Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

inundatie la bloc ,vecin plecat : cum procedam ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Eu chiar azi mi-am pus un detector de inundatii cu electrovalva in bucatarie, atat pe apa calda cat si pe rece, ca mai demult am patit-o cu un racord rupt. Nu mai am stres cand plec de acasa.Posted Image

#38
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 86-APP, on 26 noiembrie 2017 - 20:47, said:

Daca acum ai aflat , nasol sau esti prea tinar .
Cauta normativele de echipare ale unei bai .
asta-i la Ro, sunt alte tari unde nu exista sifon de pardoseala, cel putin nu ca si cel romanesc si este ok

#39
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 rich1974, on 26 noiembrie 2017 - 19:19, said:

asta e din ciclul: am astupat sifoanele de pardoseala, ca oricum nu mi-au fost de nici un folos.
era un topic acum ceva timp cand niste utilizatori expuneau inutilitatea sifoanelor de pardoseala.
asa ca, aviz meseriasilor.

asa, ia descrie un pic utilitatea unui sifon de scurgere podeaua de la baie

oamenii normali fac baie in cada sau la dus nu pe podeaua din baie (anormalii mai fac asa ceva)
de asemenea, masina de spalat are scurgerea ei, nu e lasat furtunul pe jos in baie cum am vazut la niste dobitoci
apa care sare din cada sau dus e prea putina ca sa fie nevoie de scurgere, mai repede se evapora

se mai spune ca baia e mai jos decat restul apartamentului ca sa preai o eventuala inundatie.. o fi la altii, eu am vazul cel mult la acelasi nivel sau bai cu o 5cm mai inalte decat restul
pe principiul acesta, de ce nu e scurgere si in bucatarie, sunt fix aceleasi doua coloane de apa si acolo
apoi, am circulat prin apartament inundat, apa pana la glezne iar sifonul din baie era degeaba, probabil ai trebuiau inca vreo 10 ca sa preia apa care tasnea de la o teava rupta la o imbinare

#40
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Se vede ca inca nu ai comis-oPosted Image .Nu-i bai, ca nu-i timpul pierdut. Sa vezi atunci cum o sa zici: "Cum dracu am putut pati asa ceva?".
Sifonul de la baie daca nu-i astupat cu covoare, preia cu usurinta apa in cazul fisurarii sau ruperii unui racord. Peste sifon nu se pune nimic sau doar un covoras antiderapant de baie. Masina de spalat care ai vazut-o era probabil semiautomata, au si acestea avantajele lor, de ce crezi ca se mai fabrica?
Treaba cu lipsa sifonului in bucatarie chiar nu o inteleg nici eu, la mine acolo s-a produs dezastrul.
Oameni buni, daca aveti racorduri flexibile obisnuite (cu cauciuc pe interior), schimbati-le urgent cu altele din inox. Macar atat puteti face.

Edited by sandel1, 27 November 2017 - 00:39.


#41
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 sandel1, on 27 noiembrie 2017 - 00:38, said:

Se vede ca inca nu ai comis-oPosted Image .Nu-i bai, ca nu-i timpul pierdut. Sa vezi atunci cum o sa zici: "Cum dracu am putut pati asa ceva?".
Sifonul de la baie daca nu-i astupat cu covoare, preia cu usurinta apa in cazul fisurarii sau ruperii unui racord. Peste sifon nu se pune nimic sau doar un covoras antiderapant de baie. Masina de spalat care ai vazut-o era probabil semiautomata, au si acestea avantajele lor, de ce crezi ca se mai fabrica?
Treaba cu lipsa sifonului in bucatarie chiar nu o inteleg nici eu, la mine acolo s-a produs dezastrul.
Oameni buni, daca aveti racorduri flexibile obisnuite (cu cauciuc pe interior), schimbati-le urgent cu altele din inox. Macar atat puteti face.
dumneata realizezi in ce tara traiesti? si noi dam vina pe dragnea, tudose, etc.

#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ba da, se poate intra in casa vecinului, este o situatie de urgenta. daca proprietarul este de negasit sau cine stie cand o avea de gand sa se intoarca din germania (poate isi petrece sarbatorile de iarna acolo), doar n-o sa stea atatia oameni fara apa pe coloana, atatea zile.

"Articolul 14
Proprietarul este obligat sa mentina proprietatea sa individuala, apartament sau spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta, in stare buna, pe propria cheltuiala. Niciun proprietar nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala a celorlalti proprietari din condominiu."
"Articolul 15
Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz."
"Articolul 17
Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii."

#43
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
...și care este procedura " fara preaviz " ????

#44
Vittore

Vittore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.12.2011
multumesc , am reusit cu Facebook sa dam de proprietari , care erau in SUA !!!  Oameni in varsta  , au plecat la copii .
si-au amintit ca la Ploiesti unde locuiesc o vecina are cheile lor si prin intermediul unui prieten au fost aduse la Bucuresti .
oricum era greu de spart usa , una performanta cu butuci yala anti rupere, faceam deranj mare .......
acum ca s-a scris atat de mult , va mai dau cateva explicatii ca oricum s-a terminat cu bine :
blocul e in Floreasca si e construit in 1958 , 3 etaje , avem destule modificari in bine , in sensul in care am inlocuit
toate tevile alimentare apa cu polipropilena , blocul e anvelopat , contorizat radio apa si incalzire  , mai avem de
inlocuit scurgerile , care sunt din fonta si care au fost motivul inundatiei .

am vorbit azi cu agentul de proximmitate pe zona si mi-a confirmat ca in situatia data  , in prezenta lui si a alti 3 martori
puteam deschide usa , apa ieri seara a ajuns si la plafoniera de pe scara  , deci oprisem si iluminatul pentru a feri un scurtcircuit

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate