Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Recomandare adidasi

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu stiu ce sa aleg intre asics glorify 3 si asics kayano 24. ma simt cel mai bine in glorify 3, parca sunt pe pernute de pisica, clar atenueaza socurile.

totusi cica am supra-pronatie si mi s-ar potrivi kayano 24. pe video am vazut cum ambele glezne sunt inclinate spre dreapta cand alerg. (privit din spate)

adidasii uzati sunt tasati la calcai foarte vizibil in zona spate dreapta la amble picioare. cu deosebirea ca la stangul e tocit si un pic central/spate nu doar spre dreapta. (priviti din spate)

pe partea din fata, dreptul e tocit un pic mai sus de mijloc pana spre degetul mic, pe partea dreapta, un pic si din zona centrala musca. stangul la fel (o idee mai putin) dar pe partea stanga.

deci chiar am nevoie de stabilizarea lui kayano 24? la proba nu mi-au spus nimic, ii simt neutri...in schimb in glorify simt cum amortizeaza fiecare pas si parca si ceva mai respirabili.

nu o sa alerg( decat daca apare politia :/) ii iau pt mers zi de zi, nu port alt gen de incaltaminte.

Edited by 41ex, 26 November 2017 - 06:39.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
1. Iei pantofii in care te simti cel mai bine, dar nu alergi, doar mergi.
2. Poti incerca o analiza a mersului. E gratuita la SportGuru, pe Bd Unirii, in Bucuresti.

   https://forum.softpe...ii-de-alergare/

#3
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu pot sa ajung in bucuresti, eu am testat ieri la dw sports pe banda lor dar baiatul a analizat doar video din spate gleznele practic. partea din fata nu, amprenta toata pe sol nu. deci, gratis dar incomplet. el a zis supra-pronatie dar nu stiu ce sa zic.

Edited by 41ex, 26 November 2017 - 07:07.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 41ex, on 26 noiembrie 2017 - 06:38, said:

nu stiu ce sa aleg intre asics glorify 3 si asics kayano 24. ma simt cel mai bine in glorify 3, parca sunt pe pernute de pisica, clar atenueaza socurile.

Daca ii iei doar pentru mers, ii alegi pe cei pe care te simti mai bine cand calci, apoi care ti se par mai aspectuosi in raport cu ce urmeaza sa imbraci.
Sa nu dai mai mult de 300 lei pe o pereche ca nu fac banii.  In Romania sunt preturi exagerate, nerusinate, chiar la produsele de calitate medie, precum cei de fatza.

Eu am o pereche de Asics gel blackhawk 4, luati acu vreo 6-7 ani din Decathlon cu 200 lei, folositi atat pentru alergare unsoara cat si pentru mers, la greu. Aproape ca nici nu se vede uzura pe ei.  
http://www.sneakersf...BALL899889.html

Important e sa nu dai foarte multi bani pe o pereche de Asics - sunt ok ca si calitate dar nu-s de rupt gura targului.  Ma uit la niste preturi pe la Sport Guru si ma minunez  - aia nu sunt sanatosi la cap.

Edited by rosix, 26 November 2017 - 07:32.


#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pai ieftini nu gasesti. ca aspect doar kayano 24 are si variante pe negru. la glorify 3 ma intreb oare cat or sa fie asa pufosi, daca mi "se lasa gelul" pe o parte la calcai? kayano 24 probabil ma vor tine 10 ani. Posted Image

ce adidasi mai buni stii?

uite, am avut mai demult acesti reebok http://www.amte-tx.o...-shoes-P590664/ , cei mai buni ever, s-a rupt panza pe lateral ca i-am fortat in niste urcari pe la munte, asta dupa 5 ani. dar era panza obisnuita sa zic asa, nu ce exista acum. in schimb avea acel suspension bridge pe mijloc plus spuma duala si foarte inalta.

si pe locul 2 niste no fear cu perna de aer pe spate.

Edited by 41ex, 26 November 2017 - 08:23.


#6
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Eu ma simt extraordinar in Adidas Supernova Glide 8.
Insa nu stiu daca se mai gasesc prin magazine.

#7
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
seamana cu acel reebok de ziceam.


foarte saracacioase magazinele in zona..mai am de vazut unul maine,desi o sa sun inainte sa ma asigur ca am ce proba. azi imi placu asics nimbus 19, brooks ravenna 8 si culmea si kayano 24 mi se paru cel mai ok de data asta. Posted Image iar glorify 3 parca prea saltaret, cred ca m-am convins psihic ca am nevoie de kayano. Posted Image ce e enervant ca in magazin au doar 44 si 45, nu au 44,5 cum am eu acum la niste nike.

la kayano, 44 clar ma strang, iar 45 nu stiu ce sa zic, nu par sa aiba joc dar la degetul mare ar mai fi loc pana in varf. pe de alta parte degetul mic se simte si el confortabil pe lateral..daca o fi sa comand pe net nu prea stiu ce marime.. Posted Image

Edited by 41ex, 28 November 2017 - 00:00.


#8
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Daca iti trebuie de stabilitate vezi Adidas Supernova Sequence sau Ultraboost ST. Au spuma boost care e foarte confortabila.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Suna foarte complicat.
Verificati si aici:
http://bloguldecalat...orn-to-run.html

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Citat de undeva cules :

" Pantofii de alergare sunt conceputi in functie de tipurile de pronatie. Cand iti alegi urmatoarea pereche de pantofi de alergare, tipul tau de pronatie este un factor foarte important in alegerea pe care o vei face.
PRONATIE NEUTRA
Daca pe talpile pantofilor tai apare urma de uzura in forma de S, dinspre exteriorul calcaielor catre degetul mare, atunci pronatia ta este de tip neutru. Cand ai pronatie normala, poti alerga utilizand o larga varietate de pantofi, dar pantofii de alergare pentru pronatie neutra, ce ofera amortizare si sustinere, sunt cei mai potriviti. Cateva exemple de pantofi de alergare care fac parte din acesta categorie sunt: ASICS GEL NOOSA TRI 10 si ASICS GEL KINSEI 5
PRONATIA INSUFICIENTA (SUB-PRONATIA SAU SUPINATIA)

Pronatia insuficienta, cunoscuta si ca sub-pronatie sau supinatie, apare atunci cand piciorul nu proneaza suficient. Partea exterioara sau laterala a calcaiului atinge solul la unghi marit, apare pronatie prea putina sau nu apare deloc, ceea ce rezulta in transmiterea undelor de soc in partea inferioara a piciorului. Aceasta solicitare laterala a piciorului continua pe intrega faza de sprijin din timpul alergarii, afectand eficienta acesteia.
Cum cei cu pronatie insuficienta tind sa fie susceptibili la accidentari din cauza socului, cum ar fi fracturile de stres, ar trebui sa alegi un pantof de alergare neutru cu absorbtie ridicata a socurilor, ca de exemplu modelul  Asics GEL-CUMULUS.
PRONATIA EXAGERATA (SUPRA-PRONATIA)

Apare atunci cand piciorul se roteste excesiv spre exterior sau atunci cand se roteste, desi nu ar trebui. In acest caz, o mare parte din greutate este transferata catre partea interioara sau mediana a piciorului si, pe masura ce alergatorul inainteaza, sarcina este suportata mai degraba de marginea interioara decat de zona anterioara a talpii. Aceasta destabilizeaza piciorul, care va incerca sa-si recastige stabilitatea prin compensarea miscarii spre interior. Si ca o reactie in lant, este afectata eficienta biomecanica a piciorului, in mod deosebit genunchiul si soldul.
Pantofii unui alergator cu pronatie exagerata vor lasa urme de uzura pe partea interioara a calcaiului si sub zona anterioara a talpii, mai ales sub degetul mare.
Pentru supra-pronatie ar trebuie sa se aleaga intre pantofii din categoria "sustinere maxima" sau "amortizare structurata". Pantofii de alergare din ambele categorii iti vor ajuta picioarele sa distribuie mai eficient unda de soc la impact. Modelul Asics GEL-KAYANO este un pantof cu amortizare structurata. "

#11
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ultra boost am testat, initial mi-au placut dar acum parca ii simt prea gumosi iar talpa parca nu e plana sub mine..

#12
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
tot nu am adidasi. am gasit intr-un magazin culoarea pe care o vreau si marimea 44.5 dar tot ma strange pe lateral. la piciorul stang degetul mic se vede binisor. vanzatorul a spus ca o sa se rupa acolo plus ca or sa ma jeneze, ca nu se vor lasa suficient. ca lungime cred ca ar fi ok marimea asta, de obicei asa iau adidasii, ba uneori luam si 44.
iar 45 nu are, dar va aduce.

vad si pe amazon si chiar cu 45 de lire mai ieftini daca ii cumpar de la ei(Dispatched from and sold by Amazon). oare exista riscul sa vanda amazonul contrafacuti sau deja purtati si "refund"?

Edited by 41ex, 05 December 2017 - 08:01.


#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
am luat pana la urma pe acestia https://www.amazon.c...TFF8&th=1&psc=1

45 de lire mai ieftini(desi daca schimbi culoarea scade diferenta) decat in magazine, unde tot nu am gasit culoarea asta. unde ziceau ca fac comanda pt mine mi-au spus ca aceasta culoare e veche si nu pot aduce decat negru cu alb cea mai apropiata. :/ desi kayano 24 au aparut de doar 6 luni parca. ma gandesc iar la conspiratii, se vrea sa purtam numai culori de papagali/sclavi.

ca impresie la prima purtare, initial inca strange din lateral dar se pierde repede senzatia asta, simt gelul de pe la metatarsiene, briza pe deasupra degetelor, usori..si cam rigizi/aderenti pe calcai desi si asta se schimba. si unele momente de "groapa" la calcai..in general cred ca prefer un calcai mai inalt/moale dar stabil. inca ma acomodez..dar multumit momentan.

in liceu eram fan sprandi, se gaseau usor si erau si ieftini, desi am avut si model mai scump cu "groapa" in calcai. imi aduce un pic aminte de ei.

ceva suspect, cica au doar cauciuc ahar si nu ahar plus. de ce oare, compenseaza cu altceva?

Edited by 41ex, 11 December 2017 - 21:14.


#14
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
s-a ieftinit si mai mult culoarea aleasa de mine pe amazon, a ajuns la 90, restul culorilor sunt de la 120 in sus. :/

desi e moale sub talpa mea, per total se simt ca si cum ar fi o talpa subtire/aproape de sol. iar cauciucul exterior de pe talpa prea dur mai ales la calcai. imi aud foarte bine pasii acum. simt cum calc pe calcai initial si pe urma talpa nu pare sa ajute cat imi trag piciorul inapoi. nu pare sa aiba legatura miscarea din mers cu pasii din alergare, nu simt ca as rasuci talpa cand ridic piciorul.

la un calcai mi-am julit gelul de o tabla...mi se pare ca se impunge prea usor, ar fi trebuit sa aiba un strat protector la exterior, altfel ii poti "scoate matele" usor.
inca strange in lateral, o sa mai reglez sireturile..uneori mi se pare ca ma fac sa merg cu varfurile spre interior. Posted Image

pe de alta parte, multi se plang de modelul asta ca e diferit de restul, usor etc..

cred ca data viitoare voi fi mai atent la oferta nike, adidas, reebok, desi in magazine nu prea ai unde sa gasesti toate modelele lor.

Edited by 41ex, 21 December 2017 - 00:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate