Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Xiaomi R1

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
pai aicione plus e 500 Coco, aicis8 e 638 verzisori. Daca faci o conversie, ajungi tot pe acolo. Totusi samsung e samsung si one plus e o companie chinezeasca care vroia sa aibe un flagship killer. Poate acum 2 generatii mai mergea, nu zic nu. Dar acum...

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Si?
Daca stai în România cumperi de pe amazon.com,sa nu poți beneficia de garanție?
Un S8 din tara e 2700-2800 de lei la magazine serioase, nicidecum 2400 de lei cât e pe Amazonul americanilor.

Edited by Hider141, 27 November 2017 - 22:59.


#21
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
New Redmi ....

http://en.miui.com/f...page=1&mobile=2

#22
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Si?
Daca stai în România cumperi de pe amazon.com,sa nu poți beneficia de garanție?
Un S8 din tara e 2700-2800 de lei la magazine serioase, nicidecum 2400 de lei cât e pe Amazonul americanilor.

Man, nu intelegi deloc unde bat. Ideea e ca de la niste telefoane super cum au fost xiaomi si one plus si altii au ajuns la niste telefoane fara nimic iesit in comun cu niste preturi care se apropie de firme mari. La xiaomi au dat-o in bara rau de tot cu procesoare mai slabe. In loc sa mearga pe sd 660 cum se astepta lumea am mers pe sd 625. In loc sa puna mufe usb 3 pe toate telefoanele ca asa e de viitor, au preferat sa tina mufele alea de 2 lei ca de doar flagshipurile au usb 3 de parca am mai fi acum 5 ani. La camere foto sa nu mai zic ca la miaomi asta nu a fost niciodata punctul forte. Si de la baterii de 4000 au inceput sa dea inapoi la alea de 3000, vezi redmi y1, 5a, 5c, a1, si altele. In schimb preturile ridicate cat casa. Singurele telefoane care isi fac banii la ei sunt mi6, mi5s si mi5 daca il mai gasesti. Poate un redmi note 4x.

Iar la One Plus, nu contest ca nu e un telefon bun. Chiar are review-uri bune si e super ok. Dar nu face banii aia care ii cer astia. Deja la 25 milioane cat e unul ma uit la altceva. Plus ca nu as fi atat de retard sa dau 25 de mil pe un telefon. Si 15 cat am dat eu pe le pro-ul meu mi s-a parut mult. E doar un telefon, o bucata de fier de 2 bani care te mai si tine ca un drogat cu ochii be__ti la el. Ma uit in metrou in fiecare dimineata cum se coboara zombie toti cu ochii in telefoane, cum urca scarile toti tot cu ochii in telefoane si la birou sau prin alte locuri la fel. WTF Parintii uita de copii, soferii cu ochii in telefon. Numa zombie peste tot. Si mai dam si un purcoi de bani pe chinezariile astea. WTF

#23
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Mi A1 e cea mai desteapta miscare de marketing ever. Iar faptul ca au inceput sa vanda telefoane oficial in Europa e a doua miscare.

Nu le mai purtati de grija fiindca nu sta nimeni de la xiaomi sa citeasca ce scrie un anomin pe sp. Ei vor scoate ceea ce vrea chinezul: clone de samsung/iphone la preturi mici.

#24
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 devlin2427, on 28 noiembrie 2017 - 12:02, said:

Mi A1 e cea mai desteapta miscare de marketing ever. Iar faptul ca au inceput sa vanda telefoane oficial in Europa e a doua miscare.

Nu le mai purtati de grija fiindca nu sta nimeni de la xiaomi sa citeasca ce scrie un anomin pe sp. Ei vor scoate ceea ce vrea chinezul: clone de samsung/iphone la preturi mici.
nu sunt fan android și nici atât xioami (de 5 ani sunt pw wp). mie mi se pare că deja au identitatea lor, au depășit starea de clonă. acu m aștept acel mi note 3, sper să nu mă dezamăgească

#25
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
sa ramana ei atunci cu clonele lor de samsung/iphone si orice altceva, cu tot cu preturile mari si cu specificatiile mici. eu m-am reorientat spre alta chinezarie. Daca tot iau o chinezarie macar sa o iau ieftin. Nu si chinezarie si scump. Ca m-am saturat la xiaomi sa umblu cu adaptorul de uk in incarcator fiindca a facut economie chinezu si nu mi-a dat incarcator EU. M-am saturat sa ma milogesc sa imi deblocheze bootloaderul sa instalez un alt sistem de operare ca ala al lor e de cacao si tot asa.
Cand ai probleme dinastea ori ti preturile mici, ori specificatiile mari ori incepi sa le rezolvi ca la orice firma care se respecta.
Apropo de faimoasa firma miaomi. Am folosit mi pc suite ca sa fac backup la telefon, mesaje si ce mai era pe acolo. Dupa ce am facut upgrade de sistem, (din nou tot neoficial ca la astia cu clonele de samsung/iphone nu merge ota) pac... teapa... mi pc suite nu mai recunoaste telefonul si am pierdut tot backup-ul ca asa a avut chef chinezu sa discontinuizeze mi pc suite. Ca sa recuperez ce e acolo, trebuie sa revin la lolipop de la nougat, sa recuperez backup-ul, sa salvez cu altceva si apoi sa revin la nougat.
Ce miscare cu A1, telefonul nu sare cu nimic in fata, de orice altceva. Eu dupa ce am avut telefoane cu baterie de 4000 nu mai ma intorc la unul sub nici daca mi-l dai gratis. Si o simpla incursiune pe emag iti zice ce poti sa iti iei la aceiasi bai ca Mi A1. Iti poti lua un Mi Max 2 care e in alta liga. un hdc desire 10 pro, asus zenfone 3, sony xperia A1, p10 lite, J7 prime, xperia x, etc. Deja nu doar ca nu aduce pret mai bun, specificatii mai bune sau orice altceva. Ca sa nu mai zic ca in Romania daca vrei accesorii de Xiaomi, trebuie sa iti comanzi pe ebay sau pe olx ca nu gasesti aproape pe nicaieri.
Faptul ca vand oficial telefoane in europa e o chestie proasta care mai creste pretul cu cel putin 15-30 verzisori la telefon. Oricum si inainte puteai sa iei de la magazin telefon si aveai 2 ani garantie la ei. Nu ma incalzeste cu nimic ca au venit in europa.

#26
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 23.05.2003

 unpuisor, on 28 noiembrie 2017 - 15:19, said:

[...] ce poti sa iti iei la aceiasi bai ca Mi A1. Iti poti lua un Mi Max 2 care e in alta liga. un hdc desire 10 pro, asus zenfone 3, sony xperia A1, p10 lite, J7 prime, xperia x, etc.
Fiindca nu prea ma pricep la smartfoane si tocma' ce-am luat 2 A1 fetelor mele m-am uitat de curiozitate pe alea insirate de tine.
Eu unul nu ma prind cu ce-ar fi mai bune ca A1 si impresia mea e ca alegerea dintre toate tine de gust/preferinte personale.
N-am actiuni la Xiaomi ca sa-i ridic in slavi dar am un Redmi 1S de 3 ani care merge ca-n prima zi si e telefonul perfect pentru mine.

Fiecare cu parerea lui in functie de gusturi/preferinte/utilizare/etc. :)

#27
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
Pai nu toata lumea stie sa rooteze telefonul si sa schimbe rom-ul mereu, Utilizatorul normal prefera sa aiba un telefon cu care sa nu isi bata capul cu bug-uri si alte chestii din astea. Degeaba ai specificatii bune daca softul vine in chineza, cu bloatware si tot felul de prostii. Sau nu mai pupi update ota decat daca il duci intr-un service.
Alea insirate acolo era o lista la repezeala cu ce telefoane gasesti la pretul lui A1. Mi max-ul are ecran mai mare si baterie de tine cam de 2 ori cat A1. Desi personal as prefera mi max 1 nu 2.

#28
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 burebista, on 28 noiembrie 2017 - 15:51, said:

Fiindca nu prea ma pricep la smartfoane si tocma' ce-am luat 2 A1 fetelor mele m-am uitat de curiozitate pe alea insirate de tine.
Eu unul nu ma prind cu ce-ar fi mai bune ca A1 si impresia mea e ca alegerea dintre toate tine de gust/preferinte personale.
N-am actiuni la Xiaomi ca sa-i ridic in slavi dar am un Redmi 1S de 3 ani care merge ca-n prima zi si e telefonul perfect pentru mine.

Fiecare cu parerea lui in functie de gusturi/preferinte/utilizare/etc. Posted Image

Ai ales foarte corect in bugetul avut. Alternativa era Redmi Note 4 Global care venea cu bateria mai mare si MIUI. Eu am luat pentru un coleg un Note 4 fiindca a avut Note 3 inainte si chiar i-a placut MIUI.

#29
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,342
  • Înscris: 23.05.2003

 unpuisor, on 28 noiembrie 2017 - 16:16, said:

Desi personal as prefera mi max 1 nu 2.
Tocma' ce spuneam, tine de preferinte/utilizare. Posted Image

Strict de ce-am avut in mina, si eu si fiica-mea Redmi 1S.
Eu am incercat nspe MIUI, dupa aia root & all that jazz pe Lollipop si mai recent sunt pe Nougat. Nicio problema.
Fiica-mea a ramas pe MIUI si l-a sodomizat cum se pricepe o fata de 12-14 ani. Inca mai respira. Telefonul. Posted Image
Doar ca si-a aratat virsta cind a inceput sa se joace, poze, nspe alte aplicatii si de asta am trecut pe A1 pentru ea.

Eu unul sunt multumit ca avem de unde alege dupa toate gusturile si buzunarele. Ca e Xiaomi, Meizu, Gione, Samsung, Asus, Sony, HTC, whatever, nu prea mai conteaza ca oricum toate vin de la fratele chinez. Posted Image

#30
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
mda... a trecut vremea cand telefoanele se faceau in europa... Ultimul meu telefon made in france a fost un philips xenium cu clapeta care tinea bateria 2 saptamani. Dupa aceea xeniumurile s-au facut la chinezi si a scazut si calitatea.

Referitor la Xiaomi sau OnePlus eu nu zic ca nu sunt bune, ci doar ca dupa un timp au ridicat preturile si nu mai sunt telefoanele de acum 2 ani cand aveau preturi competitive comparativ cu cele de firma. Intr-un fel e cum au facut astia cu Dacia. De la Loganul de 5000 de coco au ajuns la Dacia de peste 20 de mii insa calitatea nu e ca la un Mitsubishi. Nu ca Dacia ar fi varza dar avand in vedere ca au plecat ca o masina low cost si au ajuns sa coste cat un ww sau ceva de genul... exact ca la Xiaomi si One Plus. Ori faci super calitate si super pret ori low cost si punem rom in fiecare luna.

#31
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
indiferent de produs, adevăratul feedback este dat de piață. iar xiaomi vinde bine și stă în top5 producători

#32
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
Asa e, vreau sa ii schimb mi4c-ul nevesti-mi cu un redmi note 4x. Nu mai tine bateria nici macar o zi. Desi daca as putea as pune bateria de 4000 pe mi4c ala si l-as lasa asa ca mai tine vreo 2 ani ca si configuratie.

#33
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013


 unpuisor, on 28 noiembrie 2017 - 16:45, said:

mda... a trecut vremea cand telefoanele se faceau in europa... Ultimul meu telefon made in france a fost un philips xenium cu clapeta care tinea bateria 2 saptamani. Dupa aceea xeniumurile s-au facut la chinezi si a scazut si calitatea.

Referitor la Xiaomi sau OnePlus eu nu zic ca nu sunt bune, ci doar ca dupa un timp au ridicat preturile si nu mai sunt telefoanele de acum 2 ani cand aveau preturi competitive comparativ cu cele de firma...
Ori faci super calitate si super pret ori low cost si punem rom in fiecare luna...

Realitatea te cam contrazice când spui că Xiaomi nu are telefoane competitive ca preț și performante în raport cu concurenta cu renume.
Mi6 cu sd 835 e acum și sub 400 de usd.
Redmi Note 4 Snapdragon cu sd 625 e sub 200 de usd.
Redmi 4x cu sd 435 e sub 130 de usd.
Dacă găsești ceva asemănător ca cele de mai sus și la un preț mai bun spune-ne și nouă poate ne reorientam.

#34
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
Redmi note 4 cu sd 625 l-am gasit la 159 $. E un pret bun. Dar din toate alea enumerate mai sus care se lupta de la egal la egal pe partea de foto cu competitia. Ifone/Samsung... etc. Cate telefoane Xiaomi au rezistenta la apa sau praf? Cate au OIS pe camera? Cate au ceva revolutionar? Sa te dea pe spate? Sa zici da frate, imi iau telefon din asta si or sa planga toti cocalarii cu sifoane.
Am avut de ales intre mi6 si le pro 3. Diferenta mare de procesor nu prea e, undeva la 10-15%. Camera mai buna la mi6 dar de cand mi-am pus softul de la google nu prea mai e asa mare diferenta.
In schimb ca si baterie... cred ca scot cu 35% mai mult SOT decat MI6
Pretul era cand l-am cumparat 350$ le eco 500 $ Mi6. Ca sa nu mai zic ca unul din telefoane e din sticla celalalt din aluminiu.
Mi-6 mai castiga la capitolul soft, ca ai upgrade asigurat fata de le eco si suport mult mai bun.
La le pro 3 am sunet superior cu casti usb si dolby comparabile cu cele de apple.
Pana la urma tine si de preferinte. Eu sunt mai practic, prefer sa am un telefon mai "sters" care sa nu iasa in evidenta cand il ti in mana, ci atunci cand il ti in buzunar si cand il scap pe jos sa nu plang ca s-a spart capacul de sticla. Iar cu diferenta de bani sa fac altceva.
Am invatat mai demult cand faceam upgrade la desktop pe la sfarsitul anilor 90 ca nu se justifica sa iti iei ultimul procesor, cea mai tare placa grafica, etc decat daca scoti bani cu calculatorul respectiv. Poti sa iei o generatie in urma si cu diferenta enorma de bani sa o investesti in distractie, educatie, cultura, ce vrei tu. Daca nu scoti bani din faptul ca ai cel mai puternic telefon dupa piata nu merita sa il iei decat ca fita.
Hai ca am da-o in altceva. Posted Image

P.S. un telefon la un pret ca mi6 este nubia z17

Edited by unpuisor, 28 November 2017 - 17:32.


#35
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007

 unpuisor, on 28 noiembrie 2017 - 17:23, said:

Redmi note 4 cu sd 625 l-am gasit la 159 $. E un pret bun. Dar din toate alea enumerate mai sus care se lupta de la egal la egal pe partea de foto cu competitia. Ifone/Samsung... etc. Cate telefoane Xiaomi au rezistenta la apa sau praf? Cate au OIS pe camera? Cate au ceva revolutionar? Sa te dea pe spate? Sa zici da frate, imi iau telefon din asta si or sa planga toti cocalarii cu sifoane.
Niciodata nu mi-am luat vreun telefon pentru camera.(de asta exista si DSLR-uri)
Fondatorul Xiaomi (Lei Jun) a explicat de ce nu o sa faca momentan telefoane cu rezistenta la apa sau praf.
https://www.androida...-phones-699369/

 unpuisor, on 28 noiembrie 2017 - 17:23, said:

Am avut de ales intre mi6 si le pro 3. Diferenta mare de procesor nu prea e, undeva la 10-15%. Camera mai buna la mi6 dar de cand mi-am pus softul de la google nu prea mai e asa mare diferenta.
In schimb ca si baterie... cred ca scot cu 35% mai mult SOT decat MI6
Pretul era cand l-am cumparat 350$ le eco 500 $ Mi6. Ca sa nu mai zic ca unul din telefoane e din sticla celalalt din aluminiu.
Mi-6 mai castiga la capitolul soft, ca ai upgrade asigurat fata de le eco si suport mult mai bun.
La le pro 3 am sunet superior cu casti usb si dolby comparabile cu cele de apple.
Pana la urma tine si de preferinte. Eu sunt mai practic, prefer sa am un telefon mai "sters" care sa nu iasa in evidenta cand il ti in mana, ci atunci cand il ti in buzunar si cand il scap pe jos sa nu plang ca s-a spart capacul de sticla. Iar cu diferenta de bani sa fac altceva.
Ti se pare ca telefoanele Xiaomi ies in evidenta cand le tii in mana?
Niciodata nu mi-am cumparat un telefon si sa ma gandesc daca-mi scapa pe jos ce fac dupa?

Haideti sa revenim la subiect...
Daca o sa arate ca in unele leak-uri sigur o sa vand Note4 si il iau pe ala.

Edited by armag3d0n, 28 November 2017 - 19:13.


#36
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Ti se pare ca telefoanele Xiaomi ies in evidenta cand le tii in mana?
Mie mi5, mi6, mi mix imi pare ca arata bine in mana. Mai bine decat le pro-ul meu care arata ca un redmi note.
Am vazut la o groaza de colegi de munca multe telefoane cu spatele din sticla care au fost scapate pe jos si arata penibil. Asa cu sticla crapata. Abia dupa ce le-au scapat pe jos s-au gandit sa le ia husa. De aceea un telefon metalic e de preferat unuia din sticla. Din punct de vedere practic.
Revenind la R1 in afara de faptul ca nu are butoane si ecranul ocupa tot, nu mi se pare cine stie ce de el. Mai ales procesorul. eu tot astept pe ala cu sd 660. Poate daca or scoate si o varianta de prime ar fi ceva. Cica pretul s-ar invarti pe la 230$
Model – R1
Alternative Names – Redmi Rise Note 5, Hongmi Rice 5
Device Type – Android 4G Smartphone
CPU – Octa-Core 4 x Cortex-A53 2.2GHz + 4 x Cortex-A53 1.8GHz CPU Clock
Chipset – Qualcomm Snapdragon 630, 64-bit Processor
GPU – Qualcomm Adreno 508 GPU
Camera – 12 Megapixels with Dual-LED Flash and AF Rear Camera | 5 Megapixel Front camera
Memory – RAM- 3GB LPDDR4, 1333MHz | ROM 32GB External Memory Support up to 256GB (Uses SIM 2 Slot)
Display – Screen size 5.9 inches IPS, LCD, FHD+ Display (1080 x 2160 Pixels)
Battery – Non-Removable 4,000mAh Lithium-Polymer
SIM – Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD), Dual Standby
Sensors – Proximity Sensor, Accelerometer, Ambient Light, Compass Sensor, Fingerprint Sensor, Hall Sensor, Gyroscope
Color – Black, Gold, Blue, Gray, Red, Rose-Gold, Silver, White
Operating System – Android 7.0 Nougat with MIUI 9 UI
I/O Interface – 2 x Nano SIM Card Slot, microSD/TF Card Slot, Type-C USB Port, 3.5mm Audio Out Port, Power Button, Volume Button, Microphone, Speaker
Dimensions – 75.5 mm x 158.5 mm x 8.1 mm
Weight – 179 Grams (With Battery)
Versions – Single 3GB/32GB
More Feature – Full Metal Body Design, LTE Cat 6 300 Mbps Download, 50 Mbps Upload, Computer Sync, OTA Sync, Tethering, OTG Support, NFC, VoLTE Support, FM Radio, Infrared, Bluetooth, Rounded Edges, Noise Cancellation, Smart Screenshot, Fast Charging Technology, USB Type-C Reversible Connector, 2.5D Curved Glass Screen, Mi-Cloud Storage, Document Editor, Fast Charging Technology.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate