Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Blat de bucatarie din lemn masiv

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 arg, on 29 noiembrie 2017 - 09:02, said:

din motive decolorarea/colorare nu pot sa-ti arat cum arata blatul in zona chiuvetei sau a aragazului, unse sare apa, grasime etc....
un blat pe care se gateste este un blat care aduna uzura...  iar unul din lemn masiv capata "patina" imediat...

Exact .. in timp capata patina.
Lemnul e un material EXCELENT  dar are proprietatile/limitarile lui.
Tot ce ziceam e ca poate omul vrea sa faca altceva cu timpul lui decat sa stea cu ochii pe musafiri sa vada daca lasa vreunul paharul pe blat, sa sara de cur in sus cand sare un strop de apa/ulei, sa stea cu ochii pe sotie/copii cand se duc la bucatarie Posted Image Posted Image Posted Image; (stiu ca prietena mea  e ca o rata la chiuveta ...sare apa peste tot).. are rost sa ne miram  peste 1-2 ani cand incepe sa se umfle?!


Daca OP e constient de cum se comporta LEMNUL si nu il deranjeaza,  PERFECT! blat de lemn toata ziua!...blat de lemnt pentru toata lumea!Posted Image

Edited by aurick86, 29 November 2017 - 13:45.


#20
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Mi se pare foarte amuzant cum cei ce nu au avut asa ceva stiu mai bine Posted Image Posted Image Posted Image K.u.d.o.s. pentru perseverenta, imaginatie si ... limbaj.

Edited by DIY, 29 November 2017 - 20:16.


#21
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Trebuie neaparat sa ai pt a avea o parere ?
Eu spre exemplu care vad sute si sute de bucatarii ,  pot avea o parere ? Am dar nu spun , cind vad tratate lucrurile superior ...
In alta ordine de idei , nu crezi ca este normal ca optiunile sa se indrepte spre ceva rezistent  care isi pastreaza aspectul in timp indelungat , fara intretinere si restrictii ?
Pt ce sa-si bage careva "mortul in casa ".. nu pune aia pe blat , nu lasa ailalta , trateaza , sterge , perie , pupa si descinta ...pt ce ? A , ca exista si masochisti sau persoane care au doua bucatarii si una este doar de fandoseala , da ,  dar in mod normal este o bataie de cap inutila .

#22
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Te invit sa citesti cu atentie ceea ce am scris eu. Am scris ca fiecare are dreptul la opinie dar ca trebuie sa spuna pe ce anume si-o bazeaza. Si nu, n-am cum sa ma bat eu, utilizator amarat de blat din lemn, cu sutele si sutele de bucatarii pe care le-ai vazut tu Posted Image

#23
marius889

marius889

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2017
Am gasit ceva interesant la dip panels,  "protectori metalici pentru vase incinse" par destul de utili. A utilizat cineva?

#24
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 DIY, on 30 noiembrie 2017 - 03:09, said:

....Si nu, n-am cum sa ma bat eu, utilizator amarat de blat din lemn, cu sutele si sutele de bucatarii pe care le-ai vazut tu Posted Image
Evident ca cine nu are știe mai bine, doar a vazut/auzit la/de la varul lu' ..... , mă rog, peste fript.

Ehei,   maxime, rămâne cum am stabilit !

#25
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 DIY, on 28 noiembrie 2017 - 22:05, said:

La randu-mi, eu, care am "trecut" prin aproape toate tipurile de blaturi de bucatarie, urmeaza sa revin la lemn; in casa pe care o construiesc.
Am avut blat din lemn in bucatarie, timp de noua ani. Din cate am inteles, blatul e bine merci, pe pozitie, si acum la aproape trei ani de cand am vandut casa aia. Noi l-am lasat in urma intr-o stare imecabila. Parea nou nout.
Blat din lemn, ieftin, din stejar, de la Ikea. Deci nimic sofisticat...


Pentru casa noua tot blat de la ikea de stejar vei alege sau alt model? Mie mi-a placut cele de la ikea, dar mai studiez si alte variante.

Edited by laffin, 29 December 2017 - 00:49.


#26
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 DIY, on 28 noiembrie 2017 - 22:05, said:

Sfatul meu este sa spunem, clar, pe ce ne bazam opiniile si sfaturile. Tu te bazezi pe experienta cu un ... tocator din lemn. E in regula, dar trebuia sa fi mentionat asta.
La randu-mi, eu, care am "trecut" prin aproape toate tipurile de blaturi de bucatarie, urmeaza sa revin la lemn; in casa pe care o construiesc.

Am avut blat din lemn in bucatarie, timp de noua ani. Din cate am inteles, blatul e bine merci, pe pozitie, si acum la aproape trei ani de cand am vandut casa aia. Noi l-am lasat in urma intr-o stare imecabila. Parea nou nout.
Blat din lemn, ieftin, din stejar, de la Ikea.

blat din lemn laminat. Laminat, cuvântul cheie.
Blat din lemn masiv nu veți găsi la prețuri pe care să vi le puteți permite (cei mai mulți dintre cei care scriu aici).

#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Nu inteleg ce vrei sa spui. Blatul era din lemn masiv, nu din PFL (sau ce-o mai fi ala) imbracat.

Dupa cum am spus, asta s-a intamplat cu multi ani in urma. Intre timp Ikea a schimbat toata gama de produse pentru bucatarii. Blaturile pe care le-am folosit, la greu, ani de zile, erau din seria NUMERAR. Daca dai o cautare pe net o sa le vezi.

Edited by DIY, 29 December 2017 - 20:49.


#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 laffin, on 29 decembrie 2017 - 00:44, said:

Pentru casa noua tot blat de la ikea de stejar vei alege sau alt model? Mie mi-a placut cele de la ikea, dar mai studiez si alte variante.

Buna intrebarea. Mi-as fi dorit sa am ce am mai avut ... numai ca, din pacate, cu ajutorul lui DaculScoril0 am observat ca nu mai sunt blaturi din lemn masiv la Ikea Posted Image , asa cum am avut eu. S-ar putea sa cumpar un blat oarecare, o panarama, ce-oi gasi, ce-i mai ieftin pe piata si, ulterior, sa imi fac unul din lemn masiv, in regim DIY Posted Image . Sau ... sa ma duc sa ma uit cu mare atentie la ce se gaseste acum la Ikea.

Ce alte variante mai ai?
Multam.

#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 DIY, on 29 decembrie 2017 - 20:37, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui. Blatul era din lemn masiv, nu din PFL (sau ce-o mai fi ala) imbracat.

vreau să spun că e făcut din bucăți de lemn laminate, adică lipite.
Asta-i dă proprietăți deosebite față de un bloc masiv de lemn, adică dintr-o singură bucată.

#30
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
În Cluj, la PizzaH.t , au astfel de "blaturi"(lemn încleiat,  stratificat) la mesele pe care mănâncă lumea. E drept ca nu da nimeni cu toporul (inca) , dar sunt foarte expuse la pătarea cu sosuri, ulei sau oțet,  cel puțin.
Oare chiar așa bine rezista materialul sau ei nu știu ce se discuta pe acest topic?

Hai LMA !

#31
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 DaculScoril0, on 31 decembrie 2017 - 00:07, said:


vreau să spun că e făcut din bucăți de lemn laminate, adică lipite.
Asta-i dă proprietăți deosebite față de un bloc masiv de lemn, adică dintr-o singură bucată.

Corect. Asta se subintelege, zic eu, cand discutam despre blaturi de bucatarie. Din pacate, cele din lemn lipit pe PFL (sau ce-o fi ala) au aceeasi denumire: laminate. De-aici confuzia ...

#32
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005

 aurick86, on 27 noiembrie 2017 - 18:07, said:

Nu de lemn.. se va pata si se face nasol.
Imagineaza-ti un pahar de vin.. cum lasa cerculete.. varza rosie... visine..etc e bataie mare de cap; astea nu o sa iasa.. chiar daca smilgheruiesti .. trebuie sa insisti destul de mult...NU

Eu am blat de lemn masiv de 2 ani. Nu are treaba cu patatul in modul cum prezinti problema. As spune chiar ca nu se pateaza deloc. Si nu umblu foarte grijuliu cu el. As spune ca e chiar destul de rezistent. Singura grija este ca dupa gatit / murdarit / manjit cu de toate, la terminare sa il stergi cu o carpa umeda si dupa care uscata. Nu pateste nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate