Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Xiaomi R1

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Telefonul o sa fie un midrange... niciodată nu o sa folosească sd660 din moment ce este pe un telefon de top de la ei.

SD630 sau 636 o să fie mai mult decât suficient pentru un midrange. Eu momentan nu mă plâng cu sd625 și nici nu am ce sa ii reproșez. Merge perfect pentru tot ceea ce fac eu pe telefon. (Nu mă joc deloc pe telefon)

#38
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Legat de rezistenta la apă...am văzut niște clipuri pe YouTube cu rn4 scufundat în apă și turnat apa la greu pe el etc...și a mers bine mersi.
Așa că ceva grija au când le fac că ar ieși fum direct când le scufunzi în apă doar că nu anunta oficial waterproof pt că ar sari costul asigurărilor și sevisarilor.
În fine, prețul , procesor puternic, baterie mare , update regulat sunt ceea ce definește xiaomi.
Bateria se face mai mică pt a putea "slabi" , soft avem acum și curat (vezi A1), prețul cam creste chiar daca poți lua redmi 5A cu 100 eur.
Se migrează cu seria redmi note către in sus...in așa fel încât vârfurile de gama sa se bata in preturi cu Huawei Samsung Apple .
Dacă vrei preț îți iei 5A sau 4A.
La mijloc înghiți 625 pe bandă.
Sus ai deja trei sau patru opțiuni (diagonala le desparte).

Mie îmi plac cum arată cele subțiri 7.3mm, 6.9 etc...dar tot rn 4 am comandat pt bateria de 4000.

Rn3 SD l-am vândut cu 400 Ron . Bateria funcționa la 90%fata de nou.
Miui 9 chiar se mișcă mai bine ca 8 sau 7.

Pe rn4 nici nu mai pun folie. Știu că maxim într-un an îl schimb.

Cum sa pui o baterie de 4000 in 6 MM grosime și ecranul sa fie cu un raport de 90% din total telefon cred că sunt întrebările pe care și le pun producătorii azi.

Mi-ar place un telefon cu grip din fabrică. Sunt de-a dreptul șocat de cat de alunecoase sunt carcasele astea metalice.
Degeaba lucesc dacă trebuie sa le îmbraci in plastic, piele etc...huse de 5 euro.
Sticla și ceramica e o soluție dacă e tratata cu ceva care să dezvolte aderență

Edited by fabian7ro, 28 November 2017 - 20:47.


#39
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
pai din moment ce rn3 avea sd 650 ala era flagship sau midrange? Eu zic ca 625/630 fata de 650/660 e un pas inapoi.
E cam asa la snap dragon, alea cu 200 sunt cele mai ieftine si de cacao, moartea pasiunii ca sa zic asa. Decat sa iei asa ceva mai bine iei un brat de lemne si faci semnale cu fum.
Apoi gama low range cu 400 cele cu 425/435 pe 28 nm doar 450 pe 14 nm care ar fi mai ok.
Gama middle range cu 600 -  diferenta dintre 625/630 si 650/660 sunt frecventele si placa video mai buna plus alte imbunatatiri. Dar tot mid range sunt.
Iar gama high end e cu 800 - 800-810-820-835-845, Astea se folosesc pe telefoanele de top. Mi 6, s8, htc, one plus etc...
Prefer un telefon gras cu baterie mare decat o lama de ras pe care sa o incarc de 2 ori pe zi. Oricum un telefon mic si subtire la un barbat mi se pare ca un telefon de femeie. Ori esti barbat si ai telefon serios ori i-ai furat jucaria copilului.
Asta cu carcasa e discutabil. Daca e aluminiu polishat evident ca aluneca, de aceea telefoanele care se respecta au un strat ca si cum ar fi dat cu smirghel. Sunt mai matuite special sa nu alunece.
La un telefon de sticla sau ceramica, cu orice le-ai trata, daca iti mai transpira si mana... nu stiu daca ai fost vreodata la peste ... cand scoti pestele din apa... Ce faci, umbli cu undita dupa tine mereu?
Plus ca orice om cu scaun la cap isi ia o husa. Simpla sau cu flip tocmai ca sa isi protejeze telefonul. La orice telefon sticla sau metal daca pui husa nu mai aluneca deloc. Doar ca de ce mai dai banii pe telefon fitos de sticla daca e acoperit cu husa? Daca nu pui husa risti sa se faca praf. Si tot asa. Un cerc vicios. La ala de metal, hai noroc.
Sa nu mai intreb de folie de sticla...
Repet, dupa ce am avut telefoane cu baterie de 4000 nu mai ma intorc la unu mai slab nici sa mi-l dai moca.

#40
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Si pentru cei care inca mai aveati indoieli, au aparut specificatile la redmi 5. Aici au dat-o si mai rau in bara. Sau cel putin asa mi se pare mie. De ce?
motivul 1 - de la un ecran de 5 la unu de 5.7 asta inseamna consum suplimentar de baterie, deci mai putina anduranta.
motivul 2 - de la o baterie de 4000/4100 la una de 3300 inseamna si mai putina baterie, deci pe langa cat suge ecranul ala mare, plus o baterie mai mica, deja daca te tine o zi bateria te poti considera norocos.
motivul 3 - suntem aproape de 2018 si ei tot la micro usb au ramas? pe bune?
Singurul lucru oarecum pozitiv, ar fi ca au trecut de la sd 435 la 625 practic o viteza de cel putin 25% mai mare.
Per total telefonul la cat o sa coste nu e rau deloc doar ca au facut ditamai caramida fara sa se gandeasca ca o sa tina cu 50% mai putin bateria fata de redmi 4x,

#41
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Oare crezi că nu s-au gândit ?
Nu au făcut înainte de lansare teste de fabrica privind sot-ul ?
Chipsetul sd 625 e foarte economic așa că Redmi 5 o să țină cam la fel în comparație cu Redmi 4.
Faza cu micro usb e o decizie neinspirată dar Redmi e o serie low cost și au tăiat din costuri unde s-a putut.

#42
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Eu încă nu pot să-mi explic de ce nu au activat quick charge 3 pentru Note 4 deoarece procesorul știe să ducă... Și nu ii costă aproape nimic să îl adauge pe MIUI. Parca pe custom rom au adăugat devs funcția.

Sper ca macar pe Note5 sau R1 sa avem qc3/4 macar.

#43
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Probabil bateria de 4000 mAh de pe Note 4 nu prezintă siguranță la încărcarea rapidă.
Sunt șanse destul de mari ca R1 să suporte fast charge, nu se știe sigur dacă și Note 5.

#44
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Eu zic ca au facut economie, atat la baterie cat si la mufe si restul materialelor.

#45
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Leak de R1 sau ...?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NXiX5gdwjbU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
@armag3d0n: Sau poate e Mi Mix2....?

#47
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
cu marginile alea asa groase nu are cum sa fie mi mix

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate