Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

inundatie la bloc ,vecin plecat : cum procedam ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Anuntat Administratorul, el e cel in masura sa stie ce trebuie facut legal. Ca de aia il platiti.

#20
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
In opinia mea, opriti coloana, si bagati dracu distribuitori individuali... lasati-va de comunisme... coloana comuna...

Sa spunem ca vecinul sta la 5 din 10 etaje. Intri la vecinul de 4, si deasupra bransamentului tai si opresti coloana vecinului.
Apoi de la 6-10 la subsol bagi conducte individuale pana la subsol... pexal izolat de 26 costa sub 15 lei metru... si isi plateste fiecare, daca vrea sa fie racordat la apa!
Apoi nu mai zic ca se pot incheia contracte individuale pt Apa.

Eu am patit asta din pozitia de victima... un an de zile tot apareau scurgeri si infiltratii, pana m-am saturat sa stau ca in grota si i-am debransat eu pe nesimtiti!
Vreti apa? fie carati cu PETul pe scari, fie schimbati jaful de coloana cu ceva de secolul asta... INDIVIDUAL!

Si-am aflat si un bulangiu cu ocazia asta, avea sifonul spart la baie si (noroc ca se spala rar), ma inunda dupa baita saptamanala.
Dobitocul nu voia deranj sa-si sparga gresia pe post de masca la baie...

Cu ocazia asta, i-au fost bagate mintile in cap; ca la sticla nu poti umple o cada de baie!

Edited by Monstruozitate, 26 November 2017 - 17:43.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Monstruozitate
De la 4 la 6 pe unde treci teava? Daca la 5 e zidit si pardoseala si tavanul pe unde trec tevile.

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005
Domnu' monstruozitate și dacă nu e loc să bagi 10 țevi cum procedăm? Că ghenele sînt dimensionate să intre o țeavă, nu 10. Sau dacă se sparge la 5 țeava lu' nenea de la 10 cine plătește șantierul? Și pînă afli care țeavă e spartă oricum le oprești pe toate. Nu-i prea bună ideea matale...
Și ca să fie offtopicul cu folos - locuirea colectivă nu e o invenție comunistă. A apărut la Roma acum 2.000 de ani.

#23
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Blocul nu are gauri tehnologice?

#24
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Ghenele de regula sunt dimensionate pt 2 coloane groase, si una de canal de 120... si spatiu de manevra.

View Postdorin_2k, on 26 noiembrie 2017 - 17:43, said:

Monstruozitate
De la 4 la 6 pe unde treci teava? Daca la 5 e zidit si pardoseala si tavanul pe unde trec tevile.
Deja de la 5 in sus mai duci doar 5 tevi... se da gaura... Alternativa e coloana la vedere... pe scara... pt identificarea scurgerilor!

Exista si tevi cu senzori electronici de umiditate, principiu e simplu, o plasa in jurul izolatiei, si "apa" legata la masa, cand apa atinge plasa metalica produce curenti de fuga mai mari de x mAh, ce declanseaza intreruperea apei, si in functie de ce segment a declansat, se ofera indicii despre localizarea scurgerii!


Si daca tot nu incape, nu bagi 2-3 tevi de Apa Rece pe apartament, ci una singura, si si-o duce omul de regula prinsa la unghiul dintre tavan si perete... de la baie la bucatarie si invers

View Postradunic, on 26 noiembrie 2017 - 17:44, said:

Sau dacă se sparge la 5 țeava lu' nenea de la 10 cine plătește șantierul?
Cel care a cauzat-o, nemafiind coloana comuna, nu mai e datoria asociatiei. Bransamentul incepe de la contorul de la subsol.

Si nu prea se intampla ce zici tu, tevile se sparg la imbinari de regula... Si ai sa vezi ca, intr-un bloc uzat fizic, solutia inlocuirii cu coloane individuale e mai acceptata, pt ca implica cheltuieli comune mici (distribuitor, tevi subsol) si in rest cheltuieli individuale clare!

------------
Se vede ca lumea nu si-a facut asigurare... am sfatuit mai multi sa se asigure, si sa vezi cum vine asiguratorul cu factura la asociatie...
Presupunand ca vecinul de la 5 ii inunda pe toti de sub el... se strang 10.000 lei despagubire... (2000 de caciula)... evident in contul asociatiei.
Si sa vezi ce-o sa se traga pe cur, aia de sus ca nu e de la ei, aia de pe alta coloana nici nu accepta, altii sa plateasca vecinul...

Se mai gaseste un contestatar, ca de ce nu s-au luat rapid masuri pt limitarea daunelor, insemnand intreruperea imediata a apei urmata de inspectia avariei si remediere, daca nu se poate altfel cu incalcarea proprietatii ghinionistului (Apa Rece si Calda sunt utilitati indispensabile, intreruperea lor fiind o situatie de urgenta)... si zice sa plateasca administratorul, ca de-aia ia salariu! Sa fie responsabil!

Asa cand nimeni nu e responsabil de nimic, e usor de vorbit! Dar cand ai un tert care le baga gheata la inima, parca ii trezeste din hibernare...

Edited by Monstruozitate, 26 November 2017 - 18:16.


#25
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Yala noua cine o plateste?

#26
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Forta majora, inseamna cutremur, pericol de incendiu, explozie, e viata cuiva in pericol. Daca stai fara apa o saptamana nu e caz de forta majora. O sa va dea in judecata si sunteti buni de plata.

#27
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta e din ciclul: am astupat sifoanele de pardoseala, ca oricum nu mi-au fost de nici un folos.
era un topic acum ceva timp cand niste utilizatori expuneau inutilitatea sifoanelor de pardoseala.
asa ca, aviz meseriasilor.

Edited by rich1974, 26 November 2017 - 19:20.


#28
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

View PostSteetch, on 26 noiembrie 2017 - 18:22, said:

Yala noua cine o plateste?
Tot ala de provoaca inundatia.

#29
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Post68x95, on 26 noiembrie 2017 - 19:50, said:


Tot ala de provoaca inundatia.

Yala o plateste ala care sparge usa, plus posibil dosar penal de intrare prin efractie. Cel care a provocat inundatie plateste doar pagubele provocate de aceasta, si aici e discutabil daca va plati sau nu.

#30
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Pai mai degraba las apa sa curga 5 saptamani si imi plateste bloc nou.  Corect?

Si ce e discutabil?

View Postrich1974, on 26 noiembrie 2017 - 19:19, said:

asta e din ciclul: am astupat sifoanele de pardoseala,

Nu am sifon in pardoseala.

#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Adica ai o baie neconforma !

#32
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

View Post86-APP, on 26 noiembrie 2017 - 20:45, said:

Adica ai o baie neconforma !

Conform carei normative? Aici e tara cu apa calda.

#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Post68x95, on 26 noiembrie 2017 - 20:46, said:


Conform carei normative? Aici e tara cu apa calda.
Daca acum ai aflat , nasol sau esti prea tinar .
Cauta normativele de echipare ale unei bai .

#34
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
De ce? nu am sifon. Punct.

#35
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
# 31 !

#36
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

View Post86-APP, on 26 noiembrie 2017 - 23:06, said:

# 31 !
E in tara straina, tara cu apa calda. Zi-le lor ca e neconforma.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate