Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Inginer sau agent de politie ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
Salut! vreau sa va cer o părere sau de ce nu, un sfat despre ce ați alege în situația mea.
Sunt student in Iasi in anul IV la TCM.Situatia mea școlară nu a fost una prea bună.In fiecare an am avut restante din diverse motive și din faptul că nu mi place ce fac aici.Dar am continuat și am mai rămas doar cu cateva, fiind alea mai grele.Mai pe scurt anul asta,mai forțat,  mi as lua licența în vară sau cel târziu în toamnă.
Doar că săptămâna asta m a luat valul și m am înscris pt concurs la școala de agenți de poliție din Câmpina. Planul meu a fost că puteam să mi dau și examenele la facultate din sesiunea asta și probele la poliție.Deci mai rămâneam doar cu un semestru la facultate pe care îl terminam eu cumva sau in anul următor. Doar că pt a mi termina dosarul la timp mai am de umblat și asta implica absente pe la laboratoare și seminarii,deci alte restante pe care va trebui sa le iau la sfârșitul anului.Si alta problema mai mare ar fi ca abia acum am văzut că in caz că sunt admis, trebuie să aduc diploma de bacalaureat în original. Asta înseamnă că trebuie să îngheț anul la facultate și ar fi destul de greu daca nu aproape imposibil sa mai termin facultatea, ținând cont că o sa lucrez și că am domiciliul în alt județ.
Deci, se merită atâta risc ? Sa aștept să termin facultatea și să mai încerc după? Am înțeles că se mai face un concurs prin vară.Doar că acum sunt foarte multe locuri și puțini candidați.La vara vor candida o mulțime din cei ce abia au promovat bacalaureatul și va fi o concurenta mult mai mare.
Habar nu am ce sa fac.Sper că o sa înțelegeți ce am vrut sa spun și o să citiți măcar printre rânduri că sa mă ajutați cu o părere. Va mulțumesc!

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,218
  • Înscris: 29.07.2013

 haisalut, on 24 noiembrie 2017 - 17:51, said:

.Situatia mea școlară nu a fost una prea bună.In fiecare an am avut restante din diverse motive ...

Mergi la Politie !

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
intai asigura-te ca esti admis si abia apoi gandeste-te la ce optiuni ai.

#4
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
MAi bine cap de creta decat un inginer care stie mai putin decat maistrul sef de atelier.

#5
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca nu-ti place scoala, mergi la politie!

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
daca iti place meseria de politist, esti impacat cu ea si tot ce presupune, mergi lejer pe varianta asta.

vei avea macar o meserie ptr toata viata, cu facultatea daca nu ai si un pic de ajutor sa te bage cineva pe un post nu vei avea decat sa prestezi munci uzuale, gen agent de vanzare, vanzator, consultant bla bla...

Edited by bossake, 24 November 2017 - 18:05.


#7
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Daca tot ai facut atitia ani de facultate e pacat sa dai cu piciorul. Zic sa termini ce ai inceput si dupa ai sa vezi ce mai faci.
PS Daca tot vrei sfaturi ai vorbit cu familia ta?

#8
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
Și eu zic să mergi tot la poliție.

 honeymik, on 24 noiembrie 2017 - 18:02, said:

Daca nu-ti place scoala, mergi la politie!
Îndemnul ăsta o să rămână în istorie. :D

#9
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008

 argonaut, on 24 noiembrie 2017 - 17:59, said:


Mergi la Politie !

Mai bine NICAIERI!
Serios, pentru ca in ambele ipoteze / structuri va putea produce - de fapt va produce mai mult ca sigur - daune imense.

 ammazon, on 24 noiembrie 2017 - 18:14, said:

Și eu zic să mergi tot la poliție.

De ce il tot indemnati sa mearga la Politie? Ca sa ce? Poate sa se predea!?

#10
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Mergi la politie, te vedem la stiri!

#11
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 BlueKing-69, on 24 noiembrie 2017 - 18:26, said:

De ce il tot indemnati sa mearga la Politie? Ca sa ce?

Itotdeauna e bine sa ai pe cine da vina.

#12
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 Uteib, on 24 noiembrie 2017 - 18:27, said:

Mergi la politie, te vedem la stiri!
Clar! O sa ajunga General, se vede ca are potential!

#13
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Polițist cred că poți să te faci după ce ieși inginer, invers, cred că mai greu.

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca tu inca nu stii care e diferenta intre inginer si sectorist, fa-te militian! Nimic nu poate fi mai frumos decat sa patrulezi toata noaptea, la -20°. Apoi, o sa regreti ca nu ai mai rabdat cateva luni, sa termini si tu o facultate.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 68x95, on 24 noiembrie 2017 - 18:01, said:

MAi bine cap de creta decat un inginer care stie mai putin decat maistrul sef de atelier.

La ce studii de cacao avem, ma mir ca ii place cuiva. La munca e cu totul altceva, orice persoana invata in timp,nu a crescut nimeni invatat.

 rumegus, on 24 noiembrie 2017 - 18:43, said:

Daca tu inca nu stii care e diferenta intre inginer si sectorist, fa-te militian! Nimic nu poate fi mai frumos decat sa patrulezi toata noaptea, la -20°. Apoi, o sa regreti ca nu ai mai rabdat cateva luni, sa termini si tu o facultate.

De parca in masini nu e caldura cand afara e -20. Posted Image
Iesi la 45 ani la pensie parca, ai salar destul de mare, avantaje, drepturi, etc.

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Ai deja prea multă şcoală pt. un poliţai.

#17
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
Mai băieți daca am restanță la rezistenta materialelor sau îmi doresc a fi polițist nu înseamnă că s retard.Nu știu câți dintre voi ăștia mai răutăcioși știți să interpretați un desen de Rm măcar, dar e ok. As fi vrut să aud niste păreri obiective, fara caterinca ieftina. Totuși, care ați postat pe subiect m ați uimit.Credeam că numai eu as gândi așa sucit sa schimb școala când mai am un semestru

#18
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Daca-ti place sa te certi cu lumea, du-te la militie... cam despre aia e vorba cel mai adesea acolo...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate