Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare camera sport (Camera de actiune)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
decsuu

decsuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2017
As vrea sa-mi cumpar o camera sport (pt schiat, ciclism etc..) si sunt putin nehotarat.
Prima oara nu aveam un buget stabilit si ma tot uitam dupa un eken h9
Mi se pare extraordinar calitate pret (38dolari alliexpress)
Dar am pe cineva in Anglia si de curand i-am spus sa se uite prin magazine, sa-mi spune cateva preturi, si am auzit de un anume Kaiser baas x4 (160lire)
S-ar merita diferenta de bani dintre un eken si Kaiser baas, raportata la specificatiile fiecaruia? Sau platesc doar "firma"?
A doua intrebare, ce as putea gasi mai bun la un buget de 700-800 de lei?
PS: As dori un raspuns cat mai detaliat daca se poate.

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Gopro sh.

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Orienteaza-te spre o camera ce are cel putin 60 fps la full hd . Daca e 120 fps full hd e buna camera. Cauta produse cu cipset Ambarella A12  sau H2 .

#4
decsuu

decsuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2017

 don_dannielo, on 26 noiembrie 2017 - 11:31, said:

Gopro sh.
Multumesc mult, m-a ajutat foarte mult raspunsul tau!
Cand faceti o recomandare, spune-ti si de ce!
In urma acestui topic vor mai intra si alti oameni, care vor dori sa citeasca ceva util, nu un raspuns aruncat la misto gen  "cumpara-ti un X pentru ca e cel mai bun"

 pacopaco1967, on 26 noiembrie 2017 - 12:08, said:

Orienteaza-te spre o camera ce are cel putin 60 fps la full hd . Daca e 120 fps full hd e buna camera. Cauta produse cu cipset Ambarella A12  sau H2 .

Ce modele ar fi la 120 fps fullhd cu cipseturile sugerate de tine? sau chiar si fara acele chipset-uri

Edited by decsuu, 26 November 2017 - 12:17.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 decsuu, on 26 noiembrie 2017 - 12:13, said:

Ce modele ar fi la 120 fps fullhd cu cipseturile sugerate de tine? sau chiar si fara acele chipset-uri
Orice camera cu cipset Ambarella insa de A12 in sus . Nu conteaza marca findca orice integrator ce foloseste aceste cipseturi face produse de calitate, alege marca ce ofera cel mai mic pret la produsele cu cipsetul recomandat.

#6
decsuu

decsuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2017

 pacopaco1967, on 26 noiembrie 2017 - 12:47, said:

Orice camera cu cipset Ambarella insa de A12 in sus . Nu conteaza marca findca orice integrator ce foloseste aceste cipseturi face produse de calitate, alege marca ce ofera cel mai mic pret la produsele cu cipsetul recomandat.
Am verificat Kaiser baas x4 si are Ambarella, deci am mai aflat incă un detaliu pe care nu-l stiam!
pacopaco1967- Poti verifica daca acest kaiser isi merita banii? sau pot lua ceva mai bun de banii aia? si de ce?
Multumesc mult!

Edited by decsuu, 26 November 2017 - 13:30.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 decsuu, on 26 noiembrie 2017 - 13:28, said:

Am verificat Kaiser baas x4 si are Ambarella, deci am mai aflat incă un detaliu pe care nu-l stiam!
pacopaco1967- Poti verifica daca acest kaiser isi merita banii? sau pot lua ceva mai bun de banii aia? si de ce?
Multumesc mult!
La acelasi pret dar cu cipset mai bun (H2 tot Ambarella) ai Xiaomi Yi4k+

https://www.amazon.c...g/dp/B01CW4B2P8

O mentiune importanta, la astfel de camera ai nevoie de un card cu viteza foarte mare, altfel rezultatele sunt slabe, calitate scazuta a inregistrarilor.

Edited by pacopaco1967, 26 November 2017 - 15:17.


#8
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Eken H9R este camera decenta,daca nu faci filmări profi  este Ok, căuta informații pe net sau filmări făcute cu acesta camera si ai sa vezi ca o recomanda foarte multi, este peste multe camere foarte scumpe.
Nu cred ca merita difenta de preț.

Edited by crursu, 26 November 2017 - 15:19.


#9
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Tocmai ce am luat asta https://www.sjcam.ro...ideo-sport-m20/

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Initiator, nu te incurca cu pocnitori de genul Heken, Keken si ce ar mai fi pe acolo. SJCAM-urile nu isi merita pretul . Abia incepand de la SJ7 sunt ceva mai acceptabile la performante insa pretul e mult peste Xiaomi Yi 4K+ . Daca ai cumparat-o pe asta celelalte o sa-ti para fake-uri.

#11
decsuu

decsuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2017

 pacopaco1967, on 26 noiembrie 2017 - 14:53, said:

La acelasi pret dar cu cipset mai bun (H2 tot Ambarella) ai Xiaomi Yi4k+

https://www.amazon.c...g/dp/B01CW4B2P8

O mentiune importanta, la astfel de camera ai nevoie de un card cu viteza foarte mare, altfel rezultatele sunt slabe, calitate scazuta a inregistrarilor.

Yi4k+ mi se pare mult prea scump deja am depasit bugetul de mult...nu as vrea sa sar calul
Mi-am luat gandul de la Kaiserx4

M-am gandit ca, cele mai bune variante la un buget de pana in 900 de lei maxim sunt urmatoarele!

1. Desi e cam scumputa Yi4k fara plus - 179 Lire Link Amazon - Processor:Ambarella A9SE si senzor Sony IMX377 | FPS 120 / 1080P | Baterie 1400mAh | Suporta cad pana la 64 GB
2. SJCAM SJ7 Star - 149 Lire Link Amazon -Processor Ambarella A12S si senzor Sony IMX117 | FPS 120 / 1080P  | Baterie 1000mAh | Suporta cad pana la 64 GB
3. ThiEYE T5e - 146 Lire Link Amazon - Processor Ambarella A12S si senzor Sony IMX117 | FPS 120 / 1080P  | Baterie 1100mAh | Suporta card pana la 64GB

 crursu, on 26 noiembrie 2017 - 15:18, said:

Eken H9R este camera decenta,daca nu faci filmări profi  este Ok, căuta informații pe net sau filmări făcute cu acesta camera si ai sa vezi ca o recomanda foarte multi, este peste multe camere foarte scumpe.
Nu cred ca merita difenta de preț.
Tocmai asta ma incantase si pe mine, ca am vazut mult prea multe filmari cu ea pe yt si filmeaza destul de ok, la banii astia normal ca nu poti spune nimic contra despre ea, dar decat sa-mi iau eken si sa nu ma satisfaca mai bine nu-mi iau :)

 vgabi, on 26 noiembrie 2017 - 15:21, said:

Si cum ti se pare esti multumit de firma?
Eu mai bine prefer sa mai pun 100 de lei sa-mi iau SJcam SJ7 Star

Edited by decsuu, 26 November 2017 - 16:46.


#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 decsuu, on 26 noiembrie 2017 - 16:34, said:

Eu mai bine prefer sa mai pun 100 de lei sa-mi iau SJcam SJ7 Star
E buna  asta .
Eu mi-am comandat o pocnitoare la pret mic mic, doar sa vad de ce poate, si daca e multumitoare o voi pastra. Camera Eboda SJ6100 4K. Nu ma astept la cine stie ce insa si pretul e pe masura. Macar un an sa ma tina ca apoi ma intind la ceva mai performant.

Edited by pacopaco1967, 26 November 2017 - 16:41.


#13
decsuu

decsuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2017

 pacopaco1967, on 26 noiembrie 2017 - 16:38, said:

E buna  asta .
Eu mi-am comandat o pocnitoare la pret mic mic, doar sa vad de ce poate, si daca e multumitoare o voi pastra. Camera Eboda SJ6100 4K. Nu ma astept la cine stie ce insa si pretul e pe masura. Macar un an sa ma tina ca apoi ma intind la ceva mai performant.
Majoritatea care au cumparat-o au returnat-o :)

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 decsuu, on 26 noiembrie 2017 - 16:50, said:

Majoritatea care au cumparat-o au returnat-o Posted Image
Au returnat-o findca au folosit carduri lente. Eu am vazut filmare pe youtube si vorba aia , e cu pierdere de calitate ce postezi, si tot se vede fantastic.
Intai m-am informat, dar in  primul rand pretul e imbatabil la ce ofera. Practic are aceleasi performante ca EkenH9 sau SJCAM SJ 5000. Sunt convins ca are procesor de la Sunplus SPCA6350, un cpu destul de performant la pretul oferit de integratori.

Pe  Emag 9 reviewuri pozitive  despre Eboda sj6100, dar atentie card de viteza mare, un SanDisk de 80 Mb/s
https://www.emag.ro/...g/pd/DXLQCNBBM/

Edited by pacopaco1967, 26 November 2017 - 17:12.


#15
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.01.2011
go go GoPro pentru ca GoPro. Am si folosesc un gopro 3+ black edition si este ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uDtmrdVlVkk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ObR67BXIN68?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l9pvezu17sA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ya-WWLuBnBA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si multe altele. Ce vezi e filmat hd (720p) dar camera filmeaza si 4k.
Bafta

#16
decsuu

decsuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2017
@bc74abs - Te cred dar go pro-ul hero 4 imi depaseste deja bugetul si fata de un sjcam7 star, restul de bani platesti doar firma!
Oricum foarte frumos se vad filmarile nu as fi zis ca sunt filmate cu gopro3 :)

#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 decsuu, on 26 noiembrie 2017 - 17:39, said:

@bc74abs - Te cred dar go pro-ul hero 4 imi depaseste deja bugetul si fata de un sjcam7 star, restul de bani platesti doar firma!
Oricum foarte frumos se vad filmarile nu as fi zis ca sunt filmate cu gopro3 Posted Image
Sa ne spui pana la urma ce ai ales. Eu am intrat in posesia lui Eboda SJ6100 4k si pot spune ca e chiar surprinzator de performanta. Singurul neajuns ar stabilizatorul, lipseste cu desavarsire. Insa pentru nevoile mele e suficienta.  Vezi ca mai sus la camere video amatori e  topicul meu despre camera asta.

#18
decsuu

decsuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2017
M-am gândit mai mult și am luat hotărârea de a achiziționa un Eken acum provizoriu,,,și să mai aștept jumătate de an să mai scadă prețul la Hero 6...pentru că e singura camera la care întradevar se vede o diferență uriașă față de celelalte...Acum e prea scumpă că abia a apărut, dar peste câteva luni cred că o să mai scadă, iar eu o să mai cresc bugetul...
Cu eken-ul este mai naspa daca il comand de pe aliexpress că nu stiu sigur daca imi ajunge până de crăciun (că plec in vacanță la ski) dar am făcut un calcul...el este 56 de dolari cu tot cu selfie-stick, cu 2 baterii in plus și cu echipamentul pe care îl pui pe cap.și piept...iar ca sa imi ajunga la timp mai plătesc transport 9 euro și ceva, în total 66 EURO... Deci zic eu că se merită...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate