Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Incident minor

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
ca sa vezi daca "indirect" ce ai facut celeilalte oglinzi, te uiti la urmele de pe oglinda ta. zici de un astra, asta inseamna ca are capace vopsite pe oglinda, deci ar trebui sa ai ceva urme de vopsea pe oglinda ta. trebuie sa ai urme, zgarieturi, loviri, etc. ai asa ceva pe oglinda ta?

daca nu se vede nici un schimb de culoare sau alte urme nasoale noi, atunci nici a aluia nu a patit nimic. la astra oglinzile se pliaza destul de usor, nu sunt asa rigide, deci e ok.

#20
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

View PostNESCAFE1, on 25 noiembrie 2017 - 21:54, said:

Speranta mea este sa nu se duca la politie.
Si daca se duce nu-i nicio problema. Vei plati și gata.
Daca e cazul, vei da bani, daca iti ia carnetul, ti-l ia. Recunosti ceea ce ai facut, exact asa cum ai procedat pe topicul asta. Si gata.
Da, ai gresit. Dar tu stii asta, ti-ai dat seama. Si banuiesc ca ai invatat ca nu trebuie sa procedezi la fel intr-un caz asemanaror.

Nimeni nu-ti poate face nimic, daca recunosti ca ai gresit, esti gata sa platesti si sa-ti schimbi comportamentul.
Ce, o sa te impuste cineva ca ai stricat o oglinda? Sa fim noi, cu totii, sanatosi!

#21
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View PostDany_Darke, on 25 noiembrie 2017 - 22:04, said:

ca sa vezi daca "indirect" ce ai facut celeilalte oglinzi, te uiti la urmele de pe oglinda ta. zici de un astra, asta inseamna ca are capace vopsite pe oglinda, deci ar trebui sa ai ceva urme de vopsea pe oglinda ta. trebuie sa ai urme, zgarieturi, loviri, etc. ai asa ceva pe oglinda ta?

daca nu se vede nici un schimb de culoare sau alte urme nasoale noi, atunci nici a aluia nu a patit nimic. la astra oglinzile se pliaza destul de usor, nu sunt asa rigide, deci e ok.

Oglinda mea, care a avut impact cu a omului, este stearsa de mai de mult de altcineva.. cineva mi-a agatat-o in parcare si mi-a ramas o dunga alba + altele de la alte masini.. ca, na ..
Vad doar o mica pata neagra, iar masina omului era neagra, nu imi amintesc daca o am de mai de mult acolo.
Dar maine o sa ma uit mai amanuntit.

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostNESCAFE1, on 25 noiembrie 2017 - 21:46, said:


bun, dar exista posibilitatea sa se duca la politie ? poate mi-a vazut numarul si vrea sa raspund in fata lui.
daca ar fi varianta asta, care ar fi consecintele ?



Am inteles :-?? Ii plateam oglinda pe loc daca era nevoie, am fost prost.
M-am gandit abea dupa, m-am grabit sa trec..

Oricum el era parcat pe avarii intr-un loc nepermis, nu avea o defectiune sau ceva la masina, acolo mereu e incurcata circulatia.
Nu-mi caut scuze, dar asa se intampla mai mereu.. vina oricum a fost a mea.

Sper sa fie ok.
Pai acu, daca a vazut cine a fost, si sint urme si pe a ta, sau are filmare , atunci...poate merge la politie.Dar cel mai probabil, chiar daca e rupta va inghitii in sec si o va schimba...

#23
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View PostAlireza, on 25 noiembrie 2017 - 22:13, said:

Si daca se duce nu-i nicio problema. Vei plati și gata.
Daca e cazul, vei da bani, daca iti ia carnetul, ti-l ia. Recunosti ceea ce ai facut, exact asa cum ai procedat pe topicul asta. Si gata.
Da, ai gresit. Dar tu stii asta, ti-ai dat seama. Si banuiesc ca ai invatat ca nu trebuie sa procedezi la fel intr-un caz asemanaror.

Nimeni nu-ti poate face nimic, daca recunosti ca ai gresit, esti gata sa platesti si sa-ti schimbi comportamentul.
Ce, o sa te impuste cineva ca ai stricat o oglinda? Sa fim noi, cu totii, sanatosi!

Da, bineinteles ca recunosc, m-am ambitionat sa trec prin acel loc ca sa nu mai stau la coada si s-a intamplat :)
Alte incidente eu nu am, sunt foarte prudent cand conduc.

Voi vedea ce va fi.
Mersi frumos.

View Postfqx, on 25 noiembrie 2017 - 22:15, said:

Pai acu, daca a vazut cine a fost, si sint urme si pe a ta, sau are filmare , atunci...poate merge la politie.Dar cel mai probabil, chiar daca e rupta va inghitii in sec si o va schimba...

Ok, mersi frumos.

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca masinile erau in acelasi sens de mers ...a ta s-a pliat ..si a lui s-a dat peste cap si probabil s-a spart .
Daca te dadeai jos din masina si vorbeai cu tipul . probabil intra pe net , iti arata cat este o oglinda noua si iti cerea banii. Nimeni nu mai vrea amiabila pentru ca il incarca RCA-ul anul urmator daca are dauna de vorbeste singur.
Daca vedeai cat este  oglinda completa de masina ( presupunem strana ) ti se inmuiau picioarele .

Morala ...nu mai trece printre masini apropiate daca nu esti un sofer bun si daca nu apreciezi corect distantele si spatiile .

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
o sa fiu injurat dar e parerea mea
eu sper sa mearga la politie sa ti-o iei
m-am saturat de cate ori mi-am gasit oglinzile pe spate sau in fata
bara roata zgariata de la zmei care au apreciat ca este loc si le-a fost lene de inca o manevra
desigur ca de fiecare data ia-l de unde nui
gresesti, nu e bai, dar stai acolo,lasa un nr de tel,nu fugi ca un bulangiu,toti muncim pt acei bani

#26
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostJurasikMan, on 25 noiembrie 2017 - 22:24, said:

Daca masinile erau in acelasi sens de mers ...a ta s-a pliat ..si a lui s-a dat peste cap si probabil s-a spart .
Daca te dadeai jos din masina si vorbeai cu tipul . probabil intra pe net , iti arata cat este o oglinda noua si iti cerea banii. Nimeni nu mai vrea amiabila pentru ca il incarca RCA-ul anul urmator daca are dauna de vorbeste singur.
Daca vedeai cat este  oglinda completa de masina ( presupunem strana ) ti se inmuiau picioarele .

Morala ...nu mai trece printre masini apropiate daca nu esti un sofer bun si daca nu apreciezi corect distantele si spatiile .
La astra g e 75 lei noua nevopsita, mai dai 50 lei la vopsit, daca nu tio sparge cineva din nou inainte sa apuci sa o vopsesti.Sau iei sh cu 100...

View Postceanu1980, on 25 noiembrie 2017 - 22:32, said:

o sa fiu injurat dar e parerea mea
eu sper sa mearga la politie sa ti-o iei
m-am saturat de cate ori mi-am gasit oglinzile pe spate sau in fata
bara roata zgariata de la zmei care au apreciat ca este loc si le-a fost lene de inca o manevra
desigur ca de fiecare data ia-l de unde nui
gresesti, nu e bai, dar stai acolo,lasa un nr de tel,nu fugi ca un bulangiu,toti muncim pt acei bani
merge daca astie sigur cine a fost, daca nu, o sa rada aia de el pentru o oglinda...

#27
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View PostJurasikMan, on 25 noiembrie 2017 - 22:24, said:

Daca masinile erau in acelasi sens de mers ...a ta s-a pliat ..si a lui s-a dat peste cap si probabil s-a spart .
Daca te dadeai jos din masina si vorbeai cu tipul . probabil intra pe net , iti arata cat este o oglinda noua si iti cerea banii. Nimeni nu mai vrea amiabila pentru ca il incarca RCA-ul anul urmator daca are dauna de vorbeste singur.
Daca vedeai cat este  oglinda completa de masina ( presupunem strana ) ti se inmuiau picioarele .

Morala ...nu mai trece printre masini apropiate daca nu esti un sofer bun si daca nu apreciezi corect distantele si spatiile .

Am inteles, mi-am dat si eu seama de morala. De obicei nu am probleme, atunci m-am grabit.
Mersi oricum, dar sunt sigur si acum ca oglinda lui nu a avut nimic..
De spart nici nu mai vorbesc, oglinda(sticla) nu avea nimic, o sa ma gandesc mai bine maine.

View Postceanu1980, on 25 noiembrie 2017 - 22:32, said:

o sa fiu injurat dar e parerea mea
eu sper sa mearga la politie sa ti-o iei
m-am saturat de cate ori mi-am gasit oglinzile pe spate sau in fata
bara roata zgariata de la zmei care au apreciat ca este loc si le-a fost lene de inca o manevra
desigur ca de fiecare data ia-l de unde nui
gresesti, nu e bai, dar stai acolo,lasa un nr de tel,nu fugi ca un bulangiu,toti muncim pt acei bani

Posted Image) ok .. rad, deoarece ai impresia ca sunt vreun zmeu din acela de stii tu, dar nu este asa.
am gresit ca am plecat, dar pe moment asta m-am decis sa fac, nu ma asteptam sa o ating, a fost ca o surpriza pentru mine.
am avut un soc si singura solutie a fost sa merg mai departe, dupa 5 minute m-am reintors.
am dat de 4 ori ocol pe acolo in speranta ca soferul ma cauta, dar nu l-am mai gasit.

soferul a avut timp sa vada ca i-am atins oglinda, deoarece, sunt sigur ca era la cativa metrii de ea. cunosc zona si cartierul.
+ ca m-a vazut pe unde am plecat, a avut timp sa vada traseul pe care ma voi desfasura, dar a ales sa nu vina dupa mine.
iar eu cand l-am cautat, a fost prea tarziu, plecase.
mi-a dat de gandit ca, concluzia mea este corecta, aceea ca oglinda lui nu are nimic si a plecat mai departe, rabatandu-si oglinda ..

spre deosebire de acei "zmei" la care te referi, am simt de raspundere si imi asum greseala, dar, din pacate, nu pot sa imi asum in fata celuia care am comis-o
am gresit plecand, dar asta este, mi-am invatat lectia :) sper doar sa fie ok.

Edited by NESCAFE1, 25 November 2017 - 22:46.


#28
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postceanu1980, on 25 noiembrie 2017 - 22:32, said:

o sa fiu injurat dar e parerea mea
eu sper sa mearga la politie sa ti-o iei
m-am saturat de cate ori mi-am gasit oglinzile pe spate sau in fata
bara roata zgariata de la zmei care au apreciat ca este loc si le-a fost lene de inca o manevra
desigur ca de fiecare data ia-l de unde nui
gresesti, nu e bai, dar stai acolo,lasa un nr de tel,nu fugi ca un bulangiu,toti muncim pt acei bani
Masina personala , are 5 metri , niciodata nu am agatat nimic , nici cu fata nici cu spatele . In schimb , gasesc frecvent oglinzile pliate in parcarile de pe la marketuri . Nu toti suntem perfecti , ar trebui sa ne amintim de cand eram incepatori . Personal , incepator fiind , aveam un Citroen Furio , platit ...100 de euro , pus in circulatie cu inca 500 . Urcand intrun centru istoric , poarta ingusta , dar destul de lata si pentru camion de 3,5 tone , am zis , viteaz fiind , cu permis de 7 zile , ca intru de-odata cu viteza . Era si curba . Vitejia ma costat oglida de pe dreapta si toata partea dreapta julita . Dupa un an , cand am prins experienta , intram acolo cu camionul de 3.5 incarcat cu nisip . Panta mareeee . Daca mai ajung pe acolo , fac un video , sa vedeti cum se chinuie altii sa intre .

#29
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View Postceanu1980, on 25 noiembrie 2017 - 22:32, said:

o sa fiu injurat dar e parerea mea
eu sper sa mearga la politie sa ti-o iei
m-am saturat de cate ori mi-am gasit oglinzile pe spate sau in fata
Individul era parcat ilegal, in dreptul altei masini. Practic, il durea in basca... Cand parchezi ilegal SI stanjenesti circulatia, iti asumi riscurile care decurg. Daca vrea sa mearga la politie si reclama, primul lucru pe care il face politistul e sa-i dea o amenda pentru parcare ilegala. Mai mare decat costul reparatiei. Initiator, e frumos ca te-ai intors inapoi, dar dormi linistit.

#30
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Eu sunt partea vatamata. Oprisem sa cumpar un pet de Bucegi si seminte ca urma sa joace Dinamo cu Iasiul. Cum ne intalnim?

#31
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View PostWotan, on 26 noiembrie 2017 - 00:16, said:

Individul era parcat ilegal, in dreptul altei masini. Practic, il durea in basca... Cand parchezi ilegal SI stanjenesti circulatia, iti asumi riscurile care decurg. Daca vrea sa mearga la politie si reclama, primul lucru pe care il face politistul e sa-i dea o amenda pentru parcare ilegala. Mai mare decat costul reparatiei. Initiator, e frumos ca te-ai intors inapoi, dar dormi linistit.
Asta cu intorsul inapoi e geniala. Ca si somnul dulce matinal post-accident.
Daca era un copil care traversa printr-un loc nepermis, e OK sa-i spulbere mutra cu oglinda retrovizoare, ca nu avea ce sa caute acolo, asa-i? Si pe urma sa posteze pe forum, cautand sustinere si intelegere.

initiator: daca pentru un rahat de eveniment de-asta te-ai pierdut si ai fugit ca un las, ce-ai fi facut daca ai fi lovit un pieton? Il lasai intr-o balta de sange si veneai fuga sa te lauzi pe forum?

Edited by claz, 26 November 2017 - 00:38.


#32
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

View Postslai, on 25 noiembrie 2017 - 21:41, said:

strict teoretic, ala se duce la politie, politia asteapta 24 de ore sa te prezinti, nu ajungi te cauta.
primesti amenda, dai asigurarea sa repare ala masina, ti se suspenda permisul pe o luna.
asta e situatia naspa.

io ma indoiesc ca se duce cineva la politie pentru o oglinda, chiar daca ar fi sparta, poate daca ai ultimul tip de Mercedes.
la corsa c am schimbat io sticla, e 10 lei noua, cu incalzire. la astra e tot pe acolo, deci.

Am fost relativ recent la accidente usoare in Bucuresti.
Pentru ca am petrecut ceva timp pe acolo, am socializat cu cei din jur.
Erau 3 cazuri, cu lovituri in oglinda ( exact ca la initiator ) si un caz cu un nene de a dat in garduletul de la bloc si a zis sa declare, ca asa este corect :). Evident avea doar niste zgarieturi si la baietii cu oglinzile nici macar nu le aveau sparte, doar zgarieturi.

#33
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Oare ala care oprise stiind ca incurca circulatia...de ce nu a pliat si el oglinda? Intreb si eu...

#34
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Lasa, e bine ca te-ai spovedit pe forum, poate citeste si ala postarile tale, isi va da seama cat de greu iti este si ce constiinta incarcata ai, de nu mai poti dormi si esti nevoit sa postezi spovedania pe forum si iti va acorda iertarea binemeritata.
LE SI vezi ca nu "ai incercat sa treci", ci chiar ai si trecut. Sau ma insel?

View Postmephistotel, on 26 noiembrie 2017 - 04:01, said:

Oare ala care oprise stiind ca incurca circulatia...de ce nu a pliat si el oglinda? Intreb si eu...
Pentru ca pe aialalti nu i-a incurcat, ca aialalti nu "i-au pliat oglinda". Numai pe initiator l-a incurcat in circulatie. Si i-a pliat-o. Si acuma sufera. Nu in tacere, in scris.D´aia.

Edited by myshyk, 26 November 2017 - 08:33.


#35
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostNESCAFE1, on 25 noiembrie 2017 - 21:18, said:

Dupa ce am realizat, m-am dus sa il caut pentru a vorbi cu el si a-mi repara greseala.. dar n-am mai rezolvat nimic, nu l-am mai gasit si am trecut de 4 ori.

Stiu ca este vina mea ca am plecat, dar sunt sigur ca nu a patit nimic la oglinda.
In orice caz.. ce ma sfatuiti ?
Ce ar fi bine sa fac, nici macar nu cunosc acea persoana.

Ai dat ture de 4 (patru) ori și n-ai coborât din mașină să vezi ce pagubă ai produs, dacă ai produs????
Stai cu frica-n sân cum dacă n-ai avut un pic de ”curaj” să confrunți momentul atunci,

View Postcjo, on 26 noiembrie 2017 - 00:32, said:

Eu sunt partea vatamata. Oprisem sa cumpar un pet de Bucegi si seminte ca urma sa joace Dinamo cu Iasiul. Cum ne intalnim?
faceți amiabilă sau se rezolvă cu un Tuborg la 750?

#36
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013
Nu cred ca este cazul sa o dam in misto-uri.. eu nu mai vreau sa dau atatea explicatii pentru ca deja sunt luat la caterincă. V-am explic, am recunoscut si aia a fost. Nu mai am ce sa fac.

@claz, deja intram intr-un subiect cu totul diferit. Eu nu am venit sa ma laud :) iar daca era vorba de asa ceva, fii sigur ca nu reactionam la fel. Dar de asa ceva nu se pune problema, pentru ca una e o oglinda si alta este un pieton.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate