Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Romanomania: o poveste despre identitate, exagerări periculoase și falsificarea istoriei.

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
111 replies to this topic

#109
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Ce dinamism? Pune aici probă de dinamism. Vii cu alte vorbe goale. Critici pe latinomani că fac teorii care nu se pot susţine, apoi vii cu aceeaşi chestie, adică vii cu o teorie goală. Arată aici cum dinamismul maghiarei. Ce limbă a ieşit din limba maghiară în ultimii 600 de ani?
De unde rezultă că e musai să evolueze şi să formeze dialecte o limbă unitară?  Maghaira ce dialecte a format? E limbă unitară.
Cea sud dunăreană românească nu este fragmentată. Aromâneasca e fragmentată în dialecte.Limba românească vorbită în Bulgaria şi în Serbia a fost şi mai este încă unitară.
Nu e absolut nici o dovadă că dialectele aromâneşti provin din daco-română.
faci ipoteze pe bază de logică, nu pe bază de dovezi. Din astea poţi să faci pină stă vintul, că e uşor de făcut. De aceea şi respingi dovezilşe aduse de mine, pt că ele sint concludente şi îţi infirmă teoria, ca de altfel şi pe a ceea a latinomanilor.Împoteiva mea însă voi, ungurii, sinteţi pormniţi tare, pt că eu am dovedit că poporul român e una cu poporul dac, care s-a numit apoi vlah.
Au dispărut vlahii? Nu au dispărut. Ei se numesc azi români. Au dispărut dacii? Nu au dispărut. Ei s-au numit vlahi.

#110
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postionelmironescu, on 02 decembrie 2017 - 13:29, said:

Au dispărut dacii? Nu au dispărut. Ei s-au numit vlahi.
asta zice si kekaumenos acu 1000 de ani, doar ca ii amplasa pe vlahi la sudul dunarii.
pina la urma cred ca fiecare are o anumita dreptate, si continuatistii si latinomanii si migrationistii.
ca au fost migratii de la sud la nord, nu se poate pune in discutie, sunt atestate. colonizarea daciei romane cu colonisti din imperiu iar nu se poate contesta. iar faptul ca toti autohtonii au plecat din dacia romana dupa retragerea aureliana, pare destul de absurda.

#111
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Sigur ii plasa el la sud de Dunăre? A scris că nu erau vlahi la nord de Dunăre ci erau doar la sud?
Nu se poate să aibă fiecare dreptate. Aici nu e vorba să ai o anumită dreptate. Aici e laie sau bălaie. Au învăţat dacii latineşte şi nu au mai vorbit propria limbă sau nu. Au venit vlahii din sud sau nu.  Nu poţi să spui că dacă dovedeşti venirea unor vlahi din sud au şi imigraţioniştii ceva dreptate. Vlahi şi bulgari au venit in Valahia mai tot timpul din sudul Dunării, de ex se cunoaşte imigraţia din sec 19 a valahilor şi a bulgarilor care s-au aşezat în principal in unele sate din jurul Bucureştiului.
Tu vrei să relativezi chestiunea ca să îţi asiguri o parte de dreptate.
Bineinţeles că nu au plecat locuitorii din Dacia. Cunoaştem situaţii mult mai periculoase, dar majoritatea locuitorilor tot nu au plecat. De ex in WW2 cind armata sovietică a intrat in Germania, in Prusia Orientală, teritoriu care azi e stăpînit de Polonia, numeroşi germani s-au refugiat de acolo, dar peste jumate au rămas.

Edited by ionelmironescu, 02 December 2017 - 17:38.


#112
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
am rugat dwe 3 ori sa fie inchis acest Topic pt ca userii, mai ales enough1453, scriu pe Linga subiect. In afara de mine toti scriu off Topic!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate