Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce aparate de proiecție (pe film) foloseau cinematografele din România?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Măcar e păstrat în condiţii bune. Că mai sunt amatori de aparate din astea (am găsit la vânzare filme pe 16 m.m.).
Dar pelicula nu mai era?  :(

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dar proiectoarele astea erau bune?   :huh:  http://www.fiat.3xfo...cula_16mm_IOR_/

#21
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 djl, on 26 noiembrie 2017 - 12:25, said:

(sau mai există cinematografe cu proiectoare pe film?).

Cred că mai există încă, poza de mai jos este cu un aparat de proiecție din Sun Plaza făcută în 2010 în șantier, se poate vedea lângă aparat și "turntable", suportul derulator pentru rolele de film.

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ăla nu o fi de IMAX? Sau sunt platane pentru role de lungime mare - am văzut filmări cu cinematografe care aveau nişte platane mari şi filmul se tot plimba... Adică aşa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E9jWpvYq8vY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dar mă mir că în 2010 nu puneau direct digital. Că avansaseră mult pe atunci... cred că existau cel puţin full H.D.

Dar nu-mi dau seama ce naţie o fi proiectorul ăla. Cred că e ceva de producţie capitalistă.
La "Europa" (fost "Mioriţa") foloseau "Meopta" MEO 5. Poza e de ieri (nu am setat eu corect data)

Attached File  Eu la Cinema Europa (fost Miorita) L 22 oct. (X) (10) 2018 langa un proiector Meopta MEO-5 p2.jpg   250.31K   11 downloadsAttached File  Proiector Meopta MEO-5 la Cinema Europa (fost Miorita) L 22 oct. (X) (10) 2018.jpg   227.16K   10 downloads

Edited by djl, 23 October 2018 - 21:27.


#23
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ba da era și unul digital la sala aia mai mare, am uitat care era, dar celelalte aparate nu erau imax, aparatul digital este cu folia pe el in prima poză și în teste în a doua.
Apropo de "plimbatul" filmului, se poate plimba filmul pe la mai multe aparate, am înțeles că sunt niște reguli stabilite de producători ca filmul să se ruleze pentru un minim de "locuri" nu de spectatori, și atunci se plimba filmul prin mai multe aparate și se rula simultan pe 2-3 săli astfel că se încadra la nr de locuri per rulare.
Aparatele clasice erau FP30.

Edited by eugeniusro, 23 October 2018 - 22:23.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Oare o mai exista?
După cum puseseră platanele şi după scripeţi folosea sistemul din videoclip. Păcat că nu am cum să vorbesc cu cel care ocupă de proiectoare   :(

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
"Kinoton" FP30D ... Germania. Pare destul de şmecheros modelul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wWxahdequl4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


În cartea "Tehnica proiecţiei cinematografice" (1961) se dau mai mult modele de aparate care par a fi I.O.R. Ca f.d. au existat aparate staţionare şi pentru 16 m.m.

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În România s-au folosit şi în anii '000 proiectoare cu arc electric. Se pare că şi în S.U.A. au mai existat pe atunci. Oare în alte ţări mai dezvoltate cum o fi fost.    :huh:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate