Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Fara sunet dupa inlocuire placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MrMoshuGDU

MrMoshuGDU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.08.2011
Va salut! M-am lovit de o problema si as fi tare bucuros daca m-ar ajuta cineva. Am 2 pc-uri cu urmatoarele configuratii:

1. Procesor intel core i5 2500 3,3GHz
Placa de baza asrock b75 pro3
16 GB RAM DDR3 1333
Sursa MS-Tech 950W
Un hard de 500GB si un dvd writer
2. Procesor amd 955 phenom ii x4 black edition 3,20GHz
Placa de baza MSI 970A G46
16 GB RAM DDR3 1333
Sursa Atlas 680W
Un hard de 250 si un dvd writer

Pe ambele sisteme instalat windows 7 ultimate x64.
De curand pe sistemul 2 o picat placa video(AMD Radeon Gigabyte 7850) si am cumparat AMD R9 280x OC 3 GB dar neincapand in carcasa sistemului am pus-o pe sistemul 1 luand de pe acesta Gigabyte Geforce GTX 660x si punandu-o pe sistemul 2.
Toate bune si frumoase pana la reinstalarea windows-urilor pe ambele sisteme, urmat de instalarea driverului de sunet. Am sunet in boxele atasate sistemelor dar in casti nu. Pana sa fac aceste modificari functionau atat castile cat si boxele.
Daca aveti ceva sugestii astept cu nerabdare si va multumesc anticipat.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
1. Ce ne intereseaza ambele calculatoare ?!
Doar ala cu problema.

2. Boxele sint asate UNDE?
Castile sint atasate UNDE?
Ai verificat firele, mufele (din calculator, interior carcasa, am eu o banuiala.....) si boxele/castile pe alt dispozitiv?

3. De ce ai reinstalat windows pe ambele sisteme?
Doar pentru ca ai schimbat placile video ?!

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 MrMoshuGDU, on 24 noiembrie 2017 - 22:34, said:

Va salut! M-am lovit de o problema si as fi tare bucuros daca m-ar ajuta cineva. Am 2 pc-uri cu urmatoarele configuratii:

1. Procesor intel core i5 2500 3,3GHz
Placa de baza asrock b75 pro3
16 GB RAM DDR3 1333
Sursa MS-Tech 950W
Un hard de 500GB si un dvd writer
2. Procesor amd 955 phenom ii x4 black edition 3,20GHz
Placa de baza MSI 970A G46
16 GB RAM DDR3 1333
Sursa Atlas 680W
Un hard de 250 si un dvd writer

Pe ambele sisteme instalat windows 7 ultimate x64.
De curand pe sistemul 2 o picat placa video(AMD Radeon Gigabyte 7850) si am cumparat AMD R9 280x OC 3 GB dar neincapand in carcasa sistemului am pus-o pe sistemul 1 luand de pe acesta Gigabyte Geforce GTX 660x si punandu-o pe sistemul 2.
Toate bune si frumoase pana la reinstalarea windows-urilor pe ambele sisteme, urmat de instalarea driverului de sunet. Am sunet in boxele atasate sistemelor dar in casti nu. Pana sa fac aceste modificari functionau atat castile cat si boxele.
Daca aveti ceva sugestii astept cu nerabdare si va multumesc anticipat.
Ai scris de toate! dar nu ai scris nimic de placa de sunet (fie ea si integrata). Mergi in Control Panel la "Managerul AUDIO" si fa setarile cum trebuie! De exemplu eu am Realtek HD Audio Manager,tu ce ai?  intra in el si fa setarile cum trebuie, cel mai probabil trebuie vreo bifa sau sa debifezi vreo optiune! Eu de cate ori imi instalez driverul audio configurez si in Managerul Audio altfel nu am sunet in casti !

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Avand in vedere explicatiile amanuntite dar inutile m-am consultat putin cu globul meu de cristal care zice asa:
La PC ul la care nu mai ai sunet in casti se pare ca acele casti sunt bagate in mufa de pe fata carcasei.
Iar boxele sunt conectate tot prin jack de 3.5 la mufele de pe placa de baza.
Ce mi-a zis globu' ?
Ca ori ai scos cablul care se duce de la carcasa - mufele audio frontale - la placa de baza ...
Ori nu ai instalat bine driverele placii...

#5
MrMoshuGDU

MrMoshuGDU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.08.2011
Scuze pentru intarziere cat si pentru detaliile incomplete. Placile de sunet sunt integrate de la Realtek.

 buyonevideo, on 24 noiembrie 2017 - 23:01, said:

1. Ce ne intereseaza ambele calculatoare ?!
Doar ala cu problema.

2. Boxele sint asate UNDE?
Castile sint atasate UNDE?
Ai verificat firele, mufele (din calculator, interior carcasa, am eu o banuiala.....) si boxele/castile pe alt dispozitiv?

3. De ce ai reinstalat windows pe ambele sisteme?
Doar pentru ca ai schimbat placile video ?!

1. Aceeasi problema o am pe ambele sisteme.
2. Pe primul sistem am panoul frontal dar nu functioneaza jack-urile pentru sunet. Inainte cand functionau castile cat si acum folosesc mufa verde  de pe placa de baza. Pe al doilea sistem nu am panou frontal si folosesc un sistem 5.1 Logitech x540 ce are un controler de sunet cu mufa jack pentru casti. Sunetul se aude in boxe conectate la sisteme deci nu sunt probleme cu ele, castile le-am incerca pe laptop unde se pare ca in control panel imi arata ceva in legatura cu ele(vezi imaginea 5).
3. Sunt cam perfectionist in plus nu mai schimbasem windows-urile de la inceputul anului.



 stlk, on 24 noiembrie 2017 - 23:10, said:

Ai scris de toate! dar nu ai scris nimic de placa de sunet (fie ea si integrata). Mergi in Control Panel la "Managerul AUDIO" si fa setarile cum trebuie! De exemplu eu am Realtek HD Audio Manager,tu ce ai?  intra in el si fa setarile cum trebuie, cel mai probabil trebuie vreo bifa sau sa debifezi vreo optiune! Eu de cate ori imi instalez driverul audio configurez si in Managerul Audio altfel nu am sunet in casti !

Dupa cum am spus placile sunt integrate de la Realtek. Am atasat cateva imagini din control panel cat si din managerul audio(vezi imaginile 1-4).

 exceswater, on 25 noiembrie 2017 - 10:46, said:

Avand in vedere explicatiile amanuntite dar inutile m-am consultat putin cu globul meu de cristal care zice asa:
La PC ul la care nu mai ai sunet in casti se pare ca acele casti sunt bagate in mufa de pe fata carcasei.
Iar boxele sunt conectate tot prin jack de 3.5 la mufele de pe placa de baza.
Ce mi-a zis globu' ?
Ca ori ai scos cablul care se duce de la carcasa - mufele audio frontale - la placa de baza ...
Ori nu ai instalat bine driverele placii...
Repet nu folosesc panoul frontal decat pentru usb. Am incercat atat cu driverele de pe cd-urile primite cu sistemele,ultimul driver de la Realtek cat si cu driverul pentru fiecare placa de baza de pe site-urile lor. Cat de complicat poate fi instalarea unui driver de sunet cand dai de 2 sau 3 ori next si la urma restart.

https://imgur.com/UunOB08
https://imgur.com/bNicNYP
https://imgur.com/Lx1QL7p
https://imgur.com/4dGQfkV
https://imgur.com/iMZLNTd

Edited by MrMoshuGDU, 25 November 2017 - 19:50.


#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Aha... Am sunet in boxele atasate sistemelor .... ai dreptate.... ambele au probleme.
Din pozele alea, vad una cu Mute rear...

Din nou, din continuarea cam la fel de confuza: conectezi boxele, la ambele calc., merg perfect....
Conectezi castile (n-am inteles unde) si nu se aud.
Ai probat castile DOAR pe laptop, apare ceva ca in poza... dar merg castile ?!
Ori nu m-am trezit eu bine la ora asta, ori povestirea e incilcita.

#7
MrMoshuGDU

MrMoshuGDU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.08.2011

 buyonevideo, on 26 noiembrie 2017 - 10:47, said:

Aha... Am sunet in boxele atasate sistemelor .... ai dreptate.... ambele au probleme.
Din pozele alea, vad una cu Mute rear...

Din nou, din continuarea cam la fel de confuza: conectezi boxele, la ambele calc., merg perfect....
Conectezi castile (n-am inteles unde) si nu se aud.
Ai probat castile DOAR pe laptop, apare ceva ca in poza... dar merg castile ?!
Ori nu m-am trezit eu bine la ora asta, ori povestirea e incilcita.
Am specificat la punctul 2 in raspunsul pentru tine unde au fost/sunt conectate castile.Pe un sistem bag castile in aceeasi mufa unde bag boxele adica in mufa/jack-ul verde din spatele pc-ului de pe placa de baza(au functionat acolo, acum nu); pe al doilea sistem bag castile in controlerul de sunet al sistemului logitech ce are jack pentru casti(au functionat acolo, acum nu) Imi cer scuze pentru ca am omis sa spun ca functioneaza castile pe laptop asadar nu sunt defecte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate