi ar cam merita, a mai inselat si pe altii ca mai avea cerere sub  a mea.
Nenorocitii astia nici macar un mail de contact nu au. http://www.speedtransfer.ro/index.php   Sunt uluit pur si simplu cu cata lejeritate mi-a strecurat hartia asta!
Multumesc
LE
Sa sun si la astia, sa le dau un fax(ce antichitate!), ceva?!

Edited by morogan, 07 December 2017 - 12:23.


#2
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Avea și fata un target și tu stai in calea fericirii ei! :D

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 2003spirit, on 27 noiembrie 2017 - 13:04, said:

Buna ziua,
Am fost astazi la o casa de schimb valutar sa schimb niste bani si cand sa ies m-am trezit cu chestia asta sub chitanta: "Contract cont de plati"!  

Vina este si a ei ca nu te-a informati si a ta ca ai semnat ca primarul fara sa citesti desi te-ai dus numai pentru schimb valutar acolo, nesolicitand alte servicii.

#4
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Chiar m-am enervat rau de chestia asta. Pare o mamaita, o doamna, absolut decenta...inclusiv pe facebook... Nu vreau sa-i fac probleme fie ea simpla angajata sau patroana(in caz ca e franciza chestia. Nu stiu) Ii dau zece zile sa rezolve in mod credibil si verificabil problema. Voi ce ziceti, in afara de sarcasme si simple constatari? Cu ati proceda in locul meu? E rezonabil sa astept 10 zile fara sa contactez firma sau OPC-ul?

Edited by 2003spirit, 27 November 2017 - 13:43.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 2003spirit, on 27 noiembrie 2017 - 13:04, said:

Buna ziua,
Am fost astazi la o casa de schimb valutar sa schimb niste bani si cand sa ies m-am trezit cu chestia asta sub chitanta: "Contract cont de plati"!....
Eu nu pricep:
ai fost sa schimbi valuta in Lei dar ai ajuns sa faci un credit la firma Speed Transfer Financiar S.R.L. ?
Nu stiu, poti fi mai explicit ? ca esti zgarcit in detalii.

Iar sfatul meu e sa anunti atat firma cat si OPC-ul.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Du-te si spune-i sa inchida contul.
Daca zice ceva de taxa, ai 2 variante:
1. scandal, amenintari anpc, ceri sa vorbesti cu un superior
2. platesti si data viitoare casti ochii

#7
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 buyonevideo, on 27 noiembrie 2017 - 13:48, said:

Du-te si spune-i sa inchida contul.
Am mentionat asta. Am pus-o sa scrie chiar ea cererea eu am citit-o si am semnat-o. Si a ramas sa ma sune si sa produca o dovada scrisa si verificabila ca presupusa cerere a avut efect si contractul nu mai are efect. Nu mi-a spus un anumit termen de timp. Ca o paranteza cu ocazia celui de-al doilea drum la casa de schimb respectiva dupa ce am depus presupusa cerere i-am mai cerut o suma de euro si n-a vrut sa-mi mai dea!Posted Image

 buyonevideo, on 27 noiembrie 2017 - 13:48, said:

ceri sa vorbesti cu un superior
Vreau sa evit asta, momentan n-am nici un motiv sa cred ca nu va inchide contul. Doar sunt furios. Nu vreau sa o las fara munca. E posibil sa fie o simpla angajata. Oras mic....nu se gaseste de munca. O stiu cu nume prenume daca sunt probleme stiu de unde o iau...

 super8, on 27 noiembrie 2017 - 13:47, said:

Eu nu pricep:
ai fost sa schimbi valuta in Lei dar ai ajuns sa faci un credit la firma Speed Transfer Financiar S.R.L. ?
Nu stiu, poti fi mai explicit ? ca esti zgarcit in detalii.
Iar sfatul meu e sa anunti atat firma cat si OPC-ul.
Singura lucru pentru care m-am dus acolo a fost un schimb valutar si nimic altceva. Am schimbat valuta si printre chitante era si contractul asta cand am ajuns acasa. Am spus. Mai astept cateva zile inainte de OPC, vad ca si cei de la OPC recomnda "rezolvarea amiabila" Am semnat ca primarul dar oricum era de datoria ei sa ma informeze, trebuie sa-mi prezinte "o oferta" presupun.
LE
Chitanta e tot foaie A4 n-am mai pus-o aici ca e plina de amanunte cu locul si date personale
LE
Pe stampila de pe chitanta schimbului valutar scrie Speed Pransfer srl  si este conform hartiei "Punct de lucru 2" in orasul meu al Speed Transfer SRL.

Edited by 2003spirit, 27 November 2017 - 14:12.


#8
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Pe prima pagina spune ca ai luat la cunostinta despre Contractul Cadru al Speed Transfer Financial si ca ti s-a inmanat o copie. Ce ai postat tu aici e doar cererea de deschidere a conturilor, ai si contractul sa vezi ce e prevazut acolo?

#9
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 ApostolulAndrei, on 27 noiembrie 2017 - 14:10, said:

Pe prima pagina spune ca ai luat la cunostinta despre Contractul Cadru al Speed Transfer Financial si ca ti s-a inmanat o copie. Ce ai postat tu aici e doar cererea de deschidere a conturilor, ai si contractul sa vezi ce e prevazut acolo?
Asta e tot ce am + ordinul de vanzare cumparare valuta pe care nu l-am postat aici. Ai dreptate, n-am nici un contract, daca exista e la ei! Am semnat ca primarul ce mi-o fi bagat in fata...  A! Mi-am adus aminte mi-a spus doar atat cand am intrat: "Cumparati prima data de la noi?! Raspusul meu a fost Da, Vreau si eu X suma de euro. Am semnat hartiile n-as putea spune cate.... mi-a dat banii si mi-a zis "Data viitoare nu o sa va mai dau decat chitanta" Asta a fost tot. Eram in mare graba mi-a trecut pe langa urechi fraza, acum o constientizez. Altceva nici ca am mai discutat.
LE
Concluzie; Cu ocazia unui schimb valutar, intr-un loc pe care eu l-am identificat drept casa de schimb valutar, am semnat fara cunostinta mea si fara sa-mi fie facuta o oferta verbala o cerere de deschidere a unui "cont de plati" la acesta firma al carui obiect de activitate nu-l cunosc intrutotul. M-am reintors si am facut o cerere de inchidere a a acestui cont. O sa-i zic presupusa cerere deocamdata. Individa poate face ce vrea cu hartia aia. N-am nici un umar de inregistrare nimic. M-am hotarat sa astept cateva zile sa vad daca imi solutioneaza cererea si pe urma sa vad ce este de facut daca nu se rezolva.
LE
Cine s-a uitat atent pe hartii poate ca si isi da seama din ce localitate este dar n-are relevanta momentan si as vrea sa se abtina  in a ghici aici, in topic, localitatea. A fost o scapare de a mea. Cu exceptia celor de la Speed transfer srl bineinteles. Ma indoiesc n-au altceva de facut decat sa citeasca forumuri. Eu daca as lucra la ei as lua in serios chestia asta...

Edited by 2003spirit, 27 November 2017 - 14:42.


#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Nu imi dau seama cum poți primi un vraf de hartii la un simplu schimb valutar si sa nu te intrebi de ce.

Tot ceea ce primesti în afară de bani, este un simplu bon pe care il arunci in primul cos.

Modul de obținere de "clienți" noi este penibil însă tu ai semnat. Eu, de exemplu, m-am trezit in cutia postala cu un card bancar emis pe numele meu. Culmea, desi nu exista un contract semnat, a trebuit sa depun personal o cerere semnata ca vreau sa inchid contul si sa anulez cardul.

PS: sa nu iti faci iluzii, patronul stie foarte bine cum procedeaza tanti. Chiar el ii impune chestia asta.

#11
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
De acord cu tine. Eram buimac, ma grabeam. De aici vine si suparearea mea, e pe mine însumi; tocmai mie mi s-a intamplat, eu care fac teorie restului familiei de ani de zile sa caste ochiibce semneaza, sa nu primeasca straini care se dau drept angajati ai nu mai stiu carei companii de utilitati, sa nu comunice cu banca prin email ca nici o banca nu procedeaza asa etc, etc... Clar ca n-a facut de capul ei. Mai astept cateva zile totusi, nici macar la firma n-am sunat.
LE
Eram si imbracat ca un boschetar intr-un trening cu un fes in cap... Nu-i nici un secret ca esti evaluat si dupa cum esti imbracat.

Edited by 2003spirit, 28 November 2017 - 14:07.


#12
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Interesant... au doua saituri?!
http://www.speedtransfer.ro/index.php
http://www.speedfinanciar.ro/

Attached Files


Edited by 2003spirit, 03 December 2017 - 12:35.


#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Altii au 7 site-uri, nu e nimic interesant si nici suspect.

#14
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 buyonevideo, on 03 decembrie 2017 - 16:33, said:

Altii au 7 site-uri, nu e nimic interesant si nici suspect.
O n-am intalnit companie privata sau de stat serioasa cu mai multe saituri. Neserioase am mai intalnit. Pana si la un amarat de blogger cand se muta de colo colo sau schimba ceva, cand dai click pe ce avea vechi iti apare ce este nou...
LE
Oricum se ocupa cu scamatorii; ofera curs valutar sub cel BNR; mai deunazi vindeau cu 4,61 si pentru asta fraieresc prosti din astia ca mine ce se grabesc fara sa citeasca. Chiar am mai cumparat euro dar de la o alta locatie unde nu practicau scamatoria asta cu deschisul de conturi. Am mai multa incredere in balaoachesii ce misuna pe langa punctele lor de lucru decat in ei. Mai nou!

Edited by 2003spirit, 03 December 2017 - 22:58.


#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Hmmm, vad ca tot insisti si se pare ca nu ai inteles.
Te-au fortat cu pistolul la timpla sa semnezi contractul?
Te-au grabit ei sa semnezi contractul?
Nu te-au lasat sa citesti contractul?
Presupun ca raspunsul este NU la toate 3, deci a cui este vina, in proportie mai mare ?!

Legat tot de casele de schimba valutar: stii ca au tot fost modificari de functionare, sa scrie cursul si comisioanele, din ce in ce mai mari.
Pai si atunci, de ce mai aud si in ziua de astazi povestiri: m-a tepuit la curs ?!
Adica, serios, scrie deja FOARTE MARE cursul si comisioanele.
Dar, da, unii oameni sint....... (completezi cu ce vrei tu aici) si dupa aia tot ei fac galagie.
Desi primesc absolut tot sprijinul legal (adica citesti contract inainte sa-l semnezi, comisioane scrise FOARTE MARI....).
Poate problema nu e de la firma, poate e de la client ?!

E cam la fel ca topicul celalalt, de acum 1-2-3 zile: vroia cineva folie protectie pe un S8 (parca) deoarece copilul deja a spart ecranul la S6, S7, iphone 6 si alte vreo 2 telefoane scumpicele la vremea lor.
Mah nene, poate problema nu e la telefoane sau la folie.
Poate alta e problema, nu?! ;)

#16
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 buyonevideo, on 04 decembrie 2017 - 10:14, said:

Hmmm, vad ca tot insisti si se pare ca nu ai inteles.
Te-au fortat cu pistolul la timpla sa semnezi contractul?
Sa presupuneam ca n-aveam ochelarii sau ca nu stiam sa citesc sau eram persoana cu handicap etc. Nu era normal sa imi spuna si mie cineva ca mi se pune in fata o "oferta" un contract ceva si care este obiectul sau?! Sa  nu explici clientului este tentativa de inselaciune. Clar! Cucoana stia sigur care este obiectul prezentei mele acolo; schimb valutar si nimic mai mult! Si aici nu e vorba de mine, eu ma descurc, la mine se va rezolva fara probleme. Din fericire eu imi permit chiar sa apelez la justitie daca e vreo problema. Problema nu sunt eu, problema este LIPSA DE CINSTE! Asa se fac afaceri?! Cati parinti si bunici de capsunari ori fi fost tepuiti astfel?! "N-ai citit contractul?!" Ei nu mai spune?! Stii cat este de mare contractul(l-am facut rost intre timp)?! E de necitit, are jdemii de pagini. Chiar mi se spunea de contract si voiam sa-l citesc nu puteam intr-un termen rezonabil. Cred ca BNR ar trebui sa faca curatenie cu IFN-urile astea. Da, am recunoscut din start ca am gresit. In cazul meu este vorba de greseala in cazul "vanzatorului" vorbim de "vina".

Edited by 2003spirit, 04 December 2017 - 18:50.


#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ochelarii ai alte abureli din alea sint egale cu zero.

Sa-ti citeasca contractul = doar daca iti facea un serviciu, o favoare.
Nu e obligata sa-ti citeasca contractul.

Contracul e mare = pai, neah, majoritatea cam asa sint.
Repet intrebarea = te-a grabit firma/angajata sa-l semnezi ?
Puteai sa-l iei frumos si sa-l citesti linistit la o cafea sau acasa./

Lipsa de cinste = rept, nu.
Da, asa se fac afaceri, la limita legii, dar, din punctul meu de vedere, complet legal.
Nu e vina firmei/angajatei ca TU ai semna contractul.

Necunoasterea legii nu te absolva de la nerespectarea ei.
Asa si la contracte, faptul ca l-ai semna fara sa-l citesti nu te absolva de la nerespectarea lui.

Da, greseala ta, dar vinzatorul ce vina are ?
Ca nu a stat sa-ti prezinte incet si clar toate hartiile ?!
Poate.
Poate ti-a spus, pe o voce mai inceata, dar audibila, dar nu ai auzit, din graba.
Poate chiar sa sustina asta pina-n pinzele albe, in caz de reclamatie/judecata.... :)

#18
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Da, ma rog, nu inteleg ce urmaresti. Poate vrei sa tii topicul sus, lucrezi la ei, nu-mi dau seama. Ce sopui tu e ca si cum ai spune ca ar fi bine sa fie legala alba neagra si jocurile piramidale. Pe principiul asta nu mai avem nevoie de protectia consumatorului, de avocatul poporului, de consiliul concurentei, de banca nationala, de autoritati reglementatoare, etc. Asa imperfecte si disfunctionale cum sunt.  Eventual sa ne luam si cate o pusca sa dormim cu ea dupa usa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate