Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Datorie kruk.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 16.03.2006
Am primit azi un plic cu o cerere de plata de la judecatoria sectorului,cererea de plata este din partea firmei kruk care imi cer sa platesc 1600 de lei
pentru un aboanment orange gsm din 2012(telefonul mi-a fost furat,cei de la politie au hotart neinceperea urmaririi penale desii aveau toate    datele telefonului,cei de la orange au zis ca nu il pot depista,cum pe ei ia durut in cot de mine asa am facut si eu cu abonamentu lor).

In plic pe langa cererea lor mai sunt :
   - facturile de la orange printre care se afla una cu clauza de reziliere de 1100 de lei,care nu stiu cat de legala este.
   -un formular ce trebuie completat de mine in maxim 30 de zile de la data primirii, care contine anumite intrebari printre care,daca accept pretentiile  celor de la kruk?

Ce se intampla daca eu nu accept pretentiile lor financiare?pe site-ul judecatoriei apare,"cerere de valoare redusă" ca si obiect al acestui proces.

Edited by pele, 24 November 2017 - 23:21.


#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
O sa demareze un proces daca esti angajat si o oprire din salariu. Daca nu esti angajat o sa stea cu ochii pe tine, cum vei avea ceva pe numele tau si o sa afle o sa-l ia. Si eu am avut astfel de problema si am platit pana la urma..

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cu kruk nu ai nici o traba. Nu ai semnat nimic cu ei.
In schimb, fata de orange esti indatorat. trebuia sa-ti duci contractul la bun sfarsit sau sa platesti taxa de reziliere.

Daca ti-a fost furat telefonul sau l-ai vandut, puteai sa ceri o alta cartela cu acelasi numar. Numai tu stii de ce nu ai facut-o.

View Postflavius18, on 24 noiembrie 2017 - 23:27, said:

O sa demareze un proces daca esti angajat si o oprire din salariu.
Ii spune poprire, nu oprire.

#4
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postericmario, on 24 noiembrie 2017 - 23:29, said:

Cu kruk nu ai nici o traba. Nu ai semnat nimic cu ei.
In schimb, fata de orange esti indatorat. trebuia sa-ti duci contractul la bun sfarsit sau sa platesti taxa de reziliere.
Kruk si alte firme in genul ei cumpara creanta de la orange si mai departe se ocupa ei de recuperarea datoriei.

#5
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017
Prescrierea are ca termen 3 ani. Din 2012 ar fi trebuit sa se prescrie caz in care nu ai luat contact cu "problema" in niciun fel.
Foarte important ce este ingrosat. Intereseaza-te ce insemana.


offtopic: Eu nu pot sa pricep de ce va lasati problemele neterminate si va doare la basca de ele.

Presupun ca dupa ce ti-a fost furat telefonul, cu siguranta ai primit facturile lunar. Asa e?

Edited by alex342, 24 November 2017 - 23:45.


#6
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postalex342, on 24 noiembrie 2017 - 23:36, said:

Prescrierea are ca termen 3 ani. Din 2012 ar fi trebuit sa se prescrie vaz in care nu ai luat contact cu "problema" in niciun fel.

offtopic: Eu nu pot sa pricepde ce va lasati problemele neterminate si va doare la basca de ele.
Asta cu prescrierea e la modul de basm, eu am avut credit din 2007.Ce crezi? Prescris?Nu... a trebuit sa platesc
PS: 3 ani nu am auzit de ei..

Edited by flavius18, 24 November 2017 - 23:38.


#7
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017

View Postflavius18, on 24 noiembrie 2017 - 23:38, said:

Asta cu prescrierea e la modul de basm, eu am avut credit din 2007.Ce crezi? Prescris?Nu... a trebuit sa platesc
PS: 3 ani nu am auzit de ei..

Pai vezi daca nu cunosti legea..
Nu mai raspandi stiri false gen "prescrierea datoriilor este doar un mit".

"Termenele de prescriptie ale datoriilor difera in functie de calitatea pe care o are creditorul. Atunci cand este vorba de stat, datoriile se prescriu in termen de 5 ani, in timp ce, in cazul oricaror alte datorii, termenul de prescriptie este de 3 ani.

Prescriptia unei datorii presupune ca, dupa trecerea unui anumite perioada de timp, debitorul nu mai poate fi obligat la plata restantei respective prin mijloace de constrangere garantate de stat. Practic, dreptul de actiune impotriva debitorului se prescrie, adica datornicul nu mai poate fi executat silit. Prin implinirea termenului de prescriptie, orice titlu executoriu isi pierde puterea executorie.

Prescrierea datoriilor este reglementata de Codul de Procedura Fiscala, in cazul datoriilor catre stat, si de Codul de Procedura Civila, atunci cand este vorba de alte datorii decat cele fiscale."


https://www.avocatne...-datoriile.html

Edited by alex342, 24 November 2017 - 23:44.


#8
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Nu am imprastiat nimic, mai citeste odata ce am scris, eu m-am referit la mine. Daca vrei dovada te invit la mine sa citesti fiecare foita in parte.

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017

View Postflavius18, on 24 noiembrie 2017 - 23:45, said:

Nu am imprastiat nimic, mai citeste odata ce am scris, eu m-am referit la mine. Daca vrei dovada te invit la mine sa citesti fiecare foita in parte.

Cred ca ai intrerupt termenul de prescriptie. Asta ai facut. Sau
Acum nu stiu ce fel de "datorie" ai avut mai exact.

Edited by alex342, 24 November 2017 - 23:47.


#10
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postalex342, on 24 noiembrie 2017 - 23:46, said:

Cred ca ai intrerupt termenul de prescriptie. Asta ai facut. Sau
Acum nu stiu ce fel de "datorie" ai avut mai exact.
NU stau sa ma justific aici pe SP eu am spus ce am patit, treaba initiatorului... si invitatia ramane deschisa daca vrei sa te lamuresti. Suma e de 2500 euro platita in fata mediatorului cu acte cu tot, undeva in zona Bulevardului Natiunile Unite ( Turnurile gemene)

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postflavius18, on 24 noiembrie 2017 - 23:33, said:

Kruk si alte firme in genul ei cumpara creanta de la orange si mai departe se ocupa ei de recuperarea datoriei.
Da stiu, dar e problema lor.
Ei pot sa cumpere creante cate vor.
Mai greu e sa faca dovada in tribunal intre tine si ei.

#12
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017

View Postflavius18, on 24 noiembrie 2017 - 23:50, said:

NU stau sa ma justific aici pe SP eu am spus ce am patit, treaba initiatorului... si invitatia ramane deschisa daca vrei sa te lamuresti. Suma e de 2500 euro platita in fata mediatorului cu acte cu tot, undeva in zona Bulevardului Natiunile Unite ( Turnurile gemene)

Nu pricep ce o tot dai cu dovezile. A spus cineva ca nu te crede?! Eu am spus ca putea exista posibilitatea sa nu platesti, in functie de circumstante.

#13
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postalex342, on 24 noiembrie 2017 - 23:52, said:


Nu pricep ce o tot dai cu dovezile. A spus cineva ca nu te crede?! Eu am spus ca putea exista posibilitatea sa nu platesti, in functie de circumstante.
M-am interesat la avocat si nu era. Oricum acum am platit, trebuia platita datoria odata si odata. Happy end, pentru mine

#14
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 16.03.2006

View Postericmario, on 24 noiembrie 2017 - 23:29, said:

Daca ti-a fost furat telefonul sau l-ai vandut, puteai sa ceri o alta cartela cu acelasi numar. Numai tu stii de ce nu ai facut-o.




View Postalex342, on 24 noiembrie 2017 - 23:37, said:

Prescrierea are ca termen 3 ani. Din 2012 ar fi trebuit sa se prescrie caz in care nu ai luat contact cu "problema" in niciun fel.
Foarte important ce este ingrosat. Intereseaza-te ce insemana.


offtopic: Eu nu pot sa pricep de ce va lasati problemele neterminate si va doare la basca de ele.

Presupun ca dupa ce ti-a fost furat telefonul, cu siguranta ai primit facturile lunar. Asa e?

Am platit abonamentul in continuare cam 7-8 luni apoi am intrat in somaj si n-am mai platit,ultima plata a fost in mai 2013 dupa care am mai primit doar 2 facturi de la orange apoi au inceput sa apara plicuri de la eos ksi.

Faza e ca in ultmul an si ceva n-am mai primit nimic,recent mi-am facut un card de debit la BT,cred ca astia de la Bt au trimis informatia la kruk.

Edited by pele, 25 November 2017 - 00:11.


#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpele, on 24 noiembrie 2017 - 23:57, said:

Am platit abonamentul in continuare cam 7-8 luni apoi am intrat in somaj si n-am mai platit,ultima plata a fost in mai 2013 dupa care am mai primit doar 2 facturi de la orange apoi au inceput sa apara plicuri de la eos ksi.
Imi pare rau pentru situatia ta financiara, banuiesc ca stai chiar pe roze. Dar sa stii ca asta nu te absolva de angajamente semnate.
De asta am zis, cu kruk nu ai nici o treaba, atata timp cat nu ai semnat nimic cu ei.
In schimb, sigur esti deja in Preventel, bagat de Orange cum e si normal, si pana nu le platesti datoria, nu prea ai cum sa scapi.
Bafta.

#16
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 16.03.2006

View Postericmario, on 25 noiembrie 2017 - 00:07, said:

Imi pare rau pentru situatia ta financiara, banuiesc ca stai chiar pe roze. Dar sa stii ca asta nu te absolva de angajamente semnate.
De asta am zis, cu kruk nu ai nici o treaba, atata timp cat nu ai semnat nimic cu ei.
In schimb, sigur esti deja in Preventel, bagat de Orange cum e si normal, si pana nu le platesti datoria, nu prea ai cum sa scapi.
Bafta.
Datoria mea a fost vanduta de catre orange celor de la kruk.
Nu ma pricep ce inseamna "cerere cu valoare redusa",de ce nu au facut cerere pt executarea silita?

#17
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Pele daca intradevar ai 1600 lei mai bine te duci si platesti si gata. Scapi de stres, si asa nu e o suma mare.

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu-i o suma mare pe dracu'.
Tu crezi ca toti castiga 3000 euro lunar si de asta salariul minim e 1450 lei?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate