Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Gandaci zburatori sau musculite? Cum scap de aceste insecte?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Focisoara

Focisoara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.11.2017
Salutari! De aproximativ doua saptamani imi dau mare bataie de cap niste insecte zburatoare... nu as zice ca sunt musculite, ci mai degraba niste gandaci mici zburatori. Stau in chirie de 2 luni in Cluj si recent am fost plecata acasa, iar cand m-am intors am gasit mai multe insecte moarte din acestea la pervaz... ca apoi sa vad ca mai sunt vreo 3-5 vii prin camera, in jurul becului. Efectiv nu stiu ce sa ma mai fac! Am dat cu Sano pentru muste, dar nu au disparut. In alte camere nu am vazut sa fie, poate doar in cea alaturata, dar maxim 2 musculite in jurul becului. Curatenia in camera mea este la ordinea zilei, chiar nu stiu de unde tot apar...

Attached Files



#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ai ceva în fermentaţie pe acolo?   :)

#3
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Drosophile, musculite de otet. Sigur nu-s musculite? Arata ca una normala dar mult mai mici. Uita-te mai atent la ele ca nu te mananca

Edited by LeopardSurd, 26 November 2017 - 22:24.


#4
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 09.12.2015
Ai o invazie de drosophile și alte creaturi care mișună în zone igrasioase, cu fermentație putrezicioasă Posted Image

și cu Posted Image umezeală ''acrită''

#5
Focisoara

Focisoara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.11.2017
Nu am nimic in proces de fermentatie! Nu stiu ce sa zic, nu cred ca sunt musculite de otet! O sa revin cu o poza facuta de la apropiere imediat ce voi mai gasi una. Desi, cand am auzit de igrasie am facut o conexiune. In vara apartamentul a fost inundat (camera mea probabil a avut de suferit mai mult, fiind mai aproape de baie)... o luna cat a fost cald, mai pana in noiembrie, nu au fost. Oare trag la igrasie? Ca m-am uitat chiar acum si pare ca am... Desi va spun sincer, am avut si musculite de otet dar acelea parca erau alt soi, mai transparente ca sa zic asa. Astea au corpul mai accentuat, de abia li se vad aripile cand nu zboara Posted Image

Attached Files


Edited by Focisoara, 26 November 2017 - 23:20.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003
Verifica umiditatea in incapere, sa nu fie peste 50-60% rh iar daca este ia masuri sa nu mai fie, dupa care aplica contramasuri chimice (Aroxol in special).

Edited by andreic, 27 November 2017 - 00:37.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postandreic, on 27 noiembrie 2017 - 00:36, said:

Verifica umiditatea in incapere, sa nu fie peste 50-60% rh iar daca este ia masuri sa nu mai fie, dupa care aplica contramasuri chimice (Aroxol in special).

       Poti sa faci asa o lista scurta cu masurile si contramasurile la care faci referinta?

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003
Am spus deja nu esti atent, Aroxol universal pe la colturi si se verifica efectul. Daca nu se cauta ceva mai puternic pe ciflutrin... altul foarte bun este Mospilan care lucreaza pe toate stadiile de dezvoltare deci ataca si ouale si larvele.

Edited by andreic, 27 November 2017 - 09:33.


#9
Focisoara

Focisoara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.11.2017
Uitati

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate