Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pareri boxe vintage -Yamaha NS 1000 M

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009
Buna ziua , m-ar interesa daca boxele mentionate  merita cumparate sau sunt depasite tehnologic .
Multumesc.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 08.02.2011
In afara de faptul ca au doar 90dB SPL sunt mult mai bune decat chinezariile obisnuite din ziua de azi cunoscute sub diverse nume, unele chiar foarte scumpe. Nici vorba a fi "depasite tehnologic" daca sunt functionale si bine intretinute, nu cu membranele schimbate sau alte difuzoare in locul celor originale.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca se gasesc foarte aproape de conditia originala merita cu varf si indesat
Sfat - merg excelent cu un amplificator vintage

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Cu cat mai vechi, dar in stare buna, cu atat mai bine. Eu tot caut ceva de carton, dar nu am gasit decat reconditionate.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Din pacate sunt slabe sperante ca difuzoarele de bas ,alea de tipul ala ,sa nu fie afectate de trecerea timpului. Si nu folosirea indelungata ci mai ales nefolosirea indelungata omoara suspensiile ,acestea devenind rigide/casante.
A patit un amic cu o pereche de JBL-uri cam din aceiasi perioada. Aratau absolut neatinse. A doua zi au crapat membranele la ambele difuzoare de bas. Si nu le-a forjat. Boxele erau adeuse de prin Scandinavia dintr-un depozit unde au stat timp de vreo 20-25 de ani.
Eu personal n-am vazut boxe din perioada aia care sa nu fi avut oarece probleme cu difuzoarele de basi ,mai ales alea de acest tip ,cu carton/celuloza si cauciuc.
BTW ,cartonul e intr-adevar cel mai bun.

Edited by edigee, 26 November 2017 - 10:53.


#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Bineinteles ca, cartonul impregnat e cel mai bun.Toate traductoarele profesionale de putere sunt facute din carton si toate cabinetele de calitate sunt din lemn sub diferite forme.
In domeniul audio fibrele de celuloza si litrajul fac legea.Tampeniile astea de materiale alternative cate le baga astia pe la homeuse sunt doar de design.
Asta se vede in primul rand la SPL


#7
vjvarta

vjvarta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.03.2015
edigee, eu am niste telefunken din '66 cu suspensie de cauciuc si nu au abslut nici o problema deci nu e o regula ceea ce spui. cat despre acele JBL-uri banuiesc ca au avut suspensie de spuma sau a fost un cauciuc mai slab calitativ.

Referitor la initiatorul topicului, la un simplu search se pot gasi review-uri si parareri despre boxe; Daca le gasesti la un pret bun si esti sigur ca sunt functionale , tot inainte.

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cam tot ce e suspensie de cauciuc sau derivati e praf daca nu sunt folosite regulat si nu stau intr-un mediu bun.
Nu stiu cati dintre voi ati observat ca difuzorele cu suspensii de cauciuc au randament scazut cand mediul ambiant este rece deoarece cauciucul ala se intareste.
Tot genul asta de difuzoare au nevoie de acel rodaj cabd sunt noi ca sa se mai moaie suspensiile.
Eu unul nu suport deloc difuzoarele cu astfel de suspensii.Daca mai au si conul de plastic sau plastic cu folie de aluminiu e dezastru.

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Sunt și firme care ies din tipar. B&W Nautilus e un exemplu. Difuzoarele au suspensie de cauciuc, nu sunt din carton si, culmea, incinta e din materiale compozite. Și totuși e una din incintele de referință în lume.

Eu am B&W dm100 ce au fost ținute de cineva din afară in garaj, ambalate cei drept, și încă arată, și sună, exceptional.

On topic, asa cum au scris unii colegi, dacă sunt originale și neumblate merită achiziția însă depinde și de preț.

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 27 November 2017 - 06:45.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
B&W sunt primii care au introdus kevlerul si l-au implementata bine. Poate si KRK la monitoare de studio ,dar la cele din clasele de sus. In rest acest material are tendinta sa vuiasca la limita bas-mid.
Are un amic o pereche de B&W mai vechi cu difuzoare de carton ,boxe de raft. Pot spune sincer ca le prefer ca sunet oricaror B&W actuale sau chiar mai vechi cu kevler. Chiar din seriile de mai sus.

Edited by edigee, 27 November 2017 - 08:55.


#11
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Si ale mele sunt tot carton dar cu suspensia întoarsă ( concava). Eu am avut si 601 cu kevlar si mi s-au părut excelente. cu NAD C320  Dar e clar că, în acest domeniu, suntem subiectivi.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Eu am DM 602 S1

Edited by edigee, 27 November 2017 - 10:43.


#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Hartia este un material foarte ieftin si merge ok la aplicatii hi-fi si sonorizari pentru chestii serioase nu utilizeaza nimeni asa ceva, in high-end sau pentru chestii serioase nu se utilizeaza hartie.
Singurul avantaj tehnic, nu de pret, este ca are rezonanta si greutatea scazuta dar in cazul solicitorilor intense se pierde  efectul pistonic se deformeaza se onduleaza  alterand grav sunetul.In unele aplicatii treaba asta nu conteaza oricum trebuie sa faca doar galagie.
Daca te uiti pe vreun top incinte acustice in primele 20 pozitii nu vei gasi decat materiale exotice de la cutii din carbon, aluminiu, fibra pana la membrane de titan, beriliu, diamant.

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Scoatele afara in frig sa vezi ce randament de cacao au pentru ca se intareste cauciucul ala de la suspensii.
Faptul ca acel cauciuc de la suspensie este montat invers nu are absolut nici o importanta.Conul oricum executa miscari de translatie in ambele sensuri fata de punctul de repaus.
Cu nautilus alea cred ca glumesti.
De banii aia fac un sistem PA destul de bun cu care fac bani; nu ingrop bani.
Oricum cine baga mai mult de 5k euro in HI-FI nu are toate tiglele pe casa.Sunt bani aruncati in vant pe branduri si placebo.


#15
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009
Cum ar trebuii sa ma uit /verific boxele asfel incat  sa depistez daca ceva nu e ok , sau defect , cum pot verifica ( inafara de a demonta difuzoarele ) daca sunt originale ?
Multumesc.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Te uiti la suspensii ,sa nu aiba crapaturi. La fel la membrane .Mai rau e ca si daca sunt duse(suspensiile) de multe ori nu poti vedea nimic. Cauciucul nefolosit vreme indelungata si pastrat necorespunzator isi pierde proprietatile elastice ,devine aproape casant si poti avea surpriza ca dupa o ora sau mai putin de functionare sa crape efectiv.
Asta e unul dintre motivele pentru care nu recomand sub nicio forma boxe SH ,si mai ales vechi. Doar daca le stii bine ,de pe la un amic de prin casa .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate