Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

semnificatie PPS ( un anumit pasaj )

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
green_power

green_power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.02.2009
As ruga pe cei care au mai multa experienta, sa-si dea cu parerea, sau mai bine zis sa explice ce inteleg ei prin urmatorul pasaj :
" Persoanele care sunt fericite nu inseamna ca au ceea ce este mai bun ; simplu, ele exploateaza la maximum tot ceea ce intalnesc in drumul lor "
L-am primit pe e-mail, de la o fosta iubita, tipa a insemnat foarte mult pt mine ( si invers, sustine individa )
Eu personal nu gasesc logica din acel pasaj. Adica, daca exploatezi la maxim tot ceea ce intalnesti, esti happy ?!
E un extras din acest PPS
Multumesc anticipat

Attached Files

  • Attached File  PPS.rar   1.62MB   12 downloads

Edited by green_power, 26 November 2017 - 06:44.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mai concret, un om poate fi fericit si cu putin, nu trebuie sa fie neaparat un lucru extraordinar pt a il face fericit. adica vede fericirea si in lucrurile marunte.

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Nemultumitului i se ia darul!

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgreen_power, on 26 noiembrie 2017 - 06:43, said:

As ruga pe cei care au mai multa experienta, sa-si dea cu parerea, sau mai bine zis sa explice ce inteleg ei prin urmatorul pasaj :
" Persoanele care sunt fericite nu inseamna ca au ceea ce este mai bun ; simplu, ele exploateaza la maximum tot ceea ce intalnesc in drumul lor "
Eu personal nu gasesc logica din acel pasaj.

Femeile discuta de multe ori in astfel de pilde, ca sa para ma inteligente decat sunt. Niciodata sa nu le ei in serios sau sa cauti semnificatii ascunse in niste vorbe goale.
Dar, daca vrei totusi o semnificatie, fraza in traducere inseamna asa:  

"Daca eu m-as fi multumit cu tine, asa cum esti, pana la urma, nu vad de ce n-ai fi facut TU acelasi lucru"...  adica "Daca eu am calcat peste orgoliul meu, tu ce ai ...koaye?"

Aceasta insa este o judecata post-factum (adica despre lucrurile care au trecut si putem arunca usor niste vorbe goale despre ele), in realitate nicio femeie nu inceteaza cautarile cand este cu un tip, decat daca are motive materiale serioase, angajamente clare sau casatorie.

Edited by rosix, 26 November 2017 - 07:45.


#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
1- Nu poți avea tot, nu poți fi cel mai cel, unii au inteligență, alții frumusețe, sănătate, avere, dragoste. Trebuie să fii mulțumit de ceea ce ai și să nu-i invidiezi pe cei ce beneficiază de ceea ce-ți lipsește ție, lor le lipsește ce ai tu.
2- Trebuie să profiți de ce-ți oferă viața/ destinul/ hazardul, să privești întâmplările din viața ca fiind oportunități, nu obstacole. Trebuie să apreciezi bucuriile mărunte și curate ale vieții. Râsul unui copil, parfumul unei flori, răcoarea unei dimineți, întâlnirea c-un prieten drag, vederea unei fete frumoase, șamd.
Fericirea ține mai mult de împăcarea cu sinele, de acceptarea ta așa cum ești!

Cum era vorba aia, nu se bucură soția miliardarului de ultimul Bentley sau Lamborghini din garaj cum se bucură soția grădinarului de perdeaua nouă din bucătărioara lor...

Edited by shogun1, 26 November 2017 - 07:50.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Oamenii simpli se bucura din lucruri mici pentru ca nu-si pot permite lucruri mari.  In acest fel ei traiesc fericiti o viata in universul lor meschin.
Corporatiile chiar incurajeaza asta la sclavii pe care ii platesc la limita de subzistenta - sa invete sa se bucure din lucruri marunte si sa fie fericiti fara sa aspire la lucruri mari.

Edited by rosix, 26 November 2017 - 08:23.


#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postgreen_power, on 26 noiembrie 2017 - 06:43, said:

...tipa a insemnat foarte mult pt mine ( si invers, sustine individa )
...
esti cu capu', frate !

#8
green_power

green_power

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.02.2009

View Postrealduc, on 26 noiembrie 2017 - 08:32, said:

esti cu capu', frate !
De ce crezi ca-s cu capu', frate ? :)

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postgreen_power, on 26 noiembrie 2017 - 06:43, said:

As ruga pe cei care au mai multa experienta, sa-si dea cu parerea, sau mai bine zis sa explice ce inteleg ei prin urmatorul pasaj :
" Persoanele care sunt fericite nu inseamna ca au ceea ce este mai bun ; simplu, ele exploateaza la maximum tot ceea ce intalnesc in drumul lor "
L-am primit pe e-mail, de la o fosta iubita, tipa a insemnat foarte mult pt mine ( si invers, sustine individa )
Eu personal nu gasesc logica din acel pasaj. Adica, daca exploatezi la maxim tot ceea ce intalnesti, esti happy ?!
E un extras din acest PPS
Multumesc anticipat
Tu ce vrei sa spui ? ca a gandit ea aceste lucruri? Si contul asta de youtube care are acest filmulet este al ei ? credibili mai sunteti unii,de tip "partikip" as spune, cand puteti avea raspunsul la un click distanta pentru a afla daca ceva este real sau fake!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C0m5DeqYB5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image
Prezentarea fost  facuta in 2005 (vezi foto) de o firma  ISEN  in anuntul sau scrie:

Quote

Realizam clipuri video din prezentari PowerPoint. Realizam Prezentari PowerPoint despre afacere dvs, cu muzica si plasam pe interet, cu promovare la nivel inalt, pentru pret foarte-foarte mic.
Sursa

Ia uita-te acum un pic pe Google

Concluzie:Eu inteleg ca pps-ul respectiv e furat! si ti l-a trimis tie ca te iubeste "enorm". Unei persoane pe care o iubesti,o stimezi ba chiar o urasti ii trimiti mai bine doua cuvinte din suflet decat niste furaciuni culese de pe net fara nici o implicare sentimentala .

Edited by stlk, 26 November 2017 - 10:11.


#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
stii cum e, la fel ca horoscopul. unde o replica aruncata la misto in genul: astazi veti primi o veste, poate insemna de la a afla scorul unui meci, pana la o comora descoperita si chiar aflarea raspunsului cautarii pietrei filozofale. adica orice, cata vreme este aruncata intr-un context oarecare.

#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Acum pentru ca ai aflat sursa si tu ai crezut toate vrajelile fostei iubite
incearca sa-ti raspunzi singur la intrebarea

View Postgreen_power, on 26 noiembrie 2017 - 08:39, said:

De ce crezi ca-s cu capu', frate ? Posted Image
Eu in locul tau ii bagam un replay la email cu niste cuvinte spuse din suflet, niste cuvinte simple pe care sa le inteleaga...niste cuvinte pe care le auzi mai mereu la colt de strada sau la soferii care se enerveaza in trafic etc (ceva care sa fie macar din traditia verbala nu din cea scrisa)

Edited by stlk, 26 November 2017 - 10:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate