Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Dauna totala - Groupama

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
Pe 19 noiembrie am avut accident, vinovatul are asigurarea la Groupama.

Masina mea se afla acum la reprezentanta pentru constatare. In principiu, luni ma vor suna cei din service si imi vor spune daca reparatia face ca masina sa fie considerata(sau nu) dauna totala din punct de vedere economic.

Sincer sa fiu mi-am facut niste calcule si imi convine mai mult scenariul de ,,dauna totala". Intrebarea mea este cat anume ar putea dura in acest scenariu pana imi vad banii de la ei?

Edited by Kappa17, 24 November 2017 - 16:32.


#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Vezi dupa ce-ti vor spune pretul, daca te avantajeaza dauna totala ...
De principiu, asta e in dezavantajul "victimei" ...

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
pune una doua poze cu masina sau un link catre ele.
in felul asta ne dam seama daca (in opinia noastra) mai este ceva de facut.

scenariul nu ar trebui sa dureze mai mult de 22 de zile.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sa nu crezi ca la dauna totala iti vor da bani de o masina noua. Vor calcula, dupa catalog, cam cat valoreaza masina ta, functie de vechime, km, antecedente, plus alte gainarii, deci cu banii primiti nu vei putea cumpara o masina identica, in aceiasi stare cum a fost a ta. Apoi, sunt doua variante. Pastrezi epava si iei bani mai putini, sau le lasi lor epava si primesti putin mai mult. Din vanzarea pieselor, mai poti face niste bani, depinde ce a mai ramas bun din masina.

#5
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Postshymano, on 24 noiembrie 2017 - 16:48, said:

Vezi dupa ce-ti vor spune pretul, daca te avantajeaza dauna totala ...
Da, sunt multumit de evaluarea lor.

View Postrumegus, on 24 noiembrie 2017 - 16:56, said:

Sa nu crezi ca la dauna totala iti vor da bani de o masina noua. Vor calcula, dupa catalog, cam cat valoreaza masina ta, functie de vechime, km, antecedente, plus alte gainarii, deci cu banii primiti nu vei putea cumpara o masina identica, in aceiasi stare cum a fost a ta. Apoi, sunt doua variante. Pastrezi epava si iei bani mai putini, sau le lasi lor epava si primesti putin mai mult. Din vanzarea pieselor, mai poti face niste bani, depinde ce a mai ramas bun din masina.
Stiu lucrurile astea.

Ma intereseaza doar sa nu dureze foarte mult pana imi vireaza banii.

Edited by Kappa17, 24 November 2017 - 16:59.


#6
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Daca nu le pui tu bete-n roate, atunci termenul de plata ar trebui sa fie fix acelasi ca la o reparatie normala.

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
din pacate nu se mai calculeaza dupa catalog ci dupa valoarea de piata.
cam cat costa o masina ca a ta pe autovit se calculeaza, uneori poti iesi in castig alte ori in pierdere. se iau niste extreme de pret, se iau in considerare nr de km apropiati, starea masinii etc.

de peste 1 an este asa,probabil unul din motivele ptr care se intampla asta este acela  ca erau smecherasi care isi luau masini f scumpe la vremea lor cu volan pe dreapta cu 1500 euro, provocau intentionat accidente usoare si apoi primeau bani pe un far xenon mai mult decat era valoarea reala de piata a masinii Posted Image).

de ce spui ca iesi mai castigat cu dauna totala? vrei sa iei banii si sa repari masina din dezmembrari sau ce anume?

Edited by bossake, 24 November 2017 - 17:16.


#8
xperiago

xperiago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.10.2012
Groupama e solvabila.
In mod normal o sa primesti banii in cont la cateva zile dupa ce semnezi acceptul de plata pe cererea de despagubire la suma calculata de ei.

#9
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015
Trebuie sa stii ca in cazurile in care valoarea reparatiilor depaseste valoarea de piata a masinii masina intra in dauna totala din punct de vedere economic.Adica, asiguratorul nu poate despagubi proprietarul prejudiciat peste aceasta valoare.La momentul la care Groupama ( cazul nostru ) are un deviz estimativ de reparatii iar masina este destul de tare avariata evalueaza valoarea de piata a masinii intr-un sistem de specialitate nemtesc ( dat, audatex, eurotax...) agreat de piata conform legii in vigoare care ia in calcul valoarea de nou a masinii dupa seria de sasiu, vechime, km, nr proprietari, etc.Daca devizul depaseste valoarea de piata atunci asiguratorul face o oferta de despagubire de dauna totala pagubitului reprezentand 75% din valoarea de piata a masinii, urmare a acesteia pagubitul are 3 variante :
1.Isi repara masina daca are posbilitate in pretul valorii de piata ,  inclusiv cu piese second hand si/sau aftermarket, depune documente de reparatii  la asigurator pentru suma valorii de piata a masinii ( 100%)
2.Depune cerere de despagubire la asigurator pentru 75% din valoarea de piata iar epava o vinde, dezmebreaza ,repara in regie, etc.
3.Depune o cerere de despagubire la asigurator pentru 75% din valoarea masinii, preda epava integral la o unitate autorizata de preluare a deseurilor iar in baza documentatiei primite de la acestia , depune o noua cerere la asigurator pentru diferenta de 25% reprezentand epava ( din acest procent scazandu-se banii primiti de la centru de colectare a deseurior).
In oricare dintre variante dupa ce a facut oferta de despagubire, asiguratorul are la dispozitie pentru plata despagubirii 30 de zile de la data depunerii ultimului document necesar ( cererea de despagubire  de regula).
Fiind un asigurator respectabil in piata (top 3 ) nu vei avea probleme sa primesti despagubirea in acest interval.

Bafta

Edited by bobcj, 24 November 2017 - 20:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate