Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Internship platit in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
truematters

truematters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.11.2017
Am fost recent la Top Talents Romania organizat de Hipo, unde au venit 250 de participanti, majoritatea fete.  
Evenimente de genu' in care vin speakeri motivationali sa vorbeasca ore intregi despre cariera, despre cat de "speciali" putem fi, despre cat de mult trebuie sa luptam,  plus ca  se ofera cadouri care consta in pixuri, pahare, carnetele, agende si nimicuri nefolositoare, dar in care se ofera si mancare si deserturi moca.

Au venit ceva standuri de companii de marketing, vanzari  si publicitate de unde am primit numeroase carti de vizita si am conversat cu multe HR-iste frumusele si de treaba, dar si cu directori de recrutari si speakeri motivationali.

Cateva dintre aceste companii:  
  • Metro- care ofera oportunitatea de internship pentru management
  • Coca-Cola HBC- internship platit  pe timp de vara pentru pozitii in vanzari , HR si publicitate
  • Philips: internship platit sau angajari in publicitate si digital
  • Vodafone: internship platit in diferite departamente de publicitate, HR  si vanzari
  • P&G: internship platit pe publicitate si vanzari
  • Farmacia Dona: internship platit  pe publicitate, HR si vanzari
  • Bookster: se fac angajari
  • BRD: internship platit sau chiar angajari in diferite departamente
  • Si multe alte companii ca JTI  Romania, EY România,  Unilever, Arctic,GSK
Mi s-a spus ca NU CONTEAZA  Facultatea pe care ai terminat-o, cu toate ca majoritatea participantilor cu care am discutat mi-au spus ca au facut facultati de marketing (in special fetele).


Pentru cei care ati fost acolo la editiile anterioare, ce credeti?
Merita sa faci internship platit in cadrul acestor companii?
Salariile cum sunt?
Inveti  ceva care sa-ti foloseasca pe termen lung si sa-ti formezi o cariera  si chiar sa-ti pui de o afacere independenta ? Sau stagiul de practica consta  doar  sa servesti cafeaua si cari documente conform zvonurilor internaute ?


Nu visez sa ma fac manager.....sau sa lucrez in HR (unde lucreaza doar fetele), dar nici sa lucrez la call-center. De fapt, chiar am intrebat daca au pozitii si pe call-center, dar mi-au spus ca majoritatea nu sustin internship platit  pentru pozitii de entry-level.


Dar vreau sa stiu daca genul asta de evenimente de tip BuzzCamp sau Top Talents sunt utile si companiile chiar se tin de treaba in privinta efectuarii internship-ului........sau cumva se practica si aici sistemul de tip PCR.  
Adica , sunt luate si  stagiaturile de internship,  si posturile ......  ca fetele, la cum aratau, sunt luate sigur. Posted Image

Edited by truematters, 26 November 2017 - 09:17.


#2
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Orice stagiu de practica e binevenit pentru un student.

Legat de tine: depinde de ce domeniu ai absolvit/studiezi. Vad ca ai enumerat EY: daca ai terminat contabilitatea, du-te acolo fara nici o retinere. Eu am auzit numai lucruri bune despre practica la ei(te calaresc mult, dar apuci sa inveti o groaza de chestii).

In fine, revin la ideea initiala: orice internship e bun.

N-ai ce pierde.

Edited by Alecsandru010, 26 November 2017 - 09:24.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Intershipul nu se face pentru salariu, se face pentru a capata experienta practica.
Un entry level nu are ce pretentii sa aiba in afara de a se respecta ce scrie in contract si a de a nu fi exploatat: daca esti pe post HR sa nu faci treaba de secretara si daca ai semnat pentru 8 ore sa nu stai 12. In rest pui mana si absorbi toate informatiile posibile.

Tu ce pregatire ai? Ce ii poti oferi unui angajator?

P.S: ai niste idei preconcepute si ar fi util sa le lasi deoparte. In HR nu lucreaza doar fete iar callcenter-ul este un loc bun pentru a acumula experienta.

#4
truematters

truematters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.11.2017
Sunt curios cati bani investesc companiile respective in asemenea evenimente.

Toate cadourile alea, toate mesele oferite, chiria.......toate costa.

Din ce am auzit, sunt  organizate de organizatii de tip  buzzcamp, inspire  sau hipo, dar cu ceva ajutor de la parteneri media si sponsori care vor sa investeasca in motivarea tinerilor de a lucra in multinationale pe salarii nu prea mari.

Edited by truematters, 26 November 2017 - 11:01.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

 truematters, on 26 noiembrie 2017 - 09:08, said:

Merita sa faci internship platit in cadrul acestor companii?

Care-i alternativa?
  • Stii deja meserie si poti fi productiv intr-un domeniu? Cauti sa te angajezi direct pe o pozitie obisnuita
  • Esti inca student si vrei sa pui in practica diverse cunostiinte? Aici depinde de domeniu. In programare poti face multe de acasa, dar in alte domenii nu prea.
  • Nu stii inca meserie dar nu accepti nici munca pe putini bani? Ok... ce strategie adopti pentru a satisface in timp conditiile necesare pentru a fi acceptat pe pozitii mai bine platite?

Edited by dani.user, 26 November 2017 - 11:11.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Tu de ce vrei de fapt cu subiectul asta? Nu ai zis aici decat 'ce ai auzit' si 'zvonuri internaute'. Te intereseaza intereseaza accesul al internship sau vrei o discutie despre ce se aude si ce se ofera, despre experientele altora etc?

#7
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Singurul meu sfat, indiferent de ce vrei sa faci, este sa nu te bagi la un internship neplatit. Povestea asta cu acumularea de experienta fix asta e: o poveste. In afara de cateva domenii precum arhitectura, avocatura etc. unde experienta si practica chiar conteaza, majoritatea firmelor iti vor face un training specific muncii lor.

Dar faptul ca esti student sau la inceput de drum nu inseamna ca trebuie sa o faci gratis. Si timpul tau e la fel de valoros ca al oricarui alt om. Evaluarea salariului e o chestiune pur subiectiva si tine de fiecare. Daca tu pentru volumul de munca prestat primesti suma X si esti multumit, e bine. Salarii imense nu o sa dea nimeni de la inceput pana nu arati ce poti, dar iti pierzi puterea de negociere la un job viitor daca angajatorul vede ca ai fost dispus sa lucrezi gratis.

Lasa deoparte basinile cu nu vreau sa lucrez call center sau HR. Eu unul mi-am inceput munca in call center si pot sa iti spun ca am invatat intr-un an cat nu invata altii in 3 ani de facultate. Nu e nici o rusine sa muncesti, indiferent de domeniu.

Succes!

Edited by ApostolulAndrei, 26 November 2017 - 11:25.


#8
truematters

truematters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.11.2017

 ApostolulAndrei, on 26 noiembrie 2017 - 11:25, said:


Lasa deoparte basinile cu nu vreau sa lucrez call center sau HR. Eu unul mi-am inceput munca in call center si pot sa iti spun ca am invatat intr-un an cat nu invata altii in 3 ani de facultate. Nu e nici o rusine sa muncesti, indiferent de domeniu.

Succes!
Am incercat , n-am rezistat mai mult de 2 zile.

Sa rezist la injuraturile unor pensionari si sa-i conving sa cumpere o tampenie pe pensia lor mica  nu e punctul meu forte! Si pe buna dreptate....
Eu cand sunt sunat de un operator din ala, mai ca-mi vine sa-i zic "dar tu cum poti sa te uiti in oglinda cand ma freci la cap cu asemenea minciuni ca sa mai obtii si tu un bonus de 7 lei?"
Serios, daca as alege intre sa lucrez la  fast-food sau supermarket  si call-center (daca intr-adevar astea ar fi singurele alegeri), as alege clar fast-food sau supermarket.  Ma doare undeva ca la fast-food stau in picioare si  la call center stau la birou pe scaun cand traiesc senzatia aia de prostituata care face videochat.  Macar la fast-food mai invat sa gatesc.  La supermarket   mai dobandesc forta fizica ca lucrator in depozit. (evident ca nu casier)
Plus ca eu nu pot lucra ceva robotic, mecanic si nici nu sunt un prost din ala care sa citeasca si sa repete ce scrie pe script .
Mi-am zis atunci ca mai bine ma fac paznic sau gradinar...se castiga si mai bine.

Edited by truematters, 26 November 2017 - 12:40.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
N-as numi promovarea de produse prin telefon call-center... In mod normal angajatorul in call center primeste apeluri pentru a oferi asistenta, adesea tehnica, de la "nu merge netu" la intrebari specifice vreunui soft intretinut de firma in cauza.
Nu mai zic ca alta e atitudinea celui cu care vorbesti cand are acesta nevoie de tine, nu il deranjezi tu aiurea cu spam.

Edited by dani.user, 26 November 2017 - 13:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate