Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

documentar pe tema religiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Nu-s sigur c-am postat unde trebuie.
Știți voi vreun documentar (bun) pe tema religiei, mai exact pe ideea 'cum a creat omul ideea de Dumnezeu', care să explice lucrurile de la început?
În căutarea mea am găsit doar ăsta, nu știu cât de ok este [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ql2yz7XDs2A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Vezi ca sunt mai multe parti, ia-le pe rand.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WbcNrgVA9Y8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cossta, 25 November 2017 - 20:08.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Asta este cel mai complet ( daca ai rabdare pana la sfarsit ) :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bOnzPWe-6Wo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Religia nu se studiaza din cate vre-un documentar. Asta e problema zilei de astazi: ca toti prostii se uita la cate un documentar si brusc se cred experti in cate un domeniu. Iti vor trebui cel putin 10 ani de studiu macar cate 2-3 ore pe seara ca sa ajungi sa zici ca stii in linii mari care e treaba cu religiile.

 Cossta, on 25 noiembrie 2017 - 20:08, said:

Vezi ca sunt mai multe parti, ia-le pe rand.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WbcNrgVA9Y8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eventual incepe cu aceasta ca sa nu pierzi aiurea timpul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-unJJpEf4CA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
@Stan_Patzitul Mi-a atras atentia citatul din semnatura ta: "Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii" De ce dracu sa-ti fie frica de el ? Te intreb, te simti vinovat atunci cand minti ? injuri ? barfesti ? Toata lumea o face si nu simte nimic. Imi spui niste lucruri pe care nici tu nu le intelegi. Sa fim seriosi, intelepciunea se insuseste in decursul deceniilor. Chiar ma amuza faptul ca inca sunt oameni care isi pun semnaturi, poze, citate pe diferite retele de socializare despre religie, avand in vedere ca ei se comporta ca niste draci in societate.

Edited by Cossta, 25 November 2017 - 21:16.


#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Religulous

#7
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Sef-chenko, on 25 noiembrie 2017 - 21:52, said:

Religulous
L-am văzut odată, am să-l mai revăd.
Apropo, faine versuri "Se voteaza legi ce incalca drepturi fundamentale,
Dormi Romania, dormi in continuare!"
Mie-mi plac versurile cu rimă, de-aia mi-au atras atenția.

#8
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Stan_Patzitul, on 25 noiembrie 2017 - 20:54, said:

Religia nu se studiaza din cate vre-un documentar. Asta e problema zilei de astazi: ca toti prostii se uita la cate un documentar si brusc se cred experti in cate un domeniu. Iti vor trebui cel putin 10 ani de studiu macar cate 2-3 ore pe seara ca sa ajungi sa zici ca stii in linii mari care e treaba cu religiile.


Eventual incepe cu aceasta ca sa nu pierzi aiurea timpul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-unJJpEf4CA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La al doilea film există ceva subtitrare măcar în engleză?

#9
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Ce mă interesează cel mai mult este care oameni și cum au reușit să creeze textele din religie. Spre exemplu psalmii cât și muzica religioasă au impact psihologic/emoțional asupra omului. Cum s-a întâmplat de s-a creat așa ceva?

#10
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 dannyetlv, on 27 noiembrie 2017 - 12:53, said:

Ce mă interesează cel mai mult este care oameni și cum au reușit să creeze textele din religie. Spre exemplu psalmii cât și muzica religioasă au impact psihologic/emoțional asupra omului. Cum s-a întâmplat de s-a creat așa ceva?
Răspunsul ți-l oferă Pavel, dacă citești Biblia:

Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea întru dreptate,

#11
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 dannyetlv, on 25 noiembrie 2017 - 19:58, said:


Știți voi vreun documentar (bun) pe tema religiei, mai exact pe ideea 'cum a creat omul ideea de Dumnezeu', care să explice lucrurile de la Ă®nceput?


Stii cum e aia: directia e buna, sensul e gresit?

Dumnezeu a creat omul. Presupunerea ta este gresita.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate