Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

ANPC

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015
Va salut, sper ca e ok topicul pentru aceasta zona, daca nu rog a fi mutat.

Problema ce o am a aparut in urma unei comenzi de pe internet, mai exact de pe emag. Am comandat in data de 8 un produs si am completat datele de livrare cu adresa si tot ce trebuie insa nu am observat ca site-ul iti pune default un oficiu postal care la mine a fost cel din Bistrita cand eu faceam comanda pentru Targu Mures. Inteleg ca pana aici vina a fost a mea datorita neatentiei mele desi nu inteleg cum se poate seta default oficiul postal din Bistrita cadn tu faci comanda din Targu Mures, in fine.

Ok, dupa aceasta am anulat comanda in data de 9 si am asteptat cam o sapt jumate sa fie anulata comanda fiind retrimisa catre Bucuresti. Acum dupa atata amar de timp sun la Emag si ei imi spun ca produsul este in transit in Bucuresti. Asa ca eu mai am de asteptat pana sa imi reintre banii pe card. Problema e ca cumparaturile le-am facut cu un card in rate fixe de la banca si acum la finalul lunii trebuie sa platesc o prima rata, banii fiind scosi de pe card.

Acum sunt nervos si pe mine si pe Posta Romana, dar mai ales pe cei de la Emag. Ma gandesc sa le fac o reclamatie luni dupamasa daca nu se rezolva nimic pana atunci. Voi ce parere aveti, ar fi intemeiat din partea mea sa fac asta sau sa mai astept ? Ideea e ca pe data de 30 sau mai probabil 29 am de platit vreo 700 de lei la banca pt ceva ce nu am.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E greseala ta. Banii se returneaza in termen de 30 de zile de la confirmarea anularii comenzii.

Edited by pasilla, 25 November 2017 - 20:39.


#3
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

View Postgabytodoran, on 25 noiembrie 2017 - 20:32, said:

. Asa ca eu mai am de asteptat pana sa imi reintre banii pe card.

Ideea e ca pe data de 30 sau mai probabil 29 am de platit vreo 700 de lei la banca pt ceva ce nu am.

Poate nu inteleg eu, dar din moment ce este cu plata in rate si rata urmeaza sa o platesti, ce bani trebuie sa primesti tu?

Edited by alex342, 25 November 2017 - 20:48.


#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Ai platit in rate? Pai sa-ti fie de bine, bani se returneaza in termen de 30 de zile.

Edited by YourFan, 25 November 2017 - 20:46.


#5
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008
la ce banca ai cardul?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalex342, on 25 noiembrie 2017 - 20:42, said:

Poate nu inteleg eu, dar din moment ce este cu plata in rate, ce bani trebuie sa primesti tu?

Vanzatorul ( emag) primeste toti banii pe produs. Ratele la credit se platesc la banca.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
pana pe 9 luna viitoare e-mag e acoperit de lege. asta'i viata, riscul ratelor.

#8
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

View Postpasilla, on 25 noiembrie 2017 - 20:49, said:

Vanzatorul ( emag) primeste toti banii pe produs. Ratele la credit se platesc la banca.

Vanzatorul primeste toti banii pe produs de la client?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Nu inteleg dilema.
Ce are a face emag cu neatentia ta?

1. Nu cred ca merge retur pt produsele cumparate in rate.
2. Produsul va ajunge la tine, dar mai tarziu.
3. ANPC sa faca ce? Sa iti raspunda in 30 de zile, ca sa te intrebe daca ai primit produsul?
4. Rabdare, plateste rata, asteapta produsul.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalex342, on 25 noiembrie 2017 - 20:58, said:

Vanzatorul primeste toti banii pe produs de la client?
Da. Este vorba despre credit acordat de banca, nu de vanzator.

View PostAdm, on 25 noiembrie 2017 - 20:58, said:


1. Nu cred ca merge retur pt produsele cumparate in rate.

De ce nu ? Creditul este acordat de banca.
Returul poate avea acelasi carateristici ca orice retur pentru produsele cumparate cu "contract la distanta".

Edited by pasilla, 25 November 2017 - 21:02.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
ce treaba are in asta posta romana
ai ales calicie maxima?
cumperi nu pe banii tai,transport prin posta(are emag si varianta asta?)
de curiozitate ce ai luat?

#12
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015

View Postceanu1980, on 25 noiembrie 2017 - 22:19, said:

ce treaba are in asta posta romana
ai ales calicie maxima?
cumperi nu pe banii tai,transport prin posta(are emag si varianta asta?)
de curiozitate ce ai luat?
Scuza-ma da tu ai citit ce am scris acolo ? Nu am verificat si era trecut acolo transport la oficiul postal ceea ce inseamna ca a mers prin curier deoarece a ajuns in 2 zile (destul de rapid) pana la posta,dar se pare ca la retur prin posta se returneaza si dureaza destul de mult dupa cum se vede. Tu cand ai nevoie de o suma mai mai mare de bani is curios unde faci imprumut la camatari ? Eu unul mi-am facut card de cumparaturi cu 0% dobanda , mersi.

PS: La suma platita era transport gratuit deci nu am fost calic sa cer transport prin posta din moment ce era gratuit, sper ca ai inteles, sau revin cu sezonul II.

Va multumesc pentru raspunsuri nu stiam de regula acelor 30 de zile . Am sa astept sa treaca ce sa fac, fudulia si prostia se platesc asta e.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgabytodoran, on 25 noiembrie 2017 - 22:34, said:

Am sa astept sa treaca ce sa fac, fudulia si prostia se platesc asta e.
Nu fii trist. In cel mai rau caz pierzi cativa lei si poate putin disconfort, ca platesti o rata pe care o recuperezi.

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
nici prostie ,nici fudulie,doar nepasare mare,ma sperie asta la clienti in ziua de azi,aproape zilnic o intalnesc

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
De facut reclamatie, poti sa faci 18, nu te tine nimeni.
Ce uscees vor avea.... asta e altceva.
Eu m-am oprit din citit povestirea dupa chestia cu "s-a pus default alt oficiul postal".
Dupa ce m-am oprit din ris, am scris acest raspuns Posted Image
Cind dai comanda emag, are vreo 4-5-6 pasi, nu mai retin exact.
Eu la fiecare pas citesc de sus pina jos, cu voce [relativ] tare, de 3 ori, tot ce scrie pe ecran.
Deci, bafta si succes.

Si poveste continua (da, inteleg, poate nu esti tu ala din povestirea aia, dar sigur e frate cu tine): https://forum.softpe...t-cu-apa-plata/

Edited by buyonevideo, 26 November 2017 - 10:37.


#16
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015

View Postbuyonevideo, on 26 noiembrie 2017 - 10:31, said:

De facut reclamatie, poti sa faci 18, nu te tine nimeni.
Ce uscees vor avea.... asta e altceva.
Eu m-am oprit din citit povestirea dupa chestia cu "s-a pus default alt oficiul postal".
Dupa ce m-am oprit din ris, am scris acest raspuns Posted Image
Cind dai comanda emag, are vreo 4-5-6 pasi, nu mai retin exact.
Eu la fiecare pas citesc de sus pina jos, cu voce [relativ] tare, de 3 ori, tot ce scrie pe ecran.
Deci, bafta si succes.

Si poveste continua (da, inteleg, poate nu esti tu ala din povestirea aia, dar sigur e frate cu tine): https://forum.softpe...t-cu-apa-plata/

Mă bucur că te-am făcut să râzi. Totuși nu pot pricepe cum e posibil sa te iei de ce a scris și cum a scris o persoana necunoscută doua fraze pe un forum , tu scriind in reptiliană. Întradevăr e un mare "uscees" să rămâi un comunist împuțit care scrie încă cu î din i in loc de â din a la 28 de ani de la revoluție.

Întradevăr fratele meu din Harghita ce s-a îmbătat cu apa plata ești chiar tu, "și poveste continua" ;)

Asta e Romania, cere ajutorul ca sa vadă lumea că ești slab să poată să încerce să îți de-a în cap prin orice mijloace. Daca tot nu ai citit până la capăt mă întreb de ce te-ai mai chinuit să scrii într-o limbă extraterestră ?

PS: Nu sunt perfect  și nici nu am pretenția . Aștept un reply pe măsură . :P

#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu nu m-am legat de cum ai scris mesajul.
Eu am comentat continutul mesajului.
Si tu a facut cel putin 1 greseala (cadn tu faci comanda), la fel ca si mine, nu inteleg de ce este asta problema.
Nu inteleg ce treaba are î din i cu comunismul si Revolutia.
Adica au facut Revolutia pentru ca, peste 4 ani, sa NU mai scriem cu î din i ?
Si, din cite stiu eu, treaba cu î din i nu este obligatorie, este o recomandare.
Daca tu stii altfel, te rog sa ma contrazici, cu numar si data lege exacte.
Si te rog sa mai precizezi care parte din mesajul meu ai inteles tu ca a fost despre "cum a scris o persoana necunoscută doua fraze pe un forum".
Uite ca am gasit ceva: Academia Română a hotărât în 1993, printr-o hotărâre a Adunării Generale, revenirea la scrierea cu â și a formelor sunt, suntem dupa forma inițială în care au fost adoptate înainte de 1948
Adica, totusi, cam ce vrem aici, sa traim in 1993 (sau chiar 2017 acum) sau 1948 ?!

Revenind la oile noastre (nu e nici o jignire aici, asa este expresia romaneasca): cam tot ce ai scris tu acolo este vina ta.
In schimb, ai pretentia sa ghiceasca emag cumva ca tu ai gresit ceva acolo.
Din punctul lor de vedere, nu este cam nimic gresit.
Ciudat, poate, da.
Gresit, 99,99% NU.
Tu nu ti-a luat nici o masura sa te protejezi singur.

In fine, hai sa lasam disputa la o parte.
Am recitit mesajul tau si am o intrebare cheie: PENTRU CE vrei sa faci reclamatie ?
Adica, CARE a fost problema din partea emag ?!
Ca "s-a pus default" nu stiu ce oficiu postal ?!?!?!!

Edited by buyonevideo, 27 November 2017 - 10:26.


#18
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015
Daca nu te-ai legat de scris cum se face ca ai copiat o parte din textul scris de mine unde intradevar aveam o greseala si ai spus ca nu te-ai mai putut oprii din ras. In fine eu am scris pe site ca sa primesc sfaturi nu ca sa vina cineva sa se i-a de mine, greseala stiu si eu ca am facut-o cu comanda asta.In momentul asta nu ma mai ajuta sa imi pun cenusa in cap, dar ma ajuta sa ma gandesc cum pot rezolva problema si pe viitor sa fiu mai atent.

Problema mea era ca nu am primit inca banii inapoi dupa atata vreme. Ce masura de asigurare puteam sa imi iau ? Legile din Romania sunt asigurarea mea, ele imi dau dreptul sa imi recuperez banii..

Eu am platit 4700 de lei pe un produs in 7 Noiembrie si cerand anularea comenzii ma asteptam ca pana acuma sa imi restituie banii. Vina celor de la Emag este ca nu imi returneaza banii dupa aproape o luna de asteptat. Am colete comandate din China care au venit mai rapid. Lor le apare ca e in Bucuresti produsul din data de 21, insa in transit, azi e 30, ti se pare normal ? Pe jos daca mergi faci tot Bucurestiul la pas in atata timp..

Tot ce vreau de la ei este sa imi primesc banii inapoi. Ai inteles acum ?!?!?!?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate