Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

In-house LAN pe RDS GPON

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
De ceva vreme mi-au tras cei de la RDS fibra pana in casa si-au instalat apoi un terminal GPON (cred ca este modelul HG8240H). Desi terminalul are doua porturi de iesire, evident ca doar una merge si mi s-a spus ca "nu au ce face".
Long story short, trebuie sa schimb modul in care functioneaza reteaua in casa intrucat trebuie sa instalez 2 switch-uri in 2 parti diferite ale casei (ca sa pot alimenta mai multe dispozitive prin ethernet).

Solutia ideala: sa schimb modul in care este folosit GPON-ul astfel incat sa pot scoate semnal pe cele 2 iesiri si sa le bag in 2 switch-uri diferite confirgurate pe PPoE. Nu stiu daca se poate.

Ce m-ar interesa: albele switch-uri sa functioneze simultan la viteza maxima admina. De asemenea, ambele sa aibe functia wireless activa si sa fie setata pe aceasi retea. Adica, daca ma plimb prin casa sa raman conectat la aceasi retea, nu sa fiu nevoit sa schimb reteaua manual din telefon.

In functie de cat de relevant este, cele 2 switch-uri sunt un D-Link mai vechi de 10/100 (cred) si un TP-Link mai nou de 100/1000.

Cum pot sa fac acest lucru? Din cele citite pe internet, am inteles ca trebuie sa sun la ei, sa schimbe ceva mod de folosire al terminalului lor etc

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Modul de lucru al ont-ului in bridge nu te lasa sa folosesti ambele porturi ci tot unul si iti mai trebuie si router dupa el.
Al doilea port il poti folosi doar pe un dispozitiv ce te lasa sa setezi IP static din clasa ont-ului.
Mai bine zici cum ai reteaua acum sa vedem ce se poate modifica.

Edited by diZy, 26 November 2017 - 15:19.


#3
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017
Acest Range Extender Wireless N 300Mbps TP-LINK TL-WA850RE nu ți-e util?  Sau n-am înțeles eu problema ta.

Attached Files


Edited by Rubin1977, 26 November 2017 - 15:31.


#4
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostdiZy, on 26 noiembrie 2017 - 15:18, said:

Mai bine zici cum ai reteaua acum sa vedem ce se poate modifica.

Momentan am GPON-ul la intrare in casa. De acolo, iese un ethernet care merge pana intr-un calculator. That's it.

Ce am nevoie? Vreo 4 ethernet-uri (in 2 calculatoare si in 2 TV-uri) aflat in colturi opuse ale casei. Am doua routere disponibile care in momentul de fata doar aduna praf.

#5
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Retine ca viteza retelei locale e data de viteza celui mai slab echipament! Adica degeaba ai acel switch gigabit daca il folosesti cascadat cu cel la 100, reteaua va merge la 100.
Cumpara switchuri bune, gigabit, le cascadezi si totul va fi ok!

Iata un exemplu: http://www.tp-link.r...1_TL-SG105.html sau fratele sau, TL-SG105E care are in plus management.

Edited by Klaudio, 26 November 2017 - 15:45.


#6
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostKlaudio, on 26 noiembrie 2017 - 15:43, said:

Retine ca viteza retelei locale e data de viteza celui mai slab echipament! Adica degeaba ai acel switch gigabit daca il folosesti cascadat cu cel la 100, reteaua va merge la 100.
Cumpara switchuri bune, gigabit, le cascadezi si totul va fi ok!

Multam. Daca reusesc sa fac reteaua sa functioneze cu ceea ce am atunci cu siguranta o sa tin cont de sfatul tau si-o sa cumpar un alt router.
L.E. Router, totusi. Nu switch. Intrucat am nevoie si de WIFI.

Edited by [ady], 26 November 2017 - 15:53.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Un singur router trebuie sa fie conectat la ONT-ul RDS-ului si doar acel router trebuie sa faca PPPoE (in locul PC-ului de acum, pe care nu te vei mai conecta cu userul si pass-ul, ele vor fi bagate in router), dupa primul router care face PPPoE legi switch-uri sau/si alt router configurat in mod AP/Switch, iesind din primul router si intrand in al 2-lea prin LAN si nu WAN.

Cam asa ar fi o configuratie cu 2 routere, pentru ca ai nevoie de Wi-Fi in toata casa, daca e suficienta acoperirea de la 1 singur router, atunci dupa el poti folosi switch-uri daca ai nevoie de mai mult de 4 cabluri Ethernet. Eu am intr-o locatie 8 device-uri legate prin fir, prin urmare am router si 2 switch-uri cascadate dupa el, un switch simplu si al 2-lea router in modul AP.

PPPoE trebuie neaparat configurat (cu user si pass) in primul router care sa ia net din ONT, altfel nu poti face retea pentru ca PPPoE poate fi conectat doar pe 1 device, iar acela sa fie routerul ce da LAN mai departe unde iti faci reteaua cum vrei.

HG8240H e un ONT fara Wi-Fi, deci nu poate fi configurat ca router, dar asta e alta discutie, pe Wi-Fi sunt oricum slabe ca acoperire sau mai slabe ONT-urile (sunt modele cu wireless) decat routerele personale.

Edited by Neaceasca85, 26 November 2017 - 17:18.


#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004

View Post[ady], on 26 noiembrie 2017 - 15:53, said:



Multam. Daca reusesc sa fac reteaua sa functioneze cu ceea ce am atunci cu siguranta o sa tin cont de sfatul tau si-o sa cumpar un alt router.
L.E. Router, totusi. Nu switch. Intrucat am nevoie si de WIFI.
Daca ai nevoie si de wifi, poti configura acel router gigabit pe care zici ca-l ai in mod AP (access point) sau cumperi unul dedicat gen http://www.tp-link.r...TL-WA901ND.html care are si PoE, adica il poti alimenta direct prin cablul de retea. Asta e cea mai eleganta solutie dar trebuie sa renunti la acel D-Link care iti limiteaza viteza in LAN

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Daca vrei retea gigabit, nu are ce cauta in ea nici un router/switch de 100 pentru ca de la el spre mai departe totul va fi functiona doar in 100, eventual daca routerul/switch-ul de 100 e la capatul retelei si legi la el doar PC-uri mai vechi cu LAN de 100.

#10
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
8240h sigur nu are ca ala are 4 porturi. Are 8121h ca ala e singurul ont cu 2 porturi de la Huawei la redese.
Trebuie sa imi exprim inca o data nemultumirea fata de echipamentele puse la usa, chiar nu le vad rostul mai ales ca tu ai nevoie de o mica retea.
Sunt mai multe solutii. Nu ai zis daca ai wifi de la ont acum. Daca ai inseamna ca merge ca router si poti merge mai departe cu switch-uri si AP-uri in functie de nevoi. Alta solutie ai putea sa mergi cu un cablu din singurul port ce poate fi folosit intr-un router cat mai central ce ofera acoperire la tot spatiul(daca se poate) si de acolo iarasi mai departe cu cabluri switch-uri mai departe.

#11
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostdiZy, on 26 noiembrie 2017 - 19:16, said:

8240h sigur nu are ca ala are 4 porturi. Are 8121h ca ala e singurul ont cu 2 porturi de la Huawei la redese.
Trebuie sa imi exprim inca o data nemultumirea fata de echipamentele puse la usa, chiar nu le vad rostul mai ales ca tu ai nevoie de o mica retea.
Sunt mai multe solutii. Nu ai zis daca ai wifi de la ont acum. Daca ai inseamna ca merge ca router si poti merge mai departe cu switch-uri si AP-uri in functie de nevoi. Alta solutie ai putea sa mergi cu un cablu din singurul port ce poate fi folosit intr-un router cat mai central ce ofera acoperire la tot spatiul(daca se poate) si de acolo iarasi mai departe cu cabluri switch-uri mai departe.

Da, in momentul de fata am wifi de la ont-ul ala. Iar cablul care iasa din ont intra direct in calculator (nu e nevoie de user/pass... nimic). De aici deduc ca este in mod "router" setat.

Sa inteleg ca e suficient sa bag cablul asta intr-un router, in loc de calculator si de acolo pot scoate cate cabluri am nevoie (inclusiv wifi si atunci as avea wifi din 2 routere?)

#12
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu doar sa il bagi, trebuie setat routerul ala ca AP.

#13
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
N-ar trebui sa fie prea dificil. GPON-ul ramane activ si pe WIF, nu? Cum o sa se "impace" wifiu' de la terminal cu cel de la router(e)?

#14
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da ramane activ si ala. Cel mai bine faci retea cu date diferite ca sa le poti deosebi.

#15
gabiu

gabiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.08.2007
am si eu un ZTE 660RV1 la care  laptopurile de pe WIFI se vad intre ele dar nu vad cele 2 desktopuri montate pe FE si GE. Si reciproca e valabila. Imprimanta e conectata tot pe WiFi. Toate merg foarte bine pe internet. Poate sa-mi spuna cineva cum sa fac ca se vada intre ele? Nu vreau sa-l pun in bridge. As vrea sa folosesc WIFI ul de la ZTE.,

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cam aceeasi problema cu cea a lui [ady] o am si eu. Pe scurt. Mi-au montat pana in apartament fibra legata la un ONT Huawei HG8121H, care are si functie de (router) wireless, dar problema e ca are prea putine mufe de iesire. Doar GE si FE si am inteles ca doar la GE pot sa ma conectez. Este adevarat? Care ar fi cea mai buna varianta sa-mi trag net la doua laptopuri si un TV + ca voi mai conecta wireless telefoanele. TV-ul si laptopurile stiu atat wi-fi, dar au si mufa RJ-45, dar vreau sa profit de o viteza cat mai buna. Care este cea mai buna varianta? Switchul ar fi ok? Ori un router care stie gigabit?

Edited by MembruAnonim, 27 November 2017 - 20:51.


#17
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ambele variante sunt viabile. Daca esti multumit de Huawei pe partea de router si wifi atunci iei doar un switch. Daca nu esti iei un router sa faca toata treaba.

@gabiu suni la redese, ei pot sa rezolve.

Edited by diZy, 27 November 2017 - 21:27.


#18
gabiu

gabiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.08.2007

View PostdiZy, on 27 noiembrie 2017 - 21:25, said:

Ambele variante sunt viabile. Daca esti multumit de Huawei pe partea de router si wifi atunci iei doar un switch. Daca nu esti iei un router sa faca toata treaba.

@gabiu suni la redese, ei pot sa rezolve.

Stiu ca ei pot sa rezolve dar am sunat in prealabil azi la call center 0338400401 iar persoana de la capatul firului (mi-am notat numele dar nu e relevant) a inteles foarte greu ce vreau si mi-a raspuns ca oricum nu se poate. Mi-a oferit daca nu-mi convine doar bridge mode ceea ce eu nu vreau. Prefer wifi din gpon care este foarte ok si sa multiplic pe ethernet cu conexiune GE-Lan din router extern. Am facut deja si sunt multumit. Singura problema e ca nu pot sa refac reteaua de casa (Lan+Wlan) pe care o aveam de la fostul provider astfel incat terminalele conectate pe wifi sa se vada cu cele conectate pe ethernet. Sunt convins ca nu am nimerit persoana potrivita la call center, dar unde sa mai incerc?

Edited by gabiu, 27 November 2017 - 22:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate