Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Datorie kruk.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
:)

#20
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
kruk a dat pe ea 5%. maxim
încearcă să negociezi cu ei.oricum avocat plus alte cheltuieli depășesc valoarea creanței.

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 bobalex18, on 25 noiembrie 2017 - 00:35, said:

kruk a dat pe ea 5%. maxim
încearcă să negociezi cu ei.oricum avocat plus alte cheltuieli depășesc valoarea creanței.
In proces civil nu e nevoie de avocat. Sau nu tot timpul.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ericmario, on 24 noiembrie 2017 - 23:29, said:

Cu kruk nu ai nici o traba. Nu ai semnat nimic cu ei.
In schimb, fata de orange esti indatorat. trebuia sa-ti duci contractul la bun sfarsit sau sa platesti taxa de reziliere.

Ba da. De acum ai treaba doar cu Kruk, ca Orange a vandut creanta la recuperatori... Nu trebuie sa fi semnat nimic. Trebuie doar sa plateasca, altfel ii pun poprire pe contul de salariu la 1/3 din venit pana la stingerea datoriei.

 ericmario, on 24 noiembrie 2017 - 23:51, said:

Da stiu, dar e problema lor.
Ei pot sa cumpere creante cate vor.
Mai greu e sa faca dovada in tribunal intre tine si ei.

Nu e nevoie sa faca nicio dovada, decat sa prezinte ca au un interes legitim in recuperarea sumei, respectiv ca au calitate procesuala, iar daca au cumparat creanta, au aceasta calitate si pot urmari debitorul.

 pele, on 25 noiembrie 2017 - 00:13, said:

Datoria mea a fost vanduta de catre orange celor de la kruk.
Nu ma pricep ce inseamna "cerere cu valoare redusa",de ce nu au facut cerere pt executarea silita?

Ca sa nu platesti, trebuie sa n-ai nimic trecut pe numele tau. Nu au inceput executarea silita ca incearca intai in amiabil, ca ii costa executarea.

#23
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
Mă chinui de pe un telefon mobil, înghesuit în tramvai. O să revin pe larg mai pe seară. Concret, 90 % vei avea câștig de cauză. Adică nu vei plăti nimic prin executarea silita. Însă datoria rămâne. Până voi posta pe larg, ai de făcut un singur lucru: Nu faci nicio plată oricât de mică către recuperator. Și da, te poți reprezenta singur, fără niciun cost, pentru a te apăra. Iar este important să te uiți doar cu un ochi la celelalte comentarii de pe forum. Toată lumea are dreptul la opinie, atât timp cât nu îți afectează interesele personale. Iar interesul tău, este pentru moment câștigarea procesului. O să revin.

#24
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.08.2015
am avut un prieten care a avut abonament la vodafone.nu a mai platit,si nu avea cum sa plateasca (1500-2000 lei) au trimis recuperatorii peste el,si nu a patit nimic.oricum sunt niste jeguri operatorii de telefonie de la noi

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rosix, on 25 noiembrie 2017 - 05:12, said:

Ba da. De acum ai treaba doar cu Kruk, ca Orange a vandut creanta la recuperatori... Nu trebuie sa fi semnat nimic. Trebuie doar sa plateasca, altfel ii pun poprire pe contul de salariu la 1/3 din venit pana la stingerea datoriei.
Poprirea se pune prin ordin judecatoresc. O face tribunalul/judecatoria.
kruk nu-i instanta in tara asta, e doar o firma de recuperari de debite, sau cum drac' le zice.
Deci kruk poate sa puna popripe pe dracu' sa-i omoare, in rest pe nimic altceva.

Edited by ericmario, 25 November 2017 - 18:55.


#26
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Daca ulterior a facut plati, termenul de prescriptie a reinceput sa curga de la data ultimei plati.
Asa ca, cei 3 ani se calculeaza de la ultimul act facut de operatorul de telefonie, cu conditia ca intre actele (faptele juridice)sa nu fie perioade mai mari de 3 ani.
Vanzarea creantei catre Kurk e legala. Kruk are tot dreptul sa te actioneze in instanta pentru recuperarea datoriei si trebuie sa dovedeasca ca au calitate procesuala(au cumparat creanta)creanta este certa si eligibila.
Tu trebuie sa demonstrezi ca s-a implinit termenul de prescriptie.
Dupa ce Kruk obtine sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila se urmeaza procedura executarii silite.
Ce trebuie sa fii atent, Procedura cererii reduse este o procedura speciala, reglementata de art.1029 NCPC pe care ar fi bine sa le studiezi.
Iar cum zicea un user mai sus. Datoriile trebuiesc platite.

Edited by paznicmare, 25 November 2017 - 19:12.


#27
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009

 pele, on 25 noiembrie 2017 - 00:13, said:

Datoria mea a fost vanduta de catre orange celor de la kruk.
Nu ma pricep ce inseamna "cerere cu valoare redusa",de ce nu au facut cerere pt executarea silita?
Pe ce titlu executoriu?
De aia.

#28
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Nasol....cred ca intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat, tot o sa platesti datoria.

#29
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Parerea mea este ca trebue sa platesti. Cand a fost lansat pilonul 2 (prin 2007) am prins si eu o frimitura din adeziuni. La final trebuia sa platesc statului impozit pe profit. Nu am facut asta, anii au trecut, am uitat si tot asa. Anul trecut mi-am facut cont pe ghiseu si m-am trezit ca am de plata la anaf o anumita suma.
Ce crezi ca am facut? Am platit-o ca stiam ca e a mea.
Asa trebuie sa faci si tu, nepasarea trebuie platita.

Edited by crazyalex86, 25 November 2017 - 23:21.


#30
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
Deci atentie, ca incep ! Intr-adevar, DATORIA este DATORIE. Indiferent de comportamentul debitorului, datoria nu dispare decat prin achitarea ei ! Pe de alta parte, Creditorul, in cazul in care Debitorul nu isi respecta obligatia, are posibilitatea legala de a solicita forta coercitiva a statului (executarea silita) pentru achitarea datoriei. Aici intervin doua aspecte mari. In primul rand,   executarea silita, cu exceptia datoriilor fata de Stat, poate fi pusa in practica in termen de 3 ani de la momentul la care datoria devine scadenta. Spun poate fi pusa in practica, intrucat, din nefericire pentru debitor, noul Cod de procedura civila face posibila ca executarea silita sa poata fi solicitata oricand de Creditor si in afara termenului de 3 ani, in care intervine prescriptia. Astfel, invocarea implinirii termenului de prescriptie poate fi facuta doar de catre debitor si numai dupa inceperea executarii silite, in cadrul Contestatiei la executare, avand la dispozitie doar 15 zile de la inceperea executarii silite pentru formularea unei astfel de Contestatii. Din aceasta cauza, Recuperatorii pun in executare datorii de 10-12 ani vechime, bazandu-se pe faptul ca doar 4-5 debitori din 100 vor formula o Contestatie la executare. Al doilea aspect mare al solicitarii executarii silite il reprezinta faptul ca aceasta solicitare trebuie facuta numai in baza unui Titlu executoriu. Titlurile executorii sunt Hotararile judecatoresti, precum si alte documente carora legea le recunoaste strict aceasta calitate, cum ar fi Contractele de imprumut, Factura de RADET, etc. In concluzie, Recuperatorul trebuie sa prezinte Executorului judecatoresc un Titlu executoriu in original pentru a putea solicita executarea silita. De aici si cazul de fata. Avand in vedere ca nici facturile operatorului de telefonie mobila si nici Contractul de cesiune nu constituie, potrivit legii, un Titlu executoriu, Recuperatorul s-a adresat justitiei pentru a obtine o Hotarare judecatoreasca, care va constitui titlul executoriu. Avand in vedere ca datoria nu depaseste 5.000 lei, Recuperatorul a promovat o Cerere cu valoare redusa, avand in vedere ca taxele vor fi mai mici, iar procedura va fi mai rapida decat un proces obisnuit. In ceea ce priveste factura de 1.110 lei, trebuie analizat daca este legala sau a fost emisa ca urmare a unei clauze abuzive din Contract.

CONCLUZIA ESTE URMATOAREA: Daca facturile prin care se demonstreaza datoria sunt mai vechi de 3 ani si o luna fata de data formularii Cererii cu valoare redusa de catre Recuperator, atunci datoria respectiva este prescrisa si deci Recuperatorul nu poate obtine o Hotarare judecatoreasca. Dar pentru acest lucru trebuie sa formulati o aparare solida in termenul de 30 de zile pe care il aveti.

Va voi trimite un mesaj privat cu optiunile pe care le aveti.

PS Pentru chibiti: Nu sunt avocat si nici nu colaborez cu vreunul.

Edited by dorumihalache, 26 November 2017 - 23:14.


#31
Attic

Attic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.05.2007
Cererea de chemare in judecata primita este insotita de un formular, formularul respectiv reprezinta o "intampinare" prin care poti sa prezinti situatia din punctul tau de vedere.
Ca idei te poti uita pe decizia ICCJ din 09.04.2016 prin care s-a lamurit o situatie juridica posibil asemanatoare cu a ta "În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 84 alin. (1) din Codul de procedură civilă, cererea de chemare în judecată şi reprezentarea convenţională a persoanei juridice în faţa instanţelor de judecată nu se pot face prin mandatar persoană juridică, nici prin consilierul juridic sau avocatul acesteia din urmă".
Pe scurt poti invoca lipsa calitatii de reprezentant conform art 82 C.pr.civ.
De retinut faptul ca daca exista un contract de cesiune de creanta intre Orange si Kruk acesta trebuie incheiat in forma ceruta art. 1316 C.civ.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate